Asociace soukromého zemědělství ČR

Description:

Zemědělské zpravodajství a informace pro farmáře a spotřebitele. Vychází z tradic a přesvědčení o perspektivnosti rodinných farem jako základu moderního zemědělství a živého venkova.

URL:

http://www.asz.cz

Catalog:

Ekonomika → Specializované

Publishes:

4.8 items/day

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podpořila model rodinného farmaření

15:10
Je velmi potěšující, že o zemědělství, péči o krajinu a o produkci potravin z rodinných farem a celkově o život na venkově projevuje stále větší zájem celá řada politických stran. Některé z nich mají snahu přiblížit se problematice přímo v praxi, a to návštěvou některé z farem. To je i případ předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která si na toto téma přijela v pondělí 21. září podiskutovat s předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslavem Šebkem na farmu jeho rodiny n...

Subvence do zemědělství škodí životnímu prostředí

11:17
Čtyři pětiny státní podpory plynou podle studie do živočišné výroby, která nejvíce zatěžuje přírodu. Za biookurky zaplatíme v supermarketu asi o 70 % více než za obyčejné. Celé kuře s nálepkou „bio“ stojí dvakrát tolik než kuře z běžného chovu. Tyto cenové rozdíly nás jako spotřebitele neudivují. Ekologická produkce – šetrný chov různých živočišných druhů a výrazný ústup od používání přípravků na ochranu rostlin a hnojiv – biopotraviny prodražuje. To chápeme.

Potřebujeme je kvůli zdravé půdě, škodí jim ale klimatická změna. Členovci se zmenšují, varují vědci

11:17
Půdní členovci rozkládají rostlinnou hmotu. Obohacují půdu o živiny a tím ji udržují zdravou. Kvůli klimatické změně se ale postupně zmenšují a kvůli zemědělství jich ubývá. Němečtí badatelé zjistili, že tomu nedokáže zabránit ani návrat k ekologickému hospodaření.

Tuny ryb v Bečvě zabily kyanidy, oznámili inspektoři. Hledají viníka havárie

11:17
Několik desítek tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody, řekla ve čtvrtek mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá.

Ústav varuje před virem maloplodosti třešní a višní

11:17
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zjistil výskyt virové choroby maloplodosti třešní a višní v Královéhradeckém kraji. Dříve se objevovala sporadicky, letos je poprvé výskyt mnohem významnější, sdělila dnes ČTK mluvčí ÚKZÚZ Iva Kršková. Příznaky byly pozorované u stromů odrůdy Regina. Plody dozrávají pomaleji, můžou být malé nebo zploštělé a bez chuti.

Jan Čulík: Jsem raději lokální než globální

11:17
Mluví se o něm jako o „gastrobuditeli“, on se však cítí být hlavně patriotem z jihočeského Tábora. Na otázku, proč tohle říká zcestovalý muž čerstvě po Kristových letech, odpovídá, že je zkrátka kluk, který má rád místo, kde se narodil, žije – a kde by rád i umřel. Stejně umanutý jako ve vztahu k Táboru je Jan Čulík, majitel podniků Thir a Výčep, při propojování místních farmářů, podnikatelů a ...

Česko řeší klima. Lidé si uvědomují, že se něco děje, říká meteorolog Žák

11:17
Klimatická změna představuje pro českou společnost zásadní výzvu. Jak na ni pozitivně reagovat v různých sektorech a odvětvích, jak efektivně snižovat emise skleníkových plynů a také jak se na dopady klimatické změny adaptovat, těmito klíčovými otázkami se zabývá čtyřdílný cyklus „Česko řeší klima“. Pořad odvysílala v srpnu Česká televize na ČT2 a jednotlivé díly jsou k dispozici v archivu ČT. I tentokráte se režisérské a scenáristické taktovky chopil Daniel Tichý. A pod vznik pořadu se autor...

ASZ ČR žádá o povolení moření osiva cukrovky a máku

11:17
Asociace ve shodě s dalšími nevládními organizacemi požádala Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o povolení výjimky na moření osiva cukrovky a máku. U těchto plodin považujeme ošetření osiva za vhodné řešení jak po ekologické, tak ekonomické stránce.

Potenciál digestátu jako hnojiva v rozvojových zemích

23.September
Bioplyn je využíván nejen v Evropě, ale také v rozvojových zemích. I zde je důležitou součástí této technologie produkce hnojiva (digestátu). Většinou se bioplyn vyrábí v malých domácích bioplynových stanicích, ve kterých majitelé bioplynek mohou přeměnit hnůj hospodářských zvířat i odpad z kuchyně na potřebnou energii.

Zeman a Babiš – koalice Agrofertu a JZD Slušovice

23.September
Je to jen řečnická otázka. Proč se momentální prezident Miloš Zeman baví o otázkách rozpočtu a problémech s ekonomickými následky koronaviru s šéfem českých komunistů? Lépe řečeno – proč se o tom nebaví také s někým jiným z opozice? Je to ale zbytečné tázání a každému soudnému člověku je to jasné.

VIDEOSERIÁL Selský rozum - ohlédnutí za zářijovými akcemi Asociace

23.September
Září bylo v Asociaci ve znamení dvou velkých akcí určených pro její členy napříč republikou, a to Selských dožínek ASZ ČR a v pořadí již 22. valné hromady této stavovské organizace. Ohlédnutí za děním na těchto setkáních a rozhovory hned s několika hosty z politické sféry - Veronikou Vrecionovou, Janem Farským a Jaroslavem Karahutou, přináší zářijový díl našeho videoseriálu Selský rozum.

MZe bude příští rok hospodařit s 25,3 mld.Kč, dohodli se ministři

23.September
Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce hospodařit s 25,3 miliardy korun. Včera se na tom dohodl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Rozpočet na letošní rok měl původně činit 24,2 miliardy Kč, meziročně tak proti loňským plánům jde o zvýšení o více než miliardu Kč. Ta chyběla i v letošním plánu, dnes ji Toman s ministryní financí doj...

Francouzský velvyslanec: Chceme testovat milion lidí týdně. Green Deal může restartovat ekonomiku

23.September
Francouzský velvyslanec Roland Galharague je druhým ambasadorem, který poskytl rozhovor deníku FORUM 24. Popisuje nejen dopady koronavirové pandemie ve Francii, svůj pocit z česko-francouzských vztahů, ale i to, co mu bude chybět při působení na další diplomatické misi, protože Prahu v těchto dnech opouští.

Nevoláme po starém světě, jsou to předsudky. Lidovci musí být zelenější, říká Jurečka

23.September
Pokud v říjnových volbách uspějeme, jsem připravený být hejtmanem Olomouckého kraje a odejít ze sněmovny, říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Vysvětluje také, jak chce překonat nedůvěru části veřejnosti k jeho straně. Lidovci by se podle něj měli více zaměřit například na téma ochrany životního prostředí.

Výstava Lékaři rostlin - pozvánka

22.September
Asociace soukromého zemědělství ČR zve všechny své členy a příznivce na výstavu Lékaři rostlin, která bude k vidění od 2. 10. 2020 do 30. 6. 2021 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Hlavním tématem výstavy je historie a současnost vývoje rostlinolékařských zásahů a postupů a vývoje vědní disciplíny rostlinolékařství.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes