Česká pozice.cz

Popis:

Informace pro svobodné lidi, koncentruje se na rozhodující témata české politiky, byznysu a společnosti.

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Katalog:

Z domova

Publikuje:

9,8 položek/týden

SCHNEIDER: Dostane 17. listopad snadno manipulovatelnou podobu?

18:42
Letošní rok je devětadvacátý od změny režimu, ale žádnou velkou společenskou změnu nepřinesl. Pokračuje rozdělování společnosti nenávistí a agresí, ale ve jménu pravdy a lásky a tolerance. Do života společnosti stále silněji promlouvají kádrováci, aktivističtí novináři už zase sestavují seznamy „jinak myslících“. Píše Jan Schneider.

Banky zdražily. Lidé si u hypoték připlatí i několik tisíc ročně

18:42
Psychologická hranice tří procent u hypoték padla. Převedeno do absolutních čísel to znamená, že ten, kdo si půjde pro půjčku na bydlení až nyní, zaplatí oproti minulosti například u hypotéky na 2,5 milionu korun se splatností na 20 let o několik tisícovek ročně navíc. Další zvyšování úrokových sazeb v letošním roce není vyloučené.

Ochrana manžela, který dluh neučinil, by se mohla zvýšit

11:43
Ne o všech finančních závazcích svého partnera se lze dozvědět zavčas. Funguje-li vztah, není regulací třeba, ale exekuce ukazují, že důvěra není vždy zvykem. Ve sněmovně se proto zvedají hlasy pro zpřísnění podmínek, za nichž manžel odpovídá za dluhy toho druhého. Nejvhodnější se jeví stanovit pro smlouvu o půjčce finanční hranici.

Minimální mzda na polovině průměrné mzdy vadí především firmám

19.listopadu
Ministerstvo práce a sociálních věcí, jež přišlo s plánem skokového nárůstu minimální mzdy od roku 2020, připouští, že by návrh mohl ohrozit i pracovní místa ve státní sféře – zejména lidí pracujících pro příspěvkové organizace, jež spadají pod ministerstvo kultury. Dlouhodobě proti navyšování minimální mzdy vystupují zaměstnavatelé.

Babišův jaderný plán: Prodlužme životnost stávajícím reaktorům

19.listopadu
Andrej Babiš přišel s nápadem, jak neutrácet 200 miliard korun za nové reaktory v elektrárně Dukovany. Navrhuje prodloužit život stávajícím reaktorům. Není ale jisté, zda to půjde, protože nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude regulátor – zejména Evropská komise – stavět k dalšímu prodlužování životnosti ruských reaktorů.

Odpovědnost za sestřel letounu: Spíše premiér než ministr obrany

19.listopadu
Už 17 let je ministr obrany pověřen, aby při útoku civilního letounu například na Pražský hrad či Jadernou elektrárnu Temelín nařídil armádním pilotům jej sestřelit. Slouží k tomu „červené tlačítko“, jež musí neustále nosit. Podle poradce premiéra a exministra zahraničí Cyrila Svobody je však třeba se na toto oprávnění znovu podívat.

Po listopadu 1989 rozvoj občanských aktivit nenastal

17.listopadu
Signatář Charty 77 a jeden z nejpůvodnějších českých historiků Jan Tesař žije v Brezové pod Bradlom na Slovensku, ale občas zavítá i do moravské metropole. A právě v Brně umožnil vést rozhovor a debatovat nejen o roli státu, konformitě, disentu a českých a československých dějinách, ale především o současnosti, zvláště pak o tom, co se mu na ní nelíbí.

Jednou a dost. Vnitro plánuje nová víza

16.listopadu
Ministerstvo vnitra chce zvát vybrané cizince na speciální víza s definitivou. Gastarbeitři je dostanou jen jednou a budou platná jen jeden rok. Nebude je možné prodlužovat, změnit ani požádat o jiné pobytové oprávnění. Stejně tak nebude možné přizvat do Česka rodinné příslušníky. Velký zájem o práci u nás mají Ukrajinci nebo Rusové.

Sto let Československa: Praha ve výzdobě ostudně selhala

15.listopadu
Jedna část české politické scény vzhlíží k cizím státníkům, zatímco hlava českého státu se snaží plnit přání zahraniční finanční skupiny. Majitelům PPF, zejména nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, je však třeba zatleskat. Jen tato nizozemská finanční skupina měla pro většinu Pražanů viditelnou kampaň ke sto letům Československa.

Debata Jana Macháčka: Dlouhodobé predikce závisí na předpokladech

15.listopadu
Národní rozpočtová rada ve své zprávě konstatovala, že pokud bychom zachovali současné daně a strukturu příjmů a výdajů, pak by se zadlužení českého státu za padesát let vyšplhalo na 230 procent HDP. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Má smysl dělat „superdlouhé“ prognózy?

Vláda chce zlevnit vodu. Vodohospodáři ale z úspor plánují opravovat

13.listopadu
Vláda chce, aby snížení DPH na vodné a stočné přineslo nižší ceny pro spotřebitele. Valná část politiků a vodohospodáři ale míní, že uspořené peníze se mají přednostně vložit do modernizace sítě a pokrytí dluhu. Přesun vodného mezi sazbami se ve sněmovně projednává jako součást balíku, v němž je i spuštění dalších vln EET.

Půjčky po zásahu ČNB opět zdraží

12.listopadu
Česká národní banka letos už poněkolikáté zvýšila úrokové sazby. Důvodem byla slabší koruna, rychlý růst mezd a vyšší inflace. Zvyšování sazeb v ekonomice už vidět sice je, nicméně růst úroků na straně České národní banky se promítá do klientských sazeb se zpožděním a navíc jen částečně, díky silné mezibankovní konkurenci.

Fyzické trestání dětí není řešením. Ale 63 procent Čechů to činí

12.listopadu
Názor českých otců a ještě více matek na fyzické tresty se příliš nezměnil. Podle průzkumu Ligy otevřených mužů (LOM) sice rodiče vědí, že facka nevychovává, ale jako okamžité řešení údajně funguje. Česko patří s Itálií, Slovenskem, Švýcarskem a Velkou Británií k menšině evropských zemí, které fyzické tresty dětí dosud nezakázaly.

Víra v Boha je důležitější než rodinné role či sňatky homosexuálů

10.listopadu
Homosexuálové svět nikdy neovládali, a ani neovládnou, pokud však katolická církev neudělá svou hlubokou sebereflexi, ovládnou ji. Z kazatelen by pak měla zaznívat snaha o prohloubení duchovního života věřících i nevěřících, a nikoli plamenné odsuzování špatné morálky jako v kázání kněze a profesora Petra Piťhy. Píše Karel Hlaváček.

Lasica: Začínáme demokracii podceňovat

10.listopadu
Milan Lasica vzpomíná na Československo s láskou i nostalgií. Ani po čtvrtstoletí rozdělení federace netleská. Je stále vtipný a pohotový glosátor současného dění a ironii uplatňuje i na sebe. Srdcem zůstává Čechoslovákem a tvrdí, že dnes se oba naše národy mají tak dobře, jak se nikdy v dějinách neměly.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes