15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Zet.cz

URL:

http://www.zet.cz/

Katalog:

Publikuje:

3 položek/měsíc

Vlk: Žebříčky vysokých škol by se neměly podceňovat kvůli potenciálním studentům-samoplátcům

24.června
QS World University Rankings 2020 je jeden z žebříčků vysokých škol, který každoročně hodnotí tisícovku nejlepších světových vysokých škol. Od roku 2012 zůstává v tomto žebříčku světovým lídrem americký Massachusetts Institute of Technology. Mezi devíti českými vysokými školami, které se letos do tisícovky nejlepších dostaly, se tradičně nejlépe umístila Univerzita Karlova. „Výsledky žebříčku byc…

Nejoblíbenější škodovka

21.června
Byl to vůz, který v mnohém spojil Česko se Západem. Byla to právě Felicia, na které se projevilo začlenění automobilky Škoda do koncernu Volkswagen. Tehdy nová škodovka prošla moderními výrobními procesy a její majitelé dostali výbavu, na kterou dosud nebyli u českých vozů zvyklí. Svou oficiální pouť ukončila v roce 2001, kdy 20. června sjela z výrobní linky poslední Škoda Felicia.

Letošní ročník Veletrhu vědy měl rekordní návštěvnost

17.června
Pátý ročník Veletrhu vědy, který tradičně pořádá Akademie věd České republiky, se konal od 6. do 8. června 2019 v pražských Letňanech. Sto vystavovatelů na ploše 8 000 metrů čtverečních navštívilo za tři dny více než 30 tisíc návštěvníků. Vystavovalo nejen 54 pracovišť Akademie věd, ale také vysoké školy a desítky firem zabývajících se inovacemi. Byly zastoupeny interaktivní expozice, pokusy, pře…

Běhací stroj. Velký skok pro cyklistiku

12.června
Byl to okamžik, u kterého se všichni přítomní spíš náramně bavili. Že se jedná o historickou událost, která vstoupí do dějin, netušil ale nikdo. Bylo 12. června 1817, když německý vynálezce Karl von Drais předvedl první jízdu na kole. Nešlo sice o jízdu, jak ji známe a provozujeme dnes. Ale poprvé se někdo projel na dopravním prostředku o dvou kolech, poháněném vlastní silou. Historie jízdního ko…

České rektory nově povede Petr Sklenička z České zemědělské univerzity

10.června
Českou konferenci rektorů (ČKR), která je jednou ze dvou nejdůležitějších reprezentací českých vysokých škol, povede po dobu dvou let rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Na postu předsedy vystřídá dosavadního rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, který ve volbě dostal 15 hlasů, zatímco Petr Sklenička 20. Co je Česká konference rektorů a proč je důležitá vysvětlil Aleš Vlk…

Legoland. Nečekané fantazie všeho druhu

10.června
Máte rádi Lego? Tak pozorně poslouchejte. 7. června 1968 se otevřely brány vůbec prvního zábavního parku Legoland na světě. Toto místo se nachází v domovském městě Lega, kterým je dánský Billund. Mezi atrakcemi figurují detailně vybudované části měst z Lego kostiček i nečekané fantazie všeho druhu. Slavnostního otevření se zúčastnilo 3000 lidí. První rok se počet návštěv vyšplhal na 625 tisíc náv…

Tetris slaví 35 let

6.června
Také jste strávily hodiny u legendární hry Tetris? Tato původem sovětská hra ovlivnila životy lidí na celém světě. Na moskevské Akademii věd ji 6. června 1984 naprogramoval matematik a programátor Alexej Pažitnov. Stala se vůbec první sovětskou hrou, která byla exportována na Západ. Její cíl je jednoduchý. Hráč musí poskládat padající tvary složené z kostiček do souvislých bloků. Plné řádky pak v…

Stát připravuje program, který bude financovat z evropských peněz vzdělávání a vědu

3.června
Na konci května byl poprvé představen nově připravovaný operační program, který bude v období 2021 až 2027 podporovat z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) oblast vzdělávání a výzkumu a vývoje. Ponese jméno mezinárodního myslitele českého původu – Operační program Jan Amos Komenský. Více už o tom prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Nejslavnější německý vůz všech dob okopíroval český design

28.května
Patří mezi největší globální firmy i největší zaměstnavatele světa. Ve svém oboru je prakticky jedničkou. Na příběhu německé značky Volkswagen lze názorně dokumentovat vývoj mobility našich západních sousedů i jejich pověstnou výrobní preciznost. Status úspěšného automobilového koncernu, který patří k absolutní špičce, ale v současnosti zastiňují i robustní skandály. Jenže ani samotná historie zn…

Praha chce být centrem umělé inteligence, vzniká nová iniciativa prg.ai

27.května
Praha se chce stát centrem umělé inteligence – spojily se největší pražské vysoké školy – Univerzita Karlova a České vysoké učení technické – Akademie věd ČR a hlavní město Praha. Celá iniciativa má název prg.ai a podporují ji také vláda a společnosti jako například Cisco, IBM, Škoda, Avast či Seznam.cz. Jedním z hlavních iniciátorů je Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Univerzita Karlova hostila sedmou národní konferenci transferu technologií

20.května
Ve dnech 15. a 16. května 2019 se v pražském hotelu Pyramida sešli příznivci transferu znalostí na již 7. ročníku národní transferové konference, kterou tentokrát hostila Univerzita Karlova. Více o ní na Youradio talk prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

SPECIÁL: O tom, jak studenti přispívají k rozvoji studijních programů s Milenou Králíčkovou

20.května
Profesorka Milena Králíčková pochází z lékařské rodiny, přičemž původní povolání podědila. Při studiích medicíny se zabývala embryologií, gynekologií a porodnictvím. Nyní je však prorektorkou pro studijní záležitosti na Univerzitě Karlově. Ve speciálním rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz mluvila o tom, jak jsou vysokoškolští studenti hybnou silou uvnitř systému univerzity. Dotkla se…

Nejlepší systém vysokého školství je ve Spojených státech, Česko je na 26. místě

14.května
Nejlepší systém vysokoškolského vzdělávání mají Spojené státy, Švýcarsko a Velká Británie. Česko v posledních letech osciluje v polovině žebříčku padesáti nejlépe hodnocených zemí. Zaostává zejména z hlediska celkové výše výdajů na vysokoškolské vzdělávání.

V investicích do výzkumu a vývoje je na tom nejlépe Brno

6.května
Z více než 90 miliard korun, které byly v Česku investovány do výzkumu a vývoje v roce 2017, jich více než jedna třetina skončila v Praze. Ve vztahu k regionálnímu hrubému domácímu produktu je na tom ale nejlépe Jihomoravských kraj – podíl výdajů na výzkum a vývoj činil 2,9 procenta. Více prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

Eurotunel, suchou nohou na Britské ostrovy

6.května
Důležitý historický okamžik ve stavitelství či jeden ze sedmi moderních divů světa. Tak se často hovoří o podmořském spojením mezi Evropou a Velkou Británií v místech Lamanšského průlivu. Francouzské Callais a britský Folkstone dnes spojují celkem tři tunely. Veřejnost se jejich slavnostního otevření dočkala 6. května 1994. Prvními cestujícími byla královna Alžběta II. společně s tehdejším franco…
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes