Česká pozice.cz

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz/

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

3,5 položek/týden

Banky dnes přebírají roli IT společností. Ne každá bude úspěšná

15.července
Vidím fintechy spíše jako příležitost, nikoli jako hrozbu, říká v rozhovoru Andrea Diamanti, ředitel divize firemního a investičního bankovnictví pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit, a dodává: Fintech společnosti dnes převážně fungují jako ti, co přinášejí nápady pro zavedené banky.

Bez posunutého prahu psychické odolnosti v podnikání neuspějete

14.července
Abyste jako podnikatel uspěl, musíte mít genetické předpoklady. Z pokojového pinčla nikdy neuděláte vlčáka a naopak. K tomu ale musíte mít samozřejmě také vizi, za kterou půjdete, říká v rozhovoru český podnikatel roku 2014 a ředitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza, který se ani v 71 letech do důchodu nechystá.

Americké rodiny sužuje nestabilita příjmů

11.července
Život chudých amerických domácností ukazuje, že tvrdá práce už není zárukou úspěchu. Americký sen je pro stovky tisíc Američanů jen snem. Mnoho amerických rodin se potýká s tím, že jejich pracovní příležitosti jsou omezené, mzdy jim stagnují, a ač zodpovědně šetří a pracují od rána do večera, místo úspěchu žijí od výplaty k výplatě.

Fenomén světa motorů: Nové automobilky

8.července
V zájmu individualizace dochází v automobilovém světě k zajímavému fenoménu. Zatímco se nadále světové automobilky konsolidují do větších a větších koncernů, tyto si pak zakládají nové značky, které mají za úkol produkty pro jednotlivé zákazníky více odlišit. Důraz je kladen na sportovní a luxusní značky.

Ukrajinské plynárenství stále potřebuje západní prásknutí bičem

6.července
Ukrajinské plynárenství čelí řadě tuzemských i zahraničních problémů. K hlavním místním patří reforma trhu s plynem a restrukturalizace státního plynárenského gigantu Naftogaz. Zahraniční problémy jsou pro odběratele zemního plynu v EU zajímavější, zejména pokud jde o tranzit ruského plynu ukrajinskými plynovody. Píše Jakub Kučera.

Lékárnám hrozí pokuta 100 milionů. Vyvážely přípravky načerno

3.července
Stát má právní nástroje, jak předejít legálnímu exportu léků. Množí se však i jejich černý vývoz, na němž se podílejí lékárny s distribučním oprávněním, a stát se jej rozhodl trestat. Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní vede řízení s provozovateli 30 lékáren z celkem asi 2500, jež načerno vyvezly přípravky v ceně 280 milionů korun.

Šéf ČD: Zkoumáme podmínky možného vstupu do Leo Expressu a RegioJetu

2.července
„Železnice není drahá. Drahá se zdá, neboť do silniční dopravy nejsou započteny všechny náklady. Budujeme značku, že České dráhy nejsou mastodont osmdesátých let, ale moderní značka. V rámci politiky lidských zdrojů hledáme mladé lidi, což moderní korporace musí dělat v celé šíři,“ říká v rozhovoru generální ředitel ČD Pavel Krtek.

České technologické firmy se učí dostávat na čínský trh

30.června
Jedním z mála cizinců, kterým se v Číně, podařilo rozjet e-commerce byznys, je Lukáš Hlaváč, který založil společnost Whoolala prodávající módu od nezávislých asijských návrhářů. Dalším úspěšným Čechem v Číně je Jan Šmejkal, který žije v Šen-čenu, odkud řídí společnost Startup Grind, již finančně podporuje Google. Píše Jan Sedlák.

Feix: Pokud stát znovu vyhlásí totožný tendr, Kapsch to nevzdá

29.června
Mezi ministrem dopravy Danem Ťokem a společností Kapsch se rozhořel ostrý spor. Firma tvrdí, že ji ministr poškozuje, ten zase mluví o obstrukcích ze strany rakouského podniku. „Vadí nám, že se z nás dělá nepřítel státu,“ říká šéf české pobočky Karel Feix a představuje svou verzi celého sporu.

Nejlepší obrana českých bank: Být lepší než Google a Apple

28.června
Bankovnictví zaspalo digitální revoluci a jako výmluvu používá slovo „regulace“. Finance jsou sice jedním z nejvíce regulovaných odvětví a jasná pravidla musejí chránit peníze klientů, ale největší příležitost dává trend, který se jmenuje otevřené bankovnictví, tedy spolupráce IT a bank díky legislativě. Píše Maria Staszkiewiczová.

Ekonomiky Visegrádu rostou. Měly by se ale připravit na ochlazení

23.června
Středoevropským ekonomikám se bude nadále dařit dobře, ale na vrcholu byly loni. Po nejsilnějším růstu od boomu před globální krizí je čeká zpomalování. Na vině není jen situace v eurozóně, ale i nepříznivý demografický vývoj. Co je klíčem k jejich lepší odolnosti vůči vnějším šokům a výkyvům hospodářského cyklu? Píše Tim Gosling.

O ekonomii zábavně a chytře pro začátečníky a středně pokročilé

20.června
Bývalý ekonomický novinář Charles Wheelan ukazuje i nejzapeklitější ekonomické pojmy jednoduše a často zábavně. Díky němu lze snadno pochopit rozdíl mezi fiskální a monetární politikou či se dozvědět, proč jsou opatření Fedu důležitá a jaká mají důsledky. i vysvětlí, že role vlády je v mnohém nezastupitelná, a kdy její zásahy škodí.

Šance na vlastní byt se snižují. Zejména pro mladé lidi

20.června
Česká národní banka od října zavádí nová pravidla, jež se dotknou tisíců lidí, kteří chtějí nový byt. Chce po bankách, aby u žadatelů o hypotéku více prověřovaly jejich celkové zadlužení. Dluh zájemce o půjčku, do něhož se započítává i částka, již si chce půjčit od banky, by nově neměl překročit devítinásobek toho, co ročně vydělá.

Dovoz fejků z čínských e-shopů není celonárodní sport bez rizika

19.června
Díky možnosti objednat si zboží do 22 eur bez cla a DPH a většinou bezplatné dopravě se odhaduje obrat čínských e-shopů v Česku na desítky miliard korun za rok. Jen za prvních pět měsíců letošního roku však zajistili čeští celníci 3400 kusových zásilek napodobenin zboží podléhajícího ochraně duševního vlastnictví. Píše Tomáš Hlaváč.

Seattle: Globální ekonomická laboratoř

17.června
Z polozapomenuté upadající metropole severozápadu USA se Seattle proměnil v nové Silicon Valley. Dnes připomínají dobu úpadku a opuštěných ulic snad jen jižní předměstí. Na téměř půlstoletí trvajícím úspěšném příběhu je pozoruhodné, že Seattle dokázal zcela otočit a přestavět jádro své ekonomiky z průmyslové výroby na technologie.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes