15
new stories - click to show

Agris

Description:

Brána do Internetu v oblasti agrárního sektoru a venkova, denní zpravodajství, trh, obchod, technologie, věda, výzkum, informace pro podnikatele, Evropská unie a životní prostředí.

URL:

http://www.agris.cz

Catalog:

Ekonomika → Specializované

Publishes:

10.8 items/day

SVS vymezila pásmo okolo místa nálezu divočáka s africkým morem prasat a nařídila zde opatření proti šíření nákazy

9:43
Státní veterinární správa (SVS) dnes vymezila takzvané pásmo infekce kolem místa v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku, kde bylo nalezeno uhynulé sele prasete divokého nakažené africkým morem prasat.

Polovina olivových olejů nevyhověla při kontrole Potravinářské inspekce

15:15
Výsledky kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zaměřené na kvalitu olivových olejů v ČR ukázaly, že polovina hodnocených vzorků byla nevyhovující.

Katar: Na stadionech se pít nebude. Budweiser však vymyslel nový plán

15:15
Katarští pořadatelé fotbalového šamionátu se rozhodli zakázat prodej a konzumaci alkoholu na stadionech, a tak americkému výrobci piva Budweiser, který měl pivem mistrovství zásobovat, zůstaly obrovské zásoby. Vymyslel proto inovaci: vítězný tým si z Kataru odveze nejen trofej a téměř jednu miliardu korun, ale i spousty piva.

Král řetězců v Česku. Vietnamské večerky jsou silnější než Lidl, stále jich přibývá

2.December
Mají dlouhou otevírací dobu, nízké náklady a mnohdy i exkluzivní sortiment. I proto se vietnamským večerkám v Česku tolik daří. Se svou obchodní strategií se dokážou udržet i na místech, kde to české sítě vzdaly. Tuzemští obchodníci přitom potvrzují, že počet vietnamských večerek dlouhodobě roste.

Nezvykle teplý podzim přilákal do Krkonoš rekordní počet turistů

2.December
Rekordní množství turistů přilákal nezvykle teplý a slunečný závěr podzimu na krkonošské hřebeny. Vyplývá to z dat sčítačů Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Ty o listopadových víkendech denně zaznamenaly stovky až tisíce průchodů či průjezdů, což je pro toto období roku velmi neobvyklé.

Pár z Mostu vyhrává nad krizemi. S novinkou Easy Sushi proniká na evropský trh

2.December
Vypadají jako lahve na olivový olej, ale je v nich něco mnohem výraznějšího. Uvnitř se skrývá speciální ocet na sushi nebo poke omáčka nové české značky Easy Sushi, kterou od letoška používají desítky restaurací a bister v České republice a Německu.

Les udržuje vlhkost a přes koruny stromů komunikuje s atmosférou

2.December
V září letošního roku uspořádal Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti odbornou konferenci pod názvem „Lesnická hydrologie – věda a praxe 2022“ zaměřenou na přenos poznatků vědy a výzkumu do lesnické praxe.

Spor o krkonošské krávy. O osudu nejvýše položené farmy v zemi rozhodne soud

2.December
Spolu s rodinou hospodaří František Zálešák od roku 2016 na nejvýše položené farmě v zemi. V nadmořské výšce takřka 1350 metrů chová na Klínových Boudách v Krkonoších na třicet kusů vzácného skotského náhorního skotu.

Myslivci budou protestovat kvůli drahým nájmům honiteb státních lesů

2.December
Myslivecké spolky, které hospodaří v honitbách státního podniku Lesů ČR, budou v pátek protestovat před ministerstvem zemědělství. Chtějí upozornit na vysoké nájmy honiteb, které považují za neúnosné. Chtějí, aby se nájmy stanovovaly podle nákladů, které myslivci mají.

Sklizeň chmele v ČR byla letos nejhorší za 10 let, úrodě nepřálo počasí

2.December
Sklizeň chmele byla letos v Česku nejhorší za deset let a hektarový výnos byl dokonce nejnižší od roku 2000, pouze 0,9 tuny. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám.

Do České republiky se po téměř pěti letech vrátil africký mor prasat.

2.December
V České republice byl dnes po téměř pěti letech od posledního případu potvrzen africký mor prasat (AMP). Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdilo nákazu u uhynulého selete prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v Libereckém kraji.

Výrobce parmazánu Brazzale Moravia utržil loni rekordních 3,025 mld. Kč

2.December
Společnost Brazzale Moravia z Litovle na Olomoucku, přední světový výrobce tvrdého sýra typu parmazán, loni zvýšila tržby o 309 milionů korun na rekordních 3,025 miliardy korun z 2,716 miliardy korun v roce 2020.

Do ČR se vrátila ptačí chřipka, nové ohnisko je na Jindřichohradecku V České republice bylo po více jak sedmi měsících potvrzen

2.December
V České republice bylo po více jak sedmi měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se ve velkochovu kachen na výkrm v obci Frahelž na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo výskyt ptačí chřipky.

Ministr Jurečka (KDU-ČSL) chce zpřísnit evidenci kyanidů v provozech

1.December
Ochrana vody a její kvality je nejen kvůli klimatické změně neoddiskutovatelnou prioritou. Kromě novely vodního zákona a návrhu ústavní ochrany vody a půdy, které během letošního roku MŽP připravilo a jsou již v procesu schvalování, chce nyní MŽP zpřísnit ohlašovací práh pro kyanidy.

Na Broumovsku se letos narodilo přes dvacet vlčat

1.December
Tři vlčí smečky, které žijí na Broumovsku, se letos opět rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami minimálně 20 letošních vlčat. Podle organizací, které vlky monitorují, přibývá informací o podezřelých poraněních vlků. Jednomu vlčeti chybí kus přední nohy.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes