Ligová fotbalová asociaceChance Liga
NovinkyMuži A

Památné sezony: 2009/2010

Titul a skupina Evropské ligy

Sdílet

V nové vícedílné sérii se podíváme vybrané sezony Sparty, kde si zavzpomínáme na to, jak se v ní sparťanům dařilo v domácí lize, poháru, ale i na mezinárodní scéně. Kromě toho vybereme jeden z významných duelů z této sezony a podíváme se na to, kam následovaly kroky jednotlivých hráčů.
Liga:
Začneme sezonou 2009/2010, ve které se Sparta těšila z dosud předposledního mistrovského titulu na domácí scéně. Před závěrečným kolem stále bojovaly o titul tři týmy: Sparta, Jablonec a Ostrava. Sparta měla do té doby na kontě 59 bodů, Ostrava také 59 a Jablonec 58. Sparťani v posledním kole porazili doma čtvrté Teplice 1:0 po gólu Tomáše Řepky. Jablonec rovněž na vlastním hřišti zvítězil s Českými Budějovicemi 2:0. Ostravě se podobný kousek nepovedl, a remizoval 1:1 na půdě Příbrami, která se nacházela ve druhé polovině tabulky. Sparta tak získala dvanáctý titul v éře samostatné české ligy o jeden bod před Jabloncem a o dva před Baníkem. Sparťani zakončili sezonu se skóre 42:14 a nejlepším střelcem „rudých“ byl Bony Wilfried s devíti přesnými zásahy.
Pohár:
V Českém poháru začali sparťani svou pouť ve druhém kole, kde si poradili s Ústím nad Orlicí jednoznačně 4:0. V dalším duelu přišlo ještě přesvědčivější vítězství 6:0 s Náchodem. V osmifinále hraném už na dva zápasy se nám do cesty postavily České Budějovice. Sparta si udržela stoprocentní bilanci v obou zápasech a Dynamo vyprovodila ze soutěže po celkovém skóre 6:0. Čtvrtfinále přineslo derby, ve kterém jsme bohužel v obou případech prohráli shodně 0:1 a dále postoupila Slavia.
Evropské poháry:
Sparta se také představila v pohárové Evropě. Svou pouť začala ve 3. předkole Ligy mistrů, kde měla nakročeno do dalšího kola po domácí výhře 3:1 nad týmem Panathinaikos FC. V odvetě však Řekové využili domácí prostředí a po výhře 3:0 se sparťani přesunuli do finále play off Evropské ligy. V něm vyřadili slovinský Maribor po výsledcích 1:0 doma a 0:2 venku. Ve skupině K pak narazili na holandský PSV Eindhoven, dánský FC Kodaň a rumunský CFR Kluž. V prvním utkání na domácím hřišti nastala remíza 2:2 s PSV. Následovala prohra 0:1 v Kodani a domácí výhra 2:0 s Kluží. Odvety začala Sparta skvěle, když zlomila těžký zápas v Rumunsku na svou stranu v nastaveném čase a zvítězila 3:2. To byl ovšem poslední gól z naší strany v onom ročníku. Následovaly prohry 0:1 v Nizozemsku a v rozhodujícím duelu o postup 0:3 na Letné proti Kodani. Spartě se tedy podařilo získat sedm bodů za dvě výhry proti Kluži a remízu s PSV, při skóre 7:9. Třetí místo však nestačilo na zisk místenky v jarní fázi.
A právě vítězný zápas v Kluži si připomeneme detailněji, a podíváme se, jak pokračovaly kariéry jednotlivých hráčů, kteří zasáhli do tohoto utkání.
CFR Kluž – AC Sparta Praha 2:3 (1:2)
Góly: 25. Traore, 90.+1 Dubarbier – 6., 13. Holenda, 90.+5 Bony. ČK: 64. Muresan, 88. Mara (obaja Kluž). ŽK: Muresan, Cadu, Mara – Kucka, Řepka.
AC Sparta Praha: Blažek – Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič – Žofčák (90. Kalouda), Vacek (90. Hoheneder), Kucka, Zeman – Bony, Holenda (74. Kadlec).
Jaromír Blažek – Brankář působil na Spartě až do začátku roku 2012, do svých 39 let. Následně přestoupil do FC Vysočina Jihlava, se kterou hned postoupil do nejvyšší soutěže, kde dochytal i zbytek své kariéry, kterou ukončil po sezoně 2014/2015 ve věku 42 let. U fotbalu však zůstal i nadále. Jako trenér brankářů působil postupně v Mladé Boleslavi, Admiře Praha a v současnosti zastává stejný post v druholigovém Ústí nad Labem.
Ondřej Kušnír – Spartu opustil po sezoně 2011/2012 a jeho kroky směřovali do FC Slovan Liberec, kde se zdržel do konce ledna 2014. Poté se rozhodl vyzkoušet si zahraniční chlebíček a zlákala ho kazašská liga, konkrétně tým Tobol Kostanay. Nicméně, téměř po roce následoval návrat na české trávníky v týmu Sigmy Olomouc. Šlo však jen o půlroční zastávku před dalším odchodem do ciziny. Následoval jeden ligový ročník v týmu FC Rapid Bukurešť. V létě 2016 však už z toho byl definitivní návrat domů. Ondřej odehrál dvě sezony v nejvyšší soutěži v dresu Dukly Praha, odkud zamířil do druholigového Třince. Prozatím poslední transfer v bohaté kariéře fotbalisty přišel v létě 2020, kdy odešel do týmu FC Slavoj Olympia Bruntál. V týmu působí ve svých třiceti sedmi letech jako hráč, který zkušenostmi ze své kariéry také vypomáhá s chodem klubu.
V krátkém rozhovoru se obrátil za svým působením na Letné. „Na Spartu jsem přišel v roce 2008, kdy jsem podepsal čtyřletý kontrakt. Samozřejmě, ne vždy všechno vyšlo tak, jak jsem si ať už já nebo klub představoval, ale určitě jsem rád za zisk mistrovského titulu. Kromě toho jsme odehráli několik zápasů v pohárové Evropě včetně skupiny. Škoda, že se nám nikdy nepodařilo postoupit do Ligy mistrů. Na Spartu mám dodnes jen ty nejlepší vzpomínky.“ Při otázce na nejpamátnější moment v rudém dresu dlouho neváhal. „Asi to bude poslední domácí zápas s Teplicemi, když nám šlo o titul a věděli jsme, že pokud ho vyhrajeme, tak se staneme mistry. Tomáš Řepka tehdy hlavou rozhodl o našem vítězství. Krásné vzpomínky. Samozřejmě, těch duelů bylo mnohem víc. Například zápas s Liverpoolem a podobně důležité souboje v evropských pohárech. Na utkání s Teplicemi však budu vzpomínat dokonce života.“ Ondřej na Spartu nezanevřel a sleduje ji pravidelně. „Pokud mám čas, tak se dívám na každý zápas. Myslím si, že klub se vydal správnou cestou a Tomáš Rosický si sedl s trenérem Vrbou a nastavili nějaký řád a filozofii. Chce to ještě trochu času, ale podle mě je to dobrá volba.“
V závěru nám přiblížil své působení ve Slavoji Bruntál. „V Bruntále jsem už dříve avizoval, že když skončím s profesionální kariérou, tak mu pomůžu. Dal jsem slib předsedovi a místopředsedovi, který jsem dodržel a momentálně zde působím jako hrající, nechci říct asistent, ale prostě vypomáhám trenérovi a předsedovi, přičemž spolu řešíme různé věci včetně hráčů i přestupů. Svými zkušenostmi, které jsem během své kariéry získal, se snažím pomáhat a stejně tak zviditelnit fotbal v tomto městě.“ A jak se mu to zatím daří? „Vždy to může být lepší, ale i horší. Během domácích utkání v divizi jsme nyní měli nejvyšší návštěvnost, za co jsem rád. Nacházíme se ve středu tabulky. Stále však máme na čem pracovat.“
Roman Hubník – Tento fotbalista nedohrál ve Spartě sezonu 2009/2010. Přes zimu se vrátil do svého mateřského klubu FK Moskva, ze kterého byl v Praze na hostování. V Rusku se nezdržel a obratem byl poslán na další hostování do Herthy Berlín, která ho v létě 2010 získala do svých řad natrvalo. V hlavním městě Německa se zdržel až do září 2013. Během tohoto období dvakrát triumfoval ve druhé nejvyšší německé soutěži. Potom následoval jeho návrat do Česka. V dresu Viktorie Plzeň strávil následující sezony až do léta 2020. Na západě Čech byl součástí týmu, který vyhrál tři ligové tituly. Výjimkou v jeho působení byla podzimní část v ročníku 2015/2016, kdy hostoval v Sigmě Olomouc. A právě k Hanákům se přesunul po odchodu z Plzně a působí zde dodnes. V současnosti má 37 let.
Tomáš Řepka – Bývalý kapitán Sparty zůstal na Letné až do ledna 2012. Poté, se jako 37letý upsal Českým Budějovicím, kde koncem roku 2012 ukončil kariéru. Následně si vyzkoušel roli sportovního manažera v týmu FK Most. Tato zastávka však trvala méně než půl roku. K aktivnímu fotbalu se ještě vrátil v roce 2013, kdy nastupoval za Hvozdnice v I.A třídě. Od tohoto momentu si až do současnosti prošel několika fázemi. Pracoval na trenérské licenci, napsal několik knih, zahrál si v seriálu Vyšehrad, byl ve vězení a v poslední době začal 48letý exsparťan dělat podcasty. Tuto sezonu ho však můžete vidět i na fotbalových hřištích, kde působí v týmu TJ Sokol Červené Janovice ve III. třídě. Spolu s ním tam naleznete také Romana Bednáře či Martina Jiránka.
Manuel Pamič – Chorvatský fotbalista byl ve Spartě během podzimní části této sezony na hostování z rakouského Salcburku. To se však změnilo na přestup a od ledna 2010 se stal kmenovým hráčem „rudých.“ V létě 2013 ho Sparta poslala na hostování do Chieva Verona výměnou za Kamila Vacka. V zimě se přesunul v rámci Itálie do Sieny, kde však kvůli zraněním neodehrál ani jeden duel. Na dalšího půl roku se pak vrátil do Prahy, přičemž v lednu 2015 nastal jeho definitivní konec na Letné. Odtud se opět vrátil na Apeninský poloostrov, do týmu Frosinone Calcio, se kterým se mu podařilo obsadit v Serii B druhé místo a vybojovat si postup mezi italskou elitu. Pamič si však Serii A už nezahrál. Po půl roce ve Frosinone následoval definitivní návrat do rodného Chorvatska, kde působil v týmech NK Istra, NK Rovinj, NK Novigrad a od října loňského roku hraje 35letý fotbalista za NK Smoljanci v oblastní soutěži.
Igor Žofčák – Slovenský záložník oblékal dres Sparty do září 2010, kdy vyměnil hlavní město Česka za to slovenské, a upsal se Slovanu Bratislava. V bělasem dresu získal tři tituly a jeden slovenský pohár. V lednu 2015 odešel do klubu Nyíregyháza v nejvyšší maďarské soutěži. Od července 2016 působí v Michalovcích, kde hraje nejvyšší slovenskou soutěž. Na podzim se v ní stal pátým hráčem, kterému se podařilo dosáhnout na metu 400 zápasů v této lize.
Kamil Vacek – Sparta ho v létě 2011 prodala do Chieva Verona působícího v Serii A. Po dvou letech strávených v Itálii se vrátil do Sparty v rámci ročního hostování, během kterého získal v památné sezoně 2013/2014 double. Po konci letošního ročníku se trvale přesunul zpět do Prahy. Po půl sezoně odešel na hostování do Mladé Boleslavi a následně do polského Piastu Gliwice. Hráčem Sparty definitivně přestal být v srpnu 2016, kdy přestoupil do izraelského Maccabi Haifa. Následovaly angažmá ve Slasku Wroclaw a Odense BK. Z dánského klubu se v létě 2019 vrátil do Česka a oblékal dres Bohemians až do této zimy. V Ďolíčku už s ním nepočítali a tak se v současnosti 34letý fotbalista přesunul do Pardubic, kde bude působit během jara.
Juraj Kucka – Podobně jako Pamič nebo Vacek, tak i slovenský záložník zamířil z Letné přímo do Serie A, kde se v lednu 2011 upsal Janovu. Na severu Itálie působil čtyři a půl roku. Potom následoval velký přestup do AC Milán, kde strávil dva roky a vyhrál s ním italský superpohár. Následovalo angažmá v tureckém Trabzonsporu, odkud se vrátil opět na Apeninský poloostrov, konkrétně do Parmy. Po jejím sestupu do Serie B v uplynulém ročníku odešel na hostování do Watfordu působícím v Premier League. V současnosti má 34 let.
Martin Zeman – Od 1. července 2011 následovalo v jeho případě několik hostování. Nejdříve na rok do Amdiry Wacker, poté na další rok do Viktorie Plzeň, se kterou získal domácí titul, a pak následovaly půl sezony v dresu Senice a Příbrami. Definitivní odchod ze Sparty přišel v červenci 2015. Tehdy směřovali jeho roky do švýcarského Sionu. Po roce se vrátil do Plzně, kde opět zvedl nad hlavu mistrovskou trofej. Po dvou a půl letech ve Viktorce následovaly krátké zastávky v izraelském Hapoelu Raanana, Příbrami a Liberci. V srpnu 2020 odešel do polského týmu Termalica Nieciecza, ve kterém působil až do začátku ledna letošního roku. V současnosti je 32letý fotbalista bez angažmá.
Bony Wilfried – Velmi zajímavou kariéru po odchodu ze Sparty na konci ledna 2011 zažil útočník z Pobřeží slonoviny. Jeho první zastávkou byl holandský Vitesse Arnhem, kde za dva a půl roku potvrdil vizitku kanonýra. Nejvíce se mu dařilo v poslední sezoně, když zaznamenal 31 gólů ve třiceti ligových zápasech, za což si vysloužil ocenění pro hráče roku v domácí soutěži. Skvělá čísla mu pomohla k angažmá ve Swansea působícím v Premier League. Střelecky se mu dařilo i tady, co mu vyneslo přestup do Manchesteru City za více než 32 milionů eur. V klubu vydržel rok a půl, během kterého získal Anglický ligový pohár. Potom následovalo hostování ve Stoke City a přestup zpět do Swansea. Ve velšském klubu se mu však už nedařilo tak, jako předtím a po roce a půl šel na hostování do katarského Al-Arabi. Po tomto působení mu skončila smlouva a půl roku zůstal bez fotbalu. V lednu 2020 podepsal kontrakt v Saúdské Arábii s Al-Ittihad Jeddah. Od prosince téhož roku byl pak bez klubové příslušnosti. Podle vlastních slov ještě nebyl připraven skončit s fotbalem, a proto se udržoval v kondici trénováním s velšským klubem Newport County. Koncem ledna letošního roku si 33letý zakončovatel našel nové působiště, přičemž se vrátil do Nizozemska, kde zažil úspěšné časy. S prvoligovým klubem NEC Nijmegen podepsal smlouvu dokonce aktuální sezony. Za zmínku stojí i zisk Afrického poháru v roce 2015 s reprezentací Pobřeží slonoviny.
Jan Holenda – Ze Sparty odešel ještě v lednu 2009/2010, kdy se jeho novým působištěm na dva a půl roku stala Anži Machačkala. Následoval rok Rostově a Tomsku. Po krátkém návratu do Rostova však už natrvalo zamířil zpět do Čech. V rozmezí let 2014–2016 hrával za Plzeň, se kterou získal dvě mistrovské trofeje. Potom hostoval v Bohemians. Začátkem roku 2017 přestoupil do Dukly Praha, v jejímž dresu po sezoně 2018/2019 ukončil kariéru. V současnosti má 36 let.
Václav Kadlec – Na Letné se těšil i z dalšího mistrovského poháru v sezoně 2013/2014. Po jeho zisku odešel do německého Eintrachtu Frankfurt, odkud se po roce a půl vrátil do Sparty v rámci půlročního hostování. Po návratu do mateřského klubu odehrál Kadlec u našich západních sousedů ještě šest měsíců. V roce 2016 posílil dánský FC Midtjylland, ale už po půl roku ho odkoupila zpět Sparta. Poté, co utrpěl vážné zranění kolene, tak v únoru 2020 ukončil profesionální kariéru ve věku 27 let. Když mu to zdravotní stav o půl roku dovolil, začal hrávat třetí třídu v kutnohorském okrese v Rudých Janovicích. V létě 2021 se pokusil o návrat do velkého fotbalu ve dvaceti devíti letech a na spolupráci se dohodl s Mladou Boleslavou, kde nejdřív nastupoval pouze za B-tým. V duelu s Českými Budějovicemi dne 6.11.2021 se poprvé objevil na lavičce A-týmu v nejvyšší české soutěži. Do utkání však nezasáhl. Na konci listopadu se však dočkal a v souboji s Jabloncem nastoupil na závěrečných 27 minut. V podzimní části si připsal do statistik ještě jeden ligový start, když hned v následujícím domácím zápase proti Pardubicím vstoupil do dění ve 37. minutě. Během zimy změnil působiště a odešel do Jablonce, kde bude působit v jarní části sezony.
Luboš Kalouda – Během sezony 2009/2010 byl ve Spartě na hostování z CSKA Moskva. V hlavním městě Ruska se však neprosadil, a tak následovaly další hostování ve Volgaru-Gazprom a ukrajinské Oleksandrii. V lednu 2012 ho čekala půlroční přestávka od fotbalu, po které se upsal Dukle Praha. V červenci 2014 odešel do Slovácka, ve kterém působil až do konce sezony 2016/2017, kdy se rozhodl ve třiceti letech ukončit kariéru. U fotbalu však částečně zůstal, protože komentoval zápasy jako fotbalový expert pro Českou televizi. Kromě toho investoval do manželčina podnikání a spolu mají firmu, která organizuje kroužky v mateřských a základních školách, ale také kempy, turnaje, soutěže a další akce. Navíc se snaží pomáhat sportovcům při jejich začátcích, ale také těm, kteří již končí kariéry a hledají další uplatnění.
Niklas Hoheneder – Sparta poslala rakouského fotbalistu na půlroční hostování do Austrie Vídeň v lednu 2011. Po jeho návratu byl následně prodán do německého klubu Karlsruher SC. Zde se zdržel jen půl roku a odešel do RB Lipsko, kde strávil tři a půl sezony a těšil se z triumfu v regionální severovýchodní soutěže a postupu do třetí ligy. Dalšími zastávkami se staly německé týmy SC Paderborn a Holstein Kiel. V červenci 2018 odešel z druholigového Kielu do Chemnitzeru FC působícím v regionální soutěži. A právě tam ukončil v dubnu letošního roku svoji kariéru ve věku 34 let. Po jejím konci zůstal v tomto klubu, kde zastává funkci asistenta manažera.
Trenér: Jozef Chovanec – Na této pozici působil u týmu do léta 2011 a v sezoně 2009/2010 tu získal mistrovský titul. Poté se přesunul na pozici generálního sportovního manažera, co trvalo půl roku. V létě 2012 odjel do Spojených arabských emirátů, kde se stal trenérem týmu FC Baniyas, se kterým získal klubový Gulf Cup. Jeho angažmá v asijské zemi skončilo v dubnu 2013. Téměř po roce bez klubu se dohodl na kontraktu se slovenským Ružomberkem, kde strávil jarní část sezony 2013/2014. Další ligový ročník byl již trenérem Slovanu Bratislava. Po této sezoně však v hlavním městě Slovenska nepokračoval a dosud jde o jeho poslední angažmá.
Zdroj: transfermarkt.com

Další novinky