Český rozhlas

Popis:

Veda a technika (Cesky rozhlas)

URL:

http://www.rozhlas.cz/veda/portal/

Katalog:

Ostatní → Věda a výzkum

Publikuje:

7,7 položek/týden

Jak vidí jeleni?

10:03
Když někdo skvěle vidí, říká se, že má ostříží zrak. Tedy jako dravý pták ostříž. O jelením zraku se ale nemluví. Oprávněně? Asi ano. Jelen rozezná pouze dvě barvy, neumí zaostřit a nevidí prostorově. Jak to víme?

Nikdy nevíme, jaká infekce se zítra objeví, říká primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce

16.října
Hrozí nám kvůli pomyslnému zmenšování světa nemoci, které jsme uprostřed Evropy zatím neznali? A s jakými infekčními nemocemi se čeští cestovatelé vracejí z exotických destinací? Hostem Magazínu Leonardo byla Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Nový úspěch českých egyptologů. Objevili další chrám faraona Ramesse II.

16.října
Egyptský panovník Ramesse II. měl chrám i na sakkárské a abúsírské nekropoli. Komplex pochází zhruba z let 1279 až 1213 před naším letopočtem. Objevili jej experti z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. „Celý komplex má 32 x 51 metrů. Vstupovalo se do něj pylonem, tedy bránou z nepálených cihel. Za ní se nacházelo rozlehlé nádvoří. Z něj se mohlo pokračovat do ...

Je člověk citlivý na magnetické pole? Možná ano!

14.října
Úžasnou citlivost na magnetické pole Země a schopnost navigace mají ptáci, ale i někteří další živočichové. Je možné, že kompas v hlavě měl v dávné minulosti i člověk nebo jeho předek? A jak je to dnes?

Polymerní membrány inovují jak vodíkovou energetiku, tak lithiové akumulátory

11.října
Žijeme obklopeni umělým hmotami a výrobky z polymerních materiálů. Co všechno nabízí jejich aplikace v podobě membrán? Hosty Magazínu Leonardo byli vedoucí Oddělení polymerních membrán na Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR Zbyněk Pientka a jeho kolegové Jan Žitka a Jakub Peter.

Brexit může znamenat pohromu i pro ochranu přírody, varují ekologové

10.října
Ochránci přírody ve Velké Británii mají obavy z brexitu. Po odchodu Spojeného království z Evropské unie se může stát, že řada evropských nařízení na ochranu přírody přestane platit a samotná britská legislativa nebude na zajištění stávající ochrany přírody stačit. Někteří britští poslanci proto vyzývají vládu k urychlenému přijetí nového zákona na ochranu přírody.

Jelení říje na vlastní oči a uši

10.října
Právě vrcholí období jelení říje a v souvislosti s ním i projekt „Nahrávejte jeleny!“ Jeho cílem je získat co nejvíce podkladů o přítomnosti jelenů evropských, jelenů sika a jejich kříženců na našem území. K projektu se přidal i Meteor, s mikrofonem jsme vyrazili na čekanou a nahráli něco z řeči jelenů.

Záhadné skalní otvory v Súdánu jsou součástí pravěkých obydlí, tvrdí čeští archeologové

9.října
Čeští egyptologové slaví jeden úspěch za druhým. O jejich novém objevu, který byl publikován v prestižním archeologickém vědeckém časopisu Antiquity, hovořila v Magazínu Leonardo archeoložka Lenka Varadzinová z Českého egyptologického ústavu.

V Opavě začala výstava Retrogaming. Potěší milovníky vysloužilých počítačových her

7.října
Vývoj počítačů jde tak rychle, že 20 let staré přístroje už patří do muzea a na výstavy. V opavském Obecním domě jedna taková začala. Jmenuje se Retrogaming a určitě potěší ty z vás, kteří pamatují začátek éry osobních počítačů.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes