Česká pozice.cz

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz/

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

5,6 položek/týden

Až saúdskoarabská ropná společnost Aramco vstoupí na burzu…

19.ledna
V roce 2018 měla státní ropná společnost Aramco, jež v době vzniku Saúdské Arábie tvořila jeden z pilířů nového státu, na burzu. Odprodej její části měl přinést zisk, ale především demonstrovat odhodlání korunního prince Muhammada bin Salmána zavést dynamičtější ekonomiku. Vstup Aramca na burzu se však posunul nejdříve na rok 2021.

Národní energetické zájmy ustoupí společné evropské energetice

18.ledna
Česká energetická politika se věnuje výrobě a mixu, nikoliv dlouhodobé spotřebě energií. Část politického spektra spojuje jen jaderná energetika, což je politika, nikoliv reálná energetická úvaha. Jasný názor na vývoj naší a evropské energetiky v příštích deseti letech bychom však jako členský stát EU mít měli. Píše Vratislav Ludvík.

Čínský Huawei má stop v USA. Evropské země zatím jednotné nejsou

17.ledna
V USA se čínská společnost Huawei dostala do potíží již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro Kongres ukázala, že je úzce spojena s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s ní zakázaly či omezují také Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.

V tajemné vodní kauze se vynořuje jméno exšéfa ČEZ Martina Romana

16.ledna
Fantom Appian nebo zakázky ČEZ. Jméno Martina Romana vyplouvá již řadu let v citlivých příbězích. Posledním z nich je „vodní kauza“ týkající se utajovaného a nedocenitelného podzemního vodního díla na pražském Smíchově. Roman se v ní vynořuje skrytě, nepřímo a ve společnosti neprůhledných offshorových firem.

Úročení na účtech některých bank vzrostlo. Ale jen dočasně

15.ledna
Dvě banky na tuzemském trhu – Raiffeisenbank a ING Bank – nabízejí sazby, které přinejmenším pokryjí inflaci, tedy znehodnocení peněz, která v listopadu činila dvě procenta. U obou bank má atraktivní sazba primárně jeden cíl. Nalákat nové klienty. Změny ve prospěch střadatelů chystá i další z menších hráčů na trhu – banka Creditas.

Miliardovému byznysu s alkoholem vládnou lokální produkty

13.ledna
Výroba a prodej alkoholu je byznys, ze kterého se leckomu může zamotat hlava. Nejenom v důsledku opojných účinků alkoholických nápojů, ale i kvůli obřímu množství peněz, které se v něm protočí. Přepočteno na peníze jsme loni spolykali opojné nápoje celkem za 1,44 bilionu dolarů a v budoucnu máme pít ještě víc.

Baví mě, že si mohu určovat vlastní život a osud

12.ledna
„V textilním průmyslu je vše turbulentní. Můžete mít skvělou zimu a pak léto jako to letošní, kdy je pět měsíců krásné počasí, a lidé nechodí do obchodů. Najednou si nejste jistí, co bude za měsíc. Jednu chvíli máte super úspěch a za čtyři měsíce se bojíte, abyste měl na výplaty,“ říká v rozhovoru Jiří Grund, šéf rodinné firmy Grund.

Neprůhledná firma CWI Smíchov naléhá na radu hlavního města

11.ledna
Tajemný developer CWI Smíchov usiluje o povolení výstavby rozsáhlého komplexu v Praze na Smíchově odejmutím stavební uzávěry, a proto zpochybňuje technický stav cenného vodního zdroje, který se nachází pod jejími pozemky. Odborníci a pražský magistrát nesouhlasí. Obávají se, aby se důmyslné podzemní vodní dílo výstavbou nepoškodilo.

Montované bytové domy: Cenově dostupné byty

8.ledna
Výstavba montovaných bytových domů zažívá v západní a v severní Evropě boom. Byty v montovaných domech vyjdou levněji a navíc jejich výstavba je až o polovinu rychlejší v porovnání s tradiční metodou. Důvodem je, že jednotlivé části domů se vyrobí v továrně, na staveniště se dopraví nákladním autem a následně se komponenty smontují.

Skoro polovina uhelných elektráren prodělává

7.ledna
Podle studie britského think tanku Carbon Tracker by měla být v roce 2030 větrná a sluneční energie výrobně levnější než 96 procent produkce uhelných elektráren. A v současnosti i 21 procent uhelných zdrojů skupiny EPH, za níž stojí miliardář Daniel Křetínský, generuje vedle elektřiny také ztrátu. Čeští analytici to však zpochybňují.

Headhunter je jako rozvodový právník. Myslíte, že ho nepotřebujete

6.ledna
Poprvé přijel do Prahy počátkem 90. let. Mladému Francouzi Philippu Ribotonovi zdejší atmosféra učarovala a rozhodl se zůstat. Založil kultovní časopis o byznysu a životním stylu The Prague Tribune a zároveň personální agenturu. Dnes „loví“ Riboton ty nejchytřejší a nejtalentovanější evropské manažerské mozky.

Huawei má velmi otevřenou kybernetickou bezpečnostní politiku

3.ledna
„Kdo by získal na tom, kdyby se čínský technologický gigant, společnost Huawei, nemohl účastnit výběrových řízení?“ klade v rozhovoru řečnickou otázku Radoslaw Kedzia, šéf Huawei, jenž je odpovědný za aktivity společnosti v Česku a na Slovensku. „Nezískají na tom ani naši klienti, ani obyvatelé České republiky,“ je přesvědčen Kedzia.

Uhlobaron Koláček: Klamání veřejnosti a novinářů bylo chybou

2.ledna
Podnikatel a uhlobaron Antonín Koláček má kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) zamířit do švýcarského vězení. K výkonu trestu však nenastoupil, aby se mohl obhajovat u českého soudu, který rovněž kauzu MUS rozplétá. V rozhovoru zpytuje svědomí, ale zároveň říká, že tím, kdo pochybil, byla česká vláda Josefa Tošovského.

Evropská hračkářská velmoc: Česko

24.prosince
Jestliže je pravda, že „kdo si hraje, nezlobí“, pak jsou to právě Češi, kdo obrovskou měrou přispívají k řádnému chování dětí po celém světě. Česká republika je totiž bez nadsázky a už dlouhou řadu let hračkářskou velmocí starého kontinentu. Jak se to stalo? A jak vlastně dnes vypadá svět českých hraček?

Vánoční stromky letos nezdražily. Jen větší jedle z dovozu

17.prosince
Letošní sucho pěstitele vánočních stromků příliš nepostihlo, ceny těch běžných jsou většinou stejné jako loni. Češi například za vzrostlou borovici lesní, která patřím k nejlevnějším stromkům, zaplatí od 300 korun jako před rokem. Nezdražují ani nejoblíbenější kavkazské jedle. Přijdou stejně jako loni o Vánocích na 550 až 900 korun.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes