15
new stories - click to show

Agris

Description:

Brána do Internetu v oblasti agrárního sektoru a venkova, denní zpravodajství, trh, obchod, technologie, věda, výzkum, informace pro podnikatele, Evropská unie a životní prostředí.

URL:

http://www.agris.cz

Catalog:

Ekonomika → Specializované

Publishes:

8.3 items/day

I listnaté stromy mají své druhy kůrovců, vědci zjišťují rozsah škod

15:56
I listnaté druhy dřevin mají „své“ kůrovcovité brouky, kteří mohou způsobovat jejich poškození. Na území České republiky se v nedávné době rozšířily některé druhy hmyzu resp. kůrovcovitých brouků, které mohou způsobit lokální škody.

Pravý norský vlk už neexistuje, potvrzují genetikové

15:17
Současná populace norsko-švédských vlků má po stránce svého genetického profilu mnohem blíže k vlkům z Finska, a velmi pravděpodobně se silně liší od vlků, kteří žili ve Skandinávii dříve. Na bázi genetického profilování to tvrdí badatelé z Norského institutu technologie a věd.

Lidé vyrazili pro stromky. Vedou jedle

14:39
Vybrat, uřezat a zaplatit. S takovým plánem dorazily během víkendu desítky rodin na plantáž vánočních stromků v Bašce na Frýdecko-Místecku. Nejtěžší pro řadu z nich bylo si vybrat. „Všechny jsou totiž hezké,“ vysvětlila třicetiletá Katka z Havířova.

Lze u nás využít kaštanovník jedlý při výraznějších změnách klimatu?

13:24
Pokud by v budoucnosti došlo k výraznému oteplení klimatu, ústupu našich současných dřevin a rozšíření teplomilnější vegetace, kaštanovník jedlý můžeme považovat za ekvivalentní náhradu dubu. Jeho dřevo je použitelné k většině účelů jako dřevo dubu.

Pivovary v Olomouckém kraji uvařily před Vánocemi sváteční ležáky

12:48
Pivovary v Olomouckém kraji v závěru roku zpestřily svoji nabídku vánočními pivními speciály, které uvařily v omezeném množství. Speciální piva jsou k dostání ve vybraných restauracích a v některých prodejnách. Pivovary si pochvalují poptávku po vánočních speciálech, jejichž produkci v posledních letech postupně zvyšovaly.

Tým popsal nový mechanismus, kterým rostliny řídí přenos důležitého hormonu

11:36
Vědci z Česka popsali dosud neznámý mechanismus, kterým rostliny řídí přenos svého životně důležitého hormonu auxin. Podstatou objevu je tzv. alternativní sestřih, při kterém podle informace zapsané v jednom genu vznikají dva různé proteiny s protichůdným vlivem na transport auxinu.

Titul Farma roku 2020 putuje do středočeských Milošovic k rodině Cihlářových

11:00
Pětice oceněných rodinných farem v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2020 si z důvodu nepříznivé covidové situace musela na slavnostní vyhlášení v pořadí již 19. ročníku tohoto klání rok počkat.

Prodavači kaprů mají už jenom pár dní na nahlášení se veterinářům

9:51
Prodejci kaprů se musí sedm dní před zahájením prodejů hlásit veterinářům. Dnes to ČTK připomněl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. K nahlášení slouží on-line formulář. Loni zjistili chybu u dvou procent obchodníků, meziročně tak šlo o zlepšení o polovinu.

Rozhodnutí o vodní nádrži Skalička na Přerovsku se odkládá kvůli připomínkám k analýze

9:17
Rozhodnutí vlády o podobě vodního díla Skalička na řece Bečvě na Přerovsku se minimálně o půl roku odkládá. Stavba má být součástí protipovodňových opatření a chránit více než 100 tisíc tamních obyvatel před záplavami. Za zdržením jsou připomínky k analýze, která doporučila vybudování boční nádrže.

Platnost certifikátu biopotraviny nebo bioproduktu se možná prodlouží

8:43
Platnost certifikátu biopotraviny nebo bioproduktu se možná prodlouží. Zároveň by se mohla zvýšit horní hranice peněžité pokuty za klamání spotřebitele v souvislosti s prodejem výrobků označených tak, že pocházejí z ekologického zemědělství. Změny předpokládá vládní novela, která reaguje na nové evropské předpisy.

Potraviny v ČR vyhazují hlavně domácnosti, vykazování pro EU je připravené

7:36
Většina potravinových odpadů v Česku připadá na domácnosti, zhruba pětina jich vzniká při zpracování. Česká republika je v plýtvání potravinami výrazně pod evropským průměrem, ročně zde do odpadu zamíří zhruba 56 kilogramů potravin na obyvatele.

Dotace pro agroholdingy a průmyslovou agrární lobby neberou konce

6:28
Nastavení dotační politiky v podání současného Ministerstva zemědělství ve prospěch velkých průmyslových zemědělských a zpracovatelských podniků lze demonstrovat na celé řadě příkladů. Jedním z nich je struktura dotací v zatím posledním, 12. kole podpor v rámci Programu rozvoje venkova (PRV) týkající se dotací na „Zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů, záměr d) Zpracovatelské + zemědělské podniky velké“.

Souhrn událostí uplynulého dne – 6.12. 2021

0:36
Výnosy Moravskoslezským cukrovarům loni klesly, zisk vzrostl na 136 mil. Kč. Někteří jihočeští chovatelé prasat končí, hlavně kvůli nízkým cenám. NKÚ: Ministerstvo zemědělství udělalo při rozdělování dotací potravinovým bankám řadu chyb. Češi loni méně pili, zato jedli více ovoce či rýže, zjistil ČSÚ.

V Praze roste množství bioodpadu, dosud bylo svezeno víc tun než za loňský rok

6.December
V hlavním městě meziročně vzrostlo množství svezeného bioodpadu. V letošním roce to bylo do 1. října 5004 tun biologicky rozložitelného odpadu. Je to více, než kolik odvezly z domácností svozové firmy za celý loňský rok, kdy to bylo 4995 tun, sdělil mluvčí Pražských služeb (PSAS) Radim Mana.

Češi loni méně pili, zato jedli více ovoce či rýže, zjistil ČSÚ

6.December
Koronavirová epidemie mění i stravovací návyky Čechů. Spotřeba alkoholu byla loni kvůli uzavření restaurací nejnižší od roku 1996. Naopak rýže a luštěnin lidé snědli nejvíc od začátku sledování, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes