EuroZprávy.cz

Popis:

Zprávy o internetu, vědě a technice

URL:

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

11,8 položek/den

Jak se chovat, když v hotelu začne hořet? Hasič pro EZ vysvětluje, co vám může zachránit život

23:13
ROZHOVOR - Pražští hasiči měli v sobotu plné ruce práce, musei zasahovat u velkého požáru hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Hasiči byli na místě rychle, požár byl nahlášen v 18:03, první jednotka dorazila v 18:06. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popisuje, co hraje při podobném zásahu hlavní roli. Radí také, jak by se měli lidé zachovat, pokud se...

Válka mezi fašismem a komunismem? Československá Gottwaldova armáda změnila španělskou válku

17:29
Přes půl milionu obětí si vyžádala španělská občanská válka, která začala 17. července 1936, vzpourou pravicových důstojníků proti vládě v Madridu. Tento téměř tříletý konflikt, který byl podle některých historiků i "výcvikovým prostorem" Německa, Itálie a Sovětského svazu pro druhou světovou válku, zahájil ve Španělsku téměř čtyřicetiletou diktaturu Franciska Franka.

Může člověk propadnout do zemského jádra? Teoreticky ano, následky by byly hrozné

16:09
Nejhlubší místo na Zemi má zhruba 11 kilometrů a pád do něj se díky ohromnému tlaku nedá přežít. Mohl by ale v takovém případě přežít člověk pád ještě hlouběji?

Proroctví nejsou vždy mýtická. Jedno potvrdili i vědci

12:03
Izraelský rabín Josef Berger tvrdí, že v roce 2022 se naplní biblické proroctví o druhém příchodu Mesiáše, který má symbolizovat zrození nové hvězdy. To potvrzují i američtí vědci, kteří v tomto roce opravdu očekávají unikátní nebeskou podívanou.

Nebezpečné kýchání: Je zdravé ho potlačovat?

10:43
Čtyřiatřicetiletý muž z britského Leicesteru navštívil pohotovost kvůli problémům s polykáním. Jak se ukázalo, jeho trápení bylo oprávněné, roztrhl si totiž hrdlo, když zadržoval kýchání. Podle lékařů se ale něco takového může stát každému.

Téma, o kterém se nemluví: Mohou držet dietu děti?

10:43
Bezlepková dieta je pro některé lidi kvůli celiakii nutností. V posledních letech se z ní ale stala populární dobrovolná dieta. Server Time ale nyní s odkazem na komentář, který vyšel v lékařském časopise Journal of Pediatrics, varuje, že tato dieta není vhodná pro děti.

Zabili byste člověka, abyste jich pět zachránili? Myšlenkový experiment o vás prozradí víc, než byste čekali

21.ledna
Myšlenkový experiment vyvinul Phillip Foot v roce 1967 a poté byl upraven v roce 1985 Judith Jarvis Thomsonovou. Od té doby slaví úspěch a díky němu se dá promyslet vaše morální chování. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Jak byste se v takové situaci zachovali vy?

Záhada věčné krásy a mládí odhaleny: Proč někteří lidé stárnou rychleji?

21.ledna
Vědci z americké Dukeovy univerzity se v nové studii snažili poodhalit tajemství dlouhověkosti, u tisícovky dobrovolníků měřili rozdíly mezi věkem dle rodného listu a věkem biologickým. Dospěli k zajímavým závěrům.

Svět straší odolná superbakterie. Může postihnout i Čechy, lékaři nevědí, co s ní

21.ledna
Vědci varují, že došlo v „velice závažné situaci“ spojené s pohlavně přenosnými chorobami, které mohou infikovat genitálie, genitálie a krk. Ve svět se totiž objevila zmutovaná kapavka, která je neléčitelná, protože je odolná vůči antibiotikům.

K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid. Co by se stalo, kdyby dopadl na povrch?

21.ledna
NASA bedlivě sleduje asteroid, který v tuto chvíli směřuje k Zemi. Kus skály větší než nejvyšší budova na světě Burj Kalifa v Dubaji je označen jako „potenciálně nebezpečný“.

Neuvěřitelné konspirační teorie? Tyto historky svět považoval za výmysl, byly přitom pravdivé

21.ledna
Mnoho teorií veřejnost odepsala. Buď proto, že byly příliš divoké, nebo by byly zahanbující, pokud by se jednalo o pravdu. Konspirační teorie se často šíří rychlostí lesního požáru, jak jsou bláznivé, ale nedávný průzkum politologů Erica Olivera a Thomase Wooda prokázal, že polovina Američanů některé z konspirací věří. Server lolwot.com nabízí přehled konspiračních teorií, kterým v době jejich ...

Zbavit se rakoviny za pouhé dva týdny? První testy ukázaly, že je to možné

21.ledna
Rakovina prsu patří k nejčastějším typům rakoviny u žen, a ačkoliv má vysoké procento přežití, její léčba vyžaduje chemoterapii a může být velmi náročná. Studie financovaná Velkou Británií ale přinesla nečekané výsledky: vědci podle ní odhalili kombinaci léků, která u některých žen dokázala rakovinu prsu typu HER2+ vyléčit během 11 dní. Informoval o tom deník The Guardian.

Další biblická záhada rozluštěna? „Jsme velmi blízko odhalení tajemství," říká vědec

21.ledna
Jedna z největších biblických záhad se možná brzy vyřeší. Archeologové údajně našli hřbitov patřící Pelištejcům, kde mají být ostatky zhruba 200 lidí. Jejich hanlivé označení lidí, kteří falšují historii, by mohlo být úplně jinak.

Magická historie: Proč démonolog Piscinarius bojoval proti honům na čarodějnice?

21.ledna
Démonologie byla v renesanci úctyhodná a velmi studovaná nauka, které se věnoval nejeden významný učenec. Proč se ale uznávaný znalec démonů a magie, který věřil v moc Ďábla a vliv démonů na náš pozemský svět ohrazoval proti honům na čarodějnice?

Stvořil da Vinci robota? Mechanický rytíř a jiné objevy dalece předběhly svou dobu

20.ledna
Leonardo da Vinci patří mezi nejznámější umělce, ale jeho záběr byl podstatně širší. Byl to opravdový ideál renesančního člověka – vzdělaný, novátorský, s univerzálními zájmy, nebojící se pro vědění překročit i církevní zákony. A hlavně ve všem, na co sáhl byl prakticky geniální. Rozhodně to platí o jeho představivosti, protože jeho nápady předběhly svou dobu nejen o desetiletí, ale rovnou o ce...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes