15
new stories - click to show

Forum media

Description:

Forum media - Nové produkty a aktuální informace

URL:

http://www.forum-media.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

Dlouho očekávaná novela zákoníku práce je na spadnutí!

16.September
Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo v pondělí 12. září do připomínkového řízení dlouho očekávaný návrh velké novely zákoníku práce. Hlavním úkolem této novely je transpozice dvou evropských směrnic.

Úsporný tarif i pro lidi bydlící v sídle podnikání

2.September
Vláda se hodlá přispět lidem na drahé energie takzvaným úsporným tarifem. Tento tarif mohou využít lidé i mimo své trvalé bydliště a to například, kde podnikají.

Roste zájem o výuční obory s maturitou – nových učňů je naopak rekordně málo

19.August
Nový rekord padl v uplynulém školním roce v oblasti oborů s výučním listem – v novodobé historii Česka, tedy od roku 1993, do nich totiž nastoupil vůbec nejmenší podíl žáků. Bylo jich 27,2 procenta ze všech studentů přijatých na střední školy, v předchozích letech se přitom pohyboval vždy kolem 30 procent, vyplývá z dat Národního pedagogického institutu (NPI).

Zákoník práce v novém kabátu: čas na implementaci evropské směrnice

10.August
Implementace evropské směrnice o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách klepe na dveře a do českého Zákoníku práce vnáší mnoho zásadních změn! Dotknou se všech pracovníků napříč Evropskou unií.

Vedro na pracovišti: Co musíte zajistit zaměstnancům

28.July
Extrémně horké letní dny si vybírají svou daň i na pracovištích. Zaměstnanec madridských veřejných služeb zemřel poté, co mu zaměstnavatel neuzpůsobil pracovní náplň při teplotě téměř 40 °C ve stínu. Jak zajistit bezpečné pracovní podmínky?

Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném u částečných úvazků

18.July
Zaměstnavatelé získají slevu 5 % na pojistném u vybraných skupin zaměstnanců pracujících na částečný úvazek. Novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, která má podpořit využívání částečných úvazků, schválil 29. června Senát. Zaměstnavatelé budou moct uplatnit slevu u zaměstnanců, kteří spadají do některé z následujících skupin: osoba starší 55 let, rodič či osvojitel dítěte mladšího 9 let, zaměstnanec pečující o blízkou osobu, která je závis…

Účinnost nového stavebního zákona se částečně odkládá

13.July
Dne 29. 6. 2022 podepsal prezident republiky zákon, který částečně odkládá účinnost zákona č. 283/2021 Sb., tj. nového stavebního zákona. S původně předpokládanou účinností od 1. 7. 2022 se použil pouze ve vztahu k tzv. vyhrazeným stavbám, tedy celostátně významným stavbám v působnosti Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu.

Nejvyšší soud: Můžete pracovněprávní smlouvy uzavírat i elektronicky?

11.June
Nejvyšší soud se nedávno zabýval otázkou, zda může být dohoda zaměstnance a zaměstnavatele uzavřena elektronicky. Šlo o případ, kdy zaměstnanec žádal zaměstnavatele o uzavření dohody o narovnání, neboť ne­souhlasil s výpovědí z pracovního poměru.

Druhý cizí jazyk na ZŠ: Česko je podprůměrné, studují ho dvě třetiny žáků

28.May
Bouřlivá diskuse se v uplynulých dnech rozpoutala kolem návrhu expertů z ministerstva školství, aby druhý cizí jazyk na základních školách už nebyl povinný, ale aby si ho žáci nově mohli volit dobrovolně. Společnost EDUin při té příležitosti informovala o údajích Eurostatu z roku 2019, které ukazují, že Česko je v evropském srovnání v účasti žáků na výuce druhého jazyka v ZŠ podprůměrné.

Nižší daně pro zaměstnance, kteří budou používat služební elektromobily

29.April
Aktuálně v České republice 9 z 10 firem používá auta se spalovacími motory. Nyní se je stát snaží motivovat k investicím do vozů s ekologickým pohonem. Zaměstnanci, kteří používají bezplatně firemní auto, mají zvýšený základ pro výpočet daně z příjmu o 1 % z ceny vozu. U elektromobilů to má být nově pouze 0,5 %.

Nový zákon LEX Ukrajina upravuje přijímací řízení do českých škol

13.April
V souvislosti s konfliktem na Ukrajině byl ve zrychleném procesu schválen zákon č. 67/2022 Sb., známý také jako LEX Ukrajina. Zákon upravuje opatření v oblasti školství, a to zejména přijímací řízení do všech stupňů vzdělávání na českých školách.

Co přinese nová transpozice směrnice o digitalizaci od 1. 7. 2022?

4.April
Na stole Poslanecké sněmovny leží návrh zákona, který změní řadu zákonů v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungování veřejných rejstříků. Návrh by měl transponovat ustanovení tzv. evropské směrnice o digitalizaci.

Nová vyhláška navazující na zákon o hospodaření energií

19.March
Energetičtí specialisté se konečně dočkali úpravy zákona o hospodaření energií. Do konce února totiž platil zákon, který se týkal pouze kontroly kotlů. Podle nového znění § 6a zákona účinného od 25. 2. 2022 se už kontroly netýkají pouze kotlů, ale všech zdrojů tepla. Energetičtí specialisté proto konečně mohou používat prováděcí vyhlášku č. 194/2013 Sb. o kontrole kotlů a rozvodů tepelné energie.

Přichází zákon proti šíření teroristického obsahu online

16.March
V připomínkovém řízení se nachází návrh zákona pocházející z Ministerstva vnitra, který reaguje na nařízení EU č. 2021/784, o potírání šíření teroristického obsahu online, z 29. 4. 2021.

Stop podvodným recenzím: Novela spotřebitelského zákona dopadá na digitální trhy

3.March
Evropská komise vydala pokyny k aplikaci Směrnice o nekalých obchodních praktikách (SNOP), jež rozsáhle upravuje vztahy ke spotřebitelům na digitálních trzích. Cílem je například zamezit falešným recenzím na webech či nečekaným platbám při hraní videoher, které jsou vydávány za bezplatné.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes