Novinky.cz

Popis:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Katalog:

Ostatní → Věda a výzkum

Publikuje:

2,9 položek/den

Studentka navrhla nový veletržní stánek pro fakultu ČZU

15:24
Fakulta lesnická a dřevařská (FLD) České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze se snaží při vzdělávání mladých lesníků a dřevařů klást důraz na moderní přístup. I proto se rozhodla svěřit návrh svého nového veletržního stánku studentům, a to nejen ze své školy. Ve finále soutěže, kterou pro fakultu zorganizovala Nadace dřevo pro život, komisi z členů FLD nakonec nejvíce oslovil návrh Heleny Vosta...

Mimozemský objekt studuje i NASA. Mohl by komunikovat s mateřskou lodí, tvrdí vědec

13:42
Načervenalý objekt Oumuamua, který pochází z jiného planetárního systému, začal studovat také americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), zaměřil na něj dva své kosmické teleskopy. Sledují jej i radioteleskopy pátrající v soukromém projektu Breakthrough Listen po stopách mimozemských civilizací. Doutníkovitý tvar objektu naznačuje, že by mohl být dílem mimozemské civilizace.

Objekt z jiné sluneční soustavy mohla být mimozemská sonda, vědci ještě narychlo zaměřují teleskopy

16:38
Vědci se podle listu The Daily Mail chystají prověřit, zda vesmírné těleso Oumuamua, které minulý měsíc minulo Zemi, není zkonstruováno mimozemskou inteligencí. Objekt ve tvaru doutníku o průměru asi 400 metrů je prvním známým návštěvníkem zvnějšku sluneční soustavy a mate astronomy. Nejprve se domnívali, že jde o kometu, později ho měli za planetku a nakonec za těleso mezihvězdného původu.

Umělé robotické svaly uzvednou až tisícinásobek své váhy

12.prosince
Levné umělé svaly pro roboty vyvinuli výzkumníci z prestižního amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT). Tyto svaly dodají umělým stvořením sílu ke zvedání břemen až tisíckrát těžších, než jsou sami roboti.

Místo dopadu meteoritu potvrdili svědci z Českých Budějovic. Úlomky zatím nenašli

11.prosince
Astronomové s pomocí veřejnosti dále pátrají po úlomcích meteoritu, který dopadl v neděli 3. prosince v Českých Budějovicích. Svědci potvrdili místa, kde by se mohly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru nacházet. Astronomickému ústavu Akademie věd ČR se ale zatím neozval nikdo, kdo by jeho část našel. Bolid dopadl v oblasti českobudějovického sídliště Máj.

Nové optické pasti umožní bezpečné studium živých buněk

11.prosince
Mezinárodnímu týmu vědců s podporou Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně se podařilo vytvořit optické pasti podobné protonové krosně z filmu Krotitelé duchů, pouze v miniaturních rozměrech. Má to umožnit bezpečné manipulace s mikroskopickými objekty i studium mechaniky buněk a biomolekul hluboko v živých tkáních.

Chilli pomáhá překonat zlozvyk nadměrného solení pokrmů, tvrdí čínský vědec

11.prosince
Téměř všude konzumují lidé příliš mnoho soli, což rozhodně není zdravé. Čínský vědec Č’-ming Ču z vojenské lékařské univerzity v Čchung-čchingu přišel se zajímavým poznatkem, jak se nadměrnému solení bránit. Podle něj pomůže přidání dávky ostrého chilli do jídla.

Jak se stal Hitlerův fotograf multimilionářem

10.prosince
Ačkoli ten žoviální obtloustlý chlapík nezastával v nacistické straně žádnou významnější pozici a byl téměř neznámou osobností režimu, stal se jedním z těch, kteří z něho vytěžili nejvíce. Jmenoval se Heinrich Hoffmann a byl osobním fotografem Adolfa Hitlera. Ze symbiotického partnerství s ním vytěžil obrovské bohatství a stal se multimilionářem.

Vitamín D je důležitý na revmatoidní artritidu

10.prosince
Dostatečná hladina vitamínu D v těle může být vítaným pomocníkem proti revmatoidní artritidě. To je choroba projevující se především zánětem a prakticky trvalou bolestivostí kloubů i jejich deformací.

Nad Českem proletěl bolid, jeho část dopadla na sídliště v Českých Budějovicích

10.prosince
Nad jižní částí České republiky proletěl v neděli 3. prosince velmi jasný meteor (bolid), jeho průlet zaznamenali dva náhodní pozorovatelé i speciální přístroje takzvané Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Vědci vyzývají veřejnost, aby pomohla s hledáním meteoritů, o jejichž dopadu jsou přesvědčeni.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes