Kultura.iHNed.cz

URL:

http://art.ihned.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

11,9 položek/týden

TV ovladač Kamila Fily: Ve filmu Pravdivé lži mohl být islámský terorista ještě komediální figura

22.dubna
Filmový kritik Kamil Fila vybral do pořadu TV ovladač snímek Pravdivé lži. Jde o poslední film, ve kterém byl Arnold Schwarzenegger ještě filmová hvězda. Je to dílo staré školy akčních filmů a snímek pro unavené muže, kteří si představují, co by ještě mohli být.

Hastrmana ocení ženy. Herci v hlavních rolích mají výjimečné charisma, hodnotí Fila

21.dubna
Hastrman Ondřeje Havelky se pokouší o hororový žánr vycházející z české tradice. Tím je výjimečný, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. Poctivě natočený film, kterému nechybí atmosféra, však podle Fily umění není, jde jen o lepší žánrový film. S hlavní postavou nesoucítíte, ani se příliš nebojíte.

V Ománu zemřel švédský DJ Avicii, autor hitů Le7els, Wake me Up! či You Make Me. Bylo mu 28 let

20.dubna
Tim Berling, známý jako DJ Avicii, v pátek zemřel v Ománu ve věku 28 let. Trpěl akutním zánětem slinivky, částečně zapříčiněným nadměrným pitím alkoholu, kvůli kterému přestal koncertovat v roce 2016, dále ale vytvářel studiovou hudbu. Mezi jeho největší hity patří Le7els, Wake Me Up! či You Make Me.

Varšavská filharmonie odveze Nejtkovu novinku do Polska

20.dubna
Jedním z vrcholů letošního ročníku Pražského jara bude vystoupení Varšavské filharmonie. Orchestr má bohatou historii, u jeho zrodu stály osobnosti z aristokratických i finančních kruhů, dirigovali jej Arthur Honegger či Sergej Prokofjev. Letos pro Varšavskou filharmonii novou kompozici složil český rodák Michal Nejtek.

Patřím za varhany, život si bez nich nedovedu představit

20.dubna
Poslední květnový večer na letošním Pražském jaru bude patřit varhanám. Pavel Svoboda v Dvořákově síni Rudolfina uvede večer výhradně z Bachových skladeb, první koncert uvažovaného cyklu. "Bach asi nejlépe vystihuje a rozeznívá duši varhan," uvažuje Svoboda.

Iwasaki by jednou chtěl dirigovat všechny symfonie Martinů

20.dubna
Chuhei Iwasaki kdysi v Japonsku slyšel hrát Českou filharmonii a díky tomu se rozhodl studovat v Praze. Dnes tu řídí studentský orchestr a diriguje muzikály. Nyní jej čeká debut na festivalu Pražské jaro.

Než se objeví další Bernstein, pojem Maestro na chvíli odložme

20.dubna
Pražské jaro letos připomene 70. výročí založení Státu Izrael, odchodu zakladatele orchestru FOK do emigrace i 100. výročí narození Leonarda Bernsteina. Koncert zatěžkaný vědomím minulosti v Obecním domě povede americký dirigent Leonard Slatkin. "Založení Státu Izrael je jedním z nejdůležitějších milníků světových dějin," míní.

Hudba z let 1918 až 2018 zazní na Pražském jaru

20.dubna
Letošní ročník festivalu Pražské jaro oslavuje sté výročí státnosti. Programem se vine dramaturgická linka skladeb československých autorů napsaných mezi roky 1918 a 2018. Ukazují, jak se v hudbě odrážejí dějiny.

Savall dokazuje, že stará hudba nemusí být jen pro vybrané publikum

20.dubna
Jeden z večerů letošního festivalu Pražské jaro bude věnován odkazu a historii města Jeruzaléma. Koncert se dvěma soubory povede Jordi Savall, stěžejní postava ze světa autentické interpretace staré hudby. Opomíjená historická hudební díla Savall už půlstoletí zkoumá a interpretuje coby dirigent i hráč na sedmistrunnou violu de gamba.

Klasická hudba může být vlajkovou lodí pochopení a tolerance, říká dirigent Iván Fischer

20.dubna
Nikdy nikomu nedovolím, aby vyčlenil jednoho hudebníka z mého orchestru a znevýhodnil ho kvůli jeho původu, barvě pleti či náboženství, říká dirigent Iván Fischer. Vloni se za své těleso úspěšně bil na americkém ministerstvu zahraničí. Letos s Budapest Festival Orchestra na Pražském jaru zahrají Mahlerovu Druhou.

Průměrný muž má větší úspěch než dokonalá uchazečka, říká Boušková

20.dubna
Při zahajovací Smetanově Mé vlasti a později na samostatném večeru s orchestrem PKF letos na Pražském jaru vystoupí harfistka Jana Boušková. Obětovala jsem hudbě čas, ale protože jsem jí byla obklopená, šlo pro mě o samozřejmost, říká. "Harfa byla kdysi doménou mužů, dnes je jeden harfista v Metropolitní opeře. Muži chtějí spíše hrát sólo," líčí.

Když se nepřiblížíte realitě, dobrý film nevznikne, říká režisér Vetřelce, Marťana či Blade Runnera Riddley Scott

20.dubna
Režisér slavných filmů Vetřelec či Blade Runner rád děsí lidi k smrti. Aktuálně se mu to daří coby producentovi seriálu o ztracené polární výpravě nazvaného The Terror, který vysílá stanice AMC. Ridley Scott poskytl exkluzivní rozhovor Hospodářským novinám.

Režisér filmů Moucha či Nahý oběd David Cronenberg dostane benátského Zlatého lva za celoživotní dílo

19.dubna
Kanadský režisér David Cronenberg dostane na letošním mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva za celoživotní dílo. Pětasedmdesátiletý režisér natočil přes 50 filmů, mimo jiné snímky Moucha, Mrtvá zóna, Nahý oběd, Dějiny násilí či Východní přísliby. Filmový festival v Benátkách se letos bude konat od 29. srpna do 8. září.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes