15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Příroda.cz

Popis:

Informační, komunikační vzdělávací ale i zábavné centrum věnované (především české) přírodě. Články o přírodě, ekologie, životní prostředí, diskuzní fóra, kalendář zajímavých akcí, pozadí na plochu počítače, počasí a mnohé další...

URL:

http://www.priroda.cz/

Katalog:

Lifestyle → Zvířátka

Publikuje:

6 položek/měsíc

Začátek dubna 2024 – u nás léto, ve skandinávii -30 a hóóódně sněhu

10.dubna
První dubnové dny u nás byly ve znamení, na toto období, extrémně vysokých teplot. Ve skandinávii naopak teplot extrémně nízkých.

Aloe vera – hojivá pokojovka

10.dubna
Aloe vera je jednou z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin. Děje se tak pro její nenáročnost na pěstování, praktickou využitelnost i celkem malý vzrůst. Pokud nepěstujete vyloženě několik desítek let staré jedince, ti potom už tak malí nejsou. Málokdo však ví, že v aloe se skrývá hotový zázrak po všech stránkách.

Naše divoké dědictví – kniha o uvědomění si postavení člověka k přírodě

4.dubna
Peter Wohlleben ve své nové knize Naše divoké dědictví přichází s vidinou člověka jako bytosti, která je součástí přírody. Platí pro ni stejné zákonitosti jako pro všechny ostatní druhy. Zamýšlí se nad tím, čím to je, že se člověk ničí své životní prostředí a co je třeba udělat, aby se to napravilo. Jeho myšlenky budou pro někoho velmi překvapivé, pro někoho logické, pro někoho samozřejmost.

Jak na jarní detox

3.dubna
Jarní detox je v současné době velice oblíbený. Aby, ne, naši předkové se na jaře čistili celkem pravidelně, jen to nepojímali tak moderně se všemi nejrůznějšími tabletkami a prostředky na čištění, hubnutí a kde co podobného. Ona známá postní doba v křesťanství sice je cílená především na duchovní půst a odříkání, ale naši předkové obvykle na tuto činnost navazovali i očistou tělesnou. Jak tedy t…

Uzavírka oblíbených turistických tras aneb proč potřebujeme Tetřívka

25.března
Jak už tomu tak bývá každým rokem, i letos ochránci přírody uzavřeli některé oblíbené výletní trasy, protože prochází územím, kde v těchto týdnech probíhá tetřívčí tok. Pojďme se podívat na to, proč je tetřívek v našich horách důležitý a jak je na tom jeho populace a kam se aktuálně nesmí.

Tiché jaro – kniha, která vám možná pomůže pochopit, proč jsme tam, kde jsme

21.března
V originále vyšla již před šedesáti lety, v době, kdy se ve velkém používaly chemikálie jako třeba DDT. Nikdo nechtěl vidět důsledky, které byly již v té době hmatatelné. Začalo to velmi nenápadně, jarním tichem místo švitoření ptáků. Jedná se o jednu z nejvlivnějších knih, která odstartovala environmentální hnutí. Velmi aktuální čtení i v dnešní době.

Množící se útoky medvědů na Slovensku – co je špatně

20.března
Poslední dobou se začínají na Slovensku množit střety medvědů s člověkem. Novinové titulky jsou však často velmi zavádějící. Buď vyloženě k útoku nedošlo nebo byl útok vyprovokován chybou člověka. Ubránit se medvědovi je takřka nemožné, je však několik věcí, které pomohou se napadení vyhnout. Včetně potřebné regulace jedinců, kteří si zvykli na lidi.

Bylinky pro podporu spánkových potíží

20.března
Spánek se v současné době stává velkým tématem. Stres, zrychlený životní styl, přemíra elektroniky, směnný provoz, to vše působí na nás a naši kvalitu spánku. A je toho mnohem víc. Pojďme se podívat na některé bylinky, které nám mohou pomoci.

Bříza, nejen bělokorá

19.března
Břízu poznají už školkové děti. Hlavě kvůli její nápadně bílé kůře. Některé děti ji bohužel poznají i díky alergické reakci na její pyl. Právě nyní pomalu začíná její sezóna. Když se řekne bříza, mluvíme hlavně o bříze bělokoré nebo také bradavičnaté. Není to však jediný u nás původní druh břízy.

Jedlé plevely

13.března
Většina z nás zná plevel pouze jako nepříjemného záškodníka na zahradě, u něhož máme jediný cíl – zbavit se ho. V současné době se však začíná dostávat do povědomí mnohem sofistikovanější myšlenka – totiž, že z některých plevelů lze udělat poměrně chutnou svačinku nebo přísadu do jídel. Ne všechny plevely jsou však jedlé. Které tedy můžeme využít na talíři?

Za zubry a divokými koňmi na Lipno

12.března
Loni mezi obcemi Kobylnice a Plískov, na dohled od známé Stezky korunami stromů vznikla nová rezervace velkých kopytníků. Ke stádečku divokých koní se v minulých dnech přidaly dvě zubři samičky. A budou další.

Proč mě letos netěší bledule

8.března
Bledulky a sněženky patří k mým nejoblíbenějším rostlinám. Letos mě ale pohled na ně tolik netěší. I u nás těsně pod Krkonošemi, už delší dobu plně kvetou. Mnohde je to i o měsíc dřív než obvykle. Příroda zareagovala na velmi teplý únor a začala se nezvykle brzy probouzet, což může být problém.

Kniha o klimatu – Gréta Thunberg

7.března
Ne nebojte, Gréta už není tím ukřičeným dítětem před Švédským parlamentem ve Stockholmu, které si vydobylo pozornost celého světa. Od té doby se mnohé změnilo, ale také nezměnilo. Gréta dospěla, používá jinou rétoriku. Co se ovšem příliš zatím příliš nezměnilo jsou témata na která upozorňuje. Knihu nenapsala sama, vystupuje zde spíš jako takový průvodce po tématech, která do jednotlivých článků z…

Konopí – zázračná ale riziková rostlina

6.března
Konopí seté je mezi lidmi poměrně známá rostlina. Především jako droga marihuana, která se z této rostliny vyrábí. Její pěstování je regulováno zákonem. Konopí má však široké využití v oblasti zdravotnictví, technice ale i textilním průmyslu. Pojďme se na obě strany této mince podívat.

Přírodě na stopě – Jak pozorovat, chápat a využívat přírodní jevy nejen na zahradě

29.února
Recenze starší knihy Petera Wohllebena, která, přestože je útlá, je pojatá velmi ze široka naťukává spoustu témat a láká k jejich bližšímu zkoumání. Prostě taková malá tajemství přírody.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes