Česká pozice.cz

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3.5 items/week

Skutečný podnikatel nepotřebuje dotace ani investiční pobídky

18.May
Jak vytvářet a rozvíjet lokální podnikatelské ekosystémy, jak by měla místní samospráva reagovat na změny na trhu a jak by je měla zprostředkovat začínajícím i zavedeným podnikatelům, jsou problémy, s nimiž bude třeba se vyrovnat. Daná oblast by měla získávat znalosti z celého světa a připravovat se na expanzi. Píše Adrián Podskl’an.

Rolls-Royce hodlá v budoucnu elektrifikovat své modely

17.May
Značka Rolls-Royce patří k tradičním symbolům luxusu. Pod nadvládou koncernu BMW, do kterého britská automobilka spadá, se ovšem v uplynulých letech hodně proměnila. Dle jejího šéfa Torstena Müllera-Ötvösa je to především kvůli měnícím se zákazníkům. Vozy značky považované za nejluxusnější automobilové zboží kupují „moderní boháči“.

Nitky z Expobank CZ vedou do okolí ruského prezidenta Putina

17.May
Neprůhledná akciová struktura je jedním ze spouštěčů alarmu v nejvyšší dohledové autoritě finančního odvětví. Proto je problematické offshorového houští, do něhož vedou linky z Expobank CZ, již ČNB prověřuje. A jednou z postav na scéně je i Arkadij Rotenberg, jeden z nejbližších spojenců nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina.

Historické dědictví je pro Prahu klíčové. To je třeba respektovat

16.May
„Bohatí lidé mají vždy strach, aby nepřišli o peníze. Lidem, kteří nic nemají, jde o to, mít místo, kde mohou žít. Musí se postupovat tak, aby oba tyto krajní póly společnosti byly spokojené. Jinak se objeví hnutí jako žluté vesty ve Francii. S tím se musí něco udělat,“ říká v rozhovoru světově uznávaný britský architekt Ian Ritchie.

Vrazi z Wall Street pražskou bytovou krizi nezpůsobili

14.May
Byty jsou v Praze drahé a nová levice chce problém řešit soudružsky – někteří její představitelé prosazují daň na neobsazené byty, jiní navrhují zestátnit byty velkých vlastníků. Za bytovou krizi v Praze nemohou ruští oligarchové ani italská mafie, ale nerovnováha nabídky a poptávky. Jediným řešením je ji snížit. Píše Pavel Matocha.

Klienti bank zvýšení základní úrokové sazby ČNB příliš nepocítí

10.May
Česká národní banka (ČNB) se kvůli zrychlující inflaci rozhodla po pěti měsících opět zvýšit cenu peněz a zvedla základní úrokovou repo sazbu z 1,75 procenta na dvě procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že s dalším zvýšením sazeb letos už příliš nepočítá. Zdražení peněz se sice může dotknout i domácností, letos však jen lehce.

Stopka pro boeingy ohrožuje dovolené Čechů

7.May
Cestovní kanceláře hlásí rekordní prodej. Na zájezdy last minute zbývá i kvůli stopce pro boeingy méně letenek než obvykle. Čechy, kteří létají na vlastní pěst a letenku a hotel s pořizují sami, však může uklidnit například expanze irské společnosti Ryanair ve střední Evropě. Řadu letů nabízí i z Prahy.

Jednání o fúzi německých Deutsche Bank a Commerzbank zkrachovala

6.May
Spojení Deutsche Bank a Commerzbank, jímž by vznikla třetí největší banka v Evropě s aktivy více než 1,8 bilionu eur a se 140 tisíci zaměstnanci, čelilo mnoha překážkám, přestože ho podporovalo německé ministerstvo financí. Nelíbilo se mimo jiné zaměstnancům bank, kdy se mluvilo o propuštění až 30 tisíc z nich, a ani části akcionářů.

Škoda hledá lokalitu pro další závod. Spekuluje se i o Česku

6.May
Škoda stále ještě zvažuje, kde otevře svůj nový závod. Předpokládá se, že se bude rozhodovat mezi Bulharskem a Tureckem. Spekuluje se ale i o České republice, která v jedné z minulých variant vypadla kvůli velmi nízké nezaměstnanosti i potížím při rozšiřování závodu v Kvasinách. Finální rozhodnutí teprve padne.

Jak se ubránit ruskému plynu

28.April
Někteří politici tvrdí, že díky evropskému obchodu s plynem na základě plynových burz zmizelo ruské nebezpečí. To je nebezpečný omyl. Ruská strategie s plynovodem Nord Stream II spočívá v zajištění odběru svého plynu v bývalých satelitních zemích, a tím je kontrolovat. Šance Česka je ve spolupráci s Polskem. Píše Vratislav Ludvík.

Jak dosáhnout byznysového úspěchu v digitální éře

25.April
V uplynulých letech se obměnilo osazenstvo byznysového trůnu – místo ropných či bankovních kolosů jej obsadily technologické firmy, jako je Amazon či Google. Každý velký byznysový příběh minulých desetiletí byl jedinečný. Ve všech však lze objevit sedm dovedností, jež dělají rozdíl mezi „dobrým“ a „vynikajícím“. Píše Pavel Kysilka.

Muž, který uměl velkolepě podvádět i rozhazovat peníze

17.April
Američtí novináři Tom Wright a Bradley Hope sepsali sotva uvěřitelný příběh malajsijského podnikatele Jha Lowa. Ten přesvědčil premiéra Malajsie Najiba Razaka k založení investičního fondu 1MDB k rozvoji jeho země. S pomocí velkých bank se do něj podařilo získat deset miliard dolarů, načež polovina z nich zmizela. A s ní i Jho Low.

Jednání o spojení Deutsche Bank a Commerzbank dostává trhliny

16.April
Kdyby Bankovní námluvy Deutsche Bank a Commerzbank dopadly, byla by na jejich konci třetí největší banka Evropy. Německý národní bankovní obr by dle vládních představ mohl pomoci konkurovat některým americkým investičním bankám z Wall Street. Proti spojení se však ozývá stále více hlasů z řad akcionářů, odborů i německé veřejnosti.

Karlovy Vary zaspaly. Žily z podstaty lázeňského města

13.April
Chtějí-li Karlovy Vary přivést klienty, potřebují investice do objektů pro volnočasové vyžití. Taková investice zajímá česko–ruskou firmu, jež hodlá postavit aqualand. „Město se musí ptát, jak bude zajištěno financování, aby se nestalo, že investor projekt nedokončí,“ říká v rozhovoru primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Mezinárodní investiční banka se přesouvá z Ruska do Maďarska

12.April
Přesun sídla Mezinárodní investiční banky, ve které má podíl i Česko, z Moskvy do Budapešti vzbuzuje na Západě obavy. Maďarská socialistická europoslankyně Zita Gurmaiová ji označila za „Putinova trojského koně“. Podle Orbánovy vlády má však její přesunutí pomoci Maďarsku stát se významným finančním centrem. Přesun schválilo i Česko.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes