Zet.cz

URL:

http://www.zet.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

2,8 položek/týden

Česko by mělo podle Evropské komise zefektivnit investice do výzkumu a vývoje

15.března
Evropská komise zveřejnila analýzu pod označením Country Reports, která referuje o hospodářské a sociální situaci v jednotlivých členských státech Evropské unie. Česko se podle ní stále více orientuje na ekonomiku založenou na znalostech. Navzdory tomu má ale v oblasti vědy a výzkumu stále mezery. Pro Youradio News o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Video: Nové bezpilotní letecké taxi na obzoru, představila jej firma Kitty Hawk

14.března
Firma Kitty Hawk představila elektrické bezpilotní letecké taxi. Stroj nazvaný Cora je schopný letět rychlostí až 180 kilometrů v hodině. Na jedno nabití přitom uletí až 100 kilometrů. Informaci na svých internetových stránkách zveřejnil server BBC. Investorem Kitty Hawk je spoluzakladatel Googlu Larry Page.

V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

14.března
Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je před...

Biospot – Praha láká globální investory na biotechnologie

9.března
Pražská galerie DOX hostila v pořadí třetí ročník úspěšné konference Biospot. Díky ní má dojít k propojení středoevropských vědců v oblasti biologie, chemie a medicíny s českými a zahraničními investory. Prostor tak mají dostat nejzajímavější projekty ve spolupráci se soukromými investory. Více o tom na portálu Youradio News hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Čínská stanice dopadne na Zemi mezi 24. březnem a 19. dubnem

6.března
Evropská vesmírná agentura (ESA) uvedla, že první čínská experimentální vesmírná stanice Tchien-kung 1 dopadne na Zemi v období mezi 24. březnem a 19. dubnem. Mezi státy případně ohroženými troskami by Česká republika být neměla.

Platební transakce přes chytré telefony sehrávají důležitou roli na rozvíjejících se trzích

28.února
V pořadí sedmý ročník Světového mobilního kongresu (GSMA) v Barceloně probíhá v plném proudu. V rámci něj došlo k představení výroční zprávy o stavu takzvaných mobilních peněz. Detailně jde o report znázorňující vliv plateb prostřednictvím chytrých telefonů na běžný život, ekonomiku a inovace. Konkrétně z něj vychází, že ve více než 90 zemí se k podpůrným účtům registrovalo přes 690 milionů lid...

Proč se Česku nedaří vychovávat vědce na světové úrovni? Inspiraci lze hledat ve sportu

28.února
Aspiruje česká věda na dalšího nobelistu? Tak zněl název diskusní pracovní snídaně uspořádané Institutem pro politiku a společnost. V rámci ní se řešila klíčová otázka, proč se České republice nedaří mít vědce na světové úrovni. Více o tom už hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Až 90 procent chytrých TV s Androidem mohou napadat viry

26.února
Až 90 procent chytrých televizorů s operačním systémem Android TV mohou napadnout viry. Mohou být nakažené vyděračskými programy, odposlouchávat, co se děje v domácnosti, těžit bitcoiny nebo prostřednictvím domácí sítě napadat další zařízení. Uvedli to zástupci antivirové firmy Eset na Světovém mobilním kongresu v Barceloně.

Kosmonaut Feustel si přibalí na cestu k ISS časopis z terezínského ghetta

22.února
Americký astronaut Andrew Feustel i v rámci své třetí cesty do vesmíru, na kterou se vydá 21. března, si s sebou přibalí předmět spojený s Českou republikou. Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) s ním poletí kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, jenž vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně. Informaci zveřejnil portál Houstonia.

Je možné řídit vědecké instituce jako firmu?

22.února
Výzkumné organizace, mezi něž patří vysoké školy a ústavy Akademie věd, představují významné zaměstnavatele. Jsou rovněž zadavatelé veřejných zakázek a realizují velké množství projektů. Člověk si musí uvědomit, že řízení takovýchto institucí není ničím jednoduchým. Lze je ale řídit jako firmu? O tomto tématu už více hovořil na rádiu Zet Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Odliv mozků ve vědě? Česko na tom není špatně

14.února
Česká republika se nepotýká s problémem takzvaného brain drain – tedy odlivu mozků. Shodli se na tom představitelé vysokých škol a ústavů Akademie věd. Dokazují to přitom i data Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), podle kterých mezi lety 2011 až 2016 přibylo 83 procent vědců. V období 2002 až 2006 jich oproti tomu 10 procent ubylo. Na rádiu Zet o tomto tématu hovořil Aleš Vlk...

Vědci v USA vyvinuli recyklovatelnou náhražku lidské kůže

13.února
Mechanické končetiny robotů nebo osob po amputaci ruky či nohy by mohly v budoucnu vnímat teplotu i tlak jako normální tělo. Může se to podařit díky vědcům z Coloradské univerzity v Boulderu, kteří ze speciálního polymeru a nanočástic stříbra vyrobili takřka plnohodnotnou náhražku lidské kůže. Takzvaná e-kůže je navíc recyklovatelná a má schopnost hojení.

Živé vysílání: Rudý kabriolet Tesla se Starmanem obíhá Slunce dál, než se čekalo

7.února
Rudý kabriolet Elona Muska, který se v úterý dostal do vesmíru jako náklad těžké rakety Falcon Heavy, se dostal na vzdálenější dráhu, než se čekalo. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na společnost SpaceX. Roadster Tesla se po zapálení posledního stupně rakety ocitl na jiné heliocentrické orbitě.

Doktorandští studenti dostali přidáno, peníze ale nejsou všechno

7.února
Doktorandi dostali přidáno na stipendiích pro rok 2018 o 400 milionů korun více. Rozhodlo o tom Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Vyšší stipendia nemusí ale nic vyřešit a je nutné zařídit další změny. O této problematice informoval na rádiu Zet Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Muskova raketa Falcon Heavy úspěšně odstartovala z Mysu Canaveral

7.února
Z floridského Mysu Canaveral v úterý úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa firmy SpaceX Falcon Heavy. Jde přitom o nejsilnější raketový nosič současnosti. Soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska se chystá raketu v budoucnu použít k letům na Měsíc a Mars.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes