Pro zdravý vývoj dítěte je důležitá mateřská i otcovská láska.

Mateřská láska je pro dítě velmi důležitá. Jaké obtíže může vyvolat její deficit?

Mateřská láska bývá pro mnoho láskyplných a starostlivých žen samozřejmostí. Role milující matky však není vždy v rodinách zastoupena. I přesto, že se hovoří častěji o deficitu otce v dětství, nezřídka kdy dochází i k tomu, že děti vychovává pouze muž, neboť žena svévolně odešla z domova, sešla na scestí nebo například vážně onemocněla a zesnula.

Důvodů, proč mateřská láska může v dětství chybět, je tedy nespočet. Její deficit se ovšem podepisuje na každém obdobně. Lidé, kteří s matkou nevyrůstali, se mohou v dospělosti potýkat s nejrůznějšími psychickými obtížemi. Nahlédněme tedy na toto téma blíže.

Mateřská láska versus ta otcovská

Není žádnou novinkou, že ženský a mužský pohled na svět a tedy i na výchovu je dost odlišný. Matka je v rodině obvykle tou empatickou bytostí, která utírá slzy, naslouchá dětským nesnázím a snaží se je vyřešit láskyplným objetím, polibkem i pohlazením. Kromě jiného zajišťuje i pocit bezpečí, sounáležitosti a obstarává základní potřeby svého potomka. Mateřská láska je tedy dle všeho nepodmíněnou záležitostí. Za to otcovská láska bývá dle psychologů podmíněná. Nejeden muž si přeje, aby z jeho dítěte vyrostl šikovný a hlavně rovný člověk, který nepropadl hazardu, drogám a čemukoliv nekalému. Milující otcové se tedy snaží ratolestem předávat zkušenosti praktického rázu, které z nich vytvarují samostatné a úspěšné osobnosti.

Čtěte také:

Muž na mateřské dovolené může s dítětem navázat výjimečný vztah

Když je mateřská láska doménou muže

Jak již bylo uvedeno v úvodu, mateřská láska ze strany ženy je velmi podstatná pro zdravý vývoj dítka. Jenže ne každý má v životě štěstí na bezprostředně milující maminku. Pak tuto roli musí převzít otec, což může být zpočátku nebývale složité. Musí jaksi „přeprogramovat“ svou podstatu podmíněné lásky na tu nepodmíněnou. Protože vedle sebe nemá partnerku, která by slzy dítěti otřela, otírá je sám. Také se stará, aby dítě mělo hygienický komfort a bylo nasycené. Veškerá výchova leží na jeho bedrech. Prakticky přebírá roli matky i otce. V Česku je takovýchto otců samoživitelů zhruba přes 22 tisíc.

Odborníci se shodují na tom, že i otec může dát svému dítěti mateřskou lásku v případě absence ženské role v rodině.

Mateřská láska a její deficit ze strany ženy

Nyní se však pojďme podívat na to, jak může mateřská láska, respektive její deficit, ovlivnit vývoj dítěte. Pakliže dítě dostane dostatek péče a laskavosti od otce, nemusí se vůbec potýkat s jakýmikoliv obtížemi v dospělém věku. Problém ovšem může nastat, když role matky v rodině neexistuje a otec nemá na potomka tolik času, jaký by si zasluhoval. V tomto případě se mohou s časem rozvíjet psychické poruchy, úzkosti, deprese, nízké sebevědomí, nedostatek empatie, odtažitost a neschopnost lásku dávat i přijímat. Častěji mohou tito lidé také inklinovat k nadužívání alkoholu, tabákových výrobků či dokonce tvrdých drog. Ne nadarmo se říká: „Co zaseješ, to také sklidíš.“ A během dětství to platí dvojnásob. Jakmile vložíte do dítěte to nejlepší ze sebe a dáte mu dostatek lásky, pozornosti i péče, vrátí se vám to. Za několik let budete hledět na vyrovnaného, milého a sebevědomého člověka, na kterého budete pyšní.

Mateřská láska versus nedomazlenost jako „problém dnešní doby“

S podobnými problémy v životě (viz výše) se může potýkat i člověk, kterého sice mateřská láska jako taková neminula, neboť vyrůstal s matkou, jenže nedostal vše, co pro zdravý duševní vývoj potřeboval. Problematická je v dnešní uspěchané době zejména jakási nedomazlenost dětí. To je způsobené primárně tím, že ženy jsou více produktivní než dříve, chodí do práce, večer bývají unavené a již nemají tolik energie vymýšlet akční plán. Nezřídka kdy tedy ratolesti vloží do ruky tablet, mobil či jiný výdobytek moderní doby v domnění, že si alespoň chvíli odpočinou. Přitom dítko možná vyžaduje jen pozornost maminky, polibek na čelíčko a třeba i přečtení napínavé pohádky v její náruči. Pohlazení, pevné objetí a vlídné slovo zkrátka zmůže zázraky.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.