Novinky.cz

Popis:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,3 položek/den

Artur London zůstal i po drastických zkušenostech komunistou

5:22
„Měl jsem hrozné bolesti a byl jsem si jist, že tentokrát zemřu. Je zbytečné vyprávět všechny detaily mého utrpení – nepochodil jsem. Nadále budu pokračovat o jiných věcech. Znovu ti připomínám, abys toto všechno zničila hned, jak si to přečteš, a abys mě ujistila, že jsi tak učinila. Jinak bych nebyl klidný.“ Tato slova napsal Artur London, odsouzený k doživotí v listopadu 1952 v procesu s „pr...

Slunce ovlivňuje chování lidí i burzu, tvrdí vědci

17.února
Vliv Slunce na chování lidí je mnohem větší, než si mnozí mysleli. Mračíte se a nejste ve své kůži? Možná za to mohou sluneční erupce.

Robustnější potrava zvětšila dravcům zobáky

17.února
Až dosud vše nasvědčovalo tomu, že invazní nepůvodní druhy, jinak řečeno vetřelci, v naprosté většině neznají nic jiného než vítězství. Dokážou mimořádně úspěšně konkurovat původním organismům, křížit se s nimi, využívat je jako kořist a přenášet na ně rozmanité nemoci. Na Floridě však narazila kosa na kámen. Příkladem takového dravce je americký luněc bažinný, který se stal ohroženým. Jenže je...

Ve školních jídelnách se každoročně vyhodí až 48 tisíc tun potravin, kritizuje iniciativa

16.února
Až 48 tisíc tun jídla ročně, tedy zhruba 238 tun každý den, vyhodí žáci a studenti v českých školních jídelnách. Rodiče za vyhozené jídlo každý rok zaplatí až 2,5 miliardy korun. Podle zaměstnanců školních jídelen skončí jako odpad 20 až 35 procent připraveného jídla. Skutečně zdravá škola, inciativa usilující o zlepšení školní stravy, před plýtváním varuje.

Češi uvařili první probiotické pivo na světě, má posílit imunitu

15.února
Výzkumníci v nápojářském oboru ve spolupráci s brněnskými mikrobiology uvařili první probiotické pivo na světě. Má zlepšit imunitu, zažívání i psychiku. Partnerem pro další rozvoj speciální technologie je Vysoké učení technické (VUT) v Brně.

Za špatné výsledky žáků mohou nekvalitní učitelé, tvrdí matematik

15.února
Za špatné výsledky žáků v matematice nemůže klasická výuka tohoto předmětu, ale nekvalitní učitelé. Školství by se proto mělo reformovat a změnit přípravu budoucích pedagogů. Na středeční diskusi o nových metodách ve výuce matematiky to prohlásil přední český matematik Vlastimil Dlab. Alternativní metody výuky, jako je například takzvaná Hejného matematika, mohou matematické znalosti spíš zhorš...

Státní pozemkový úřad nabízí studentům odborné praxe

14.února
Státní pozemkový úřad (SPÚ) začal loni v květnu uzavírat smlouvy o realizacích odborných praxí studentů vysokých škol. Během několika měsíců se na úřad obrátila zhruba dvacítka zájemců o stáž či zaměstnání.

Archeologové našli u Hradce Králové polní opevnění. Pomocí magnetometru

14.února
Speciální a zčásti studentský průzkum části bojiště z roku 1866 u Hradce Králové provedli minulý týden zástupci katedry archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FFUHK) Petr Hejhal a Matouš Holas. Jak informovali tuto středu v tiskové zprávě, podařilo se jim potvrdit přesnou polohu daného bojiště. Avšak docela neobvyklým způsobem – pomocí takzvaného magnetometru.

Stavaři na Kolínsku odhalili naleziště z doby kamenné i bronzové

13.února
Na unikátní naleziště z doby kamenné a z doby bronzové narazili stavaři při budování silničního obchvatu Plaňan na Kolínsku. Archeologům se dostávají do rukou předměty staré až 4,5 tisíce let.

Američtí vědci vyrobili náhražku lidské kůže se schopností hojení

13.února
Mechanické končetiny robotů či osob po amputaci ruky nebo nohy by mohly v budoucnu vnímat teplotu i tlak jako skutečné lidské tělo. Danou možnost přiblížili američtí vědci z Coloradské univerzity v Boulderu, kteří ze speciálního polymeru a nanočástic stříbra vyrobili takřka plnohodnotnou náhražku lidské kůže. Takzvaná e-kůže je recyklovatelná, navíc disponuje schopností hojení.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes