iLiteratura.cz

Popis:

iLiteratura.cz - časopis o literatuře z celého světa

URL:

http://www.iliteratura.cz/

Katalog:

Kultura → Literatura

Publikuje:

2,7 položek/den

Podprocký, Mikuláš: Divočina II

6:27
Po neuspokojivém závěru předchozího dílu se slovenský tvůrce naštěstí vrací k příběhu inteligentních zvířat v postapokalyptickém světě budoucnosti. A příběh rozvíjí pěkně doširoka.

Čvančara, Jaroslav: Pravomil Raichl

6:27
Atraktivně vyprávěný příběh jednoho z hrdinů dvacátého století by neinformovaný čtenář mohl považovat za román z válečného prostředí.

Iljašenko, Marie: Kolik váží básnická sbírka?

13:06
Přistihla jsem se, že se stydím, že píšu poezii. Nikoli pořád, jen mám takové chvíle. Například když se zmíním, že mi brzo vyjde kniha. Lidé se pak ptají, co to bude za knihu, a já musím odpovědět, že básnická sbírka. Nevím, jestli se u toho vyloženě červenám, snad ne.

Číhal, Petr (ed.): Erotika v lidové kultuře

23.března
Přepestrý svět prudérní, cudné i bujné erotiky v lidových obyčejích, magii či v kolektivních rituálech je natolik různorodý, že je stále co zkoumat a zpřesňovat.

Liao, Chung-ťi: Rybáři

23.března
Povídky tchajwanského spisovatele, námořníka a ochránce přírody Liao Chung-ťiho přibližují život dnešních rybářů, pro něž je moře obživou i prokletím. Ve svých textech autor zúročuje vlastní pracovní zkušenosti a otevírá svět lidí, jejichž každodennost se výrazně liší od té naší, suchozemské.

Grybauskas, Almis

23.března
Básník a překladatel z českého jazyka do litevštiny vzpomíná na svérázného spisovatele Jurgise Kunčinase (1947–2002), jehož román Tūla nedávno vyšel v češtině.

Šrámková, Jana: Bratři v poli

22.března
Další dětská knížka s myší v hlavní roli. Další zářez nakladatelství Běžíliška do nominační listiny výročních cen Litera. Zvítězí letos Dageš a Mapík, nerozluční přátelé alias Bratři v poli, a přinesou respektovaným autorkám, spisovatelce Janě Šrámkové a ilustrátorce Markétě Prachatické, další trofej do sbírky?

Lukášková, Markéta: Losos v kaluži

21.března
Svižně napsaná prvotina Markéty Lukáškové je vyprávěná z perspektivy mladé ženy tápající v osobním životě a z perspektivy její babičky, která už svůj život musí bilancovat. Zajímavé rozvržení vyprávění a jazykovou obratnost však autorka v tomto případě vyplýtvala na nepříliš výživné zpracování nedotaženého příběhu.

Wiking, Meik: Lykke

21.března
Návod na to, jak docílit štěstí národa, nelze jednoduše přenést z jednoho konce mapy na druhý. Dánové si umějí bez výčitek užívat volného času, jezdí rádi na kole, tráví víkendy s přáteli a po páté hodině jejich kanceláře zejí prázdnotou. Jaký bude náš recept?

Garfield, Simon: Prstem po mapě

20.března
Které malé dítě nelákaly mapy zobrazující daleké kraje slibující dobrodružství? Středoškolský zeměpis s písemkami postavenými na identifikaci řek, hor a měst na slepých mapách pak možná leckoho od kartografie odradil, mapy však přesto tvoří důležitou součást našeho všedního dne, byť to možná ani nevnímáme. Často nedoceněnou roli map v historii i dnešním světě objasňuje práce britského novináře.

Connelly, Michael: Odvrácená strana konce

20.března
Po netradičním syžetu předchozího románu se série s kalifornským soukromým detektivem Harrym Boschem vrací k vyzkoušenému. A hlavní hrdina dokonce do řad policejního sboru.

Witt, Emily: Sex budoucnosti

19.března
Autorka se rozhodla prozkoumat některé formy typy současné sexuality a partnerských vztahů. Formou rozhovorů i prostřednictvím „zúčastněného pozorování“ přibližuje internetové seznamování přes internet, online pornografii či polyamorii. Jejím ideálem jsou „otevřená manželství“, v nichž lidé budou schopni zvládat složité a protikladné emoce vyplývající z několika souběžných vztahů.

Pamuk, Orhan: Jiné barvy

19.března
Více než sedmdesát esejů z let 1986–2006 doplňuje dosud nepublikovaná povídka, děkovná řeč, kterou zřejmě nejznámější turecký romanopisec Pamuk pronesl při příležitosti udělení Nobelovy ceny za literaturu, a rozsáhlý rozhovor s ním. Texty spojují témata známá z jeho románů: Turecko a jeho minulost, láska ke knihám a ostrá kritika zkorumpovanosti a pokrytectví Východu i Západu.

Carrasco, Jesús (in A2)

19.března
O románové turistice, o poutech k rodnému místu i o rozporu mezi autorským přáním a čtenářským očekáváním se v rozhovoru s Annou Tkáčovou rozpovídal španělský prozaik Jesús Carrasco. Ve svých románech řeší vztah k zemi – ve všech významech tohoto slova. Do Prahy zavítal na pozvání Institutu Cervantes v rámci Týdne španělsky psané literatury.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes