15
new stories - click to show

Česká pozice.cz

Description:

Byznys

URL:

https://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

Jedinou cestou k udržení růstu je pro nás expanze na zahraniční trhy

13.May
„Vybíráme z trhů, jež jsou blízko a s Českem podobné, mají pro nás logiku a můžeme aplikovat naše know-how. Nabízejí se okolní státy. Vstup na polský trh se zdál nejjednodušší. V Polsku jsou příležitosti velké. Uzavíráme tam zatím jednu transakci,“ říká v rozhovoru Omar Koleilat, šéf a spolumajitel developerské společnosti Crestyl.

Od finanční krize nebyl zásadní systémový problém se splácením hypoték

6.May
„V Česku je nesmírně složitý proces povolování. Je-li vydáno územní rozhodnutí, minimálně půl roku trvá, než je pravomocné, pokud se někdo odvolá. Téměř vždy se někdo odvolá. Deset procent ceny bytu jde na vrub tomu, že Česko má jeden z nejhorších stavebních zákonů,“ říká v rozhovoru šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Uvolnění poptávky urychlí ekonomické zotavení

3.May
Úspory českých domácností vzrostly během 12 měsíců s pandemií průměrně téměř o 27 tisíc korun na obyvatele – čtyřikrát víc, než ušetřili ročně v uplynulých 20 letech. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak Češi naloží s penězi uspořenými za pandemie a jak to ovlivní ekonomický růst?

Organizátoři velkých hudebních festivalů vzdávají i letošní ročník

3.May
Pořadatelé největších letních hudebních festivalů včetně hradeckého Rock for People, Colours of Ostrava, Sázava festu, pražského Metronome či Brutal Assault v pevnosti Josefov oznámili, že je kvůli pokračující pandemii budou muset o rok odložit. Někteří připravují alternativní programy, aby aspoň částečně „zalepili“ milionové ztráty.

V západní Evropě je podíl nájemního bydlení mnohem vyšší než v Česku

29.April
„V Češích je zakořeněná vize, že něčeho dosáhnout znamená postavit si vlastní dům a bydlet v něm do smrti. V Německu je běžné, že někdo vlastní dům, který má více bytových jednotek, a pronajímá je. Sám ale také bydlí v nájmu. Nájemní bydlení umožňuje sociální mobilitu,“ říká v rozhovoru Jan Rafaj, generální ředitel Heimstaden Czech.

Pokus omezovat leteckou přepravu je populismus

26.April
Francouzský parlament v prvním čtení zakázal vnitrostátní leteckou přepravu, kam lze dojet rychlovlakem za dvě hodiny. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má Evropa a zbytek světa následovat toto francouzské rozhodnutí? Jde o předzvěst dalšího omezování letecké dopravy všude na světě?

Lidé začnou aktivně nakupovat dovolené až přibližně v polovině května

26.April
„Už teď je evidentní, že letošní sezona bude zkrácená jen na tři měsíce – na červen, červenec a srpen. Lidé zatím s nákupem zájezdů vyčkávají. Ve srovnání s rokem 2019 jsme zhruba na pětinovém zájmu a očekáváme, že bychom se v létě mohli dostat asi na 60procentní prodeje,“ říká v rozhovoru Petr Pěcha, obchodní ředitel Student Agency.

Na nemocnicích se šetří. Úzké chodby jsou v průběhu pandemie nevýhodou

22.April
Koronavirová pandemie zasáhla i projekční kanceláře. Jiří Fousek, šéf společnosti Obermeyer Helika, jež patří v oboru mezi největší v Česku, v rozhovoru lituje, že stát zatím nepřišel s vizí pro české zdravotnictví. Nemocnice jsou sto a více let staré a nevyhovují. Moderní supernemocnice by dle něho současnou pandemii zvládly lépe.

Pandemie neodstranila strukturální problémy českého pracovního trhu

19.April
Česko se sice už více než rok potýká s koronavirovým útlumem, ale na nezaměstnanosti se to zatím neprojevuje. Řada firem v Česku usilovně shání zaměstnance. V nabídce jsou desetitisícové náborové příspěvky, nadstandardní platy, týden dovolené navíc i další výhody. Nic na tom nezmění ani skončení Antiviru a dalších vládních programů.

Střední a východní Evropa: Nejmenší zájem o nabídku Netflixu na světě

14.April
Průměrný český předplatitel sleduje pořady amerického placeného poskytovatele filmů a seriálů Netflix 26 dnů (37 627 minut) v roce. Vyplývá to z průzkumu britské společnosti Comparitech, která sledovala zvyky 25 tisíc uživatelů ze 46 zemí. Žebříček sledovanosti bezkonkurenčně vedou státy Jižní Ameriky, v první desítce jich je šest.

Ceny chat a chalup se meziročně v průměru zvýšily o 30 až 40 procent

14.April
Dlouholetou českou chalupářskou tradici koronavirová pandemie ještě umocnila. Zájem pořídit si rekreační nemovitost se zvedl již loni na jaře, kdy začalo být jasné, že vládní restrikce zkomplikují cestování za hranice. Chuť nakupovat neopadla ani letos. Obchody lámou rekordy. Poptávka značně převyšuje nabídku, což táhne ceny nahoru.

Vstřícné podmínky na trhu práce pro absolventy vysokých škol skončily

13.April
Firmy pečlivě zvažují, do koho investovat, a často upřednostňují lidi s bohatou praxí, jež vysokoškolákům s čerstvým diplomem mnohdy chybí. Ti si svou obtížnější startovní pozici už uvědomili – jejich platová očekávání vůči loňsku klesla. Na pracovním trhu je totiž méně míst a větší konkurence z řad zkušenějších zaměstnanců s praxí.

Konkurence hypotékám: Úvěrů ze stavebního spoření je nejvíc za 25 let

12.April
Stavební spořitelny poskytly během ledna a února úvěry ve výši 12,6 miliardy korun. Ve srovnání s prvními dvěma měsíci předchozích let, například v roce 2018 „pouze“ 10,7 miliardy korun, nejvíce od roku 1995, kdy u nás stavební spoření začalo. Navíc průměrná výše úvěru od stavební spořitelny loni vzrostla z 1,1 na 1,4 milionu korun.

Petr Kellner a jeho mediálně vlídná tvář František Dostálek

7.April
Finančník Petr Kellner, který zemřel v sobotu 27. března při havárii vrtulníku na Aljašce, se snažil zajistit svůj byznys například v médiích. Ve vedení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který vznikl také jako reakce na investice Andreje Babiše do médií, totiž sedí jeho pravá ruka František Dostálek. Nebyl ten Kellner geniální?

Automobilky nemají prostor na slevy. Ze všech sil se snaží udržet zisk

7.April
Doba, kdy šlo obstojné auto koupit i pod 200 tisíc korun, skončila. Kdo má na automobil do 300 tisíc korun, najde jen několik modelů a jejich variant. Rozhodovat se nakonec bude jen mezi několika možnostmi, to je nevýhoda oproti vyšším rozpočtům, kde vyhovují desítky modelů a stovky jejich variant. Éra levných aut se jen tak nevrátí.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes