Česká pozice.cz

Description:

Byznys

URL:

https://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

2.1 items/week

Regulace cen léků je věcí sociální politiky

1.June
Zajímavou ekonomickou otázku představují v souvislosti s koronavirem ceny léků a vakcín. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nakolik by měly být regulované?

Znovuobnovování výroby aut současné problémy automobilek nevyřeší

1.June
Tuzemská výroba aut za první čtyři letošní měsíce poklesla téměř o třetinu, v samotném dubnu o 89 procent. Více než sto tisíc nevyrobených aut má hodnotu desítek miliard korun, které budou české ekonomice chybět. Dramatický pokles dubnové produkce není špatnou zprávou jen pro finální výrobce, ale také pro celý dodavatelský řetězec.

DEBATA Jana Macháčka: Vyšší úspory zatím nejsou důvodem k panice

28.May
Evropané dupli na brzdu a začali spořit, čímž potvrzují obavy ekonomů, že spotřebitelé nezachrání klesající ekonomiky. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak mají vlády a centrální banky tomuto vývoji čelit? Mají občany povzbuzovat, aby se neobávali utrácet? Jak je mají přesvědčit?

Zlevňování nových ani ojetých automobilů zatím nelze očekávat

19.May
Navzdory všem slevám se letos prodal jen zlomek aut jako v běžných jarních týdnech. Poté, co se autosalony i areály bazarů otevřely, se ale situace zlepšovala pomalu. I když lidé zase chodí, prodává se méně než dříve. Proto by šlo čekat další zlevňování ve snaze přilákat více nakupujících. Jenže jsou i vlivy, jež tlačí ke zdražování.

Koronavirová krize globalizaci trvale neomezí

18.May
Věštit budoucnost ekonomik po koronavirové pandemii je módní, ale důležité téma. Očekává se odvrat od globalizace, minimálně oslabení. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bude mít koronavirová pandemie vedle odvratu od globalizace i jiné dopady?

Bez finanční pomoci by nacisté dodnes jen řvali v mnichovské pivnici

15.May
Na článek historičky Evy Hahnové V Česku se řeší hlavně Mnichov a odsun. Přinášíme 9 milníků války, které mezi klíčovými událostmi často chybějí zareagoval Jan Schneider. Podle něho je její příspěvek významný a míří správným směrem, ale má omezené spektrum a příliš brzy se její úsilí vyčerpává. Proto je třeba si položit otázku: Proč?

Není vhodné vyrábět léky a další životně důležité věci v Asii

14.May
„Důležité je poučit se z chyb a lépe se připravit na budoucí krize. Lidstvo je ale spíše nepoučitelné, především Česko a Evropa. Nikoliv Čína, jež pomáhá prodejem zdravotnického materiálu. Přitom nelze pominout, že tam v důsledku špatných hygienických podmínek nákaza vznikla,“ říká v rozhovoru průmyslník a manažer Stanislav Kázecký.

Evropská unie hodlá zachránit turistiku. Řeší cestování na dovolenou

13.May
Státy evropské sedmadvacítky se snaží najít způsob, jak zajistit občanům letní dovolenou v zahraničí, a tím i příjem z odvětví, jež tvoří zhruba desetinu hospodářství celé Evropské unie. Na stole leží například Chorvatskem navržený „koronavirový pas“ – doklad o bezinfekčnosti platný v schengenském prostoru a části přidružených zemí.

Odškodnit firmy vládou ano. Zdanit vítěze ne

11.May
V Česku se debatuje, zda by měla vláda odškodnit firmy, jež musely zavřít své provozovny. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měla by vláda odškodnit firmy i zdanit zisky vítězů koronavirové krize?

Záporná cena ropy není dnes nijak mimořádná

4.May
Zápornou cenu ropy nelze ignorovat jako obskurní technikálii také proto, že se nic takového nikdy v historii nestalo. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je záporná cena ropy exces z abstraktního světa finančních derivátů, nebo přelomová a významná dějinná událost reálného významu?

Globální ekonomika nepotřebuje růst spotřeby energií včetně ropy

25.April
Cena ropy se nově řídí mechanismem, kdy tu nejnižší představují produkční náklady Ruska s minimální marží a nejvyšší tržba za ekonomicky zdůvodnitelnou těžbu americké ropy z břidlic. Ropy je dnes na trhu nadbytek a pokles globální ekonomiky vylučuje, že by po ní byl „hlad“, který dříve její cenu skokově měnil. Píše Vratislav Ludvík.

Koronavirová pandemie odfoukla světovým magnátům spoustu peněz

22.April
Podle každoročního žebříčku časopisu Forbes ve světě ubylo magnátů s majetkem alespoň miliarda dolarů. O něco si pohoršil i nejbohatší Čech Petr Kellner. V pořadí se však nic podstatného nezměnilo. Na špici dolarových miliardářů, a tedy nejmajetnějším člověkem světa, je nadále zakladatel internetového superobchodu Amazon Jeff Bezos.

Banky v Česku automatizují proces schvalování odkladů splátek

21.April
Banky už evidují desítky tisíc žádostí o odklad splátek. Nejvíce o ně žádají lidé, kteří si půjčili na vybavení bytu či dovolenou. Při jejich vyřizování pak stále více používají roboty, respektive chatboty, chytrý software, jenž nahradí bankovního úředníka. Stačí mu k tomu vyplněný elektronický formulář žádosti o odklad z webu banky.

Problémy automobilového průmyslu se mohou přelít do celé ekonomiky

8.April
V Česku jsou zavřené všechny tři automobilky. Kolínský závod Peugeotu nepočítá s obnovením produkce před 20. dubnem. Nošovický Hyundai a české závody Škody Auto zastavily linky do 14. dubna. Automobilový průmysl je nyní v těžké situaci na celém světě, a nejen kvůli karanténě. Kromě Číny se totiž nyní auta neprodávají prakticky nikde.

Koronavirová krize: Každá výjimečná situace představuje příležitost

6.April
Události, jako je současná koronavirová pandemie, v minulosti transformovaly světovou ekonomiku. Černá smrt zabila v Evropě třetinu populace, tedy pracovní síly, ale navyšováním mezd odstartovala inovace a rozpad feudálního systému. Epidemie cholery v 19. století akcelerovaly průmyslovou revoluci a přinesly secesi. Píše Jan Klesla.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes