23. ledna 2022 • 13:50

Nejstarší vítěz závodu MS. Loeb vládl jen týden po Dakaru, český talent překvapil

Autor: ČTK, adl
1
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Legendární francouzský jezdec Sébastien Loeb vyhrál poosmé Rallye Monte Carlo a ve 47 letech se stal nejstarším vítězem závodu mistrovství světa. Devítinásobný šampion ve voze Ford Puma porazil v dramatickém souboji o 10,5 sekundy krajana Sébastiena Ogiera, jenž v měl předposlední rychlostní zkoušce defekt.

Loeb si dojel pro první vítězství v MS od roku 2018 týden po Dakaru, kde obsadil druhé místo. Rallyeový rekordman, jenž přestal pravidelně startovat v šampionátu po zisku devátého titulu v roce 2012, si připsal 80. vítězství v kariéře. Poprvé vyhrál bez svého dlouholetého navigátora Daniela Eleny, kterého nahradila Isabelle Galmicheová.

Na nečekaném devátém místě dokončil náročnou soutěž Erik Cais, který startoval ve světové rallye podruhé v životě. Ve WRC2 skončil dvaadvacetiletý jezdec druhý za mistrem světa této kategorie Andreasem Mikkelsenem z Norska.

Slavní francouzští piloti, kteří získali dohromady 17 z posledních 18 mistrovských titulů, sváděli na místy zledovatělých asfaltových tratích souboj o výhru od úvodní erzety. Za devátým vítězstvím směřoval Ogier s Toyotou Yaris, jenž na svého rivala získal před posledními dvěma testy velký náskok 24,6 sekundy.

V předposlední 16. zkoušce měl ale osmatřicetiletý šampion defekt levého předního kola a klesl na druhé místo 9,5 sekund za Loeba. Do závěrečné power stage navíc Ogier odstartoval předčasně a desetisekundovou penalizací dal svému předchůdci na trůnu ještě větší šanci na vítězství. Loeb si vedení zkušeně pohlídal a celkově porazil mladšího krajana o 10,5 sekundy. Dotáhl se na něj díky tomu v počtu triumfů v Monte Carlu.

Třetí za francouzskými jezdci, kteří letos nepojedou celý šampionát, skončil Ir Craig Breen. Ve Fordu Puma ztratil na vítěze 1,39,8 minuty.

V power stage neudržel Cais průběžné osmé místo před Japoncem Takamotem Kacutou v toyotě nejvyšší kategorie. I tak český jezdec vylepšil svou třináctou pozici z loňského debutu v MS na Katalánské rallye i tehdejší třetí příčku ve WRC2.

Šampionát bude pokračovat na konci února ve Švédsku.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 3:00:32,8, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -10,5, 3. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -1:39,8, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -2:16,2, 5. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma) -6:33,4, 6. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -7:42,6, ...9. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -12:29,2, 23. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -24:14,0, 45. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -53:22,9.

Průběžné pořadí MS (po 1 z 13 závodů): 1. Loeb 27, 2. Ogier 19, 3. Rovanperä 17, 4. Breen 15, 5. Neuville 11, 6. Greensmith 10, ...10. Cais 2.

Pořadí týmů: 1. M-Sport Ford 42, 2. Toyota 39, 3. Hyundai 13, 4. Toyota NG 8.