Brněnská Drbna

Popis:

Zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

URL:

http://www.brnenskadrbna.cz/

Katalog:

Z domova → Regiony → Jihomoravský

Publikuje:

9,5 položek/den

V Česku za poslední čtvrtstoletí výrazně klesla porodnost a zvýšil se věk matek

11:24
Za posledního čtvrt století se v České republice výrazně snížila porodnost pod hranici takzvané prosté reprodukce. Zatímco před 90. rokem minulého století se jedné ženě v průměru narodilo více než dvě děti, současný průměr je 1,6 dítěte. Novinářům to na zahájení třídenní konference k demografii v ČR a na Slovensku řekla předsedkyně České demografické společnosti Jitka Langhamrová.

Expert na ptáky si při záchranné akci zatelefonoval s mládětem strakapouda

11:24
Velmi netradiční případ se šťastným koncem řešili v úterý večer brněnští strážníci. V Chládkově ulici našel muž zraněné mládě strakapouda a volal ihned strážníky. Na lince 156 pak uvedl, že v blízkosti uviděl hnízdo i pravděpodobného rodiče. Obával se, že ptáče nejspíše vypadlo z hnízda. Strážníci nálezce telefonicky spojili s odborníkem.

Češi jsou banda simulantů! Festival Re:publika čelí trestnímu oznámení za citát ze Švejka

11:24
Kvůli citátu z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka se stal brněnský festival Re:publika terčem trestního oznámení. Oznamovateli se nelíbí citát "Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande", v překladu Češi jsou banda simulantů, a argumentuje paragrafem trestního zákoníku o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

POČASÍ NA ČTVRTEK: Pocitově nás čeká léto

11:24
Od rána bude na nebi sluníčko. Přes den pak postupně většinou spíš oblačno, během odpoledne a večera se místy objeví přeháňky a bouřky, spíše v jižní části kraje, ojediněle i silné.

Investor chce v Brně oprášit slávu nejslavnějšího sládka. U Šilingráku obnoví městský pivovar

16:07
Soukromý investor chce v Brně oprášit slávu patrně nejslavnějšího sládka české historie. Za více než 20 milionů korun opraví v centru bývalý městský pivovar, kde proslulý sládek František Ondřej Poupě do své smrti v roce 1805 působil. V budově, kterou většina Brňanů zná jako Dům Dominik nebo Dům stavbařů vznikne pivovarský dům s minipivovarem a restaurací. Otevře patrně do konce letošního roku,...

Herec Ján Sedal je mimo ohrožení života, jeho stav se zlepšil. Na začátku května ho v Brně někdo zmlátil

16:07
Stav sedmdesátiletého herce Jána Sedala, který po napadení počátkem května v Brně skončil ve vážném stavu ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, se zlepšil. Mluvčí nemocnice Petra Veselá dnes uvedla, že pacient je mimo ohrožení života, stále je ale v péči lékařů. Policie případ vyšetřuje, stíhá muže podezřelého z napadení.

Brno nabídne další byty zdravotním sestrám

16:07
Nemocnice ve městě Brně dlouhodobě hledají kvalifikovaný personál, především zdravotní sestry. Město se jim snaží vyjít vstříc a proto nabízí sdíleného bydlení pro sestřičky. Nemocnicím budou poskytnuty byty pro lékařský personál ze vzdálenějších regionů republiky či ze zahraničí. Rada města na svém úterním jednání schválila podmínky podnájmu ve 2 bytech na ulici Česká a Beethovenova.

Parta náctiletých házela po autech v Brně vajíčka

14:59
Dětinskou zábavu k zabití volného času si vymyslela partička dívek a chlapec ve věku mezi 17 a 19 lety v Brně. SKupinka v noci v Hradecké ulici v Brně házela vajíčka na auta. Přítrž jim udělal až jeden rozzuřený řidič.

Brno má stále nedostatek strážníků. Náborový příspěvek se tak vyšplhá až na šedesát tisíc

12:41
Brněnská městská policie upravila náborový příspěvek tak, aby uchazečům o práci strážníka co nejvíce usnadnila přechod do nového zaměstnání. Vedení organizace navýšilo vstupní benefit na 60 tisíc korun. Zásadní novinkou je, že čtvrtinu této částky mohou čekatelé čerpat už během rekvalifikačního kurzu.

Jednadvacetiletý feťák přišel během jednoho měsíce o dvě auta. Obě mu zabavili policisté

23.května
Pro strážnické policisty známá firma za volantem a tím pádem jasné podezření na drogy. Jednadvacetiletého mladíka zkontrolovali v obci Těmice na Hodonínsku. Jejich podezření se náhle vyplnilo - mladík byl sjetý amfetaminem.

Vrazi z metanolové kauzy se obrátili na Ústavní soud. Tresty se jim zdají nepřiměřené

23.května
Ústavní soud přezkoumá rozsudky nad doživotně potrestanými aktéry metanolové kauzy. Se stížnostmi se na něj obrátili míchači metanolem kontaminované směsi Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Poukazují na údajné procesní pochybení, nepřiměřená se jim zdá i výše trestu. Na následky metanolové kauzy zemřely v roce 2012 desítky lidí, další víc než stovka si nese těžké následky.

Zesnulá Brňanka odkázala svůj byt brněnské zoo

23.května
Skutečnou lásku musela k zoologické zahradě pociťovat, žena z Brna. Loni zesnulá Brňanka totiž uvedla ve své závěti jako dědice svého majetku právě Zoo Brno. Ta díky tomu získala mimo jiné byt na Lesné. Využije ho jako služební byt pro studenty na praxích nebo pracovní návštěvy.

POČASÍ NA STŘEDU: Ráno krásně slunečno, odpoledne se začne bouřit

23.května
Ráno bude krásně jasno. Během dne se však zatáhne a odpoledne se postupně místy objeví přeháňky a bouřky, ojediněle i s intenzivními srážkami. Později večer ubývání srážek a oblačnosti.

Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně od 1. září. Na co se máme připravit?

22.května
Na zemi modré čáry a pro motoristy kompletně nový režim. Brněnští radní dnes schválili projekt rezidentního parkování. V brněnském středu začne platit už od 1. září.

FOLKLORNÍ DRBNA: Jízda králů, živá tradice od středověku až po UNESCO

22.května
Prvním tématem nové rubriky Folklorní Drbna je tzv. Jízda králů. Starobylý zvyk, jehož kořeny sahají až do středověku, se do dnešních dnů uchoval pouze na jižní a jihovýchodní Moravě. Dříve se jízdy králů (honění krále, jezdění po králoch, hlédat krále) prováděly po celém území Čech a Moravy, a také v dalších zemích Evropy. Dnes se jízdy králů pořádají v Hluku, Kunovicích, Vlčnově a jednou za č...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes