Kultura.iHNed.cz

URL:

http://art.ihned.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

2,2 položek/den

Výstavu o třicetileté válce v Liberci přibližují lupy

19.ledna
V Oblastní galerii Liberec začala výstava barokních grafik s motivy třicetileté války. Návštěvníci mají k dispozici lupy, aby si miniaturní grafiky mohli detailně prohlédnout. "Když se nad tím člověk zamyslí, kroutí hlavou, jak to tenkrát mohli dokázat. Jak tehdejší grafici měli dokonale zvládnutou práci s rydly a jehlami," poznamenává kurátorka.

Země bez dobrých lidí

19.ledna
Kina dnes začínají promítat vítězný film Zlatých glóbů Tři billboardy kousek za Ebbingem. Navzdory radikálnímu humoru a násilným scénám Martin McDonagh natočil své nejvážnější, nejjímavější dílo. Je plné smutku, kousek křesťanské lásky si v něm však zaslouží každý.

Cena Jindřicha Chalupeckého představila pět finalistů, zřejmě přichystají velmi neortodoxní výstavu

18.ledna
Ve středu byla představena pětice finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Finalisté se od nynějška připravují na výstavu v pražském Veletržním paláci, která by měla rozhodnout o vítězi. Lze předpokládat, že půjde o velmi neortodoxní přehlídku.

Robert Plant v Česku oslaví výročí Led Zeppelin

18.ledna
Po koncertech v Ostravě, Brně a Plzni letos zpěvák Robert Plant zavítá do Pardubic. Zahraje i některé hity někdejších Led Zeppelin. Od jejich založení letos uplyne padesát let.

Jaroslav Rudiš získá prestižní německou Cenu literárních domů. Pořadatelé ocenili různorodost jeho díla

17.ledna
Prestižní německou Cenu literárních domů získá český spisovatel Jaroslav Rudiš. Jako odměnu také dostane 15 tisíc eur. Pořadatelé ocenili mimo jiné schopnost spisovatele pracovat s literaturou v odlišných formách.

Nominace na Českého lva ovládla Bába z ledu. Film Bohdana Slámy jich dostal patnáct

17.ledna
Nejvíce nominací na Českého lva, celkem 15, získal film Bohdana Slámy Bába z ledu. O dvě nominace méně dostal film režiséra Jana Svěráka Po strništi bos. Snímek Bába z ledu má šanci uspět také na Cenách české filmové kritiky. Zde Slámův film posbíral pět nominací.

Jak se zvučí koncertní sál? Janáčkovo kulturní centrum angažovalo špičkového akustika z Japonska

17.ledna
Akustiku nového koncertního sálu v Brně zajistí renomovaný Yasuhisa Toyota. Pracoval na tokijské Suntory Hall nebo Labské filharmonii v Hamburku. "Řekněme, že budova vznikla a máme úžasnou akustiku. Ale kdo dirigoval? A co hráli a jak? Akustiku nemůžete správně posoudit, neberete-li v potaz to, co se odehrává na jevišti," říká.

Film Drtikol či adaptace Rudišova románu získaly podporu z evropských fondů

17.ledna
Z fondů Evropské unie získali podporu čeští filmaři, producenti i distributoři. Společnost Negativ obdržela 4,8 milionu korun na nové snímky podle románů Kateřiny Tučkové a Jaroslava Rudiše či na životopisný titul Drtikol. Podporu dostaly festivaly Febiofest, Jeden svět či dokumentární přehlídka v Jihlavě nebo kina Aero v Praze a Scala v Brně.

Náhle zemřela zpěvačka Cranberries O'Riordanová

16.ledna
V poslední době začaly zpěvačku provázet potíže. Kvůli údajným bolestem zad byla nucena koncem loňského roku zrušit několik koncertů.

Národní divadlo uvede Brittenovu operu s Margitou, vypráví o vraždě a potlačované sexuální přitažlivosti

16.ledna
Národní divadlo uvede Brittenovu operu o vraždě v uzavřeném mužském kolektivu. Nenávist Johna Claggarta a Billyho Budda je ale jen maskou pro potlačovanou sexuální přitažlivost mezi oběma postavami. Vojenskému soudu v opeře předsedá kapitán Vere, v pražské inscenaci zpívaný tenoristou Štefanem Margitou.

Druhá řada seriálu Příběh služebnice se vzdálí předloze od Atwoodové, k vidění bude také v Česku

16.ledna
V dubnu také česká HBO odvysílá druhou řadu seriálu Příběh služebnice. Oproti první řadě se vzdálí předloze, tedy románu od Margaret Atwoodové. Nová řada se bude zabývat především tématem mateřství.

Zemřela zpěvačka irské skupiny Cranberries O'Riordanová. Bylo jí 46 let

15.ledna
Zemřela zpěvačka irské rockové skupiny The Cranberries Dolores O'Riordanová. Písničkářka se lvím podílem zasloužila o světovou proslulost skupiny. O'Riordanové bylo 46 let. V posledních letech trpěla bipolární poruchou.

Zvýšíme rozpočet i platy, zrekonstruujeme Veletržní palác, slibuje nový ministr kultury Ilja Šmíd

15.ledna
Nový ministr kultury Ilja Šmíd přichází z hudební branže. Pokud ve funkci vydrží, chce zvýšit rozpočet úřadu i platy a rekonstruovat Veletržní palác. "Od začátku roku se mi tu střídají návštěvy a všechny žádají o nějaké navýšení rozpočtu. To úplně všechno nejde," varuje ale v rozhovoru.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes