iHNed.cz

Popis:

Zpravy.IHNED.cz

URL:

http://zahranicni.ihned.cz/

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

8,3 položek/den

Madrid částečně převezme moc nad Katalánskem, do tamního parlamentu vyhlásí nové volby

14:32
Španělská vláda se rozhodla převzít částečnou kontrolu nad Katalánskem, plánuje uspořádat nové volby. Oznámil to španělský premiér po setkání vládního kabinetu. Reaguje tak na nedávné referendum, ve kterém se Katálanci rozhdoli pro nezávislost.

Jágr přišel o rekord, překonal ho Ovečkin. Mrázkův dobrý výkon Detroitu nestačil

12:32
Ruský útočník Alexandr Ovečkin rozhodl v prodloužení o výhře Washingtonu nad Detroitem. V čase 61:56 překonal Petra Mrázka v brance a zaznamenal dvacátou branku v prodloužení, čímž překonal rekord Jaromíra Jágra.

Lombardie a Benátsko budou hlasovat o silnější autonomii, nechtějí se tolik dělit o peníze s jihem

11:32
V neděli 22. října proběhne v Lombardii a Benátsku referendum o posílení autonomie. Hlasování ale není právně závazné. Jak Lombardii, tak i Benátsko vede protiimigrační a euroskeptická Liga Severu. Ta se pokouší prosadit na celonárodní úrovni. Odtržení od Itálie není ale aktuálně na pořadu dne.

Sebevražedný útočník odpálil nálož v kábulské mešitě. Zabil nejméně 30 lidí

20.října
V afghánské metropoli došlo k sebevražednému útoku. Nálož byla odpálena v šíitské mešitě. Útok má nejméně 30 obětí.

Katalánci na protest proti Madridu symbolicky vybírají peníze z bank. Předčasné volby v regionu budou zřejmě v lednu

20.října
Někteří Katalánci během pátečního dopoledne symbolicky ukázali svůj nesouhlas s postupem španělské vlády - vybírali peníze z bankomatů. Tento postup ale vyvolal kritiku i od některých zastánců nezávislosti Katalánska Už zítra se na mimořádném zasedání setká španělská vláda vedená lidovcem Marianem Rajoyem. Měla by přesně rozhodnout, jaké kroky podnikne v rámci převzetí katalánské autonomie.

Brexit se nepohnul z místa. Evropská unie stále čeká na britské ústupky

20.října
Země EU s Británií nezačnou jednat o podobě vztahů po brexitu. Stále čekají na britské ústupky, hlavně ohledně toho, kolik Británie doplatí do evropského rozpočtu. Pokud dojde k pokroku, tyto rozhovory by mohly začít v prosinci.

Číňané tleskají projevům na sjezdu strany skrze hru na mobilu. Vyhrává ten, kdo aplauduje nejrychleji

20.října
Mladí Číňané propadli hře, ve které mají za úkol co nejvíce "zatleskat" projevu svého prezidenta Si Ťin-pchinga. Za pouhé tři dny se hra dočkala 1,2 miliard opakování. Nejmocnější muž Číny tak ovládl zemi i ve virtuálním světě.

S povinnými kvótami na přijímání uprchlíků je konec. Bez souhlasu Česka je nebude možné schválit

19.října
Země EU se na summitu v Bruselu dohodly, že nové uprchlické kvóty je možné přijmout jen jednomyslně. Návrh tak nemůže projít bez souhlasu zemí, jako je Česko. Státy EU teď kladou důraz na to, aby se ještě více snížil počet běženců, kteří do Evropy přicházejí.

Země EU zajistí fondu pro Afriku peníze k řešení migrace. Máme šanci uzavřít cestu přes centrální Středomoří, prohlásil Tusk

19.října
Severoafrická část unijního svěřenského fondu pro Afriku bude mít k dispozici dostatečné finanční prostředky, prohlásil po první části summitu EU předseda Evropské rady Donald Tusk. Unijní státy se podle Tuska shodly také na silnější podpoře Itálie. "Máme skutečnou šanci uzavřít cestu přes centrální Středomoří," poznamenal. Prosincový summit EU bude řešit reformu unijního azylového systému.

Katalánský premiér oznámil, že nezávislost nevyhlásil. Učiní tak, pokud Madrid pozastaví katalánskou autonomii

19.října
Katalánský premiér opět vyzval španělskou vládu k dialogu. V případě, že se jednání neuskuteční nebo bude pozastavena katalánská autonomie, vyhlásí Katalánsko nezávislost. Španělská vláda se oficiálně vyjádří v 10:30, mimořádné zasedání vlády se bude konat v sobotu.

Co jsme si, to jsme si. Visegrádská čtyřka se v Bruselu usmiřovala s šéfem Evropské komise Junckerem

19.října
Země Visegrádské čtyřky a Evropská komise chtějí překonat vzájemné spory, například ohledně migrace. Šéf komise Juncker a premiéři států V4 se na společné večeři v Bruselu shodli, že EU by se neměla dělit na země s eurem a na státy s vlastní měnou. Stejně tak by v Evropě nemělo převládnout rozdělení na Západ a Východ.

České cigarety na Donbasu

19.října
V Doněcku se na trhu objevily cigarety s českým zdravotním varováním. Jde pravděpodobně o cigarety určené pro český černý trh. Nepodařilo se je ale propašovat, a proto se je výrobci rozhodli prodat doma. Podíl falešných cigaret na českém trhu je stabilně okolo tří procent, což představuje daňový únik ve výši 1,5 miliardy korun ročně.

EU chce dál omezit migraci. Kvóty teď nejsou téma

19.října
Lídři zemí EU by se měli na summitu v Bruselu domluvit na tom, jak dál omezit počet migrantů přicházejících do Evropy. Tématem teď, na rozdíl od minulosti, nejsou povinné kvóty na přijímání uprchlíků. Do EU přichází výrazně méně žadatelů o azyl než v době vrcholu migrační krize.

Čínští komunisté ohlásili novou éru a budují silnou armádu

19.října
Projev generálního tajemníka Si Ťin-pchinga zahájil včera sjezd čínské komunistické strany. Si oznámil novou éru v budování socialismu s čínskými rysy. Chce posílit stranu a její vládu ve společnosti, armádu a také posílit postavení Pekingu na mezinárodní scéně.

Juncker se sešel s hlavami Visegrádu. Snaží se o sblížení západní a východní části EU

18.října
Premiéři Visegrádské čtyřky se ve středu sešly s Jeanem-Claudem Junckerem. Jedná se o Junckerovu snahu sblížit východ a západ Unie. O budoucnosti Visegrádu budou země EU diskutovat v souvislosti s blížícím se Brexitem. Předseda Evropské komise zdůrazňuje potřebu společného postupu všech států Unie.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes