15
new stories - click to show

Bejvávalo.cz

Description:

Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.

URL:

https://www.bejvavalo.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

11.9 items/week

Rok 1897: Zhroucení odsouzeného vraha před svou popravou v Liberci

12:28
Názory na trest smrti se různí. Historický článek z roku 1897 vám přiblíží poslední okamžiky života odsouzeného loupežného vraha Bernard Krusche, který byl tehdy oběšen v Liberci. Myslíte, že si svůj trest zasloužil?

Humor našich předků: Jak krásná prodavačka prodala polibek chytrému milionáři

12:28
Co se stane, když se krásná prodavačka setká s chytrým pohotovým milionářem? Jeden z možných výsledků takové schůzky vám přiblíží veselý příběh z roku 1912, který se prý tehdy odehrál v romantické Paříži.

Rok 1916: Falešná adopce, která se změnila v podvod a krádež

20:30
Neomezeně věřit cizímu člověku se nevyplácí, zvlášť když jde o malé dítě či majetek. Přesně o tom se v roce 1916 na vlastní kůži přesvědčila jedna maminka z pomezí Moravy a Slezska. Více se o celém případu falešného únosu dozvíte v dobovém článku.

Moudrost našich předků: Rozdíl mezi skutečnou zbožností a rouháním

13:19
Jak správně žít? Nad touto otázkou jistě přemýšlí velké množství lidí. Historický článek z roku 1912 vám to ukáže na řadě zajímavých příkladů, které nám i po více než sto letech mají stále co říct.

Vize budoucnosti z roku 1930: Německo a Rusko jako spojenci ve válce a definitivní porážka bolševiků

5.May
Jak lidé mezi první a druhou světovou válkou viděli budoucnost svého světa? Nabízíme vám jedinečnou předpověď z roku 1930, která vám detailně přiblíží možný vývoj života v Československu, Evropě i na celém světě. Co myslíte, byla tato předpověď v něčem přesná?

Královská výchova: Nečekaný důsledek výprasku, který budoucí britský král dostal od prostého chlapce

4.May
Jak asi dopadne, když je mladý následník britského trůnu do krve zbit obyčejným klukem? Odhadujete vězení, nebo rovnou trest smrti? Zapomenutá historka z mládí krále Eduarda VIII. vám dokáže, že tehdejší výchova v britské královské rodině fungovala úplně jinak 1907.

Rok 1899: Jak závist jiné ženy přivedla zamilovanou dívku k děsivé sebevraždě

4.May
Kdo způsobil, že se mladá a šťastně zamilovaná dívka rozhodla vzít si svůj život mimořádně bolestivým způsobem? Pokud hádáte, že to byl její milý - tak se zcela mýlíte. Mohla za to pouze závist a nenávist okolí, kterému byla její láska trnem v oku. Více v článku z roku 1899.

Jak se spisovatel Mark Twain změnil na pouhého šaška

3.May
Řada umělců se touží stát moudrým klaunem a s vtipem prezentovat vážné myšlenky, jako to kdysi dokázal třeba Jan Werich. Článek z roku 1907 vám ale ukáže, že někdy stačí málo a z moudrého klauna se stane jen vysmívaný šašek. Přesně to zažil uznávaný spisovatel Mark Twain.

Rok 1894: Recepty na poctivé polévky z doby našich prababiček

2.May
Milujete kvalitní domácí polévky? Ochutnejte, jak kdysi například krupkovou, zelnou, hrachovou nebo rybí polévku připravovaly naše prababičky. Skvělé návody k jejich přípravě vám poskytnou historické recepty z roku 1894.

Rok 1923: Pozor na staré knihy, může v nich číhat nebezpečná nákaza

2.May
Všichni se dnes nejrůznějšími způsoby chráníme před nákazou. Napadlo by vás ale, že je možné nakazit se i při čtení staré knížky, na kterou po celá desetiletí nikdo nesáhl? Článek z roku 1923 vám ukáže, že i to je možné.

Rok 1897: Kouzelná atmosféra pálení čarodějnic v minulosti

30.April
Půjdete dnes večer s dětmi nebo přáteli k táboráku a budete tam pálit čarodějnice? Článek z roku 1897 vás seznámí s tím, jak se tradiční čarodějnické ohně pálily o filipojakubské noci na konci předminulého století. Myslíte, že byla jejich atmosféra srovnatelná s těmi dnešními?

Rok 1907: Geniální nápad, kterým si majitel nemovitosti zajistil věrné a spokojené nájemníky

30.April
Sehnat dobrý nájem v hlavním městě může být někdy problém. Stejně tak může ale být pro pronajímatele těžké udržet si dobré a spolehlivé nájemníky. Historický článek z roku 1907 vám přiblíží originální způsob, kterým si věrnost nájemníků zajistil jeden majitel nemovitosti v Paříži.

Rok 1925: Sebevražda nezletilého chlapce, spáchaná v průběhu svatby rodičů

29.April
Co dokáže dítě přimět k sebevraždě? Podle nejmenovaného zmateného politika může být takovým důvodem například pohlaví rodičů. Ve skutečnosti ale bývají důvody k tomu, proč si dítě samo vezme život, zcela jiné. Jeden takový případ vám popíše článek z roku 1925.

Rok 1899: Svoboda pro černochy podle amerického senátora? Vystěhujte je pryč

29.April
Otroci v USA sice teoreticky získali svobodu již dávno, ale k reálné rovnoprávnosti od té doby vedla ještě dlouhá cesta. Historický článek z roku 1899 vás seznámí s jedním rasistickým nápadem, jak chtěl jistý americký senátor zajistit afroameričanům skutečnou »svobodu«.

Rok 1923: Milionové příjmy sedmiletého chlapce z filmů Charlie Chaplina

28.April
Zajímá vás, jaké příjmy měly v začátcích kinematografie první mezinárodní dětské filmové hvězdy? Na příkladu sedmiletého Jackie Coogana vám článek z roku 1923 ukáže, že už tehdy mohla být práce u filmu mimořádně finančně výnosná.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes