iROZHLAS

Popis:

Ekonomický servis

URL:

http://irozhlas.cz

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

3,3 položek/den

Musk nedostane od Tesly plat, ale odměny v akciích. Přijít by si mohl až na bilion korun

22:20
Akcionáři amerického výrobce elektromobilů Tesla schválili nový systém odměňování generálního ředitele Elona Muska na příštích deset let. Musk po tuto dobu nedostane mzdu. Pokud ale splní stanovené cíle, bude mít nárok na odměny v akciích. Mohl by tak podle agentury DPA získat přes 50 miliard dolarů, tedy zhruba bilion korun.

V Německu přibude zpoplatněných úseků dálnic, opatření se dotkne nákladních vozidel nad 7,5 tuny

21:10
V Německu se od 1. července letošního roku výrazně zvýší rozsah zpoplatněných úseků dálnic a silnic první třídy pro vozidla nad 7,5 tuny. Německý mýtný systém bude nově pokrývat o 40 tisíc kilometrů více než dosud, kdy bylo zpoplatněno 15 tisíc kilometrů. Zástupci Eurowag to uvedli na středeční tiskové konferenci. Společnost je poskytovatelem platebních řešení pro silniční mobilitu v Evropě.

O otcovskou dovolenou už požádalo více než 2 tisíce tatínků. Stát musel vyplatit dva a čtvrt milionu

16:35
2 130 tatínků už požádalo o otcovskou dovolenou. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení. Nárok na sedmidenní placenou otcovskou dovolenou existuje od prvního února letošního roku.

PPF kupuje za 71 miliard aktiva Telenoru. Získá mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku nebo Srbsku

9:41
Investiční skupina PPF se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 71 miliard korun. Dokončení transakce podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány a odhaduje se na červen 2018. PPF to ve středu oznámila v tiskov...

Hypotéky jsou nejdražší za poslední tři roky. Průměrná úroková sazba v únoru opět vzrostla

8:32
Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba v únoru podle Hypoindexu vzrostla na 2,36 setin procenta. Půjčky na bydlení jsou tak nejdražší od konce roku 2014. I to je důvod, proč si lidé u bank sjednali méně hypotečních smluv. Nižší je taky objem půjček.

Pozor na rizikové internetové obchody. V Česku jich rychle přibývá, varuje inspekce

20.března
Rizikových internetových obchodů v Česku rychle přibývá. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií. Příkladem jsou nejfilm.cz, krajzlin.cz nebo eurorcrally.cz, což je doména, kterou používal spolek modelářů rádiově ovládaných modelů aut. Doménu ale včas nezaplatil a přišel o ni. Dnes je na webu nabídka bot od anonymního prodejce, nákup zde je však značně rizikový. Vyplývá to z i...

Ženy dorovnaly loňský plat mužů. Rozdíl v odměnách za práci v Česku patří k nejvyšším v EU

20.března
Na úterý v Česku připadá Den rovnosti platů. Znamená to, že Češky dosáhly stejného výdělku jako muži za loňský rok. Termín stanovuje v Česku druhým rokem nezisková organizace Business & Professional Women ČR, výpočet vychází z dat Eurostatu.

Čistý zisk ČEZ loni vzrostl o 30 procent. Energetický gigant vydělal 19 miliard

20.března
Energetické společnosti ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Přispěl k tomu zejména jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a také nárůst výroby jaderných elektráren o čtyři terawatthodiny. Tržby společnosti klesly o procento na 201,9 miliardy korun. V úterý o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Máme kupu peněz na investice i na plnění slibů, tvrdí Babišův ekonomický poradce Michl

19.března
Vyšší důchody, nižší daně, peníze na výhodnější hypotéky, na sport, infrastrukturu či ekologické projekty. To jsou sliby a návrhy současné vlády v demisi, které státní pokladnu přijdou na desítky miliard korun. Kde je vezme? Je v čase přebytku a hospodářského růstu také čas utrácet? Jde o navyšování peněz potřebným, nebo jen premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) slibuje štědré dárky před případný...

Státní zástupce požaduje šest let vězení pro exmanažery Čepra Kadlece a Houšku

19.března
Státní zástupce chce pro bývalé vrcholné manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku šest let vězení. Uvedl to v pondělí u soudu ve své závěrečné řeči. Dále chce, aby jim soud uložil nejméně pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech firem a také povinnost uhradit způsobenou škodu, kterou Čepro vyčíslilo na 260 milionů korun. Muži své obvinění odmítají. Rozsudek soud vyhlásí ve středu.

Agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, myslí si Babiš

19.března
Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit. Na pondělní oslavě 25. výročí Hospodářské komory to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Právě s komorou chce vláda podle něj mimo jiné spolupracovat na podpoře exportu. Dodal, že komora by měla také hrát významnější roli v rámci tripartity.

Češi kupují méně ojetých aut v zahraničí, poohlížejí se spíše na domácím trhu

19.března
Češi pomalu upouští od nakupování ojetých aut v cizině. Stále více se zajímají o ta domácí, a to hlavně kvůli doložené historii. Ukazují to statistiky společnosti Cebia. Podle těchto údajů loni dvakrát rychleji rostl počet prodaných ojetin pocházejících z tuzemska. V Česku se prodalo kolem tři čtvrtě milionu ojetých osobních aut, více než dvě třetiny z nich byly českého původu.

Příští rok lze očekávat zpomalení růstu mezd v Česku, předpovídá guvernér ČNB Rusnok

18.března
Příští rok lze očekávat zpomalení růstu mezd. V Otázkách Václava Moravce to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ideální by podle něj bylo, kdyby mzdy rostly podobně jako reálné HDP země, tedy rámcově kolem čtyř procent. Průměrná hrubá mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 poprvé překonala 30 000 korun, meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun. Reálně po zahrnutí inflace měsíční výdělek vzro...

Kámen může být investice, ale musí hlavně dělat člověku radost, tvrdí gemolog

18.března
Drahé kameny jsou od nepaměti nejen chloubou žen, výrazem umu šperkařů, ale i zdrojem mnoha peněz a příčinou prolité krve. Více o nich v Magazínu Leonardo prozradil mineralog, gemolog a odborník na drahokamy Jaroslav Hyršl.

Vítkovické strojírny podaly návrh na insolvenci. Pracovníkům chybí výplaty, čeká je propouštění

16.března
Vítkovické strojírny na sebe podaly návrh na insolvenci. Vyplývá to z informací, které byly v pátek zveřejněny v insolvenčním rejstříku. Firma zaměstnává zhruba 650 lidí. V poslední době se potýkala s nedostatkem peněz na provoz.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes