iHNed.cz

Popis:

Zpravy.IHNED.cz

URL:

http://zahranicni.ihned.cz/

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

8 položek/den

Pouliční protesty slábnou, arabské státy ale hrozí odvetou za stěhování americké ambasády

0:29
Na středečním jednání Organizace islámské spolupráce chtějí některé země vyzvat k sankcím proti Spojeným státům. Izraelci naopak doufají, že příkladu Spojených států budou následovat další státy. Všímají si i postoje českého prezidenta Miloše Zemana. Česká republika ale o stěhování neuvažuje, podmiňuje to dosažením mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci.

Moskva chce peníze oligarchů

0:29
Bohatí Rusové, kteří se skrývají před trestním stíháním na Západě, nabízejí, že by výměnou za amnestii investovali do ruské ekonomiky. O návratu peněz do Ruska uvažují i další bohatí Rusové. Ti se totiž bojí možného rozšíření sankcí, které by se dotklo hlavních ruských byznysových skupin. Vláda nabízí miliardářům, aby si koupili eurobondy. Některým ale vadí, že při nákupu je potřeba uvádět skut...

Morawiecki má šanci na zásadní proměnu Polska

0:29
Nový polský premiér je politicky plně závislý na šéfovi strany Jaroslawu Kaczyńském. Morawiecki má velkou šanci prosadit svoji vizi modernizace Polska a dovést PiS k volebnímu vítězství v roce 2019. Pro EU bude Morawiecki přijatelnější tváří, i když bude hájit kontroverzní reformy.

Po Las Vegas přichází Seattle. NHL by se měla brzy rozšířit o klub, za nímž stojí vlivný holywoodský producent

17:10
Před letošní sezonou se NHL po letech rozšířila o další klub. Las Vegas Knights zatím přinesly ekonomický úspěch. Když vše půjde podle plánu, od sezony 2020/2021 se novým klubem v hokejové lize stane Seattle. To nemusí být vše, další zájemci o rozšíření jsou Québec, Hamilton či Kansas City. Naopak se řeší, zda některé stávající týmy neskončí.

Jourová se zapojí do boje proti terorismu. Sestaví seznam zemí, odkud mohou proudit peníze pro útoky v Evropě

13:24
Evropská komise si chce došlápnout na země, kde se perou špinavé peníze a financuje se z nich terorismus. Seznam rizikových zemí má sestavit česká eurokomisařka Věra Jourová. K dispozici bude mít mimo jiné záznamy Europolu. Když pak z dané země přijdou do Evropy podezřelé peníze, banky to budou muset nahlásit.

Požáry v Kalifornii páchají rekordní škody. Zdevastovaly na 70 tisíc hektarů pozemků

10:16
Od pondělí Kalifornii pustoší požáry. Bez proudu zůstává 6800 soukromých domů a podniků a evakuováno bylo téměř 200 000 lidí Současné požáry mnohonásobně převyšují destrukci, kterou způsobily ohně, jež zasáhly severnější oblasti státu v říjnu. Přes ničivost ohňů je zatím hlášen jeden mrtvý člověk.

Vědci v Číně vystopovali zdroj epidemie viru SARS. Infikované netopýry našli v odlehlé jeskyni v provincii Jün-nan

8:26
Čínští vědci objevili kolonii netopýrů, v jejichž těle je přítomen virus SARS. Syndrom náhlého selhání dýchacích cest se poprvé objevil v listopadu 2002 v jižní Číně a začal se šířit po světě. Celkem si vyžádal 750 obětí ve 37 zemích.

V Americe sněží. Tisíce turistů uvízlo na letištích

8:26
Americké aerolinie se snaží vypořádat se sněhovou kalamitou. V průběhu soboty zrušily 1167 letů, v neděli nad ránem českého času následovalo dalších 370 letů a ještě přibudou. Oproti letištím, pozemní doprava zatím problémy nehlásí. V neděli se má vyjasnit a hlavně přestat sněžit.

Válka skončila. Irácký premiér ohlásil pád Islámského státu na svém území, boje trvaly tři roky

9.prosince
Irácké armádě se v létě podařilo porazit Islámský stát v Mosulu a nyní také na západě země. Ve svém prohlášení armáda potvrdila, že celý Irák je svobodný. Boje proti teroristické organizaci trvaly tři roky.

Papež navrhl změnu části Otčenáše. Nyní podle něj naznačuje, že Bůh ponouká k hříchu

9.prosince
Papež František si myslí, že nynější znění Otčenáše není dobrým překladem. Navrhl proto změnu části nejznámější křesťanské motlitby. Nelíbí se mu věta "neuveď nás v pokušení".

Ukrajinská policie napodruhé zatkla Saakašviliho. Příznivci protestují za jeho propuštění

9.prosince
Policie v Kyjevě už podruhé zatkla lídra ukrajinské opozice Michaila Saakašviliho. Bývalý gruzínský prezident byl zatčen už v úterý, ale jeho přívrženci ho osvobodili při převozu k výslechu. O víkendu zorganizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Izraelská armáda posiluje jednotky. Podle vůdce hnutí Hamás by měla začít intifáda

8.prosince
Středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele má dozvuky. Izrael posiluje armádní jednotky na Západním břehu Jordánu kvůli avizovaným protestům. Vůdce hnutí Hamás vyzval k povstání proti židovskému státu.

Požáry v Kalifornii se stále šíří. Zničily již na 500 budov a 200 tisíc lidí muselo opustit své domovy

8.prosince
Požár, který se šíří Kalifornií již od středy, vyhnal z domovů na 200 tisíc osob. Příčinou šíření je vítr přesahující rychlost 130 kilometrů za hodinu. Největší požár zachvátil okres Ventura ležící severozápadně od Los Angeles.

Klíčový pokrok v dohodě o brexitu. Mayová se na ranní schůzce v Bruselu dohodla s Junckerem na podobě hranice s Irskem

8.prosince
Británie a Evropská unie se dohodli na podobě hranice mezi oběma částmi Irska. Tato dohoda byla klíčová pro posunutí vyjednávání o brexitu do další fáze. O tom, jestli budou moci začít jednání například o obchodních vztazích rozhodnou premiéři a prezidenti sedmadvaceti států příští týden.

Nový velvyslanec USA sází na byznys. Okamžitě začal lobbovat za americké vrtulníky pro českou armádu.

8.prosince
Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King sám sebe charakterizuje jako "muže byznysu". Tomu budou odpovídat i jeho priority během působení v Praze. Americká diplomacie se v Česku soustředí i na prezidentem Trumpem požadované navýšení výdajů na armádu.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes