15
new stories - click to show

Břeclavský deník

Description:

Moje Břeclavsko - Břeclavský deník (breclavsky.denik.cz)

URL:

http://breclavsky.denik.cz

Catalog:

Z domova → Regiony → Jihomoravský

Publishes:

4.3 items/day

Kvůli pandemii se na jihu Moravy krade víc kol, policie kontroluje zastavárny

13:57
Narůstající drzosti zlodějů čelí cyklisté na jihu Moravy. Na Vyškovsku kradou jejich kola i s bezpečnostními zámky. Povzbuzuje je zvýšená poptávka po jízdních kolech v době pandemie.

Inspekce zavřela prodejnu v Bořeticích. Podívejte, v čem tam prodávali potraviny

12:41
Prodejnu potravin v Bořeticích při silnici na Velké Pavlovice před několika dny nechali zavřít pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Informovali o tom v pondělí na webu Potraviny na pranýři.

Demolition Man hasičů: Domy po tornádu jsme bourali celé dny, zasáhne vás to

10:08
Demolice domů v tornádem zasažených jihomoravských obcích skončily před pár dny. K zemi jich šlo po rozhodnutí statiků 187. Nepříjemný úkol s těžkou technikou měl na starosti například Aleš Vrchovecký z čety hasičského Záchranného útvaru. „Podílel jsem se na demolici deseti domů. V některých lidé nechali všechny věci. Viděl jsem hračky v dětském pokoji. Jsem také otec, mám rodinu, ptal jsem se ...

Zámkům na Břeclavsku se lidé vyhýbají: bude málo peněz na jejich opravy

26.July
Loni otevřeli jen krátce, letos o měsíc později, až na konci května. Kvůli covidovým opatřením. Návrat návštěvníků na hrady a zámky jižní Moravy se ale překvapivě nekoná. Po loňském propadu vyhledávají letos lidé památky ještě méně. Nízké tržby ze vstupného mohou ohrozit nutné opravy i provoz památek.

OBRAZEM: Bouřka, písek a déšť, Moravská Nová Ves sčítá další škody

26.July
Měsíc a den po tornádu. Moravská Nová Ves přesto slaví hody. Jenže ty ukončily v neděli večer bouře a silný vítr.

Pro pitnou vodu bez bakterií: brněnští vědci vyvíjí novou čistící technologii

26.July
Napadá močové cesty, vyvolává průjmy, při infekci po ní hnisají rány. Bakterie E.coli se mnohdy nachází ve vodě. Technologii umožňující účinnější a pohodlnější dohled na její kvalitu vyvíjejí vědci z brněnského CEITECu.

Farář: V kostele v Hruškách už chceme v srpnu slavit hody

26.July
Více než osmnáct milionů korun je podle posledních zpráv škoda po řádění tornáda na kostele v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Živel zničil krov, poškodil věž nebo osvětlení, které vedlo nad klenbami, vytrhal žaluzie. „Klenby díky Bohu zůstaly. Statik řekl, že jsou vyhovující, takže kostel se nemusí bořit,“ přiblížil Deníku Rovnost farář Marián Kalina.

Bouřky na jižní Moravě: popadané stromy i čerpání vody

26.July
Zhruba k padesáti událostem souvisejících s počasím vyjížděli hasiči na jihu Moravy od nedělní půl deváté do deseti hodin večer.

Hody v Moravské Nové Vsi tornádo nepřekazilo, lidé se přišli odreagovat

25.July
Stejně jako poslední čtyři roky i dnes vyprovázela matka svého třináctiletého syna Petra oděného v kroji na hody, které mají v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku tradici více než 60 let.

Přes plachty znovu napršelo do příbytků. Na jih Moravy míří silné bouřky

25.July
Nedělní ranní deště opět potrápily obyvatele obcí postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku. Do jejich příbytků se přes provizorní plachty na střechách dostala voda.

Měsíc od řádění tornáda. Zničené obce se vrací k životu, budou i hody

25.July
Přesně měsíc v sobotu uplyne od řádění tornáda v pěti jihomoravských obcích. Částečně prokoukly. Práce na poničených budovách je ale stále dost. Po 187 zbouraných domech zbyla prázdná místa. „Myslíme pozitivně,“ říkají však v Moravské Nové Vsi, kde folkloristé na neděli chystají zkrácenou tradiční hodovou zábavu.

Záchranářka: Lidi zasáhlo, že jim nezůstaly vzpomínky, fotografie z dětství

25.July
Šestkrát nebo sedmkrát se vracela záchranářka a krizová interventka Alexandra Korvasová do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, které koncem června zasáhlo tornádo. V různých rolích. Léčila zraněné a nabízela lidem psychickou pomoc. „Závažnost této události a její rozsah tady neměly obdobu. Nedá se to přirovnat k ničemu, co jsme dělali dříve,“ říká.

Ani zrno nazmar, znělo na dobových žních s kosami a mlátičkou v Drnholci

24.July
„Sedláci do zbraně!“ velí muž v bílé košili a černé vestě. Pozvedne ostře nabroušenou kosu a jako první s ní podtíná stonky zralého obilí. Na pomoc spěchají ženy v šátcích a skládají setnuté klasy do snopů. Kolem rachotí dřevěné mlátičky a staré traktory. Jakoby se člověk ocitl o sto let zpátky.

Kariéra, nebo děti? Ženy volí spíše to první, jihomoravské prvorodičky stárnou

24.July
Jihomoravské matky stárnou. Od roku 2000 se průměrný věk prvorodiček zvýšil o téměř pět let. Příčinami jsou nedostupné bydlení a kariéra.

V Moravské Nové Vsi chystají hody. Navzdory tornádu i pochybovačům

24.July
Desítky krojovaných tancují každý rok na konci července pod zeleným na hodech v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Tradiční akce se uskuteční i letos, přestože se městys vzpamatovává z řádění tornáda.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes