RadioWave

Popis:

Radio Wave je stanicí především pro mladě smýšlející populaci. Zajímáme se o aktuální kulturní i společenské dění a nabízíme vám podněty pro cestu vedoucí od stereotypu středního proudu.

URL:

https://wave.rozhlas.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

8 položek/den

„Na sídlišti se žilo dobře a platí to dodnes,“ říká kurátorka výstavy Bydliště: panelové sídliště

10:10
„Začátkem 90. let se hodně mluvilo o tom, ať se panelová sídliště zbourají, že je to dědictví komunismu, že jsou hnusná, šedivá. Z té doby jsou i pověstné výroky třeba Václava Havla o králíkárnách, o panelácích se zkrátka mluvilo hlavně pejorativně,“ říká historička architektury Eva Novotná, která společně s kurátorkou Marianou Kubištovou dorazila do studia Radia Wave představit výstavu Bydlišt...

Z upírské komedie Co děláme v temnotách bude televizní seriál od Waititiho, tvůrce Thor: Ragnarok

10:10
Televizní stanice FX chce natočit televizní seriál podle novozélandské hororové komedie Co děláme v temnotách z roku 2014. Vytvoří ho autoři původního snímku, Taika Waititi a Jemaine Clement. Zatímco Clement bude psát scénáře, Waititi obstará režii. FX už si objednala natočení pilotní epizody, ale na datum případného uvedení si ještě musíme počkat.

NOVINKY: Parliament, Metronome Blues, Young Fathers, Tinashe aj ty vaše

9:02
Do další nůše plné novinkových tracků se tentokrát vmezeřil i veterán mimozemského funku George Clinton, kterému ve skladbě I’m Gon Maku U Sick hostuje neméně protřelý rapper Scarface. Další hostovačku obstaral třeba Offset, který rapuje v novém singlu Tinashe. Dojde ale i na kanadské kytary v podobě další skladby kapely Ought, rapový gospel skotských Young Fathers nebo folk-rock v podání jejic...

V Kanadě vzali medvěda na zmrzlinu. Ochránci přírody jsou v šoku

17:09
Medvědice Berkley nedávno oslavila první narozeniny a její ošetřovatele z Discovery Wildlife Parku v kanadské Albertě nenapadlo nic lepšího než ji vzít na zmrzlinu do místního drive-inu.

V Japonsku funguje podmořská poštovní schránka. Pohledy odsud posílají potápěči

17:09
V městečku Susami v japonské prefektuře Wakajama se dřív moc turistů nezastavovalo. Vedoucí místní pošty, pan Macumoto, to chtěl změnit. „Napadlo mě umístit jednu poštovní schránku na dno oceánu. Říkal jsem si, že by tu mohli pohledy odesílat potápěči. Bude to dobrá propagace pošty i našeho městečka,“ vypráví pan Macumoto ve videosérii Great Big Story.

Na výletě v horkých komorách. Jak se chová uran, když vyhoří? A proč ve Francii staví jaderný reakto

16:00
Jih Francie, stojíme poblíž městečka Cadarache na vyprahlé půdě, mezi vonícími bylinami posloucháme cikády. Asi byste zrovna tady nečekali reaktor. Ve zdejším komplexu pro výzkum jaderné energie se ale jeden takový právě buduje – reaktor Julese Horowitze. Na jeho stavbě pracuje asi 30 Čechů a jeden z nich nás po stavbě provedl.

Úkryt v anglickém folk hororu hledali Led Zeppelin, Radiohead i Pulp

14:49
Folk horor, tedy filmový subžánr čerpající z trojice kultovních filmů Witchfinder General (1968), The Blood on Satan’s Claw (1971) a The Wicker Man (1973), je v posledních letech především zálibou milovníků okrajových filmů a jejich specifické poetiky. Motivy pohanství, mystické krajiny a rituálů ale prosakují i do současné hudby. Kdo je jimi nejvíc ovlivněn?

Fake restaurace. Ze špinavého dvorku se ve virtuálním světě stala jedna z top restaurací v Londýně

14:49
Přispěvatel časopisu Vice O. Butler si kdysi přivydělával i jako placený recenzent, za poplatek v aplikaci TripAdvisoru hodnotil restaurace, ve kterých nikdy nebyl. Fascinace uměle budovanou realitou ho přivedla na nápad „založit“ si vlastní restauraci.

Kompot Song roku 2017 vyhrála Lorde s Green Light. Zvítězila i nad Despacitem a Shape of You

12:30
„Vy jste furt proti holkám, které zpívají o tom, že se rozešly, což fakt nechápu,“ říká na pódiu před plným pražským Klubem FAMU herečka Jenovéfa Boková. Obhajuje tak vítěznou skladbu prvního ročníku hudebních cen popkulturního pořadu Radia Wave Kompot a zároveň získává od návštěvníků hlasitý aplaus. O vítězství skladby Green Light od Lorde rozhodli fanoušci pořadu Kompot 20. ledna.

Vrací se folk horor? Nesvatá trojice žánru ukazuje novým podivnostem cestu

12:30
Policejní inspektor a bohabojný křesťan Neil Howie vyráží na zapadlý ostrůvek ve Skotsku vyšetřovat zmizení místní dívky. Šokovaně ale zjišťuje, že je v této oblasti ještě větším cizincem, než si původně myslel – místní obyvatelé totiž místo Ježíše uctívají pohanské keltské bohy.

Startér bloumal v archivech. Pouštíme bizáry i začátky etablovaných muzikantů

12:30
Do nového ročníku hitparády neobjevených, která se vrací v obměněné podobě, zbývají dva týdny. Než pustíme ven první soutěžní tracky, rozhodli jsme se s původním moderátorem Jakubem Johánkem prohledat archivy a pustit alespoň hrstku z těch stovek písní, které prošly Startérem.

Deska týdne: Tune-Yards na tanečním parketu medituje o kultuře bílé většiny

11:20
Merrill Garbus a její projekt Tune-Yards sledujeme na Radiu Wave od samého začátku fungování. Svým entuziazmem dokázala Američanka vždy strhnout pozornost na svou stranu. A novinka I Can Feel You Creep Into My Private Life vysoko nastavenou laťku nepodlézá. Především proto, že vedle neztenčené energie stojí za předloženou hudbou silná témata, která z alba dělají vícevrstevnatou výpověď.

Martin Patras (Walden) v Echu: Šumava přeje básníkům

22.ledna
Jsou to tři roky, co šumavská kapela Walden debutovala kazetou Mimo stezku, kterou aktuálně následuje nahrávka Šum, již znovu vydává agilní budějovický kolektiv NAAB. A kytarista a zakladatel kapely Martin Patras (dříve Naquei Manou, dnes dále Wessele) nijak nezastírá, že kulisy Šumavy, kam se on sám před lety přestěhoval z Polabí, jsou pro hudbu Walden zcela zásadní.

Rafael versus nákyp (boss fight). Díl pátý

22.ledna
Strouhání citronové kůry, šlehání sněhu z vaječných bílků a čas přípravy delší než jedna hodina. Závěrečná výzva této série mě donutila opustit komfortní zónu studentských receptů ze tří surovin na půl hodinky a pustit se do boje s nejneupečitelnějším z rýžových pokrmů – s obávaným nákypem.

Z chlípného dědy Woodyho Allena je persona non grata. Proč nám jeho obsese dívkami vadí až teď?

22.ledna
Poslední týden snad neuplynul den, aby další herečka neoznámila, že už nebude pracovat s Woodym Allenem. Reakce na MeToo nepříjemně připomněly 25 let staré obvinění ze zneužívání sedmileté dcery, vznesené jeho vlastní rodinou. Obsese mladými dívkami je navíc hlavním tématem Allenových filmů, které má většina z nás tak ráda a v jejichž natáčení pokračuje pořád stejným tempem. Co sezona, to starš...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes