Zet.cz

URL:

http://www.zet.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

2,1 položek/týden

Evropský rozpočet na vědu a výzkum by neměl klesat, úspěšnost českých podniků je stále malá

16:23
Jak se bude vyvíjet evropský rozpočet na vědu a výzkum pro období 2021 až 2028? O tom již na rádiu Zet hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. Evropští komisaři se shodli na tom, že se rozpočet na výzkum, vývoj a inovace nebude v rámci dalšího rámcového programu snižovat. Naopak budou usilovat o jeho další navyšování. Negativum představuje skutečnost, že o program pro financování evropského v...

ČR patří na poli vědeckého publikování do „východní“ Evropy, nemá tak často mezinárodní přesah

10.ledna
Pro akademiky a vědce celosvětově platí fráze publish or perish neboli publikuj nebo padni. Člověk, který publikuje, je totiž díky tomu pozitivně vnímán ze strany oborové komunity. Rovněž je i častěji citován. Na poli základního výzkumu se za vrchol činnosti stále považuje průlomový nebo převratný výzkum a jeho následná publikace v nejlepším oborovém časopise. Nevýhodou Česka a vědeckého publik...

Společnost SpaceX vynesla do kosmu tajný americký satelit

8.ledna
Raketa Falcon 9 soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX vynesla v noci na dnešek na oběžnou dráhu kolem Země utajovanou družici. Předpokládá se, že aparát pojmenovaný jako Zuma je špionážním satelitem, případně vojenským komunikačním prostředkem.

Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

7.ledna
Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využívá moderní technologie pro zvýšení kvality života ve městech. Zaměřuje se mimo jiné na snižování spotřeby energií, sdílení dat pro veřejné účely nebo optimalizaci dopravy. Zavádí ho mimo jiné Praha a Třinec.

Děti pohlížejí na svět očima ekonomů již v deseti měsících

5.ledna
Již v deseti měsících pohlížejí děti na svět očima ekonomů. Jsou schopni spočítat, jak určité osobě záleží na některém předmětu, a to pouhým pozorováním toho, kolik úsilí vynakládá, aby jej získala. Na tuto skutečnost přišli vědci z Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu. Z toho vyplývá, že i takto malé děti jsou schopny procesu, na základě něhož se činí rozhodnutí.

Start rakety Falcon 9 vytvořil na obloze jedinečný úkaz

23.prosince
Páteční večerní start rakety Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX doprovázela mimořádná podívaná. Raketa vypuštěná z Vandenbergovy letecké základny za sebou na potemnělé obloze zanechala projasněnou kouřovou stopu.

Apple snižuje výkon starším telefonům, důvodem je prý výdrž baterií

22.prosince
Americká technologická firma Apple úmyslně snižuje výkon některých starších telefonů iPhone. Řada uživatelů firmu již delší dobu podezřívala, že zpomalováním starších telefonů se snaží přimět spotřebitele k nákupu nového přístroje. Apple však tvrdí, že chce tak snížit spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie. Zpomalování telefonů tak má podle firmy prodloužit jejich životnost, infor...

NASA v roce 2069 vyšle sondu pátrající po stopách života

21.prosince
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má v úmyslu v roce 2069 vyslat do mezihvězdného prostoru automatickou sondu, která by pátrala po stopách života. Informoval o tom britský vědecký časopis The New Scientist. Start má představovat součást oslav stého výročí prvního letu člověka na Měsíc.

Drone racing v Česku nabírá na síle. Chcete se i vy svézt ve formuli budoucnosti?

21.prosince
V České republice se čím dál intenzivněji popularizuje oblast takzvaného drone racingu neboli FPV koptér. Lidé mají touhu objevovat svět z ptačí perspektivy a tuto tužbu doplnit o příměs adrenalinu a soutěživosti. Nejvýkonnější stroje dokáží létat až 210 kilometrů za hodinu. Kvalitní racingové koptéry dosahují v průměru rychlosti 160 km/hodinu. Závody FPV koptér představují zábavu nejen pro let...

Babiš chce vědu a výzkum řídit sám. Hodlá tak podpořit aplikovaný výzkum

20.prosince
Nový český premiér Andrej Babiš se postaví do čela Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Šéf hnutí ANO bude chtít především navazovat na program své strany a klást důraz na aplikovaný výzkum. Na základě toho by mělo dojít k zajištění a zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. Na rádiu Zet toto téma rozebíral Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Google v Číně otevře i navzdory zablokovaným službám výzkumné centrum umělé inteligence

13.prosince
Technologická firma Google, jež je součástí americké skupiny Alphabet, otevře v Číně výzkumné centrum umělé inteligence. Chce využít místních talentů, a to i navzdory tomu, že její vyhledávací služby jsou v zemi blokovány. Ve svém středečním prohlášení Google oznámil, že půjde o první výzkumné středisko tohoto druhu v Asii. Tvořit jej bude malý tým, který bude pracovat ve stávajících firemních ...

Praha chce být centrem transferu znalostí a technologií v oblasti biochemie a biomedicíny

13.prosince
V Česku vznikla nová platforma, jejíž cílem je poskytnutí pomoci akademickým ústavům a vysokým školám v identifikaci, ochraně a nalezení komerčního partnera pro výsledky a objevy s největším komerčním potenciálem. Jmenovitě jde o společnost i&i Prague, jež vznikla na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Na rádiu Zet o tomto novém počinu hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Návštěvníci olympijských her v Japonsku budou spoléhat na pomoc robotů

13.prosince
Japonci mají v plánu použít na pomoc návštěvníkům letních olympijských her v roce 2020 roboty. Na tokijském letišti mohou nosit kufry, ukazovat cestu nebo tlumočit. Agentura AFP uvedla, že již existuje sedm prototypů těchto pomocníků. Japonsko má důsledkem stárnutí populace nedostatek pracovních sil.

Trump uložil NASA připravovat pilotované mise na Měsíc a na Mars

12.prosince
Americký prezident Donald Trump dnes vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars. Pokyn vesmírné agentuře NASA podepsal Trump na ceremoniálu v Bílém domě. Direktiva má vést k zahájení "inovativního programu průzkumu vesmíru".

Sexboti: Osvobození pro osamělé jedince nebo zkáza mezilidských vztahů?

12.prosince
Čím dál častěji se na veřejnost dostávají informace o takzvaných sexbotech. Přibližujeme se okamžiku, kdy světlo světa spatří sex roboti s umělou inteligencí. Ruku v ruce s tím se objevuje otázka, jaký vliv to bude mít na mezilidskou komunikaci a samotný vztah dvou partnerů. Opomíjet nelze ani stárnutí evropské populace.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes