iLiteratura.cz

Popis:

iLiteratura.cz - časopis o literatuře z celého světa

URL:

http://www.iliteratura.cz/

Katalog:

Kultura → Literatura

Publikuje:

13,3 položek/týden

Llamazares, Julio: Vlčí měsíc

6:02
V prostředí nehostinných hor na severu Španělska autor zkoumá, kam až může člověk zajít při obraně vlastního života. Občanská válka v protagonistech probudila vlčí pudy, a zatímco v očích jedněch se stanou bezcharakterními zločinci, jiní možná najdou pro jejich morální poklesky pochopení. Román si čtenáře podmaní nejen silným příběhem, ale také uhrančivou atmosférou a pro autora typickým básnivým jazykem.

Dan Du ă, Mircea

6:02
Mircea Dan Duță, básník, filmový vědec a překladatel. Narodil se 27. května 1967 v Bukurešti. Mnohým se vryl do paměti jako ředitel Rumunského kulturního centra v Praze.

Dan Du ă, Mircea: Plechové citáty, mindráky a lidská práva

6:02
Dan Duță svojimi prvými dvomi básnickými zbierkami Krajiny, Lety a Diktáty a Plechové citáty, mindráky a lidská práva: aneb Ženatý s nezávazky prodám narozeně mrtvou milenku (zn.: Obnošenou) prejavuje kus odvahy a to nielen preto, že sa s vervou pustil do písania básní po česky. Odvážne vystavuje svoje vnútro a demaskuje svet, aby narušil naše stereotypné predstavy. A tomu všetkému vládne predovšetkým gesto absolútnej slobody umeleckej tvorby, také markantné v Duţovom diele.

Dan Du ă, Mircea: Krajiny, Lety a Diktáty

6:02
Ukázka z první básnické sbírky v Praze žijícího rumunského autora, který se rozhodl psát básně česky.

Honig, Michael: Senilita Vladimíra P.

6:02
Tragikomická satira z Ruska blízké budoucnosti by v mnohém připomínala orwellovskou dystopii, kdyby nezobrazovala tvrdou realitu, byť možná lehce nadsazenou. Kromě Vladimíra P. se soustředí i na jeho ošetřovatele, „svatého“ Nikolaje Šeremetěva, kter‎‎ý je ryzím poctivcem a funguje jako Putinův protipól.

boyd, danah: Je to složitější

19.listopadu
Používají různé etnické skupiny Američanů odlišné digitální komunikační platformy? Jak mladí lidé mlží a šifrují vzkazy na Facebooku? Jak se vyrovnat s internetovou slávou? Socioložka boydová (své jméno píše malými písmeny), vycházejíc z vlastních i cizích výzkumů, se snaží o odpovědi co nejplastičtější.

Kars, Ota: Jmenuju se Tomáš

18.listopadu
Životopis slavného dětského filmového herce přelomu sedmdesátých a osmdesátých let nabízí čtivým, vtahujícím způsobem napsané osobní vzpomínky rodiny a přátel na jeho krátký život. Knize se bohužel nedostalo potřebné redakční péče.

Nors, Dorthe: Spojka, dvojka, plyn

17.listopadu
Dánská prozaička Dorthe Norsová dává v tomto románu hlas nepříliš častému typu hrdinky, ženě, jíž v životě ujel vlak. Její vyprávění však vypovídá také o (nejen skandinávské) společnosti, která neumí přijímat jinakost a každé vybočení z dráhy pociťuje jako nepříjemné porušení nepsaného řádu.

Prochasko, Marjana; Prochasko, Taras: Kto nám z neba sype sneh?

16.listopadu
Ukrajinská literatura pro děti prožívá bouřlivý rozkvět, věnují se jí přední spisovatelé, kteří jsou veřejnosti známí spíše jako autoři pro dospělé čtenáře. K nim rozhodně patří Taras a Marjana Prochaskovi s pohádkou ze života krtků, nedávno přeloženou do slovenštiny. Příběh má oslovit malé i velké.

Clark, Stuart: Hledání druhé Země

16.listopadu
Kniha oceňovaného britského autora populárně naučné literatury přináší nejnovější informace o hledání planet mimo naši sluneční soustavu. Pozornost soustřeďuje na historii objevování exoplanet i mise, které se na pátrání podílejí. Čtivým stylem dává rovněž nahlédnout do pozadí vědeckého výzkumu a životních osudů či motivací jednotlivých aktérů.

Formánek, Jaroslav: Morituri

15.listopadu
Název nové prózy Jaroslava Formánka lze chápat jako osudové označení té, která musí zemřít. Jádro textu skutečně tvoří vražda mladé ženy, její smrt však v textu neslouží jako předmět vyšetřování, ale jako hraniční situace, v níž jsou obyvatelé jedné pražské čtvrti konfrontováni se svými vnitřními pohnutkami.

Fričová, Yvonna (ed.): Brasília – město – sen

15.listopadu
Udivující množství pohledů na město Brasília nabízí výpravná kniha editorky Yvonny Fričové. Prolínají se tu pečlivě vybrané úryvky z odborné i krásné literatury, dobové dokumenty, výpovědi dnešních obyvatel i úvahy vzniklé pro tento svazek. Spolu s fotografiemi a kresbami vytvářejí jedinečný celek, v kterém je radost listovat i číst.

Szczygieł, Mariusz: Projekt: pravda

15.listopadu
Hledáním běžných malých pravd, střípků z člověčí každodennosti, se polský spisovatel a publicista Mariusz Szczygieł snaží přebít smutek ze ztráty blízkého člověka. U nás dobře známý autor úspěšných knih Gottland a Udělej si ráj své zápisky koření jednou pocitem melancholie, jindy lehkým deliriem z červeného vína, zejména je však dokáže odlehčit zdravou dávkou vtipu.

Zorn, Fritz: Mars

14.listopadu
Kolik falše a pokrytectví člověk snese, než onemocní rakovinou? Ve své rozzlobené i zoufalé autobiografické eseji na to odpovídá švýcarský autor jediné knihy, kterou napsal pod pseudonymem Fritz Hněv.

Horák, Jakub: Kočky jsou vrženy

14.listopadu
Politická satira v české literatuře skoro vymřela. Letos ji oživila hvězda komerčního i politického marketingu Jakub Horák. Eklektické, neuspořádané dílo sice trpí řemeslnými nedostatky, ale překypuje nápady.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes