Květoslav Šimek
22. ledna 2022 • 17:45

Jen leť... Vozil mě a nikdy nepřizabil, vzpomíná Kalina na Lopraise (†72)

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byli stejně staří, dělilo je pouze pár měsíců a patřili k sobě. Řidič Karel Loprais a navigátor Josef Kalina. Na písečné dobrodružství Dakaru spolu poprvé vyrazili v roce 1991 a společně také slavili tři z celkových šesti Lopraisových triumfů. Monsieur Dakar vyhrál v letech 1988, 1994, 1995, 1998, 1999 a 2001. Čtyřikrát skončil druhý (1987, 1996, 2000, 2002), jednou třetí (1992). Nejtěžší automobilový závod světa jel Loprais devatenáctkrát, pouze čtyřikrát nedojel do cíle. Josef Kalina nechyběl ani na Lopraisově pohřbu ve Frenštátě pod Radhoštěm.



„Odešel můj brácha,“ neskrýval Kalina emoce. „Parťák, se kterým jsem se pětadvacet let znal. Vozil mě a nikdy nezabil, ani nepřizabil. Nikdy jsme se nehádali, tedy nějak zásadně. Samozřejmě jsme si chlapsky vynadali, ale za pět minut to bylo pryč. Protože jsme věděli, že se máme rádi.“

Karel Loprais zemřel v 72 letech těsně před startem legendární rallye. Josef Kalina se v té době chystal v Saudské Arábii na další Dakar. Symbolicky byl navigátorem Radovana Kazarky v replice Lopraisovy nejoblíbenější Tatry Puma v soutěži Dakar Classic.

„Věděl jsem, že je Karel nemocný, že to je špatné, ale všichni jsme si mysleli, že to jako vždycky nějak vybojuje. Měli jsme naději...“

Poslední rozloučení s králem Dakaru Karlem Lopraisem (†72): Valaši, slavný kněz a potoky slz
Video se připravuje ...

O Lopraisovi mluví Josef Kalina s úsměvem jako o lenivém medvědovi. „S úžasnou vnitřní výbušností,“ doplňuje okamžitě. „Jeho nejdůležitější vlastností byl vytrvalý a klidný výkon podepřený tím, že byl opravdu šikovný řidič. Nikdy se nepouštěl do nějakých děsivých eskapád. Vždy myslel na to, aby auto jelo. A vydrželo v takovém tempu, že jsme ty divochy udolali tím, že jsme jeli furt stejně. Zatímco oni blbli, skákali, tak Karel jen mávnul rukou a říkal: ‚Jen leť, i na tebe dojde.‘“

Rozloučit se přišel i Tomáš Tomeček, další z Lopraisových bývalých navigátorů. V tatrovce s ním na Dakaru seděl v letech 1995 a 1996, potom se sám stal úspěšným šoférem. „Když mě vezl poprvé, ukázal mi, jak rychle tatrovka jezdí, to bylo prostě úžasné. Seznámil mě s tím, co se dá s tatrou všechno dělat. Dá se říct, že byl můj vzor.“

S Lopraisem se fanoušci loučili také na frenštátském náměstí. Zazpívat tam přišla například i Chantal Poullainová, která dřív na okruzích také s nadšením závodila. Místostarosta města Jiří Unruh přislíbil, že by nemuselo zůstat jen u vzpomínek. Na náměstí u radnice by časem měla být i pamětní plaketa. Kousek od další výrazné osobnosti světového sportu – olympijského vítěze ve skoku na lyžích Jiřího Rašky.

„Ve městě se plánuje výstavba nových čtvrtí a já bych chtěl radě města navrhnout, aby se jedna část, nebo ulice jmenovala po Karlu Lopraisovi,“ dodal Jiří Unruh.

Lidé mohli přidat do kondolenční knihy svůj vzkaz také během vzpomínkové akce na náměstí.
Lidé mohli přidat do kondolenční knihy svůj vzkaz také během vzpomínkové akce na náměstí.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud