15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Lidovky.cz

Popis:

Věda Lidovky.cz

URL:

http://www.lidovky.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

3,5 položek/týden

VIDEO: Roztomilý titanosauřík vážil pouhých šest tun. Žil před 66 miliony let, jméno dostal podle bitvy bohů

18.dubna
Obrázek nějakého sauropodního dinosaura už asi viděl každý. Šlo o velké čtyřnožce s dlouhými krky a ocasy a malými hlavami. Skupina měla silný sklon k přerostlosti. Spadají do ní největší suchozemská zvířata všech dob. Vůbec nejmohutnější sauropodi vesměs patří do jedné evoluční větve označované jako titanosauři.

Když se ženy rozhodnou, že už se nechtějí zahazovat s lúzry, je zle. Vzpomeňme si, kam vedlo dělnické hnutí

18.dubna
Co je to femicida? Ano, jistě: strukturální problém patriarchální společnosti, kvůli němuž jsou ženy vražděny proto, že jsou ženy. Existuje to ale opravdu? Nebo to právě začíná existovat?

Ovládnutí umělou inteligencí nám v nejbližší době nehrozí. Bez „přítele na telefonu“ se zatím neobejde

17.dubna
Vypadalo to jako převrat v nakupování. V roce 2018 otevřela společnost Amazon v americkém Seattlu svůj revoluční obchod s potravinami. Nebyly v něm pokladny. Zákazník nechal čtečku u dveří oskenovat QR kód z displeje svého telefonu. Pak vyrazil mezi regály.

Hrnce, z nichž oči přecházely. Parádně malovaná keramika provází obyvatele jihozápadu USA už přes 1000 let

17.dubna
Malé, velké, buclaté i placaté. Takové byly keramické výtvory pueblanských indiánů, mezi nimiž excelovali Zuňiové. Rozličné nádoby, jež bývaly dílem žen, zdobily pestré vzory slunečnic, jelínků či klanových symbolů. A hodily se na stravu, náčiní i obřady.

Byli dřív praváci, leváci nebo ambidextři?

16.dubna
Máte nějaký speciální talent? Já ano. Dokážu si prohodit příbor. Najím se s vidličkou v levé ruce a nožem v pravé, i naopak. Nepovažuji se za praváka ani za leváka. Dlouho jsem se počítal mezi ambidextery. V dětství jsem většinu činností zvládal stejně oběma rukama. Přesněji spíš nezvládal. Jsem poměrně nešikovný. Časem jsem začal používat víc pravou ruku než levou.

Člověk by na Marsu mohl být za 16 let, říká popularizátor kosmonautiky Majer

13.dubna
Vesmírné lety s lidskou posádkou podniká lidstvo už víc než šedesát let. Za našich časů se v nich ale oproti průkopnickým dobám děje jen málo převratného. Změnit to má americký program návratu na Měsíc Artemis. Postupuje však zoufale pomalu. Odborný garant právě probíhající brněnské výstavy Space Mission Dušan Majer vysvětluje proč.

Plodnost ve světě prudce klesá, za 6 let můžeme překročit kritickou hranici

12.dubna
V roce 2030 klesne průměrná plodnost lidstva pod 2,1 dítěte na ženu. Nebude to stačit k přirozené obnově populace.

Revoluce na talíři: Je o geneticky modifikované potraviny zájem?

10.dubna
Genoví inženýři podnikají frontální útok na světové trhy s vepřovým a nabízejí chovatelům zvířata odolná vůči nebezpečné chorobě. Bude svět jíst maso geneticky modifikovaných prasat? Zákazníci se na to zatím netváří, nicméně všechno se může změnit. Kupec jen musí dostat nějakou výhodu.

Kdo nevidí, nepracuje. Příjem chudých bangladéšských vesničanů stoupl po pořízení brýlí o 33,4 procenta

10.dubna
Zhoršování zraku se ve vyšším věku vyhne jen málokomu. Po padesátce se u většiny lidí začínají projevovat příznaky presbyopie. Tato porucha se česky označuje také jako vetchozrakost. Způsobuje ji opotřebení oční čočky. Daný člověk má obvykle problém se zaostřováním na blízko. Nemůže přečíst drobná písmenka v údajích o složení potraviny vytištěných na jejím obalu nebo leták přibalený v krabičce s …

Psycholog, který změnil ekonomii. Daniel Kahneman rozboural představy o tom, že se chováme ekonomicky racionálně

8.dubna
Málokterý člověk dokázal to, co se podařilo nedávno zesnulému Danielu Kahnemanovi: odborník v jednom oboru změnil myšlení v oboru úplně jiném. A nejen to, ještě jako psycholog dostal Nobelovu cenu za ekonomii.

Lidské mozky se zvětšují. Kůra, v níž se odehrávají duševní pochody, narostla za čtyři dekády o patnáct procent

5.dubna
Objem lidského mozku roste. Za 75 let se zvětšil bezmála o sedm procent. Mozková kůra se rozrostla dokonce ještě víc.

Měsíc má mít vlastní čas, bude fungovat podle jeho pohybu. Čemu může pomoci?

4.dubna
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dostal za úkol do konce roku 2026 ve spolupráci s dalšími americkými a mezinárodními agenturami vytvořit jednotný systém měření času na Měsíci. Takzvaný koordinovaný lunární čas (LTC) má pomoci s budoucími misemi v rámci závodů o dobývání přirozené zemské družice, napsala agentura Reuters.

Nové nejpřesnější hodiny mohou bezchybně tikat 40 miliard let. Je to víc než trojnásobek stáří vesmíru

3.dubna
Fyzik Alexander Aeppli z Coloradské univerzity v Boulderu se stal oficiálně nejlépe kvalifikovaným člověkem na zemi, pokud se potřebujete zeptat, kolik je hodin. Se svým týmem sestrojil nejpřesnější časoměr v dějinách.

A pak že je recyklace ztráta času. Pojídání vlastního potomstva je někdy ku prospěchu věci

28.března
Klasické vzdělání má své výhody. Mnohým z nás to ostatně každé Vánoce připomíná Hans Gruber. Mně osobně se ho nedostalo. Přesto mě však fascinují řecké báje a pověsti. Je mezi nimi i příběh o vládci Titánů Kronovi. Ten se nezachoval zrovna mile ke svému otci Úranovi. Onen nepříjemný incident s pazourkovým nožem asi není třeba popisovat.

Naděje pro statisíce nemocných: Američan dostal ledvinu geneticky upraveného prasete a daří se mu dobře

28.března
Dva průlomy na poli transplantací zvířecích orgánů lidem. Američan Richard Slayman žije s prasečí ledvinou a čínští vědci otestovali léčbu játry geneticky upraveného prasete.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes