Blogy aktuálně.cz

URL:

http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/

Catalog:

Ostatní → Blogy

Publishes:

6.1 items/day

Ivo Cerman: Secoriea Turner nebylo jediné dítě

10:37
Black Lives Matter vyvolaly 4. 7. kolotoč násilí, jehož obětí se nedá dopočítat. Podívejme se, jak to média cynicky zahlazují.

Jiří Chýla: Evropský parlament z řetězu utržený

10:37
Úmyslně jsem zvolil pro charakteristiku Usnesení Evropského parlamentu ze dne 19. června 2020 o obnovení vyšetřován předsedy vlády České republiky v souvislosti se zneužitím finančních prostředků EU a potenciálními střety zájmů ostrý výraz, protože toto usnesení obsahuje tolik věcných i jazykových absurdit, nepřijatelných tvrzení, nepravd a vyslovených nesmyslů, že je třeba na ně veřejnost i sa...

Matěj Hollan: Piráti v JMK: Globální oteplování je podvod, větrná energie je nesmysl

10:37
Piráti v Jihomoravském kraji vyhlásili jako hlavní bod kampaně boj proti globálnímu oteplování, ale na čtvrté místo dali člověka, jehož agendou je popírání vlivu člověka na klima a boj proti boji s klimatickou změnou. Je tam aspoň promile nějaké konzistence, nebo už se jede prostě čistě linka 5 minut Židi, 5 minut Hitler?

Zdeněk Koudelka: Colloredo-Mansfeld jako prubířský kámen právního řádu

8:19
Ústavní soud nálezem z 12. 5. 2020, III.ÚS 1283/17, zamítl stížnost šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld a nevyhověl nárokům na vrácení jeho majetku, který byl zabaven Německou říší. Karel Schwarzenberg poukázal na to, že rodina Josefa Colloredo-Mansfelda byla věrná Československu a trpěla za okupace. Kauza je příkladem zhoubnosti pozitivní diskriminace v právu.

Jonáš Syrovátka: Jak vnímají dezinformace jejich šiřitelé?

21:32
Jak již autor dříve psal , limitovaná schopnost měřit dopady dezinformací na populaci je jedním z hlavních nedostatků ve výzkumu tohoto tématu. Nedávno publikovaný výzkum agentury STEM věnovaný profilům šiřitelů dezinformací proto představuje velmi cenný příspěvek do debaty. A to mimo jiné i z toho důvodu, že nabízí zcela novou perspektivu na roli dezinformací ve společnosti.

Ivan Kraus: Velký třesk

18:57
Einstein přispěl k teorii velkého třesku svou teorií relativity. Potvrdil, že hmota a energie ohýbá prostor a čas. Na některých fotografiích má dokonce sám ohnuté i nohavice.

Stanislav Křeček: Black Limes Matter a ti druzí.

18:05
Častějším opakováním tohoto názoru se již nikdo naštěstí nehodlal dále zesměšňovat, neboť je-li obecně přijímán názor, že na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá. Přesto však kupodivu některé otázky, které mnozí aktuálně v USA kladou zastáncům BLM je možné položit i Romům u nás.

František Hastík: O posledním železničním neštěstí

18:05
Je to po mých blozích „Oko vidí, ucho slyší“ a „O uchu, které by mohlo slyšet“ třetím blogem, který píši o zabezpečení našich železnic. Předtím jsem teoretizoval, ale poslední tragická nehoda ukazuje, že je to problém k urychlenému řešení.

Pohled zblízka: Koronavirus na cestách. Ošetření je pro Čechy v Evropě obvykle zdarma, test ne

16:22
Začalo období dovolených a část Čechů vyjíždí do zahraničí, byť v o dost menších počtech než v předchozích letech. Důvod poklesu je nasnadě – obavy z komplikací a omezení kvůli ochranným opatřením, nebo i obavy z nemoci samotné. Co se tedy stane, pokud budou mít podezření na nákazu covid-19, nebo opravdu onemocní? Kartička české zdravotní pojišťovny pomůže dostat stejnou péči jako domácí, platb...

Karel Hvížďala: Elity, establishment a celebrity

15:29
Mimo jiné o tom se píše v knize Síla demokracie, Die Kraft der Demokratie , s podtitulem Odpověď na autoritářské reakcionáře , kterou sepsal bývalý šéfredaktor týdeníku Die Zeit a později generální ředitel švýcarského veřejnoprávního rozhlasu a televize SRF Roger de Weck. Je to jeho druhá bestsellerová kniha po titulu Po krizi: existuje jiný kapitalismus?

Luděk Niedermayer: Český rozpočet na flámu

15:29
Dnes už nejde jen o rozhodnutí o zvýšení schodku na 500 miliard, jsme totiž v situaci, kdy vláda zjevně tápe v tom, jakými programy krizí zasaženou ekonomiku podpořit. Signálů o tom, že ti, co rozhodují o našich společných penězích, se chovají tak trochu jako na flámu (kdy to, co bude ráno, nehraje roli), je totiž mnohem více.

Jiří Paroubek: Proč jsou redaktoři ze Seznam Zprávy tak zlí?

12:59
Včera jsem si vyslechl burleskní pásmo redaktora Dolejšího a Lucie Nevímjaksejmenuje (nezapamatoval jsem si její jméno) ze serveru Seznam Zprávy, věnované bývalým českým premiérům.

David Klimeš: Sice vás vyhodí z práce, ale můžete si koupit nový dům

9.July
Všude v Evropě vlády finalizují balíky ekonomických opatření pro druhou půlku roku. Tu ladí kurzarbeit, aby se udržela zaměstnanost. Jinde vylepšují levné úvěry pro firmy. A jinde zase snižují DPH, aby se rozeběhla spotřeba. Prostě nikdo nechce nic ponechat náhodě, aby neměl v září ve své zemi milióny nezaměstnaných. A Česko? Česko nemá nic z toho, protože muselo honem rychle zrušit daň z nabyt...

Michal Skořepa: Opravdu si musíme v EU pomáhat?

9.July
Někteří říkají: Italům a jiným postiženým zemím jednoznačně musíme pomáhat. Jiní to ale vidí opačně. Asi je tedy na místě se nad mezistátní pomocí (v rámci EU) zamyslet trochu do hloubky.

Martin Kupka: Jak Vlk nakrmil Beranovou - rozpočtová bajka nejen komunálního rozměru

9.July
Když se řekne, že deficit státního rozpočtu bude půl bilionu korun, většina lidí si takové číslo neumí představit. Ani 500 miliard, což je stejné číslo. Ani 500 tisíc milionů není lépe pochopitelná suma.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes