Reichel prvním gólem v NHL pomohl Winnipegu k výhře

foto Utkání NHL Vegas - Winnipeg. Hokejista Winnipeg Jets Kristian Reichel (vlevo dole) se připravuje ke střele. Nad ním jeho spoluhráč Adam Lowry, zprava brankář Vegas Golden Knights  Laurent Brossoit a jeho spoluhráči Brayden McNabb a Dylan Coghlan.

New York - Český útočník Kristian Reichel ve svém druhém utkání v NHL vstřelil první gól a pomohl hokejistům Winnipegu k výhře 5:4 v prodloužení na ledě Vegas. Tomáš Nosek zpečetil svou třetí brankou v sezoně vítězství Bostonu 5:1 v Detroitu. Český útočník si připsal i asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Dominik Simon a Radim Zohorna pomohli přihrávkami Pittsburghu k výhře 8:5 nad San Jose.

Winnipeg na ledě Vegas prohrával po první třetině 0:2, po čtyřech minutách druhé části ale Jets vyrovnali. Na 1:2 snížil Jansen Harkins a vyrovnání zařídil o 20 sekund později Reichel. Litvínovský odchovanec si v pravém kruhu našel odražený puk a pohotovou střelou na bližší tyč nachytal brankáře Laurenta Brossoita. Třiadvacetiletý český útočník se prosadil hned ve svém druhém utkání v NHL, čímž překonal svého otce Roberta Reichela - olympijský vítěz z Nagana čekal na první trefu do třetího duelu.

"Vstřelit první gól v NHL je neuvěřitelný pocit. Musím poděkovat Adamu Lowrymu a Andrewu Coppovi, kteří odvedli výbornou práci u zadního mantinelu a vybojovali pro mě puk. Já už pak udělal jen to, co po mně trenéři a spoluhráči chtějí, vystřelil jsem na branku. Vybral jsem si roh, zavřel jsem oči a s trochou štěstí jsem prostřelil brankáře," popsal Reichel svou premiérovou branku v NHL.

Winnipegu vyšel i začátek třetí třetiny a díky dvěma gólům dokonal obrat na 4:2. Domácí Golden Knights se však do utkání dokázali vrátit a zásluhou druhé trefy Mattiase Janmarka devět sekund před závěrečnou sirénou srovnali na 4:4. O bodu navíc pro Winnipeg rozhodl v 63. minutě Kyle Connor.

Detroit se v souboji s Bostonem ujal vedení díky Tyleru Bertuzzimu, ale v dalším průběhu zápasu už skórovali pouze hosté. Bruins utkání definitivně rozhodli třemi góly během pěti minut ve třetí třetině. Nosek se podílel na posledních dvou trefách hostů a poprvé v sezoně získal v utkání více než jeden kanadský bod. Ve 48. minutě asistoval u trefy Trenta Frederica na 4:1 a protrhl desetizápasové čekání na bod. V 51. minutě Nosek korunoval svůj výkon střelou mezi betony brankáře Alexe Nedeljkovice, kterou uzavřel skóre na konečných 5:1.

"Jsem rád, že se Tomáš (Nosek) trefil. Branka na 5:1 sice nebyla pro zápas zásadní, ale je skvělé, že byl za svou tvrdou práci konečně odměněn," radoval se z gólu českého centra kouč Bruce Cassidy.

Již devět zápasů čeká na přesný zásah kanonýr David Pastrňák. Delší gólový půst zažil naposledy na přelomu let 2017 a 2018, kdy se střelecky neprosadil desetkrát v řadě. Trenér Cassidy české křídlo podruhé za sebou odsunul do druhé formace a k Bradu Marchandovi a Patrici Bergeronevi dal Craiga Smithe, jenž proti Detroitu jednou asistoval a i podruhé v prvním útoku Bruins bodoval.

"Bergeron, Marchand i Pastrňák jsou skvělí hráči, kteří by letos byli jasnou volbou pro olympiádu. Když hrají spolu, zbytek týmu se o ně opírá. Když je ale rozdělíme, okysličíme tím trochu i hráče druhého sledu, kteří za normálních okolností tak často nebodují," komentoval svůj tah trenér Bostonu.

Čeští útočníci Pittsburghu Simon a Zohorna se zapsali do statistik při výhře 8:5 v přestřelce se San Jose. Penguins vedli po první třetině 6:1 a zdálo se, že o vítězi není pochyb. Sharks se jim ale ve třetí třetině přiblížili až na rozdíl jedné branky (6:5). V posledních třech minutách zápasu zkompletovali hattrick Evan Rodrigues a Bryan Rust a rozhodli o vítězství domácích.

Rust a Rodrigues jsou od roku 2008 první dvojicí hráčů Pittsburghu, která vstřelila hattrick ve stejném utkání. Poslední duo, kterému se to podařilo, mělo i české zastoupení. V prosinci 2008 se při demolici NY Islanders (9:2) třikrát prosadili Petr Sýkora a Pascal Dupuis.

Simon v 5. minutě asistoval u druhého Rodriguesova gólu a Zohorna při svém debutu v sezoně přihrál v 17. minutě zpoza branky Kasperu Björkqvistovi. Čtyřiadvacetiletý Fin tak ozdobil svůj první start v NHL brankou.

S početnými absencemi se v posledních zápasech složitě pere Tampa Bay. Hokejisté Lightning podlehli NY Rangers 0:4 a prohráli potřetí za sebou. U porážky úřadujících vítězů Stanley Cupu byli i obránci Jan Rutta s Andrejem Šustrem a útočník Ondřej Palát. Hattrickem se blýskl newyorský Mika Zibanejad. Filip Chytil a Libor Hájek vyšli v dresu Rangers bodově naprázdno.

Potřetí za sebou vyhráli hokejisté New Jersey, kteří zdolali Washington 4:3 v prodloužení. Pavel Zacha v dresu Devils ani Michal Kempný na straně poražených nebodovali. Ve druhém zápase v novém roce vyšel bodově naprázdno také Dominik Kubalík a Chicago podlehlo 1:5 Calgary.

Výsledky NHL

Vegas - Winnipeg 4:5 po prodl (2:0, 0:2, 2:2 - 0:1)

Branky: 54. a 60. Janmark, 14. Amadio, 17. Dadonov – 23. Harkins, 23. K. Reichel, 43. P. Stastny, 45. Copp, 63. Connor. Střely na branku: 46:37. Diváci: 17.888. Hvězdy zápasu: 1. Janmark (Vegas), 2. Connor (Winnipeg), 3. Amadio (Vegas).

Colorado - Anaheim 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Branky. 32. D. Toews, 44. Landeskog, 59. L. O'Connor, 60. Rantanen – 2. S. Carrick, 24. Fowler. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.305. Hvězdy zápasu: 1. L. O'Connor, 2. Landeskog, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

Washington - New Jersey 3:4 po prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 0:1)

Branky: 20. Carlson, 54. N. Dowd, 57. Sheary – 21. a 63. N. Hischier, 8. Šarangovič, 9. Severson. Střely na branku: 30:37. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. N. Hischier (NJD), 2. Severson (oba New Jersey), 3. N. Dowd (Washington).

Chicago - Calgary 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Branky: 10. DeBrincat – 14. M. Tkachuk, 30. E. Lindholm, 38. T. Lewis, 59. Kylington, 59. J. Gaudreau. Střely na branku: 31:42. Diváci: 17.454. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. M. Tkachuk, 3. Markström (všichni Calgary).

2. Nashville 33 20 2 11 101:89 42
3. Minnesota 31 19 2 10 116:98 40
4. Colorado 28 18 2 8 119:93 38
5. Winnipeg 31 15 5 11 95:91 35
6. Dallas 29 15 2 12 82:85 32
7. Chicago 32 11 4 17 74:108 26
8. Arizona 30 6 3 21 63:117 15