Česká pozice.cz

Description:

Domov

URL:

http://ceskapozice.lidovky.cz

Catalog:

Z domova

Publishes:

4.9 items/week

Hodláme s obcemi řešit i aspekty hlubinného úložiště jaderného odpadu

12:14
Nejvhodnější místa pro skladování vyhořelého jaderného paliva v hlubinném úložišti v Česku byla zúženo z původních devíti lokalit na čtyři. „Každá z obcí v nakonec finální lokalitě dostane z jaderného účtu jednorázově příspěvek 50 milionů korun,“ popisuje v rozhovoru Jan Prachař, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Naše výhoda oproti škole je, že děláme jen s dětmi, které chtějí

7.July
„Nemusíme překonávat odpor, který často vzniká už v první třídě. Máme větší klid, nejsme pod takovým tlakem rodičů jako školy, takže si můžeme zvolit nejen formy a nástroje, ale především tempo. A můžeme ho přizpůsobovat skupině, s níž pracujeme,“ říká v rozhovoru Bývalý ředitel Centra volného času v brněnských Lužánkách Milan Appel.

Kauza Rady České televize: Hysterie versus fakta

3.July
Tři nově zvolení členové Rady České televize získali díky výstupům politiků z ODS, TOP 09 a STAN, aktivistů Milionu chvilek pro demokracie či katolického kněze Tomáše Halíka velkou pozornost médií i veřejnosti. Pavel Matocha, jeden ze tří nových radních, nabízí svůj pohled na volbu i na průběh posledního vyhroceného jednání Rady ČT.

Ceny některých potravin mohou ještě jít nahoru

2.July
Na zdražování potravin se podle ministra zemědělství Miroslava Tomana podepsala pandemie stejně jako sucho. Jenže zatímco koronavirus překonáme, na sucho se musíme připravit, říká v rozhovoru. A dodává: „Bude záležet také na trhu okolo nás. Jestli bude velká poptávka po vepřovém mase a dalších komoditách, cena se bude zvedat i u nás“

Dědictví solárního průšvihu znemožňuje dosáhnout bezemisní energetiky

30.June
Stát bude muset už v tomto desetiletí podpořit další solární a větrné elektrárny a bioplynové stanice – i dostavba jaderné elektrárny Dukovany může vyžadovat peníze z rozpočtu či od lidí. Někdo by měl říct, proč se to dělá. Málo také zaznívá, že stát nedávno rozdával 13 korun za kilowatthodinu ze slunce a dnes se bojí dát desetinu.

Při medializaci vražd zapomínáme na děti obětí a další pozůstalé

30.June
„Autoři by měli vždy myslet na to, že články či seriály budou číst a sledovat také lidé, jichž se skutek v důsledku dotkl nejvíce. Obecně se snažím i já přivyknout nové realitě, že dnes novináři mohou napsat cokoliv, byť pravda bývá někde zcela jinde. Taková je však dnešní doba,“ říká v rozhovoru ostravský soudní lékař Igor Dvořáček.

Česko nestihne zavést plošný systém obráceného účtování DPH

29.June
Přenesení daňové povinnosti, reverse charge, je téměř zázračný lék proti karuselovým podvodům s DPH. Projekt se však kvůli zpožděným přípravám hroutí a stát začne prostřednictvím Evropské komise o systému jednat znovu. Resort financí už informoval příslušného komisaře v Bruselu, že budeme potřebovat prodloužit termín udělené výjimky.

Děti je třeba vést k odpovědnosti a samostatnosti

29.June
Letošní vítěz učitelské ceny Global Teacher Prize (GTP)Václav Fiala v rozhovoru říká: „Nedělá mi problém přiznat, že jsem udělal chybu, ani si udělat ze sebe legraci, když je pro to vhodná příležitost. A tím pádem ani žákům nedělá problém uznat svou chybu. Je tam vzájemná důvěra, pocit bezpečí, že si můžeme ze sebe udělat legraci.“

Kuřáků do 15 let ubývá. Tabákové firmy se od kouření dětí distancují

24.June
Z výzkumu Univerzity Palackého vyplývá, že zatímco v roce 2010 zkusilo cigaretu aspoň jednou více než 70 procent českých školáků a minimálně jednou týdně každý čtvrtý 15letý teenager, je nyní situace příznivější. Podíl dětí, jež aspoň jednou kouřit zkusily, klesl pod 40 procent a „jen“ jedenáct procent kouří minimálně jednu cigaretu týdně.

Důsledek ricinové aféry: Posílení ochrany českých ambasád ve světě

23.June
Podle mezinárodních úmluv bezpečnost ambasád zajišťuje hostitelská země. V případě válečných zón a nestabilních zemí ale mohou v zemi působit i bezpečnostní složky země, odkud pocházejí diplomaté. V Moskvě se již delší dobu řeší posílení ostrahy naší ambasády. Jenže vyhoštění dvojice Rusů z Česka může ovlivnit příjezd posil z Prahy.

Houby v Praze

22.June
Pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) udělal to, o čem politici v Praze jen mluvili – uzavřel Smetanovo nábřeží v jednom směru pro auta. Na nábřeží ale visí primátor Zdeněk Hřib a na houby je dle Svobodných. Na webu, na nějž leták odkazuje, ho vyzývají k rezignaci. Pro Svobodné ale často končí volby prázdným košíkem.

Koronakrize: Největší propad výroby i exportu v novodobém Česku

22.June
České podniky vyrobily meziročně o třetinu méně zboží a vývoz oproti loňskému dubnu klesl o 133 miliard korun. Nejvíce koronavirus dopadl na motor české ekonomiky – výroba aut a jejich dílů se zmenšila zhruba na pětinu. Co se bude dít, je nejisté. Česko i další země se za cenu schodků státních rozpočtů snaží své ekonomiky zachránit.

Po hodině na Zoomu jsem mnohem unavenější než po hodině ve třídě

18.June
„Nakonec jsme otvírali 18. května, ale nejdřív kurzy maximálně do tří studentů. Větší skupiny se začaly vracet asi o týden později, a nikoli v plném počtu. Do určité míry pokračujeme online. Už jsem se na offline těšil,“ říká v rozhovoru Petr Fantys, učitel angličtiny, překladatel a spoluzakladatel jazykové školy Penny Lane, kde učí.

Pomníky se poškozovat nemají aneb Jak Miloš Zeman promarnil šanci

17.June
Protest proti nekritickému uctívání je vždy na místě, i v případě Winstona Churchilla. Jeho úspěchy nikdo nepopírá, ale na jeho osobnost je třeba pohlížet necenzurovaně. Prezident Miloš Zeman ale zareagoval na posprejování Churchillovy sochy v Praze na Žižkově černobíle. Měl totiž postavit Churchilla vedle Koněva. Píše Jan Schneider.

Budoucí úložiště jaderných odpadů: Vhodné čtyři lokality

17.June
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) doteď zkoumala devět lokalit, aby zjistila, která je pro budoucí úložiště nejvhodnější. Zatím geologové informace sbírali z povrchu. Na jejich základě nyní SÚRAO vyhodnotil, které čtyři lokality vycházejí nejlépe. To je posun, který však musí formálně udělat ještě kolečko, než bude platit.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes