Týden.cz

Popis:

RSS export článků z portálu Týden.cz

URL:

http://www.tyden.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

12,2 položek/den

Divadlo v Dlouhé uvede Élektru. Titulní roli ztvární Eva Hacurová

12:31
Druhou novinkou pražského Divadla v Dlouhé v této sezoně bude ve čtvrtek večer premiéra Sofoklova dramatu Élektra v překladu a režii Hany Burešové. Titulní roli ztvární Eva Hacurová, čerstvě oceněná v anketě divadelních kritiků jako Talent roku 2017.

Do Národního divadla se vrací Janáčkovy Výlety páně Broučkovy

11:33
Národní divadlo (ND) v Praze uvede operu Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy v nastudování dirigenta a hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka. V režii Slávy Daubnerové se dílo vrátí do Národního divadla, kde mělo 23. dubna 1920 světovou premiéru.

Pamětní deska v Kladně připomíná život sester Válových

9:05
Tvorbu a svébytný život kladenských malířek Jitky a Květy Válových připomíná od tohoto týdne pamětní deska na domě v Bendlově ulici, kde výtvarnice prožily většinu života.

Film Úsměvy smutných mužů je dotočen, premiéra bude v květnu

8:07
Celovečerní snímek Úsměvy smutných mužů je již dotočen, premiéra bude v květnu. Hořká komedie podle stejnojmenné knihy Josefa Formánka je o osudech čtyř mužů, kteří se potkají v protialkoholní léčebně.

Emil Radok byl průkopníkem moderního audiovizuálního umění

6:16
Bratři Radokové se zařadili mezi nejvýraznější postavy české kultury druhé poloviny minulého století. Starší Alfred uspěl jako filmový a divadelní režisér, mladší Emil, narozený 22. března 1918 v Kolodějích nad Lužnicí, pak patřil k uznávaným tvůrcům moderních forem audiovizuálního umění.

Festival Art Brut se zaměří na italské outsidery

22:08
Olomoucká přehlídka filmů Art Brut letos nabídne sedm dokumentárních filmů se zaměřením na italské outsidery. Festival navštíví filmový režisér Arthur Borgnis z Paříže, do Olomouce přijel představit svůj snímek mapující historii art brut, tedy syrového umění. Jádro přehlídky však budou letos tvořit snímky zaměřené na známé ale i nedávno objevené tvůrce art brut v Itálii.

Jednou z hvězd Colours of Ostrava bude Pharrell Williams

20:36
Jednou z největších hvězd hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se uskuteční 18. až 21. července v industriálních Dolních Vítkovicích, bude kapela N.E.R.D. nabízející kombinací hip hopu, funky, rocku, R&B a elektroniky. Z jejich členů nejvíce poutá pozornost proslulý zpěvák a producent Pharrell Williams.

Pražské galerie nabídnou retrospektivní výstavu Josefa Koudelky

18:53
Dvě výstavy světoznámého českého fotografa Josefa Koudelky budou moci od čtvrtka vidět návštěvníci pražských galerií. Retrospektivní výstavu u příležitosti jeho letošních 80. narozenin uspořádalo Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM).

V Ostravě bude cedule věnovaná pobytu Josefa Kainara

18:53
Naučná cedule věnovaná pobytu básníka Josefa Kainara v Ostravě a jejím okolí bude odhalena na budově ostravského hlavního nádraží. Právě tam totiž Kainar zamlada pracoval. Využil toho, že tam byl jeho otec přednostou stanice.

Muzeum umění otevřelo výstavu Inge Koskové s názvem Kresby

17:11
Muzeum umění v Olomouci otevřelo výstavu přední české kreslířky Inge Koskové. Expozice s jednoduchým názvem Kresby představuje průřez její celoživotní tvorbou. V jejích dílech se odráží téma krajin, stromů, ale i portréty přátel, lidské tělo či hudba.

Dny evropského filmu nabídnou i hudbu a literaturu

15:37
Pětadvacátý ročník oblíbené přehlídky evropských kinematografií si vytkl za téma literaturu a hudbu. Lákavé spojení proto přinese například noc s flamencem, projekce literárních adaptací, záznam koncertu Nicka Cavea nebo kulinářskou akci Cinema Cuisine.

Studio Dva uvede Adamovskou se Štěpánkem v hororu Misery

14:49
V divadelní adaptaci světového bestselleru mistra hororu Stephena Kinga se poprvé na jevišti pražského divadla Studio Dva objeví Zlata Adamovská a Petr Štěpánek.

Muzeum v Riu prodá Pollockův obraz. Pokryje tak provozní náklady

14:49
Brazilské muzeum moderního umění v Riu de Jaineiro prodá unikátní obraz amerického malíře Jacksona Pollocka. Z výtěžku z prodeje chce vedení vytvořit fond, který umožní instituci pokrýt náklady na její fungování na dalších 30 let.

Catherine Deneuveová na Febiofest přijede. Převezme cenu Kristián

21.března
Legenda francouzského filmu Catherine Deneuveová na pražský Febiofest přece jen přijede, oznámila ve středu mluvčí festivalu Gabriela Vágner. Herečce v účasti na zahájení přehlídky minulý týden zabránila zdravotní indispozice.

Oslzlý jmenoval Oščatku uměleckým šéfem Husy na provázku

21.března
Ředitel Centra experimentálního divadla v Brně Petr Oslzlý jmenoval uměleckým šéfem Husy na provázku dramaturga Miroslava Oščatku. Jmenování platí do 31. července 2019. Dosud byl Oščatka jen pověřený vedením.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes