15
new stories - click to show

Brněnská Drbna

Description:

Zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

URL:

http://www.brnenskadrbna.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Jihomoravský

Publishes:

7.9 items/day

Výstava v Brně ukazuje životy české šlechty po druhé světové válce. Připomíná i Karla Schwarzenberga

19:06
Za osudy české šlechty po druhé světové válce se vydávají lidé do Moravského zemského muzea v Brně. Expozice popisuje, jak vybrané osobnosti v emigraci budovaly kulturní mosty napříč Evropou a jak přispívaly k pádu komunistického režimu. Zvukovou nahrávkou hlasu připomíná například i nedávno zesnulého Karla Schwarzenberga.

Budova brněnského nádraží v Králově Poli půjde k zemi. Do dvou let vyroste nová

17:29
Do práce se dali železničáři na nádraží v Brně-Králově Poli. Ve stanici vyroste dvoupatrová moderní budova, rozšíří se podchod a nová budou také kolejiště a nástupiště. Dělníci opraví také trať od Brna-Maloměřic po Kuřim. Dvouletá rekonstrukce za skoro tři miliardy korun od března omezí cestující, kvůli provozu na jedné koleji pojede méně vlaků v delších časových intervalech.

Jihomoravský zastupitel Vašíček pod vlivem naboural služební auto. Vzdal se funkce šéfa výboru

15:53
Zastupitel Jihomoravského kraje za Piráty Ivo Vašíček se na mimořádném jednání zastupitelského klubu strany vzdal funkce předsedy finančního výboru. Důvodem je to, že řídil služební automobil pod vlivem alkoholu a vůz naboural. Informovala o tom Česká televize.

Na nádraží v Brně se strhl boj o peněženku. Okradená žena přeprala mladšího zloděje

15:20
Bitka o peněženku se strhla na vlakové stanici v jihomoravské metropoli. Vše odstartoval mladík, když pouzdro s doklady a penězi nečekaně vytrhl z ruky jinému muži, který ho pouze hlídal své kamarádce. Brňanka se ale s peněženkou odmítla rozloučit a za zlodějem si pro ni sama doběhla. Ačkoliv ženě pomohl až náhodný kolemjdoucí, přetahovanou o svůj majetek nakonec vyhrála.

V Brně se postarají o ptáky i netopýry. Postaví jim sedmdesát domečků

13:10
Ornitologové rozmístí v jihomoravské metropoli sedmdesát nových budek pro ptáky. Vědci podpoří městské druhy volně žijících opeřenců, kteří tak budou moct zahnízdit a bezpečně přečkat zimu. Nová obydlí v zoo, na hřbitově či v parcích využijí také netopýři nebo hmyz.

Sníh na jižní Moravě komplikuje dopravu. Autobusy nejezdí a mají zpoždění

12:05
Sněžení a teploty kolem nuly od rána komplikují dopravu na jižní Moravě. Linkové autobusy na několika zastávkách v různých částech kraje nezastavují, na jiných místech hlásí až hodinové zpoždění. Hlavní tahy jsou většinou s opatrností sjízdné po chemickém ošetření, na Znojemsku hrozí náledí. Více nehod evidují v souvislosti s počasím policisté.

Přemnožených hrabošů v Česku stále přibývá. Zima rozhodne, míní odborníci

10:28
Kalamita s přemnoženými hraboši v Česku neutichá. V listopadu odborníci sledovali další rozvoj populace škůdců, a to z říjnových 708 na aktuálních 846 používaných východů z nor na hektar. Je to 3,2krát více, než je aktuální práh škodlivosti. Zatímco dosud patřily k nejpostiženějším moravské kraje Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský, nyní k nim patří i Pardubický, kde už průměrné hodnoty také přesáh…

Jak mít Vánoce s vůní dobra?

8:48
Vánoce se kvapem blíží a vy už přemýšlíte, čím obdarujete své blízké? Lokální, nadčasové, chutné a extravagantní, to vše jsou dárky z kolekce #PripravBrno. Kromě toho, že uděláte radost rodině, kamarádům či kolegům v práci, zasloužíte se i o kousek dobra. Z každého dárku jde určitý obnos na podporu Veřejné zeleně města Brna.

Samoléčba ušetří čas i peníze

7:44
Zdravotní gramotnost v Česku se v posledních letech zvýšila. Zatímco před čtyřmi lety se pohybovala okolo 35 %, minulý rok to bylo již 53 %. Za zlepšením stojí i covidová pandemie, která přiměla lidi více přemýšlet nad svým zdravím. Efektivní prevencí a v některých případech také samoléčbou se uleví českému zdravotnímu systému. Tématem se zabývali odborníci u kulatého stolu v Poslanecké sněmovně.

Na Brněnsku vyroste vytoužený obchvat Blučiny. Místní na stavbu čekali desítky let

5.December
Obyvatelům Blučiny na Brněnsku se doma třepou okna pokaždé, když po průtahu mezi dvěma vytíženými dálnicemi projede kamion. Úlevu by měl přinést nový obchvat, kterému po několika letech příprav dali jihomoravští radní zelenou. Velkou stavbu za jednu miliardu korun dělníci odstartují v roce 2025, práce pak potrvají další tři roky.

Sanitky v brněnské nemocnici jezdí nepřetržitě, aby mohli pacienti na dialýzu i v noci

5.December
Sanitky dopravní služby svatoanenské nemocnice v jihomoravské metropoli nově jezdí nonstop. Zdravotníci se tak postarají o lidi, kteří převoz potřebují mimo běžnou provozní dobu ambulancí. Změna pomůže například pacientům dialýzy, kteří do nemocnice dojíždí v noci.

Práce je mi posláním, říká policejní instruktor střelecké přípravy a taktiky zákroků

5.December
Už od dětství lákala uniforma dnes pětatřicetiletého kapitána Petra Suchánka. Proto zamířil nejprve na Střední policejní školu v Holešově. Když pak v roce 2012 nastoupil k policii, netušil, že jen o pár let později bude sám učit nové policisty taktiku zákroků nebo střeleckou přípravu. K policii se ale dostal malou oklikou.

Na jižní Moravě je další babybox. Dostala ho nemocnice v Kyjově

5.December
Nemocnice v Kyjově přišla na konci roku s velkou novinkou. Na pravé straně u hlavního vjezdu do budovy namontovali nový babybox. Speciální schránka dá novou šanci na život anonymně odloženým dětem, o které se matky v obtížné životní situaci nemůžou starat. Bedýnka v jihomoravském městě se tak po otevření stala 87. pomocníkem svého druhu po celém Česku.

Muž s parukou a zvláštní chůzí v Blansku ukradl dvě violoncella. Hrál si na učitele hudby

5.December
Na staršího učitele hudby si zahrál mladý podvodník na jižní Moravě. Cizinec ušil podvod na prodejce nástrojů, od kterého si s příslibem koupě půjčil dvě drahá violoncella. Na domluvené předání přišel s parukou, brýlemi, a dokonce si vymyslel nový styl chůze. Podezření ale vzbudil až ve chvíli, kdy se začal shánět po cenných houslích, aniž by předchozí vypůjčené věci vrátil či zaplatil.

Na Moravě zamrzají vodní nádrže. Led je příliš tenký, varují vodohospodáři

5.December
O zdraví lidí se bojí vodohospodáři na Moravě, kteří sledují zamrzání hladin vodních nádrží. Ačkoliv vlivem počasí hladiny některých vodních nádrží zamrzly, tloušťka ledu není dostatečná. Od chození na zmrzlé plochy proto kvůli velkému nebezpečí prolomení ledové celiny zvědavé bruslaře odrazují.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes