Agris

Popis:

Brána do Internetu v oblasti agrárního sektoru a venkova, denní zpravodajství, trh, obchod, technologie, věda, výzkum, informace pro podnikatele, Evropská unie a životní prostředí.

URL:

http://www.agris.cz

Katalog:

Ekonomika → Specializované

Publikuje:

8,5 položek/den

Ministři zemědělství chtějí z rozpočtu EU stejné peníze i po 2020

15:48
Pro zachování stávající výše rozpočtu na společnou zemědělskou politiku Evropské unie i po roce 2020 se dnes na jednání v Lucembursku vyslovila řada ministrů zemědělství členských zemí EU.

Zatím pršelo málo, úroda přesto nebude tragická

14:40
Jarní nedostatek vláhy se asi podepíše na pšenici. Sklizeň se může silně lišit na polích vzdálených jen pár kilometrů. Žádná velká radost, ale ani tragédie. Takové jsou názory odborníků oslovených Deníkem s dotazem, jaká se dá letos očekávat úroda.

MZe chce vyřadit z dotovaného mléčného programu střední školy

13:32
Střední školy by měly být vyškrtnuty z dotovaného programu Mléko do škol. Návrh nařízení ministerstva zemědělství, které to umožní, projedná v úterý vláda. Státní rozpočet by tak měl ušetřit 440 milionů korun.

Lesy ČR testují Dralle, systém měření dříví

12:23
Dralle, automatizovaný systém měření dříví, zkouší od května v terénu podnik Lesy České republiky. Pronajatá aparatura, instalovaná na střeše terénního auta, měří objem složeného dříví.

Školky se mohou hlásit do druhého ročníku projektu „Máme rádi zvířata“

11:48
Mateřské školy, které mají zájem se v nadcházejícím školním roce zúčastnit druhého ročníku projektu „Máme rádi zvířata“, se mohou hlásit prostřednictvím k tomu určeného formuláře umístěného na webu Státní veterinární správy (SVS). Hlásit se školky mohou do 29. června.

Ceny v zemědělství meziročně klesly, v průmyslu se zvýšily

11:12
Ceny zemědělských výrobců v květnu zrychlily meziroční pokles na 4,2 procenta z dubnových 1,9 procenta. Naopak ceny průmyslových výrobců, stavebních prací a tržních služeb rostly. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Maso lze získat i s malými emisemi skleníkových plynů, ale za cenu záboru půdy

10:04
Dvě stejné potraviny od různých výrobců mohou mít na životní prostředí velmi odlišný dopad. Takové je hlavní poselství studie Švýcarského zemědělského výzkumného institutu a Oxfordské univerzity, které důsledně prošetřily vliv produkce nejrůznějších poživatin na životní prostředí.

Zemědělství není práce, spíš životní styl, vypráví farmář František Němec

10:04
Mladých i úspěšných farmářů není v Česku zas tak mnoho. Nejčastěji se k farmaření dostanou díky rodinnému původu. A to je i případ Františka Němce.

Jarní sucho způsobilo v Německu škody až za miliardu eur

9:30
Až škody ve výši miliardy eur (25,8 miliardy korun) mohou podle německých zemědělců způsobit několikatýdenní sucha, která panovala zejména na severovýchodě spolkové republiky.

Sušárny na ovoce od českých výzkumníků zamíří do Zambie

8:55
Výzkumníci z České zemědělské univerzity (ČZU) vyvíjejí několik let solární sušárny na zemědělské potraviny v rozvojových zemích. Postupně je vylepšují tak, aby byly co nejlevnější a vyhovovaly místním podmínkám. Nyní s nimi míří do Zambie, kde budou sloužit zejména pro ovoce.

Prazdroj investuje celkem přes půl miliardy do rozšíření výstavu

7:47
Plzeňský Prazdroj o třetinu zvyšuje kapacitu výroby piva Pilsner Urquell. Samotné rozšíření varny a nové tanky přišly na 280 milionů korun. Pivovar díky tomu zvýšil možný objem výroby na 3,5 milionu hektolitrů ročně. Příští rok Prazdroj plánuje zprovoznit dalších deset velkých tanků za téměř čtvrt miliardy korun.

Hony a lovy na historických fotografiích na zámku Ohrada

6:39
Od 23. června budou na výstavě nazvané Hony a lovy … jaké to bylo v Národním zemědělském muzeu Ohrada k vidění reprodukce historických fotografií s tematikou myslivosti.

Souhrn událostí uplynulého dne – 18.6.2018

0:32
Fond začne přijímat žádosti o podporu na zmírnění škod ze sucha. Pekárny NOPEK a.s. měsíčně spotřebují 750 tun mouky a vyrobí přes tisíc tun pečiva. Inspekce zjistila případy klamání o obsahu křene wasabi v potravinách. Větší podpora pojištění pro zemědělce.

Krajskou vesnicí roku je Šumvald

18.června
Leží v severní části Hornomoravského úvalu na Uničovsku. Vesnici a její místní část Břevenec obývá více než šestnáct set lidí. Mají tu několik kulturních památek, velký rybník a za sebou investice do oprav školy nebo veřejných prostranství.

Fond začne přijímat žádosti o podporu na zmírnění škod ze sucha

18.června
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začne v pondělí 18. června přijímat žádosti o dotace z mimořádného programu týkajícího se zmírnění škod způsobených suchem. Cílem podpory je částečná kompenzace za následky sucha v loňském roce. Nárok na odškodnění mají pěstitelé tržních a krmných plodin.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes