Literární noviny

Popis:

Literární noviny | měsíčník pro kritické myšlení. Literární noviny vychází každý druhý čtvrtek v měsíci.

URL:

http://www.literarky.cz

Katalog:

Kultura

Publikuje:

3 položek/měsíc

Předávání Oskarů by se mělo stát dnem mizérie Hollywoodu

5.ledna
V roce 2009 ve sloupku Los Angeles Times se filmový producent Harvey Weinstein, odedávna zvaný americkými médii jako „movie mogul“, dnes profláklá persona, vyjadřuje k Hollywoodu jako k „morálnímu kompasu.“

Anthony Hopkins: Nedoceněná všestrannost

2.ledna
Existují herci, které potkalo to neštěstí, že už si je diváci budou navždy spojovat s určitou rolí. A to i přesto, že jsou nesmírně nadaní a dokáží zahrát prakticky cokoliv.

Opera a balet ND Brno v neobvyklých podmínkách. Výsledkem jsou mimořádné inscenace

2.ledna
V roce 1884 po vzoru Národního divadla v Praze vzniklo brněnské Národní. Mít vlastní budovu a scénu bylo pro české obyvatelstvo v tehdy jazykově smíšeném prostředí Brna s německou radnicí významné a důležité.

Sumi Jo. Ach jo!

30.prosince
Mimořádný koncert Sumi Jo a PKF – Prague Philharmonia měl být vrcholem této sezóny. Je třeba uznat, že PR oddělení PKF odvedlo výbornou práci.

Konec roku na Provázku byl ve znamení adventu

27.prosince
Konec roku v Divadle Husa na provázku byl, jak jinak, ve znamení Vánoc. Současně i závěrem jedné výrazné éry významné brněnské experimentální scény. Nový rok, přinese vstup do již druhého půl století divadla, které při přirozeném střídání generací zůstává mladé a hledající. Začne předělem na hranici odchodu a očekávání.

Proslulého surrealisty Ludwiga Zellera Skládání iluze

15.prosince
Letošní 90. narozeniny chilského surrealistického básníka a výtvarníka Ludwiga Zellera vyvrcholily koncem první prosincové dekády v Santiagu de Chile, metropoli Zellerovy rodné země. V Taller de Rokha na avenue Hallanda 885 ve čtvrti Providencia byla uvedena nová kniha umělcových básní Componiendo la ilusión ( Skládání iluze ) a na jubilantovu počest otevřeli výstavu výtvarných děl surrealistů ...

Martin Patřičný: Milovník stromů a jejich zpracovatel

10.prosince
Málo se ví, že existuje Den stromů a slaví se v říjnu a ve více jak 40 zemích světa ( viz ). Na internetu se praví, že tuto tradici v Čechách v nové době obnovili botanik Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný (vlevo na snímku), se kterým přinášíme rozhovor.

O divadle, které je Bílé, o reklamě na poezii a krvavém kohoutu

8.prosince
Před několika dny jsem napsala básničku, kde se zmiňuji o rozlitém podmáslí. Končí veršem – teče a hluk je bílý. Je to synestézie, míchají se zde smysly, hluk tady není ke slyšení, ale k vidění. Ostravský soubor Bílé divadlo to má naopak. Těžko na něm najít bílou barvu, snad jen na košilích herců, zato slyšet je ho dostatečně. (vlevo fotografie z Bílého divadla)

Recenze výstavy: Něžný metalurgický básník hmoty

3.prosince
Do konce ledna 2018 potrvá výstava sochaře Martina Kocourka (vlevo na snímku) v galerii Budoart ukryté ve vnitrobloku jednoho domu v Praze-Bubenči. Tuto galerii, která je zároveň architektonickým studiem a coworkingovým centrem pojal Kocourek jako živoucí symbiózu mezi pracujícími lidmi a svými sochami/objekty. Sochař K. svoji současnou výstavu pojmenoval poněkud fatalisticky, což je zároveň sk...

S Pavlem Kohoutem nejen o literatuře

1.prosince
V úterý 21. listopadu se v podvečerních hodinách v pražské kavárně EMA konalo autorské čtení Pavla Kohouta (*1928). Dorazivším zde četl ze své divadelní hry Vítězný únor , která měla světovou premiéru 29. října 2016. A nezůstalo pouze u čtení.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes