Turnovské muzeum vystaví kopii císařské koruny Napoleona Bonaparta

foto Šperkař Jiří Urban ukazuje 11. ledna 2022 v Muzeu Českého ráje v Turnově kopii císařské koruny Napoleona Bonaparte. Vytvořil ji na objednávku soukromého sběratele, který ji muzeu zapůjčí na krátkodobou prezentaci.

Turnov (Semilsko) - Turnovské muzeum od čtvrtka vystaví repliku císařské korunovační koruny Napoleona Bonaparta, kterou vytvořil uznávaný šperkař Jiří Urban ve spolupráci s Evou Mrákotovou Víškovou. V klenotnici muzea bude 23 centimetrů vysoká koruna ze zlaceného stříbra o průměru 18,5 centimetru do 6. února. Podle Urbana bylo asi nejnáročnější vytvořit kopie antických rytin v kameni.

Fotogalerie

"Náročná zlatnicky až tak moc nebyla, protože je to jednodušší koruna s klasickými technikami. Krása koruny je v kamenech, to dělala Eva Mrákotová Víšková," řekl Urban novinářům. Byla to pro něj už asi sedmá replika královské koruny, kterou vytvořil. Jeho zřejmě nejznámější jsou koruny spojené s Karlem IV., vytvořil i císařskou Svaté říše římské a českou svatováclavskou.

Práce na této Urbanovi zabrala zhruba rok a půl, vycházel hlavně z fotografií. Několik jiných kopií koruny Napoleona už vzniklo. "Z kopií, co jsem viděl, tak si myslím, že díky kamenům je tato originálu nejblíž," dodal Urban.

Také podle kurátora sbírky výtvarného umění a šperku turnovského muzea Miroslava Cogana použití přírodních materiálů pro vytvoření napodobenin antických kamenů dělají z této koruny unikátní záležitost. "Je to vždycky složitější, než když se to dělá ze skleněných imitací. Sklář vám to sklo nakomponuje do barevných vrstev, jak je potřeba, zatímco u přírodních materiálů se musí pečlivě a trpělivě hledat, abyste našli materiál s podobnými barevnými kvalitami," řekl Cogan.

Napoleonova koruna je ozdobena 40 rytinami v kameni rozprostřenými ve čtyřech řadách na osmi poloobloucích tvořících kupolovitou klenbu zakončenou koulí s křížkem na vrcholu. Oblouky vycházejí z osmi rostlinných motivů nízké kovotepané korunky střídajících se s kruhovým zdobným prvkem. "Koruna je osázena kameny, které zdobí starořecké motivy jako ta tančící dívka s vířícími šaty a amforou, dvojportrét urozeného páru, červenobílá (sardonyx) bohyně války Athéna nebo křesťanský archanděl Michael, obránce víry, který vyhnal Adama s Evou z ráje," dodal Cogan.

Originál, který je vystaven v Louvru, nechal Napoleon Bonaparte zhotovit ke své korunovaci v roce 1804 a při samotném obřadu si nejprve na hlavu vsadil zlatý vavřínový věnec, kterým demonstroval svou příslušnost k řadě římských císařů a teprve poté si nasadil i novou korunu, která je volnou napodobeninou koruny Karla Velikého. Ta byla zničena spolu s dalšími 20 za Velké francouzské revoluce. Repliku koruny Napoleona vytvořil Urban pro soukromého sběratele. "V pozadí je záměr vytvořit nějakou naučnou nadaci těchto klenotů," dodal turnovský šperkař.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 23.05.2024 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 23. května 2024

Očekáváme v 14:00 22°C

Celá předpověď