Bejvávalo.cz

Description:

Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.

URL:

https://www.bejvavalo.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

2.1 items/day

Metoda, umožňující neslyšícím lidem naučit se slyšet

21:47
Naučit neslyšícího mluvit je těžký úkol, ale lze ho dokonce naučit slyšet? Jak se neslyšící, dříve označováni jako hluchoněmí, učili pomocí tehdejší nejmodernější techniky rozumět řeči vám podrobně popíše článek z roku 1912.

Proč při bouřce kysne mléko a kazí se jídlo

20:21
Všimli jste někdy, že se při bouřce rychleji kazí potraviny? Historický článek z roku 1912 vám vysvětlí jaká je souvislost mezi bouřkou a kvalitou jídel.

Nepovedený důkaz otáčení Země kolem neexistující zemské osy

14.June
Jak přesvědčit lidi, kteří nevěří vědě? Jak to dopadlo, když se o něco takového pokusil astronom Camille Flammarion, vám prozradí článek z roku 1934.

Jak fotit se stativem a dodnes užitečný trik dávných fotografů na jeho náhradu

14.June
Jak správně používat stativ a co dělat, když potřebujete exponovat snímek na dlouhý čas ale nemáte žádný stativ k dispozici? To vám poradí článek o fotografování z roku 1918.

Překvapivý důvod konce mnohoženství v islámu

13.June
Co si myslíte o možnosti mít více manželek? Článek z roku 1914 vám prozradí nečekaný důvod, proč v Turecku přestalo být mnohoženství u pašů tak oblíbené.

Jak v Africe kdysi fungoval výměnný obchod mezi domorodci a cestovateli

13.June
Jak dávní cestovatelé a dobrodruzi provozovali výměnný obchod s Afričany a jaký byl rozdíl při obchodování s tamními muži nebo ženami? To vám v článku z roku 1910 prozradí přímý účastník podobných výměnných obchodů.

Překvapující pevnost lidských vlasů a jejich využití ve vojenství

12.June
Dlouhé ženské vlasy jako nezbytná součást historických zbraní? I k tomu se tento mimořádně odolný a přitom snadno dostupný materiál využíval. Více vám k tomu prozradí článek z roku 1910.

Meloun - zapomenutá a znovu objevená pochoutka, která stála německého císaře život

12.June
Dáte si v současném parnu rádi osvěžující meloun? Článek z roku 1910 vás seznámí se zajímavou historií této osvěžující zeleniny, která tu s námi byla ve střední Evropě už před několika stoletími, potom byla zapomenuta a relativně nedávno znovu objevena.

Zdravotní rizika používání kosmetiky v dávných časech

12.June
Výrobci nás dnes ze všech sil přesvědčují, jak je právě jejich kosmetika, pudry a líčidla absolutně neškodná a pokud možno rovnou blahodárně působící na pleť. Jaké to ale bylo dřív? To se dozvíte v článku z roku 1905.

Originální a praktické řešení králíkárny

11.June
Chováte králíky? V tom případě se vám třeba bude hodit zajímavé řešení králíkárny popsané v článku z roku 1905. A i když králíky nechováte, tak vás třeba zaujme tato ukázka praktičnosti našich předků.

Kdo byl první úspěšný dobyvatel severního pólu

11.June
Můžeme si sice spolu s Járou Cimrmanem říkat, že severní pól dobyl jako první náš Čech Karel Němec, ale svět vidí otázku prvenství dobytí severní točny jinak: Frederick Cook nebo Robert Edwin Peary? Více se o tom dozvíte v článku z roku 1908.

Proč se z hraběte Zeppelina stal národní hrdina a jak Německo vnímalo jeho vzducholodě

11.June
Když se řekne hrabě Zeppelin, asi vás napadne vzducholoď mírumilovně a poklidně plující vzduchem. Jak vám ukáže článek z roku 1908, tak tehdejší Němci viděli vzducholodě trochu jinak.

Rekapitulace života a vynálezů Thomase Alvy Edisona k jeho 80. narozeninám

11.June
Jak viděli dílo tak mimořádné osobnosti, jakou americký vynálezce Thomas Alva Edison bezpochyby byl, jeho současníci? To vám prozradí text z roku 1927, napsaný v době kdy se Edison dožil 80 let.

Stoletý poštovní elektromobil, který dodnes překvapuje svou konstrukcí

10.June
Blesková výměna akumulátorů, geniálně jednoduchý elektrický diferenciál a na svou dobu vysoký výkon. Přesně takový byl poštovní elektromobil, který vám podrobně popíše historický článek z roku 1904.

Co je to zdravotní popelníček

10.June
Kouříte, nebo vám naopak cigaretový dým vadí? Ať už jste kuřáci nebo nekuřáci, tak byste jistě ocenili popelník přezdívaný zdravotní, který vám popíše článek z roku 1904.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes