Český rozhlas

Popis:

Veda a technika (Cesky rozhlas)

URL:

http://www.rozhlas.cz/veda/portal/

Katalog:

Ostatní → Věda a výzkum

Publikuje:

6,3 položek/týden

Naše těla z vesmírných prvků

9:17
Většina běžných chemických prvků přítomných na Zemi jako jsou uhlík, kyslík a dusík, má svůj původ v kosmu. I naše těla jsou tvořena prvky, které původně vznikly ve vesmíru při výbuších supernov. Některé prvky jsou ale ještě starší než hvězdy na nebi a pak jsou zde jiné, takové, které stále vznikají a zanikají i tady na Zemi.

Nebojme se pesticidů, ale nakládejme s nimi rozumně, radí rostlinolékař

15.prosince
Jsou naše obavy z pesticidů na místě? A potřebuje dnešní zemědělství pomoc v podobě různých přípravků, které bojují proti mnoha druhům škodlivých faktorů? Hostem Magazínu Leonardo byl Jan Nedělník z Výzkumného ústavu pícninářského a předseda České akademie zemědělských věd.

Britští vědci umí léčit hemofilii typu A, cesta léku na trh ale bude ještě dlouhá

14.prosince
Vědcům se možná podařilo najít léčbu na některé typy hemofilie. Nový postup by mohl usnadnit život nemocným, kteří dnes potřebují každý druhý den injekce, jinak jim hrozí vykrvácení. Experimentální léčba nabízí dlouhodobější řešení.

Pomůže očkování proti chřipce i na rýmu?

12.prosince
Chřipkový virus je pěkný prevít, každou zimu je trochu jiný. Proto se i vakcíny proti chřipce každoročně mění a je nutné se nechat pokaždé znovu očkovat. Vyplatí se to vůbec? A pomůže toto očkování i proti běžných virózám a rýmám?

Roboti ovládnou stavby. První český začne zdít už příští rok, zastane práci za čtyři lidi

11.prosince
Jako proslulý pan Lorenc ze známého českého filmu Na samotě u lesa by se brzy mohl mít každý zedník. Stejně jako on by zdění jen pozoroval z křesla, v ruce by mohl mít místo lahve s pivem tablet. Tím se totiž bude podle všeho ovládat i zdící robot, jehož vývoj dokončují ve Stránčicích. Na první stavbě by robot-zedník mohl pracovat už v příštím roce.

Velká Británie má novou nejvyšší horu. Od Londýna je vzdálená skoro 16 tisíc kilometrů

11.prosince
Hora, kterou Britové považují za vůbec nejvyšší na svém území, se jmenuje Mount Hope a podle nových měření ční do výše 3 239 metrů nad mořem. To, zda ji skutečně lze považovat za nejvyšší horu Velké Británie, je ale otázka. Leží totiž tisíce kilometrů od Británie, v Antarktidě.

500 desetikorun za minutu!

9.prosince
Řeč naštěstí není o prohře v automatu, ale o výrobě mincí. Neuvěřitelných 500 desetikorun, tedy 5000 korun, za minutu vyrazí jeden ze strojů v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Viděli jsme to na vlastní oči, když jsme do mincovny zavítali u příležitosti ražby jubilejní mince k 100. výročí vzniku České astronomické společnosti.

Čeští vědci zkouší přeprogramovat imunitní buňky, aby samy zničily nádorové bujení

8.prosince
Každý rok uděluje ministerstvo školství prestižní cenu Milady Paulové. Její letošní laureátka Jiřina Bartůňková z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy přiblížila v Magazínu Leonardo svůj výzkum v oblasti imunologie při léčbě nádorů.

Obavy z hladu se týkají i Evropanů. Za 30 let budeme jíst cvrčky i geneticky upravené rostliny

8.prosince
V roce 2050 má podle odhadu OSN lidská populace dosáhnout počtu 9,7 miliardy obyvatel. Řada vědeckých studií tvrdí, že při současném způsobu produkce potravin není možné takové množství lidí uživit. Vědci a instiktivně i běžná populace hledají na tuto otázku odpověď.

Antibiotikum z česneku je účinné a bakterie nestihnou získat rezistenci, tvrdí chemik

6.prosince
Jak se může věda postavit k neustále zvyšující se rezistenci bakterií na syntetická antibiotika? Odpovědi poskytl v Magazínu Leonardo chemik Ondřej Kašpar z Ústavu chemického inženýrství pražské Vysoké školy chemicko-technologické.
© 2000-2017 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes