15
new stories - click to show

Česká pozice

Description:

Civilizace

URL:

https://ceskapozice.lidovky.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

3.5 items/week

Nový obraz Boženy Němcové: Možná plošší než komunistická ideologizace

20:21
Série České televize Božena vyvolala nejednu kontroverzi. Zdaleka však nejde o první pokus zachytit život Němcové okem kamery. „Naše paní Božena Němcová“ už v jejím hledáčku nejednou stála. Její život se pokusili zachytit filmaři nejen u nás. V čem se liší komunistické filmové Němcové od Němcové současné a německé? Píše Petr Fischer.

Odkaz Otce Jálicse: Život má hlubší smysl, nezávislý i na smrti

16.April
Životní příběh jezuitského kněze Ference Jálicse (Franze Jalicse), který se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti, kde letos 13. února zemřel, by šlo označit za hollywoodský, přestože byl tichého rozjímání. Jeho vztah se současným papežem Františkek pak byl důvodem, proč o jeho smrti informovala téměř všechna významná světová média.

Jak o sexu nic netajit ani zbytečně nerozmazávat

14.April
Kanadská spisovatelka Alice Munroová neposouvá literární tvorbu revolučními výboji o mílové kroky vpřed, na to není dostatečně okázalá. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2013 pouze nabízí nenápadné úchvatné sondy do všedních životů. Což potvrzuje i její kniha Přítelkyně z mládí, v níž všechno vnímá a vůbec nic neretušuje.

Angličtina zůstane dorozumívacím jazykem EU

12.April
Hlavním jazykem Evropské unie je ten nikoli rodilých mluvčích. Někteří se navíc domnívají, že díky vývoji umělé inteligence a kvality strojového či softwarového překladu nebude společný jazyk tolik třeba. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Zůstane angličtina dorozumívacím jazykem EU?

Videohry se jako literatura a film postupně stávají součástí výuky

11.April
Část odrostlejší populace, jejíž vzdělání je založené výhradně na čtení knih, považuje čas u monitorů za zmarněný. Jiná část se rozhodla technologie, u kterých mladí tráví mnoho času, využít k předávání znalostí. Z málokteré encyklopedie se žáci dozvědí o starověkém Řecku tolik jako ze hry Assassin’s Creed: Odyssey. Píše Ondřej Koch.

Když zítra umřeme všichni

6.April
Moderní západní člověk se sice snaží otázku smrti co nejvíc vytěsnit ze svého života, ale spirituálně založený člověk, který věří v Boha, se na ni dívá zejména jako na nový začátek. Kam patří autor nápisu Když zítra umřeme všichni na nábřeží u Karlova mostu v Praze, není jasné, ale nutí o posledních věcech přemýšlet. Pamatuj na smrt!

Nenápadná kontrola: Hlavní riziko demokratické organizace společnosti

5.April
Romány s vizemi totalitní budoucnosti George Orwella všichni znají. Ještě před ním na svět, co může přijít, upozorňoval anglický spisovatel Aldous Huxley, který chápal nebezpečí vyplývající z demokracie. Nový seriál Netflixu na motivy jeho dystopického varování ukazuje, kolik se splnilo z jeho temných předpovědí. Píše Petr Fischer.

Jeskyně hrůzy v Judské poušti: Nové fragmenty svitků od Mrtvého moře

4.April
„Nové“ řecké fragmenty, jež byly nedávno nalezené v Jeskyni hrůzy, zapadají do kontextu objevů v padesátých letech a v roce 1961. V tuto chvíli není jasné, jestli byly součástí stejného svitku jako nálezy z 20. století, ale představují dílek do skládanky, jak vypadaly biblické texty, než byly ustáleny a kanonizovány. Píše Jan Dušek.

Celý moderní svět svými kořeny pevně tkví v renesanci. A to italské

28.March
Rozsáhlá dvousvazková antologie Italská renesanční literatura je pomník nějakému cizímu písemnictví, jichž jsme dosud mnoho nepostavili. A vše se zde vlastně na ten nejlepší myslitelný způsob sešlo – slavná i méně slavná jména autorů italské renesance nebo známá i méně známá jména jejich českých překladatelů. Píše Radim Seltenreich.

Švejk není typicky českou, ale evropskou či světovou literární figurou

20.March
Mnozí ho milují, jiní nesnášejí. Pro některé je Josef Švejk ztělesněním toho nejhoršího z české povahy, pro jiné národním hrdinou. Ve skutečnosti ale nejde o českou postavu, ale světový literární typ, který spojuje Česko nejen s Evropou. Haškův Švejk, germánský bůh Loki a kreslený bígl Snoopy mají společného mnohem víc, než se zdá.

Budoucnost konferencí a veletrhů: Návrat k normálu s online prvky

14.March
Města a výstaviště v reálném světě zejí prázdnotou, zato na obrazovkách nebo monitorech to žije – virtuální realita, online chat s obchodníkem u kiosku. Největší veletrhy spotřební elektroniky se v uplynulém roce přesunuly na sítě. Vrátí se jejich organizátoři k normálu, nebo na internetu alespoň částečně zůstanou? Píše Rani Tolimat.

Zbavuje-li se vláda odpovědnosti za pandemii, přestává jí být

13.March
Trenažér Francouzské revoluce by měl být výstrahou české vládě, že nemá opouštět svou vlast, vlastní lid, a jednat přiměřeně jeho charakteru a nelámat nad ním hůl, přestože on ji láme nad ní. Neměla by se liberálně lekat své suverenity a svou odpovědnost za celek vyhazovat na ulici jako nedopalek na bedra nás všech. Píše Tomáš Korda.

O útrpném procesu psaní románu. A nejen o něm

10.March
Za paravánem vyprávění, jak osamělý islandský spisovatel píše román, ale příliš se mu to nedaří, se v novele Okno na jih Gyr ira Elíassona skrývá jasnozřivá diagnóza současné pozice literatury a spisovatelů ve společnosti. Někdy se totiž literatura ocitne v situaci, kdy nezbývá než psát, jak složité je psát, a že knihy se dají číst.

Připraví zanedlouho umělá inteligence všechny umělce o práci?

7.March
Umělá inteligence už dokáže namalovat obraz, složit hudbu i napsat divadelní hru. Donedávna něco nepředstavitelného, teď stačí počítačům jen trochu pomoci. Před několika lety byly výstupy z Google překladače pro smích, dnes už však nad nimi překladatelům technických nebo úředních dokumentů úsměv tuhne. Co bude dál? Píše Rani Tolimat.

Zdi jsou symboly oddělení, útlaku a omezení. Jejich osudem zbourání

6.March
Pokud historie něco učí, pak že osudem zdi bývá její nevyhnutelný pád. Všechny vznikly jako iluze, sloužily jako symbol a skončily degradované na výletní cíl. Projít se jimi nedá ani na jednu stranu, byť si jejich stavitelé často myslí, že platí jen pro druhé. Ve skutečnosti zafungují na všechny. Zeď je především symbolem rozdělení.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes