Česká pozice.cz

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz/

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

6 položek/měsíc

Elizabeth Holmesová, startup Theranos a podvodné testování krve

17:34
Startup Theranos údajně vyvíjel zařízení, jež měla způsobit revoluci v testování krve. Investoři, média i lidé v jeho dozorčí radě se však nechali okouzlit zakladatelkou firmy Elizabeth Holmesovou považovanou za Steva Jobse biotechnologií. Opět se ukázalo, jak škodlivý může být kult podnikatelských superhvězd, jenž se v USA rozvinul.

Čínské investice v Česku: Zatím daleko za očekáváním

6.listopadu
Z údajů o zahraničních investicích vyplývá, že se objem investovaného čínského kapitálu v Česku v uplynulých letech zvýšil. Při srovnání Číny s dalšími zeměmi však na předních místech top investorů není, přičemž je druhou největší ekonomikou světa. Hodnota čínských investic v Česku tvoří méně než procento celkových přímých investic.

Nedostatek krmiva kvůli suchu dopadá nejen na chovatele dobytka

5.listopadu
Horké počasí letos v létě způsobilo tuzemským zemědělcům nemalé problémy. Někteří z nich se proto nyní zbavují skotu, neboť by jej v zimě neměli čím krmit. Podle odhadů resortu zemědělství přinesl letošní nedostatek vláhy zemědělcům škody deset až jedenáct miliard korun. Kvůli vyšším nákladům by mohlo hovězí následně spíše zdražit.

Finanční krize změnila společnosti, politickou scénu i svět

31.října
Finanční krize vedla k pádu dosavadního konsenzu, že finanční a ekonomický liberalismus je nejsprávnější cestou. Politická scénu se polarizuje, levicoví a pravicoví extremisté získávají stále větší politickou moc. Dřívější převládající přesvědčení o evropské integrace je na ústupu, pověst liberálních demokracií utrpěla těžkou ránu.

Výrobci léků by měli mít povinnost zajistit jejich dodávku

31.října
Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, podle níž pokud lékárna neuspěje u hlavních distributorů léků, bude se moci obrátit na jejich výrobce. Ti pak budou muset zajistit dodání léku do dvou pracovních dnů, a to na svoje náklady. K tomu jim pak poskytne právo zakázat distributorům zpětný vývoz těchto léků do zahraničí.

Důsledek zaměstnávání načerno: Prioritní cena, ne kvalita práce

29.října
Ze statistik vyplývá, že loni bylo za nelegální zaměstnávání uloženo 440 pokut za bezmála 86 milionů korun, letos do konce července dostali zaměstnavatelé již 273 pokut za necelých 77 milionů korun. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a dalších státních institucí včetně policie se dohodli, že kontroly práce načerno zintenzivní.

Českou poštu je třeba stabilizovat, aby plnila své základní úkoly

29.října
Když se Roman Knap v létě stal generálním ředitelem České pošty, její situace ho šokovala. Chybí jí 1300 zaměstnanců, ale zájemcům nabízí nižší mzdy, než je republikový průměr. „Práci musíme pozvednout, růstem mezd i lepším pracovním prostředím,“ říká v rozhovoru Knap a připouští, že nedostatek prostředků ovlivňuje kvalitu služeb.

Koláček: Dobrý jachtař musí být špičkovým manažerem

28.října
Jen málokterý Čech se v námořním jachtingu prosadil tak jako Milan Koláček. Závodník, který se nevyhýbá ani týmovým soutěžím, je sympatický „kluk“. A je na něm vidět, že ho mrzí, že české firmy se podpoře jachtingu moc nevěnují. Přitom se v tomto sportu setkává spousta dovedností a hodnot důležitých i pro byznys.

Paclík: Štve mě, jak tu do sebe zbytečně kopeme

27.října
Podnikatel a majitel fotbalového klubu Viktoria Plzeň Tomáš Paclík působí jako viceprezident nadace Bohemian Heritage Fund. V rozhovoru mimo jiné popisuje, jak se podařilo zajistit oslavu založení Československa na velkolepém koncertě v srdci Říma nebo od kdy se zná s arcibiskupem Dominikem Dukou.

Vodík by se mohl stát mobilitou budoucnosti

27.října
Elektromobily nejsou jediným řešením, stále častěji se o slovo hlásí pohon vodíkový. Vodík je navíc mnohem univerzálnější palivo, než se zdá. Nemusí sloužit jen pohonu aut a kombinace vodíku a elektrické energie z obnovitelných zdrojů může vyřešit ekologickou energetiku budoucnosti. Vznikající vodíková ekonomika už ledacos napovídá.

Na úvěr dosáhne méně lidí. Ale ani nájemní bydlení není řešením

23.října
Všichni se shodují, že popularita nájemního bydlení v Česku poroste. Nestane se to však v nejbližší době. I když se do něho pouštějí někteří developeři a další o tom uvažují, projektů je málo. A výše nájemného v nich rozhodně není pro nízkopříjmové skupiny. Navíc nabídkové ceny nájmů v Praze kopírují rostoucí trend vývoje cen bytů.

Největší neúspěch Googlu: Nedostatečně zajištěná data uživatelů

22.října
Podle amerického deníku Wall Street Journal nebyly od roku 2015 až do letošního března osobní údaje mnoha uživatelů služby Google+ zcela ochráněny. Americká společnost problém s ochranou osobních údajů přiznala a zároveň uvedla, že se mohl týkat až půl milionů profilů. Řešení komplikací Googlu se nyní snaží vyřešit antivirové firmy.

Proč značná část práce zcela postrádá smysl

17.října
V době, kdy se hovoří o tom, že automatizace připraví spoustu lidí o práci, vládnoucí politici údajně upřednostňují, aby lidé pracovali na plný úvazek v nesmyslné práci, než aby měli čas přemýšlet nad svým postavením ve společnosti. Ta prý vidí smysl v práci samotné, aniž by přemýšlela nad tím, zda přináší světu něco smysluplného.

Umělá inteligence pomáhá odhadovat nákupní zvyky

15.října
Pomocí umělé inteligence lze zjistit, jak se které zboží prodává. Vliv má období roku, počasí i den v týdnu. V datech analytici hledají souvislosti, které mohou zákazníkům, tedy obchodníkům i výrobcům, usnadnit podnikání. Obchody potom vědí, kdy je třeba mít větší zásoby. Analyzovaná data o chování zákazníků jsou cenná pro všechny.

Moneta kupuje část Kellnerova a Šmejcova finančního impéria

15.října
Skupina Home Credit Petra Kellnera a Jiřího Šmejce prodá Monetě za 6,8 miliardy korun společnosti Air Bank, Home Credit CZ a Home Credit SK. Kellner dostane 21,7 procenta akcií nové banky, Šmejc 2,8 procenta. Moneta se následně přejmenuje na Air Bank. Malá Air Bank se změní v obří podnik, který chce cílit na domácnosti a menší firmy.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes