15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Living future

Popis:

Zpravodajský portál, který Vám přináší aktuální zprávy ze světa vědy a výzkumu, nejnovější události z objevování vesmíru a technologického pokroku

URL:

http://www.livingfuture.cz

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

3 položek/měsíc

U vnějších planet sluneční soustavy byly objeveny 3 malé měsíce

8.března
Pomocí výkonných pozemních teleskopů se astronomům podařilo nalézt 3 nové měsíce ve sluneční soustavě - jeden u Uranu a dva u Neptunu. Jedná se o nejslaběji zářící měsíce pozorované teleskopy z povrchu Země.

Zatím nejhmotnější pár černých děr se obíhá velmi blízko, není zřejmé proč ještě nedošlo k jejich kolizi

4.března
Pomocí teleskopu Gemini North se astronomům podařilo identifikovat zatím nejhmotnější dvojici supermasivních černých děr. Nachází se v galaxii B2 0402+379 (4C+37.11) ve vzdálenosti 750 milionů světelných let. Dohromady váží 28 miliard Sluncí, tedy víc než 6 tisíckrát více než černá díra v jádru Mléčné dráhy.

Dalekohled JWST zpozoroval projevy neutronové hvězdy ve zbytcích supernovy SN 1987A

25.února
Astronomům se podařilo získat další indicie pro existenci neutronové hvězdy, která zbyla po supernově pozorované v roce 1987. Pomocí přístrojů MIRI a NIRSpec na dalekohledu Jamese Webba identifikovali ionty argonu a síry. Z počítačových simulací potom zjistili, že ty mohly vzniknout pouze v případě, že se ve středu zbytků supernovy nachází neutronová hvězda.

Astronomové identifikovali nejjasnější a nejrychleji rostoucí kvazar

20.února
Pomocí teleskopu VLT se astronomům podařilo objevit zatím nejjasnější kvazar J0529-4351, tedy aktivní jádro vzdálené galaxie. Supermasivní černá díra ve středu této galaxie pohlcuje hmotu srovnatelnou se Sluncem každý den a svou jasností převyšuje celou galaxii.

Další studie podporuje existenci podpovrchového oceánu na Saturnově měsíci Mimas

12.února
Nová studie podporuje teorii o přítomnosti oceánu pod povrchem dalšího z měsíců planety Saturn. Jedná se o Mimas, který je charakteristický obřím kráterem a planetu obíhá velmi blízko.

Světlo z nejstarší pozorované černé díry pochází z doby pouhých 400 milionů let po Velkém třesku

8.února
Astronomové si lámou hlavu s černou dírou ve středu galaxie GN-z11. Nová pozorování prostřednictvím JWST zřetelně ukazují zářivé galaktické jádro, které napovídá, že se v něm nachází supermasivní černá díra pohlcující materiál ze svého okolí. Pozorují ji však pouhých 400 milionů let po předpokládaném vzniku vesmíru, a to je příliš brzy na to, aby se mohla zformovat, alespoň podle našeho aktuálníh…

Hvězdy na okraji Mléčné dráhy se pohybují příliš pomalu

1.února
Fyzikům z MIT se podařilo na základě analýzy dat z teleskopů Gaia a APOGEE zjistit, že hvězdy na okraji Mléčné dráhy se kolem středu galaxie pohybují pomaleji než se předpokládalo. Toto zjištění naznačuje, že vnitřek naší galaxie může být lehčí a obsahovat méně temné hmoty, než se dosud myslelo.

Sonda Europa Clipper dostala komunikační anténu i vědecké přístroje

31.ledna
Ve Spojených státech a Evropě se postupně vyvíjejí jednotlivé části vesmírné sondy Europa Clipper. Její misí bude studium Europy - ledového měsíce obíhajícího planetu Jupiter. Sonda bude vybavena 9 vědeckými přístroji, které budou sledovat tenkou atmosféru Europy, její povrch a oceán pod ním.

Blízké rychlé rádiové záblesky FRB by mohly pocházet ze supernov

28.ledna
Průzkum 18 blízkých FRB záblesků ukazuje, že pochází z mladých galaxií. Jejich zdrojem jsou podle vědců vedených Mohitem Bhardwajem supernovy, ke kterým dochází zhroucením masivních hvězd. To je nicméně v rozporu s dosavadním výzkumem, který naznačoval původ FRB v magnetarech.

Objev další obří struktury ve vzdáleném vesmíru zpochybňuje naše chápání vesmíru

24.ledna
Nově objevená ultra-velká struktura má kruhovitý tvar s asi 1,3 miliardou světelných let v průměru a nachází se přes 9 miliard světelných let daleko. Její objev společně s dříve identifikovaným obřím obloukem vyvolává otázky o kosmologickém principu, který říká, že vesmír je ve velkém měřítku homogenní a izotropní.

Obloha v gama záření napříč 14 lety pozorování teleskopu Fermi

15.ledna
Vesmírný teleskop Fermi zkoumá oblohu v energetické části elektromagnetického spektra. Vědci z SLAC (Stanford Linear Accelerator Center) nyní zveřejnili video, které ukazuje aktivitu gama záření mezi lety 2008 a 2022.

Výsledek sesuvů půdy v okolí sopky Olympus Mons

1.ledna
Evropská orbitální sonda Mars Express pořídila tento snímek okolí největší sopky ve sluneční soustavě - Olympus Mons. Tento region dostal označení Lycus Sulci. Na snímku se nachází také nepojmenovaný impaktní kráter.

Japonský lunární modul SLIM vstoupil na oběžnou dráhu Měsíce

29.prosince
Japonská lunární sonda SLIM vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce v pondělí ráno. Poté poslala sérii detailních snímků měsíčního povrchu. Pokud vše půjde podle plánu, 25. ledna by měla dosednout na jeho povrch.

Malý Magellanův oblak jsou ve skutečnosti dvě samostatné galaxie

28.prosince
Malý Magellanův oblak je drobná galaxie, která se nachází v sousedství Mléčné dráhy. Analýza jeho hvězdné populace a mezihvězdného materiálu nyní ukázala, že obsahuje dvě rozdílné skupiny, které mají rozdílné chemické složení. Podle závěrů nově publikované studie se tak jedná o dvě samostatné galaxie, z nichž jedna se skrývá za druhou.

V kulové hvězdokupě Messier 15 byly objeveny tři nové pulsary

24.prosince
Pulzary jsou neutronové hvězdy, které vyzařují pravidelné pulzy. Dva z nově objevených pulzarů ve hvězdokupě Messier 15 jsou s dlouhou periodou, zatímco třetí je milisekundový. Objev naznačuje, že Messier 15 může být jedna z nejhustších kulových hvězdokup v naší galaxii.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes