Česká pozice.cz

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz/

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

5,6 položek/týden

Politické elity jsou odtržené i od technologického vývoje

16:22
V poslední době se často hovoří o moderních technologiích. Například o Facebooku v souvislosti se zneužitím osobních dat jejích uživatelů firmou Cambridge Analytica, blockchainu či o samořiditelných autech. Otázkou je, které téma, jemuž se dnes věnují texty o technologickém vývoji, bude za rok či dva zase šokovat. Píše Petr Pietraš.

Česku chybí až 300 tisíc řemeslníků. Učni se do letní praxe nehrnou

10:38
Letní stavební sezona se rozjela a těch, kdo pracují rukama, se nedostává. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost se dostala na rekordně nízkou hodnotu, spoléhaly firmy při výhledu na léto na učně, kteří teď mají prázdniny. Když už však učni docházejí na praxi, pak hlavně na povinnou během školního roku. Firmy proto shánějí řemeslníky.

Češi poprvé vypili více piva z plechovek než z PET lahví

18.července
Loni poprvé vyrobily pivovary v České republice, hlavně díky Plzeňskému Prazdroji, víc piva v plechovkách než v PET lahvích. Vlivem zájmu o oba druhy alternativních obalů vytrvale klesá prodej čepovaných piv ze sudů. Češi si stále víc a raději nosí piva domů, než aby je popíjeli v hospodách a restauracích.

Tržby výrobců silničních vozidel loni překonaly bilion korun

18.července
Finální výrobci i dodavatelé komponent sdružení v asociaci AutoSAP se loni vyšplhali k novému rekordu. Podle zveřejněných údajů projel český automobilový byznys rokem 2017 rychlostí skoro 1,1 bilionu korun tržeb a více než 1,4 milionu vyrobených vozidel. Meziročně si tak Česko opět polepšilo, ale letošek už stejně štědrý být nemusí.

Kůrovcová kalamita ničí i cenu dřeva

17.července
Každé úterý vypisuje státní podnik Lesy ČR elektronické aukce na těžbu dřeva. Během roku se v nich cena za kubík prudce propadla. Podle podnikatelů jsou i proto podmínky natolik nevýhodné, že ho nemá smysl kupovat ani za „směšné“ ceny. Aukce se tudíž musejí opakovat, což je při potřebě kácet dřevo, jež je napadené kůrovcem, potíž.

Banky dnes přebírají roli IT společností. Ne každá bude úspěšná

15.července
Vidím fintechy spíše jako příležitost, nikoli jako hrozbu, říká v rozhovoru Andrea Diamanti, ředitel divize firemního a investičního bankovnictví pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit, a dodává: Fintech společnosti dnes převážně fungují jako ti, co přinášejí nápady pro zavedené banky.

Bez posunutého prahu psychické odolnosti v podnikání neuspějete

14.července
Abyste jako podnikatel uspěl, musíte mít genetické předpoklady. Z pokojového pinčla nikdy neuděláte vlčáka a naopak. K tomu ale musíte mít samozřejmě také vizi, za kterou půjdete, říká v rozhovoru český podnikatel roku 2014 a ředitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza, který se ani v 71 letech do důchodu nechystá.

Americké rodiny sužuje nestabilita příjmů

11.července
Život chudých amerických domácností ukazuje, že tvrdá práce už není zárukou úspěchu. Americký sen je pro stovky tisíc Američanů jen snem. Mnoho amerických rodin se potýká s tím, že jejich pracovní příležitosti jsou omezené, mzdy jim stagnují, a ač zodpovědně šetří a pracují od rána do večera, místo úspěchu žijí od výplaty k výplatě.

Fenomén světa motorů: Nové automobilky

8.července
V zájmu individualizace dochází v automobilovém světě k zajímavému fenoménu. Zatímco se nadále světové automobilky konsolidují do větších a větších koncernů, tyto si pak zakládají nové značky, které mají za úkol produkty pro jednotlivé zákazníky více odlišit. Důraz je kladen na sportovní a luxusní značky.

Ukrajinské plynárenství stále potřebuje západní prásknutí bičem

6.července
Ukrajinské plynárenství čelí řadě tuzemských i zahraničních problémů. K hlavním místním patří reforma trhu s plynem a restrukturalizace státního plynárenského gigantu Naftogaz. Zahraniční problémy jsou pro odběratele zemního plynu v EU zajímavější, zejména pokud jde o tranzit ruského plynu ukrajinskými plynovody. Píše Jakub Kučera.

Lékárnám hrozí pokuta 100 milionů. Vyvážely přípravky načerno

3.července
Stát má právní nástroje, jak předejít legálnímu exportu léků. Množí se však i jejich černý vývoz, na němž se podílejí lékárny s distribučním oprávněním, a stát se jej rozhodl trestat. Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní vede řízení s provozovateli 30 lékáren z celkem asi 2500, jež načerno vyvezly přípravky v ceně 280 milionů korun.

Šéf ČD: Zkoumáme podmínky možného vstupu do Leo Expressu a RegioJetu

2.července
„Železnice není drahá. Drahá se zdá, neboť do silniční dopravy nejsou započteny všechny náklady. Budujeme značku, že České dráhy nejsou mastodont osmdesátých let, ale moderní značka. V rámci politiky lidských zdrojů hledáme mladé lidi, což moderní korporace musí dělat v celé šíři,“ říká v rozhovoru generální ředitel ČD Pavel Krtek.

České technologické firmy se učí dostávat na čínský trh

30.června
Jedním z mála cizinců, kterým se v Číně, podařilo rozjet e-commerce byznys, je Lukáš Hlaváč, který založil společnost Whoolala prodávající módu od nezávislých asijských návrhářů. Dalším úspěšným Čechem v Číně je Jan Šmejkal, který žije v Šen-čenu, odkud řídí společnost Startup Grind, již finančně podporuje Google. Píše Jan Sedlák.

Feix: Pokud stát znovu vyhlásí totožný tendr, Kapsch to nevzdá

29.června
Mezi ministrem dopravy Danem Ťokem a společností Kapsch se rozhořel ostrý spor. Firma tvrdí, že ji ministr poškozuje, ten zase mluví o obstrukcích ze strany rakouského podniku. „Vadí nám, že se z nás dělá nepřítel státu,“ říká šéf české pobočky Karel Feix a představuje svou verzi celého sporu.

Nejlepší obrana českých bank: Být lepší než Google a Apple

28.června
Bankovnictví zaspalo digitální revoluci a jako výmluvu používá slovo „regulace“. Finance jsou sice jedním z nejvíce regulovaných odvětví a jasná pravidla musejí chránit peníze klientů, ale největší příležitost dává trend, který se jmenuje otevřené bankovnictví, tedy spolupráce IT a bank díky legislativě. Píše Maria Staszkiewiczová.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes