15
new stories - click to show

Agris

Description:

Brána do Internetu v oblasti agrárního sektoru a venkova, denní zpravodajství, trh, obchod, technologie, věda, výzkum, informace pro podnikatele, Evropská unie a životní prostředí.

URL:

http://www.agris.cz

Catalog:

Ekonomika → Specializované

Publishes:

8.7 items/day

Souhrn událostí uplynulého dne – 30.11. 2020

0:22
Změna klimatu může do 30 let zničit polovinu kávových plantáží v Africe. Ministerstvo zemědělství podpoří více vodní hospodářství a pozemkové úpravy. Vláda dnes schválila navýšení jeho rozpočtu o 3 miliardy korun. Kvalitu života probere online Fórum udržitelného rozvoje. Z krále ovocných barů superfarmářem.

Šampionem Salonu vín 2021 je Rulandské bílé z vinařství Thaya

19:17
Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2021 zvolila odborná komise Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku. Pořadatelé to oznámili v tiskové zprávě po skončení hodnocení. Víno pochází ze znojemské vinařské podoblasti, obce Hnanice - viniční trati U Chlupa.

Kvalitu života probere online Fórum udržitelného rozvoje

19:17
Výroční konference Rady vlády pro udržitelný rozvoj se 4. prosince zaměří hlavně na prezentaci první Zprávy o kvalitě života a její udržitelnosti. Vzhledem k okolnostem proběhne Fórum udržitelného rozvoje 2020 online, zájemcům bude dostupné přes online vysílání.

Z krále ovocných barů superfarmářem

19:16
Po Fruitisimu nyní podnikatel Tomáš Lichtenberg přichází s řešením potravinové soběstačnosti České republiky. Jeho potravinářský startup Farm Planet chce do půl roku otevřít první hydroponickou laboratoř zaměřenou na bylinky, saláty a klíčky.

Pivovary na Plzeňsku vaří vánoční piva, čekají velký zájem

19:16
Pivovary v Plzeňském kraji připravily na Vánoce a konec roku speciální piva ve stejném objemu jako v minulých letech před koronavirovou pandemií. V důsledku otevření restaurací ve čtvrtek příští týden, odkdy se začne pivo také čepovat, očekávají minimálně stejný prodej jako v minulých letech, zjistila ČTK.

Dotaci za linku toastů budeme chtít po Agrofertu vrátit, řekl Havlíček

12:42
Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Penam patří do holdingu Agrofert.

Změna klimatu může do 30 let zničit polovinu kávových plantáží v Africe

11:29
Rostoucí teploty, sucho a nepravidelné srážky ztěžují pěstování kávy. Za pouhých třicet let by změna klimatu mohla zničit polovinu veškeré půdy vhodné k pěstování kávy a ohrozit tak miliony afrických farmářů. V tradičních pěstitelských zemích by mělo docházet ke spolupráci a podpoře ze strany státu.

MZe žádá vládu o 3 mld.Kč na vodní hospodářství a úpravy pozemků

10:54
Ministerstvo zemědělství žádá vládu o navýšení letošního rozpočtu o tři miliardy korun. Na pozemkové úpravy by chtělo vyčlenit 1,3 miliardy Kč, na podporu vodního hospodářství 1,7 miliardy Kč. Návrh projedná v pondělí kabinet. Ministerstvo vedené Miroslavem Toman (ČSSD) to uvádí v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Ekologové v Brně i letos nabízejí vánoční jedličky v květináčích

10:20
Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. K mání jich je asi 1400. ČTK to řekla koordinátorka prodeje Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek.

Meteorologická zima začíná. A bere to zostra

9:11
Nadcházející týden bude prvním zimním týdnem letošní sezóny, protože meteorologická zima začíná 1. prosince. A bude to znát. Až do čtvrtka se budou denní teploty pohybovat kolem nuly, někde ani to ne. Ranní mrazy mohou dosáhnout až -8 stupňů. Na víkend by se mělo oteplit, řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Británie vybije 10.500 krůt kvůli ptačí chřipce, lidi neohrožuje

8:36
Farma v severní Anglii musí vybít 10.500 krocanů, protože se u nich potvrdil výskyt vysoce patogenního kmene ptačí chřipky H5N8, informovaly agentury. V okruhu deseti kilometrů od farmy je dočasný bezpečnostní perimetr. Podtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem ale neublíží.

Poptávka: pěstování denivky

7:27
Máte chuť vyzkoušet pěstovat něco jiného a máte volný aspoň 1 hektar? Pak se nabízí tato možnost. Jedná se o lilii jednoho dne – denivku. Denivky nejsou náročné na pěstování. Rostou tak dobře (i bez zalévání a hnojiva), že nabývají charakter plevele.

Vědci: S čištěním vod od hormonů by mohli pomoci mikroroboti

6:53
S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit.

Kontrola SVS objevila neregistrovanou výrobnu a prodej výrobků neznámého původu

29.November
Na základě informace získané na sociálních sítích provedli inspektoři Státní veterinární správy (SVS) kontrolu prodeje masných výrobků a drůbežího masa na farmě v obci Žádovice na Hodonínsku.

Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti vepřové párky z dovozu se zavádějícímu údaji o složení

28.November
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v tržní síti nevyhovující potravinu Morliny VEPŘOVÉ PÁRKY v balení 200g, s označením data použitelnosti do 22. 10. 2020, výrobce: Animex Foods sp. z o.o., ul. T. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa, Oddział w Morlinach, Morliny 15, 14-100 Ostróda, Polsko.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes