15
new stories - click to show

asb-portal.cz

Description:

On-line magazín z oblasti architektury, stavebnictví, inženýrských sítí a TZB. Informace o developerských projektech, o investicích a záměrech ve stavebnictví, analýzy. Zajímavé profily společností a osobností českého stavebnictví a architektury, názory o

URL:

http://www.asb-portal.cz

Catalog:

Ekonomika → Specializované

Publishes:

3.2 items/day

DPP dokončil geologický průzkum pro metro D, vzniklo půl kilometru prvních tunelů a chodeb

10:25
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dokončil v oblasti Pankrácké pláně geologický průzkum pro metro D. Práce zde prováděly společnosti HOCHTIEF CZ, Metrostav a STRABAG. Výsledky ze všech čtyř lokalit potvrdily původní předpoklady, že geologické poměry v místě budoucí trasy metra D jsou složité, na většině míst tektonicky porušeny.

Kámen místo skla. Benátky se potýkají s mostem od Calatravy

10:25
Italské Benátky se rozhodly k radikálnímu řešení dlouholetých problémů s moderním mostem přes Canal Grande, který navrhl známý španělský architekt Santiago Calatrava. Stavba ze skla a oceli, která stojí poblíž vlakového nádraží Santa Lucia, se potýká se stížnostmi kvůli kluzkému povrchu a nízké životnosti materiálů.

Příklad dobré praxe. Malá obec Hlásná Třebaň uspořádala architektonickou soutěž

10:25
Obec Hlásná Třebaň zná výsledky soutěže na novou podobu centra obce zahrnující především budovu obecního úřadu a hasičárny. Během celodenního zasedání poroty, která byla složená z odborníků z řad zkušených architektů a zastupitelů obce, bylo hodnoceno celkem 19 soutěžních návrhů. Oceněny byly tři návrhy, jeden návrh byl odměněn.

Sádrokarton v kostce: Rohy a kouty (pracovní postup)

21.January
Dříve se při finalizaci sádrokartonových povrchů používal v koutech výhradně akrylový tmel, na rozích pak hliníkové lišty do tmelu. Takové řešení není z dnešního pohledu zcela optimální – jak z hlediska pracnosti, tak i z hlediska pevnosti a dlouhodobé životnosti. Jak tedy k rohům přistupovat, aby vznikly pevné, esteticky dokonalé spoje?

Zelené fasády: nová možnost, jak vnést do měst více zeleně (pracovní postup)

20.January
Systém Flora Urbanica snižuje spotřebu vody a minimalizuje ekologickou zátěž používáním recyklovaných materiálů. Pro dosažení minimálního zavlažování je vhodné systém kombinovat s vatou ISOVER Intense.

Exkluzivní bydlení za Prahou. Oaks Prague zahájil kolaudaci první fáze

20.January
Bytové domy a rezidence, které vznikají jako součást unikátního projektu Oaks Prague rostoucího na ploše o 140 hektarech v Nebřenicích u Prahy, mají za sebou první velký milník. Jako první v prosinci získaly kolaudační souhlas rodinné domy od McGarry-Moon Architects.

HolKa se začala budovat. Nová lávka přes Vltavu spojí rozvíjející se čtvrti

20.January
Praha zahájila stavbu nové lávky přes Vltavu, která propojí dynamicky se rozvíjející městské čtvrti Karlín a Holešovice s ostrovem Štvanice. Pět metrů široká konstrukce z unikátního ultra-vysokopevnostního betonu má vzniknout do jara 2023. Pěším a cyklistům se tak výrazně usnadní přesun mezi oběma břehy řeky a zlepší se i přístup do zeleně na Štvanici.

Hotel Bjornson nechá ubytované zmizet v lesních apartmánech

20.January
Výstavba wellness hotelového resortu je obvykle vítanou pobídkou cestovního ruchu, ale pro přírodu v okolí většinou znamená jen špatné zprávy. Slovenský Bjornson je čestnou výjimkou z pravidla.

Příprava stavby před instalací nových oken

19.January
Otvorové výplně jsou klíčovou součástí obálky budovy a významnou měrou se podílejí na tepelné bilanci stavby. Pro jejich bezproblémovou funkčnost je důležité jak kvalitní provedení prvku, tak i profesionální instalace, která je pro dobrý výsledek neméně důležitá.

Vznikla platforma Stavebnictví 4.0. Reaguje na aktuální výzvy v oboru

19.January
Stavebnictví 4.0. do stavební praxe zavádí a optimalizuje synergii digitalizace, automatizace a udržitelného environmetálního chování. Jedná se o zcela nový způsob myšlení, plánování, realizace i údržby staveb, během celého životního cyklu. Mapuje a minimalizuje vliv stavebnictví na vnější prostředí i stopy, které tyto činnosti v okolní přírodě trvale zanechají.

Brno dostane desítky miliónů od developerů. Poslouží na infrastrukturu

19.January
Brno má dostat asi 150 milionů korun od developerů, kteří plánují ve městě například stavbu bytů. Město pak za tyto peníze postaví související infrastrukturu jako chodníky, školky nebo parkoviště. Fond developerských projektů vznikl loni. Jeho cílem je spolupráce města a investorů tak, aby byl přípravný proces bez zbytečných průtahů a nákladů a aby u nových staveb byla i potřebná občanská vybav...

Nová škola pro 800 žáků. Praha 8 vypsala architektonickou soutěž

19.January
Radnice Prahy 8 vypsala tendr na návrh podoby plánované základní školy, která by měla stát na Rohanském nábřeží. Škola by podle zadání architektonické soutěže měla sloužit 810 žákům. Předpokládaná hodnota zakázky je 38,8 milionu korun bez DPH, vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

Mimořádný výsledek. Pražské náplavky jsou v shortlistu Mies van der Rohe Award

19.January
Český veřejný prostor se může pochlubit mezinárodním úspěchem. Do užšího shortlistu 40 nominovaných děl na cenu Mies van der Rohe Award 2022 byla vybrána revitalizace pražských náplavek od architekta Petra Jandy. Seznam zveřejnily pořadatelé soutěže - Evropská komise a Nadace Miese van der Rohe.

Architekt s režisérem: Jak ovlivňuje architektura film a naopak

18.January
Spolek KRUH zahajuje nový rok propojením dvou oborů – filmu a architektury. V rámci cyklu Dialogy vystoupí architekt Petr Hájek a známý filmový režisér Jan Hřebejk. Nad společnou prezentací budou diskutovat o mezioborové spolupráci a inspiraci, ale i o recyklaci materiálů a prvků, a to jak v architektuře, tak i ve filmu.

Černý krystal plný kontrastů. Taková je oceňovaná plavecká hala v Lounech

18.January
Stavbou roku 2021 v Ústeckém kraji je nová plavecká hala v Lounech. Dílo se už dříve dostalo už mezi deset nejlepších stavebních počinů v celé ČR. Halu navrhoval architekt David Kudla se svými spolupracovníky z ateliéru DKarchitekti.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes