Bejvávalo.cz

Description:

Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.

URL:

https://www.bejvavalo.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

12.6 items/week

Historky z konkurzu na dětské role do filmu s Hugo Haasem

11:54
Hrát ve filmu je sen mnoha dětí i jejich rodičů. A co teprve zahrát si ve filmu pod vedením režiséra Martina Maca Friče s takovou filmovou hvězdou, jakou ve své době byl Hugo Haas! Článek z roku 1936 vám podrobně popíše, jak tehdy probíhal casting na dětské role do filmu Dobrodinec chudých psů.

Proč bychom měli dětem kupovat české hračky

10:32
Budete dětem k dnešnímu Dni dětí kupovat nějakou hračku? Článek z roku 1883 vám vysvětlí, proč jsou pro naše děti české hračky lepší, než sebelepší hračky z dovozu.

Rovnoprávnost na školách: povinné hodiny vaření pro kluky

31.May
Měly by se součástí povinné výuky chlapců na základních školách stát takzvané domácí práce - tedy vaření a šití? Ať už jste pro nebo proti, tak vás určitě překvapí, jak starý je tento nápad. O úspěšném zavedení výuky vaření na chlapeckých školách si totiž můžete přečíst už v článku z roku 1934.

Proč by se humor a vtipkování nemělo přehánět

31.May
Říká se, že všeho moc škodí. Článek z roku 1916 vám vysvětlí, že to může platit i v případě humoru. Znáte i vy některé lidi, kteří se svým smyslem pro humor okolí více obtěžují než baví?

Tajemství ženské logiky

30.May
O ženské logice a rozdílu uvažování mužů a žen existují tisíce vtipů i vážných vědeckých prací. Zajímá vás, jak tuto otázku vnímali naši předci za dob Rakousko-uherské monarchie? Zajímavé svědectví na téma ženská logika vám přiblíží článek z roku 1916.

Rozsudek soudu: násilí a vztek není dostatečný důvod k rozvodu manželství

30.May
Rozvod manželství je dnes u soudu běžnou záležitostí, komplikace při něm nastávají maximálně při dělení majetku nebo v péči o děti. Dříve to bylo ale o hodně jiné. Článek z roku 1916 vám přiblíží, jak velký nepřekonatelný odpor musel soud v Rakousko-Uhersku uznat, aby manžele skutečně rozvedl.

Ostuda hasičů z Olomoucka

30.May
Lidé jsou omylní a každý z nás občas udělá chybu. Článek z roku 1883 vám připomene dávno zapomenutou situaci, kdy se těch chyb u jedněch vesnických hasičů na Olomoucku najednou nashromáždilo vskutku úctyhodné množství.

Zapomenutý lék proti alkoholismu, který překvapí svou sladkostí a účinností

29.May
Chcete znát nejsladší a nejjednodušší metodu boje proti alkoholu, kterou přitom ale dnešní lékaři zcela ignorují? Popíše vám jí článek z roku 1913. Jestli ale tato obrana před alkoholismem skutečně funguje, to už budete muset vyzkoušet sami.

Názor z roku 1910: význam svobodných a nezávislých médií

29.May
Svoboda a nezávislost zpravodajství je dnes pro řadu lidí velké téma. Někteří jsou se současným stavem médií spokojeni, jiní myslí že by mělo být zpravodajství nějakým způsobem regulováno. Zajímavý názor na toto téma si můžete přečíst v článku z roku 1910. Myslíte, že platí i dnes?

Co je lepší: státní podniky, nebo soukromé podnikání?

28.May
Je dobře, když stát zakládá firmy a řídí je prostřednictvím svých úředníků? Nebo by měl stát přenechat podnikání pouze soukromému sektoru a sám státní podniky vůbec neprovozovat? Zajímavý názor na tuto otázku vám předkládá článek z roku 1934. Myslíte, že tento názor z doby první republiky platí i dnes?

Rady našich prababiček: zaručeně účinné přírodní prostředky proti pihám

28.May
Trápí vás pihy a nechcete proti nim používat průmyslově vyráběnou kosmetiku? V tom případě můžete vyzkoušet několik domácích návodu proti pihám, které pochází z roku 1911. Když tehdy pomohly našim prababičkám, tak vám třeba s pihami pomohou i dnes.

Móda: jsou lepší dlouhé nebo krátké sukně? Zajímavé i veselé názory z roku 1929

27.May
Móda je velmi vrtkavá dáma. Chvíli propaguje jeden módní trend, hned na to pravý opak. Článek z roku 1929 vám přináší zajímavý pohled na módní starosti z doby mládí našich prababiček, když zrovna ustupovala móda krátkých sukní a opět nastupoval trend dlouhých sukní.

Proč české automobilky ignorovaly první autosalon v Brně

27.May
Brněnský autosalon dlouhá léta patřil mezi významnou a oblíbenou akci pro všechny tuzemské fanoušky motorismu. Na začátku ale autosalon v Brně většina českých výrobců automobilů záměrně ignorovala. Proč to tak bylo se dozvíte v článku z roku 1928.

Zákaz uvádění otců do rodných listů nemanželských dětí

26.May
Má nemanželské dítě právo mít ve svém rodném listě uvedené jméno svého skutečného otce? Podle starých zákonů z dob monarchie to bylo zakázáno! Článek z roku 1911 vám vysvětlí, proč takový zákon kdysi platil i proč ho nakonec ministerstvo zrušilo.

The Great Old Man of Europe: o celosvětovém významu volby T. G. Masaryka prezidentem

25.May
V době čtvrtých československých prezidentských voleb byl osud demokracie v Evropě velmi nejistý. Spisovatel Karel Čapek vám ve svém textu z roku 1934 vysvětlí, jak moc byla tehdy volba TGM prezidentem důležitá pro samotné Československo i celý okolní svět.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes