Český rozhlas

Popis:

Veda a technika (Cesky rozhlas)

URL:

http://www.rozhlas.cz/veda/portal/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

7 položek/týden

Měňavky se dokáží proměnit ve slimáka

9:27
Jsi hloupý jako měňavka, říká jedno španělské úsloví. Ve skutečnosti jsou ale měňavky neboli améby velmi chytré až vychytralé jednobuněčné organismy. A šikovné. Desítky tisíc jednotlivců se umí spojit v jeden celek připomínající miniaturního slimáka. Proč to dělají?

Mumie Ata není mimozemšťan, ale dítě s genetickými mutacemi

13:29
Zdá se, že zastánci teorií o mimozemských návštěvnících naší planety mají o námět méně. Vědcům se totiž podařilo rozluštit tajemství chilské mumie z pouště Atacama. Ta byla objevena v roce 2003 a ze všeho nejvíc připomínala tradiční vizualizace mimozemšťanů. Ve skutečnosti jde ale o kostru člověka.

Označit viníka nehody samořiditelného auta nebude lehké, myslí si odborník

20.března
Firma Uber přerušila testování samořiditelných automobilů. Provozovatele alternativní taxislužby k tomu přiměla nehoda jeho vozu ovládaného autopilotem. Srážku na předměstí arizonského města Phoenix nepřežila chodkyně. Takzvaná autonomní vozidla měla vážné havárie už dřív, ale ještě nikdy při nich nezemřel chodec. „Zatím není ani jisté, jaká byla příčina nehody, jak se chovala žena, která se po...

Jedno očkování proti chřipce na celý život?

20.března
Na chřipku každý rok v Česku umřou asi dvě tisícovky lidí, při pravidelných sezónních epidemiích se plní čekárny lékařů a vyprazdňují školy a pracoviště. Proti chřipce existuje očkování, jenže každý rok zabírá na jiný kmen viru. Nyní svítá naděje na dlouhodobou vakcínu. Kdy se jí dočkáme?

Vědci se chystají obarvit oblohu. Chtějí zjistit, jak vzniká polární záře

19.března
Amatérským pozorovatelům z jižní Kanady se ve spolupráci s vědci z NASA podařilo objevit nový druh polární záře. Purpurový pruh objevující se na obloze společně s běžnou polární září pojmenovali Steve. A aby se zjistilo, jak taková polární záře vlastně vzniká, plánuje NASA vypustit na hranici vesmíru rakety s barevným plynem.

Česko má 2,75 kosmonauta

17.března
Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který se podíval do vesmíru. Dokonce prvním neamerickým a nesovětským kosmonautem ve vesmíru. My vám ale českých kosmonautů můžeme představit o trochu víc, přesněji řečeno o jednoho a tři čtvrtiny. Co tím myslíme?

Magazín National Geographic se vyrovnává s rasistickou minulostí

15.března
Americký magazín National Geographic oficiálně uznal svoji rasistickou minulost. V nejnovějším vydání se jeho šéfredaktorka Susan Goldbergová rozepisuje o tom, že po značnou dobu své 129leté existence časopis nahlížel na svět „koloniálním, rasistickým pohledem“.

Erupce na Slunci konkrétně ovlivňují lidské chování, potvrdili brněnští vědci

15.března
Erupce na slunci mají negativní vliv na lidská rozhodování. Potvrdila to studie Vysokého učení technického v Brně. Můžou za to změny magnetického pole způsobené dopadem částic, které se při erupci na Slunci uvolňují. Experimentu na pomezí psychologie, ekonomie i elektrotechniky se zúčastnilo 60 studentů Univerzity obrany.

Nacisté okupovali i českou vědu. Vědci se přidávali k odboji a končili v koncentračních táborech

15.března
Vpád německých vojsk na území okleštěných Čech, Moravy a Slezska udělal před 79 lety poslední tečku za takzvanou druhou republikou. Kromě definitivní ztráty svobody znamenal vpád německých vojsk i zlom pro tehdejší československou vědu. „Česká vědecká obec se, i v podmínkách okupace, snažila aktivně zapojovat do odporu a podílet se na rezistentních aktivitách,” říká historik Jaroslav Šebek.

Stephen Hawking: Hleďme ke hvězdám, ne k vlastním nohám

14.března
Zemřel Stephen Hawking, jeden z nejpopulárnějších fyziků současnosti a zároveň nejdéle přeživší člověk s vážnou nervovou chorobou. Bylo mu 76 let. Svět ho zná nejen jako vyzáblou, schoulenou postavu upoutanou na invalidní vozík, ale především jako popularizátora vědy a autora mnoha teorií včetně těch o chování černých děr.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes