info.cz

Popis:

Vše co potřebujete vědět o české i světové ekonomice.

URL:

http://www.info.cz

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

6,8 položek/den

Ekonom pro INFO.CZ: Slávie bude patřit čínskému lidu, tamní vláda ale může chtít jiné investice

23.března
Prezident Miloš Zeman po návratu svých emisarů z Číny věří, že společnost CEFC bude v tuzemsku dál vlajkovou lodí čínských investic. Podle ekonomů ale může dojít k velkým změnám. Už kvůli tomu, že do firmy vstupuje čínský stát. „Pakliže se bude výrazným způsobem měnit majetková struktura CEFC, tak je dost pravděpodobné, že se bude měnit i strategie jejího investování. To se bude týkat nejen Čes...

Obchodní dohoda s USA v květnu? Je to nereálné, tvrdí předseda Evropské komise Juncker

23.března
Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není v této chvíli realistické, že se všechny sporné obchodní otázky mezi EU a USA podaří vyřešit do 1. května. Juncker to prohlásil před novináři po skončení dnešního summitu EU v Bruselu.

Kradete, co jsme vymysleli my, obviňuje Trump Číňany. Spor o patenty žene ke Světové obchodní organizaci

23.března
Spojené státy podaly u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Čínu kvůli podezření z krádeže amerického duševního vlastnictví. Stížnost přichází den poté, co americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) rovněž kvůli údajným čínským krádežím amerického duševního vlastnictví.

Americká cla na ocel připraví světovou ekonomiku o miliardy dolarů, míní analytici

23.března
Na Evropské země, ale například také Austrálii či Kanadu, se americká cla na dovoz oceli a hliníku zatím vztahovat nebudou. Výjimka má trvat do prvního května. Analýza konzultantské společnosti Deloitte uvádí, že poté mohou uvedené tarify světový HDP snížit až o 1,7 miliardy dolarů.

ŽIVĚ: Zahraniční investoři v Česku – na co si dát pozor? Takto to vidí odborníci

23.března
Ministerstvo průmyslu spolu s agenturami CzechTrade a CzechInvest pořádá seminář z cyklu Technologie 4.0. Zaměřený je na vstup zahraničního investora, mimo jiné na rizika spojená s investory ze třetích zemí – ve světle kauzy čínské společnosti CEFC velmi aktuální téma. Níže naleznete přímý přenos z akce.

Průšvih kolem CEFC je zase o trochu větší: Obří nákup Rosněfti je pozastavený, Číňané se před Rusy schovávají

23.března
Čínský konglomerát CEFC zaplatil první tranši za koupi podílu v ruské ropné firmě Rosněfť ještě předtím, než policie zadržela jeho šéfa a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Následně CEFC přerušila veškerou komunikaci. Obří a velmi sledovaný obchod za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 188 miliard Kč) je pozastaven, řekly agentuře Reuters tři informované zdroje.

Trump podepsal cla na čínské zboží, akcie v USA obratem citelně oslabily

22.března
Akcie ve Spojených státech dnes oslabily o téměř tři procenta. Šlo o největší jednodenní propad od 8. února. Reagovaly na zprávu, že americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). To by mělo dopad na celosvětový obchod. Ztrácely především akcie průmyslových firem, dolar posiloval.

Trump udeřil na Čínu novými cly. Dotknou se dovozu za bilion korun, Američané to pocítí na vlastní kůži

22.března
Americký prezident Donald Trump oznámil nové sankce a cla na dovoz čínského zboží. Bílý dům tím reaguje na údajné krádeže duševního vlastnictví a technologií. Experti se však obávají, že prezidentův sólový postup může být ve skutečnosti kontraproduktivní a naruší kolektivní snahy v boji proti čínským nekalostem.

Obchodní válka s USA se odkládá. Trump prozatím osvobodí Evropu od cel na hliník a ocel

22.března
Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena od nových cel na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Uvedl to dnes podle agentury AFP americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku mají vstoupit v platnost již v pátek.

Ukrajinci letos pošlou ze zahraničí domů devět miliard dolarů

22.března
Ukrajinci pracující v zahraničí pošlou letos příbuzným do vlasti zhruba devět miliard dolarů (186 miliard Kč). Takový je odhad tamní centrální banky, podle které půjde o zhruba stejnou částku jako loni. Pro zemi s ekonomikou oslabenou v důsledku ruské anexe Krymu a separatistických tendencí ve východních regionech podporovaných Ruskem jde o významný obnos.

Správa železniční dopravní cesty má nového ředitele. Je jím dosavadní náměstek Svoboda

22.března
Generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jmenovala dnes správní rada dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího Svobodu (1970).

Černý trh s lihovinami se nikdy nevymýtí, říká šéf Palírny u Zeleného stromu

21.března
Nynější Palírna U Zeleného stromu se koupí konkurenční firmy před sedmi lety stala jasnou dvojkou na tuzemském trhu. Pozice na něm se nicméně mohou rychle změnit. „Trh se integruje. V tuhle chvíli jsou ale ceny poměrně vysoko. Nevíme však, co se stane za dva za tři roky,“ říká šéf společnosti Pavel Kadlec.

Cla na dovoz hliníku jsou nezákonná, řekla Merkelová. Jednání mezi EU a USA budou pokračovat

21.března
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit na dovoz hliníku a oceli cla je nezákonné a v konečném důsledku poškodí nejen dovozce, ale i samotné Spojené státy.

Mafie vydělala v italském zemědělství miliardy eur. Krade stroje, vydírá konkurenty

21.března
Mafie loni v italském zemědělském sektoru vydělaly 21,8 miliard eur (přes 554 miliard Kč), o 30 procent více než v roce 2016. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na odhad jednoho z hlavních italských zemědělských svazů Coldiretti.

Úvahy o czexitu znepokojují většinu firem. Víc než čtvrtina by jich z Česka odešla, ukázal průzkum

21.března
Diskuse v médiích o takzvaném czexitu znepokojují 78 procent firem v ČR, 28 procent podniků by v případě opuštění EU dokonce zvažovalo úplný přesun svých investic jinam. Vyplývá to z březnové studie Česko-německé obchodní a průmyslové komory mezi 150 firmami.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes