15
new stories - click to show

Bejvávalo.cz

Description:

Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.

URL:

https://www.bejvavalo.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

10.5 items/week

Rok 1927: Nové americké metody rychlého zalesňování

11:06
Velké vykácené plochy lesů jsou problém, který trápil už naše předky. Článek z roku 1927 vás seznámí s originálními způsoby, pomocí kterých tehdy probíhala hromadná výsadba nových stromů v USA.

Rok 1925: Moudrá žena dokáže i nelichotivou poznámku obrátit ve svůj prospěch

19:33
Každému se jistě někdy stalo, že jím vyřčená nebo napsaná věta byla pochopena zcela obráceně. Navíc někdy stačí jen málo a z dobře míněné pochvaly se může najednou stát urážka. Článek z roku 1925 vám ukáže, s jakým vtipem tehdy dokázala podobnou situaci vyřešit jedna moudrá žena.

Rady našich prababiček: Jak poznat kvalitní mouku a jak mouku bezpečně skladovat?

20.May
Cena mouky letí stále nahoru a díky válce na Ukrajině se nejspíš jen tak nezastaví. Za této situace je důležité mít jistotu, že vámi kupovaná mouka je skutečně kvalitní. Článek z roku 1916 vás seznámí s tím, jak se kvalitní mouka pozná a také jak by se měla mouka bezpečně skladovat.

Med: zázračný přírodní všelék, který pomůže každému

20.May
Rádi si pochutnáte na kvalitním a pokud možno českém medu? V tom případě děláte dobře pro své zdraví. Článek z roku 1925 vám vysvětlí, proč je tento úžasný včelí produkt vhodný pro sportovce, novorozence i pro nemocné.

Jak dopadl sebevrah, který upsal svou duši ďáblu?

20.May
Ať už věříte v boha nebo nikoliv, tak písemně upsat svou duší samotnému Luciferovi je zvláštní nápad. Když to udělá mladý muž, původně vychovávaný v klášteře, tak je to ještě podivnější. Jak se dozvíte v článku z roku 1925, tak přesně toto při své sebevraždě učinil jeden bývalý chovanec kláštera Chotěšov.

Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!

19.May
Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do péče náhradní rodině je krajní způsob, jak se stát snaží pomoci ohroženým dětem. Článek z roku 1922 vás seznámí s příběhem jedné matky, které o právo vychovávat dítě přišla. A jak vám následující text jasně ukáže, tak šlo rozhodně o správné rozhodnutí.

Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku

19.May
V dnešní době pokládáme Poláky za blízké spojence, se kterými máme mnoho společného. Krátce po vzniku Československa měly ale naše vztahy k Polsku k dnešnímu stavu daleko. Článek z roku 1920 vám popíše tehdejší průběh polského teroristického přepadení několika obcí na Těšínsku.

Rok 1922: Obří inflace, které z Rakouska udělala zemi milionářů

18.May
Jaké to je, když se ze všech obyvatel země doslova přes noc stanou milionáři? To si v roce 1922 mohli na vlastní kůži vyzkoušet obyvatelé Rakouska. Jak vám ale ukáže dobový článek, tak Rakušanům takové zdánlivé zbohatnutí žádnou velkou radost neudělalo. Mohla za to totiž hyperinflace.

Rok 1911: Proč policie v Rusku vyslýchala mluvícího psa?

18.May
Může cirkusový mluvící pes představovat tak vážné nebezpečí pro stát, že ho kvůli tomu musí oficiálně vyšetřovat policie? Jak vám ukáže článek z roku 1911, tak například v Rusku rozhodně ano. Zajímá vás, jak tehdy dopadl policejní výslech, zkoumající údajné psí protistátní řeči?

Rok 1930: Co měl TGM společného s dítětem narozeným v Japonsku?

18.May
Náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk ovlivnil život i tam, kde byste to možná nečekali. Článek z roku 1930 vám prozradí nečekané spojení mezi TGM a malým japonským chlapcem, který se v té době narodil v Yokohamě.

Rok 1910: Báječné úspěchy prvních pilotů

17.May
Dnes pokládáme letadla za běžný dopravní prostředek, který může bezpečně dopravovat cestující na vzdálenosti dlouhé stovky i tisíce kilometrů. Článek z roku 1910 vám ale ukáže svět prvních letadel a odvážných pilotů, kdy se za velký úspěch pokládaly úplně jiné letecké výkony.

Rok 1907: Soud dědiců George Washingtona proti USA

17.May
Historický článek z roku 1907 vás seznámí se zajímavým soudním procesem, ve kterém se dědicové prvního amerického prezidenta George Washingtona chtěli soudit s vládou Spojených států amerických. Zajímá vás, o co tehdy šlo?

Rok 1913: Jak v parných dnech pečovat o kojence?

16.May
Podle meteorologů nás dnes čeká další velmi teplý den. Za takové situace jistě nejenom čerstvým maminkám přijde vhod článek z roku 1913, který tehdy radil s péčí o kojence v době vysokých veder. Po přečtení jistě uznáte, že více než sto let staré rady mohou být užitečné i dnešním rodičům.

Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka?

16.May
Patří podle vás možnost prodat svou ženu na trhu jako obyčejné zboží do novodobého demokratického světa? Určitě ne. Jak vám ale ukáže článek z roku 1899, tak ještě v 19. století k takovým prodejům manželek na trhu v jinak pokrokové Anglii celkem běžně docházelo.

Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat?

13.May
Některé děti se bojí tmy, jiné zcela neškodných domácích zvířat, další třeba nemocí. Zajímá vás, jak takový strach v dětech vzniká, kdo za něj může, ale hlavně jak takový strach porazit? S tím se vám pokusí poradit článek z roku 1929, který se tématem dětského strachu detailně zabýval.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes