Literární noviny

Popis:

Literární noviny | měsíčník pro kritické myšlení. Literární noviny vychází každý druhý čtvrtek v měsíci.

URL:

http://www.literarky.cz

Katalog:

Kultura

Publikuje:

3 položek/měsíc

Vzpomínka na malíře Vojtěcha Kubaštu

17.dubna
Malíř Vojtěch Kubašta se narodil 7. října 1914 jako syn vídeňského bankovního úředníka. Ten úředník byl nicméně jihočeského původu a Vojtova máma zase z Vysočiny.

Gary Cooper: Hvězda navždy zářící

9.dubna
Co mají společného James Stewart, Gregory Peck či John Wayne, herci, o nichž jsem již zde psal? Mimo jiné to, že se velmi často objevovali ve westernech. A totéž můžeme říci také o Gary Cooperovi, který zmíněný žánr obohatil o jednu z nejpamátnějších hereckých kreací. Ano, řeč je o legendárním westernu V pravé poledne , snímku, který se dodnes hraje a zmiňuje – a v němž Cooper podal svůj zřejmě...

Belmondo exotických měst

5.dubna
Názvy trojice Belmondových filmů o mužích odněkud si v originále podobné zrovna moc nejsou. Vlastně ani trochu. Přesto spolu ty filmy představují trilogii a propojeny jsou scénáři a režijní taktovkou Philippa de Brocy (1933–2004).

Prorok Spielberg pro rok 2018: Ready Player One

3.dubna
„Někteří vždy budou číst Vojnu a mír jako detektivku. Jiný svět najde na obalu žvýkačky.“ Lex Luthor Steven Spielberg koupil a po letech zadaptoval románový bestseller Ready Player One. Je tím in ? Otázka do diskuse!

Život a doba Josefa K.

29.března
Letos 10. ledna se v čiperné kondici dožil osmdesátky boskovický rodák, původním povoláním letecký inženýr a životním posláním fotoreportér, Josef Koudelka, český Cartier-Bresson (ten francouzský se narodil o třicet roků dříve, 22. srpna 1908) a minulý týden začala v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu jeho životní fotografická retrospektiva pod názvem Návraty (ve Veletržním paláci ji Národní ga...

Jednapadesátý (přibližně) odstín Šedé

28.března
Chcete zažít Český Krumlov „na vlastní kůži“ a „beznákladově“ – a ještě se třeba ukázat v Benátkách? V těch italských, ovšemže – na letošním mezinárodním bienále architektury. Tak si udělejte čas a napište Kateřině Šedé.

25. (pánské) Ceny Thálie

26.března
Profesní odborová organizace českých výkonných umělců, tedy Herecká asociace, rozdala v sobotu večer v Národním divadle po dvacáté páté ocenění jevištní výkony – z osmi výročních Thálií ve čtyřech kategoriích připadly tři zahraničním umělcům. Tahle „mezinárodnost“ (nebo snad „světovost“?) národních cen ale není nic nového ani nepochopitelného (nominováni mohou být umělci jakékoli národnosti, kt...

Z brněnské divadelní scény - Slečna Julie v Divadle U stolu

17.března
Divadlo U stolu je scénou, která v malém sklepním prostoru dokáže připravit fascinující představení, vtáhnout a strhnout diváky do děje.

S+V nově na CD

16.března
Nedožité osmdesátiny Petra Skoumala (7. 3. 1938 – 28. 9. 2014) připomněl Supraphon ve čtvrtek 15. 3. v pražské prodejně Musicpoint na Jungmannově náměstí představením archivního alba s názvem Všechno je proměnlivé (Zakázané koncerty 1974 – 1981) . ­ (vlevo Jan Vodňaský při čtvrtečním křtu nového supraphonovského alba archiovních nahrávek dvojice Skoumal+Vodňaský)
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes