15
new stories - click to show

Asociace soukromého zemědělství ČR

Description:

Zemědělské zpravodajství a informace pro farmáře a spotřebitele. Vychází z tradic a přesvědčení o perspektivnosti rodinných farem jako základu moderního zemědělství a živého venkova.

URL:

https://www.asz.cz/

Catalog:

Publishes:

4.2 items/week

Exšéf státního fondu Šebestyán povede Agro-Měřín, Večeřa předává firmu dceři

14.March
Z pozice šéfa jedné z největších zemědělských skupin Agro-Měřín se stahuje Gabriel Večeřa, předává podnik své dceři Lucii. V řízení jí pomůže bývalý ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán, oznámila v pondělí skupina.

PGRLF, a.s., spustí 3. kolo programu Provoz – Potravináři – snížení jistiny úvěru

14.March
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s., otevře ve středu 12. dubna 2023 v 9.00 hod. další kolo příjmu žádostí do programu Provoz – Potravináři – snížení jistiny úvěru.

Tvrdší tresty za týrání zvířat? Přísné už jsou dost, tvrdí ministerstvo

14.March
Lidé jsou zděšení nedávnými případy brutálního týrání skotu a upozorňují na nízké tresty a neochotu jejich vymáhání v Česku. Píšou kvůli tomu na ministerstvo zemědělství. Resort kritizují nejen oni, ale i organizace na ochranu zvířat. Podle ministerstva je ale legislativa na ochranu zvířat tvrdá dost a další zpřísnění zatím iniciovat nebude.

Další starosti zemědělců: Po energiích letí nahoru i cena půdy

14.March
Zemědělci, zejména ti malí, mají opět o starost víc. Nejenže jim kvůli inflaci za poslední rok výrazně vzrostly náklady na energie, pohonné hmoty či hnojiva. Víc než dosud se jim totiž prodražuje také rozšiřování obdělávaných polí. Zatímco cena půdy ještě zhruba před pěti lety stagnovala, nyní opět roste. Podle dat společnosti Farmy.cz, která vývoj ceny půdy dlouhodobě sleduje, podražila loni zem…

Podopatření na podporu integrované produkce ovoce, vinné révy a zeleniny přináší téměř 304 milionů

14.March
Státní zemědělský intervenční fond (Fond) dnes začal vydávat rozhodnutí na podopatření v rámci Agroenvironmentálně-klimatických opatření (AEKO) a navazujících opatření (NAEKO), která se týkají integrované produkce ovoce, vinné révy, zeleniny a jahodníku. Celkem za všechna podopatření zemědělci zažádali o téměř 304 milionů korun. Dotační podporu obdrží více než 900 žadatelů.

Jarní Rada ASZ ČR v Mariánských Lázních

12.March
Hostitelem letošního jarního zasedání Rady Asociace soukromého zemědělství ČR se stane nově vznikající ASZ Západ. Zástupci všech regionů a členských svazů začleněných do této stavovské organizace se sjedou 12. - 14. března do Mariánských Lázní.

Záchrana poštolky je pytláctví. Změna podle ochránců v nedohlednu

11.March
Ministerstvo zemědělství sice připravuje novelu zákona o myslivosti, některé změny ale v ní zatím neplánuje, stěžují si ochranářské organizace. Jednou z nich je vyřazení poštolek, káňat, nebo světově ohroženého poláka velkého ze soupisu zvěře, řekli novinářům zástupci České společnosti ornitologické a Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Zmenšete honitby, je to tu skanzen socialismu, říká sedlák Daniel Pitek

11.March
Na svých rozlehlých pozemcích hospodaří sedlák Daniel Pitek už dvě desítky let. Bydlí v Černčicích, kde už po válce měla rodina Pitků svůj statek. V chráněné krajinné oblasti kolem Milešovky se věnuje ekologickému zemědělství a snaží se obnovovat narušenou přírodu a vrátit jí původní pastevecký ráz.

Boj s drahými potravinami? O plánu MZe S Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS

10.March
Ministerstvo zemědělství povede meziresortní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Součástí budou zástupci ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Novinářům to v pátek řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl, že poprvé se skupina sejde v úterý 21. března, kdy bude mít k dispozici nejnovějš…

Boj o půdu. Zemědělcům na Vysočině dělají starosti překupníci

10.March
Vysočina Nejen se suchem, nedostatkem napadaného sněhu a srážek se musí potýkat zemědělci na Vysočině. Kvůli inflaci povyskočila cena zemědělské půdy o více než deset procent. Pole na Vysočině navíc čím dál častěji skupují spekulanti a překupníci.

Letošní rok bude pro zemědělce těžký. O peníze tolik nejde, spíše o povinnosti

10.March
Ústecký kraj Přes den se činí venku na poli, po večerech doma pod lampou studuje podmínky nových evropských zemědělských dotací na další „pětiletku“. To je v kostce aktuální denní rutina Antonína Štěpanovského, který pěstuje cukrovku, pšenici, hrách, vojtěšku, ječmen a další plodiny na padesáti hektarech v katastru Martiněvsi na hranici Ústeckého a Středočeského kraje. Štěpanovský patří k mikropo…

Jaroslav Šebek: Stát by měl malým farmám nabídnout půdu bez jasného vlastníka

10.March
Zemědělská půda je drahá a hlavně nedostupná. Mladí farmáři se proto nemohou věnovat své vysněné profesi. Stát by je proto měl podpořit více než dosud, říká předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.

Zemědělci: Trápí nás zvýšené náklady a cenová nejistota

10.March
Anežka Chocholáčová ze Skoronic na Hodonínsku se vrátila k soukromému zemědělství po restitucích polností. Naopak Miloš Crhounek z Kostelce začínal od nuly. Oba nakonec spojila nejen spolupráce přímo na poli, ale také součinnost a společné zájmy v regionálním vedení Asociace soukromého zemědělství.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes