15
new stories - click to show

Česká pozice.cz

Description:

Domov

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Z domova

Publishes:

5.6 items/week

České zdravotnictví se dokáže rychle přizpůsobovat a modernizovat

15.June
Kapacity lidí i vybavení v českém zdravotnictví sice byly v průběhu pandemie napjaté k prasknutí, ale vydržely a podržely všechny. Klíčovou otázkou pak je, co mu z těžce nabyté covidové zkušenosti pomůže v dalším rozvoji a co musíme udělat, abychom je nepromarnili. Především je třeba neupadnout do starých pořádků. Píše Pavel Hroboň.

Děti by měly mít prostor „provětrávat“, co pro ně smrt rodiče znamená

15.June
Učitelka Tereza Gafna Váňová v rozhovoru popisuje, jak se vyrovnává s rolí mladé vdovy a jak umírání probírat s dětmi ve škole. A říká: „Velká část problémů v dnešní společnosti kolem smrti vychází z anonymity. Dříve se všichni znali a věděli, kde někdo zemřel. Sdíleli to a uměli si pomoci. Dnes moc nevíme, jak se k tomu postavit.“

Boj o interpretaci covidu

14.June
V Klášterci nad Ohří se na morovém sloupu objevily svíčky s nápisem Za svobodu a oběti vládních restrikcí, protikoronavirových opatření majících zabránit šíření epidemie. Jde o odraz sporu, zda se neměla epidemie nechat nekontrolovaně rozjet. Nynějších více než 30 tisíc mrtvých kvůli koronaviru není pro některé rozhodující argument.

Koronavirová pandemie ukázala, že odpovědi nedává politika, ale věda

14.June
„V krátkém čase se podařilo mobilizovat vědecké týmy – o novém druhu koronaviru zjistily obrovský počet informací. To pomohlo v obraně i útoku, například intenzivním testováním a sekvenováním i rychlým vývojem nových vakcín a léků proti covidu-19,“ říká v rozhovoru Pavel Martásek, ředitel Biologického a biomedicínského centra BIOCEV.

Cílem digitální daně je zaplnit státní pokladnu

11.June
V Česku je více vlastníků nemovitostí než plátců DPH. Proto se asi zavede digitální daň. Nejprve na pěti procentech, a možná se časem dostaneme i na desátek, který digitální firmy přesunou na své zákazníky. Uživatel sociální sítě či vyhledavače to nepozná. Trpět budou ti, kdo si platí reklamu, jež může zdražit. Píše Dominik Stroukal.

U profesí kontrabasisty a učitele chemie lze najít mnoho podobností

8.June
„Na zkoušku v orchestru i na hodinu výuky se musíte připravit. I rytmus dne vnímám podobně – zkoušky i vyučování jsou proložené přestávkami. A práce učitele se třídou je svého druhu koncert. Největší rozdíl je v tom, že den hudebníka kulminuje večer,“ říká v rozhovoru Jan Hrubeš, kontrabasista a nově v důsledku covidu učitel chemie.

Zvítězí žena?

7.June
Občanskou internetovou hru Prezident 21 k hledání kandidáta na českého prezidenta, na němž se shodne co nejvíce lidí, inicioval v roce 2017 miliardář Karel Janeček. Hru určitě vyhlásí i podruhé před další volbou prezidenta naplánovanou na rok 2023 před 8. březnem. Očekává se, že mezi kandidáty a kandidátkami bude více žen než dříve.

Je-li třeba, české nemocnice i celé zdravotnictví se umějí zmobilizovat

7.June
„Česko má možná i víc než dostatek nemocničních lůžek. Pouze asi nejsou správně rozčleněná. Jako poučení z covidu bychom měli dopracovat jasnou strukturu našeho zdravotnictví. Například se ukázalo, že je nutné posílit páteřní síť zdravotnických zařízení,“ říká v rozhovoru Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Současné Rusko bolševismus nevyznává. Není nebezpečné ideologicky

5.June
V Rusku se dnes sice objevují rezidua diktátorského myšlení, ale nemá ideologii, kterou by hlásalo světu. Západ by měl dělat opak toho, co v současnosti dělá – navazovat s ním styky, obchodovat a ukazovat mu své hodnoty. Češi by pak měli brát Rusko jako realitu, zejména když není jejich tradičním nepřítelem. Píše Vlastimil Podracký.

Dvojí metr skupiny Ztohoven: Proč nejsou na terčích i další Pacmani?

4.June
Kluci a holky ze skupiny Ztohoven nevidí, že někteří miliardáři na rozdíl od současného premiéra Andreje Babiš byli mazanější a své politiky řídí ze zákulisí. Nemohli by vymyslet akce i o těchto Pacmanech? A seriál dokončit performancí na téma: Proč jsou peníze bohem moderního člověka? Na tuto akci by jim však asi nikdo nedal peníze.

Česko a některé velmoci: Hrozba politické a ekonomické izolace

4.June
Ve světové politice představuje Česko, jehož ekonomika je silně provázaná s německou, muší váhu. Česká „demokratická“ opozice ale nutí vládu k nepřátelským krokům nejen vůči Rusku. Uvědomují si ti, kdo je vyvolávají, a volají po czechxitu či dokonce rozpadu EU, jaké důsledky mohou mít pro českou státnost a národ? Píše Václav Makrlík.

Piráti a Starostové snoubí digitalizaci s péčí o stárnoucí populaci

2.June
Koalice Pirátů a Starostů (PiSt) ve své předvolební kampani láká voliče na heslo Vraťme zemi budoucnost. Elektronická stopa se nese celým programem, od soudního spisu po objednání k doktorům. Garance péče bude stát spoustu peněz, PiSt proto přiznává, že vedle úspor může brzy nastat, že si stát bez vyšších nebo nových daní neporadí.

Kauza Vrbětice: Působení ruských agentů v Evropské unii zaskočilo NATO

31.May
Systémů, jež z kamerových snímků dokážou dle velikosti oční rohovky identifikovat konkrétní osobu, neustále přibývá. Jde o účinný nástroj k zachycení osob, jež v EU a NATO nemají co dělat. Jenže i sebelepší technika naráží. Nejefektivnějším řešením by bylo strojové čtení biometrických údajů Rusů cestujících přes schengenskou hranici.

Kauza Vrbětice: Vlastizrada a tři možná vysvětlení výbuchu

28.May
To, že se v České republice mohla odehrát kauza Vrbětice, svědčí o špatném systému zacházení s vojenským materiálem – měla by jej spravovat naše armáda a stát. Přenechání skladování a obchodu s tímto materiálem privátní sféře ohrožuje české občany. Je na pováženou, že zatím žádný náš politik nepožádal o nápravu. Píše Václav Makrlík.

Zvýšení daní nesvědčí o politické chytrosti lídrů Pirátů a STANu

26.May
Lídři Pirátů a hnutí STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan při představování hlavních bodů společného politického programu v rámci předvolební kampaně uvedli své priority. K prostým voličům však dotekla zejména jedna informace – pokud tato koalice bude hrát v budoucí české vládě prim, podnikatelé a zaměstnanci mají počítat se zvýšením daní.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes