Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Loucká tiskárna ve Znojmě před 400 lety vsadila na kvalitu a proslavila se

  17:00
Je tomu téměř 430 let, co opat Šebestián II. Fuchs Bádenský založil v louckém klášteře ve Znojmě knihtiskárnu. Nejstarší na Moravě sice nebyla, ale unikátní ano. Proslavila se důrazem na kvalitu. Později řemeslo oživili tiskaři z rakouského hradu. Tisklo se i jinde v kraji, například v Mikulově v hebrejštině.

Jiří Dufka z Moravské zemské knihovny v Brně | foto: Pavel Němec, Moravská zemská knihovna

Pro zřízení tiskárny byl potřeba vedle materiálního vybavení – tiskařského lisu nebo písmové sady – především kvalifikovaný personál. „A v tomto ohledu vyvinul právě Šebestián Fuchs nemalé úsilí, které se zúročilo ve vysoké kvalitě vyráběných tisků,“ vysvětluje Jiří Dufka z oddělení rukopisů a starých tisků v Moravské zemské knihovně v Brně. Později se ve starém Znojmě tisklo také přímo ve městě, tedy uvnitř městských hradeb.

Jak knihtisk v době Šebestiána Fuchse vypadal?
Tiskařské řemeslo se v zásadě neměnilo od Gutenbergových dob až do počátku 19. století. Výrobními materiály byl stále papír pořizovaný v bližším nebo vzdálenějším okolí a tiskařská čerň, kterou si obvykle vařily samotné tiskárny. Vedle nejviditelnějšího zařízení, knihtiskařského lisu, bylo třeba vlastnit několik písmových sad odlévaných často přímo tiskárnou. Pro tisk ilustrací sloužily dřevořezové štočky. Šlo o špalíčky, které nesly zrcadlově obrácený obraz ilustrace nebo dekorativních prvků a které byly vyráběny často přímo v dílně.

Kdo tiskárnu obsluhoval?
Klíčovým zaměstnancem byl sazeč. Jeho úkolem bylo z písma, tiskových štočků a různých výplňových prvků skládat obraz tiskové strany. V nejmenších dílnách s jedním lisem pracoval obvykle jen tiskař, často s vlastní rodinou a případně jedním nebo dvěma tovaryši. U větších dílen s více lisy se počet zaměstnanců poměrně navyšoval a zvyšovala se také specializace zaměstnanců – přibyl například řezáč dřevěných štočků pro tisk ilustrací a písmolijec, pokud si dílna vyráběla vlastní písmo. Práce trvala od jednotek dnů až po měsíce, záleží na rozsahu tisku. Důležité je upozornit na fakt, že z tiskáren vycházely knihy v tiskových arších, na rozdíl od dneška ještě nesvázané. Toto bylo úkolem knihařské dílny, kterou si nejčastěji vybíral až samotný zákazník.

Jaká v loucké knihtiskárně vznikala díla?
Dílna působila v době velkého napětí mezi jednotlivými náboženskými konfesemi (protestanti vystupovali proti římskokatolické církvi a naopak – pozn. red.). Nepřekvapí proto, že se zaměřovala především na obranu vlastních věroučných pozic a polemiky s oponenty, na jižní Moravě především se zdejšími novokřtěneckými komunitami. Ty představovaly radikální větev reformace a odlišovaly se od většinové společnosti svébytným způsobem života – katolický loucký klášter se vymezoval proti radikálním náboženským komunitám.

Proč vlastně v roce 1613 zanikla?
S datací zániku dílny bych byl opatrnější. Kdy zanikla, nevíme, z roku 1612 však máme doložený poslední zatím známý tisk. Zařízení v tiskárně zůstalo, chyběl už ovšem tiskař, který by práci organizoval. Důvodem byly zřejmě peníze – knihy nenacházely předpokládaný odbyt a klášter se dostával do dluhů.

Znojemský knihtisk je od počátku 18. století spojen také s novou tiskárnou uvnitř městských hradeb...
Na začátku 18. století působily na Moravě dílny jen v Brně a Olomouci, pro Znojmo byly relevantní ještě dílny ve Vídni, případně Kremži a na nedalekém hradě Wildbergu u Hornu. Z hradní tiskárny přišli do Znojma také první dva tiskaři Christian Anton Wagner a Jan Václav Svoboda. Ve Znojmě tiskli od roku 1703, resp. 1708, přesnou adresu dílny ale neznáme. Uvedení knihtisku do Znojma se ovšem sveřepě bránily stávající dílny v Brně a Olomouci, na čas byla zdejší dílna dokonce úředně uzavřena. Její obnova byla spojena až s udělením císařského privilegia pro tisk, které získal Jan Václav Svoboda v roce 1717.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Můžete představit nejvýznamnější tiskaře a jejich osudy? 
Tiskařský provoz ve Znojmě v 18. století reprezentují v zásadě čtyři jména: zmínění Wagner a jeho nástupce Svoboda, dále Anna Terezie Svobodová a Antonín Jan Prajz. O Wagnerovi nevíme mnoho. Kromě několika málo známých tisků můžeme usuzovat možné neúspěchy při zavádění živnosti – dílnu po pěti letech prodal a opět mizí z dohledu. Jan Václav Svoboda je naopak doložen velmi dobře. O existenci své dílny se musel utkat s konkurenty z Brna a Olomouce a přes počáteční neúspěchy se mu ji podařilo udržet a posílit svou pozici privilegii na tisk některých publikací. Vdovským právem převzala po jeho smrti dílnu o generaci mladší manželka a i ona musela o udržení dílny soupeřit, protože jejím novým manželem nebyl tiskař, což by za běžných okolností znamenalo „ztrátu licence“. Po smrti Svobodové dílnu převzal její zeť Prajz, který dokázal skomírající podnik opět postavit na nohy. Velký otřes pro tiskárnu znamenaly josefinské reformy v 80. letech 18. století, kdy někteří tradiční zákazníci zcela zmizeli ze scény a bylo třeba vystavět nový nakladatelský program podniku.

Tato tiskárna pokrývala svými výrobky nejen širokou oblast jihovýchodní Moravy, ale i přilehlé oblasti Rakouska a Čech. Kde jinde v té době byly na jihu Moravy tiskárny?
Nejprve je třeba vzít do úvahy, že hranice mezi Moravou a Dolními Rakousy byla stejně významná jako linie mezi Čechami a Moravou. Nejednalo se tedy o takovou bariéru, jak by se dnes mohlo jevit. Kromě zmiňovaných dílen v Brně, Olomouci, Vídni nebo Kremži tvořila nejvýraznější konkurenci dílna v blízkém Retzu, která vznikla záhy po znojemské. V druhé polovině století vzrostl i počet brněnských tiskáren a dílna se taky nakrátko objevila i v nedalekém Mikulově, kde se specializovala na tisk v hebrejštině. Na sklonku 18. století se na mapě tiskáren po dvou staletích objevila znovu Jihlava. Nicméně v 16. a 17. století byl tiskařský provoz v zemi výrazně pestřejší.

Kde se tisklo?
V Mikulově, Oslavanech, Náměšti, Lulči, Velkém Meziříčí, Velkých Němčicích a samozřejmě v Ivančicích a Kralicích. Nicméně tiskárna uvnitř znojemských hradeb těžila z geografické blízkosti řady klášterů a také náboženského provozu v menších městech v okolí – významnými zákazníky byla totiž náboženská bratrstva, která tvořila jednu z páteří tehdejšího společenského života. Vlastním nákladem potom tiskaři vydávali modlitební knížky, kramářské písně nebo třeba slabikáře a katechismy.

Jak prestižní zaměstnání to tehdy bylo? 
Spíš než o zaměstnání šlo o řemeslo, tiskaři se tak řadili mezi další počestné měšťany, dnes bychom je v rámci lokality zařadili mezi střední třídu. Pozici tovaryšů už bychom naopak mohli označit za proletářskou, pracovali většinou na smluvním základě za nepříliš vysokou mzdu. Vyučení a často také sňatek s vdovou po některém z kolegů spojený s převzetím dílny jim však mohlo zajistit samostatné živobytí.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Bývalý ředitel finančního úřadu kryl úniky a bral „dárky“, dostal podmínku

24. dubna 2024  15:01,  aktualizováno  16:48

Bývalý ředitel brněnského finančního úřadu Miroslav Kuba si už třikrát vyslechl podmíněný trest za...

Muž dohnal a zaklekl zloděje. Strach jsem neměl, jsem takto nastavený, říká

24. dubna 2024  14:08

Zrovna se autem vracel domů, když na brněnské tramvajové zastávce spatřil starší paní, jak se...

Sigma má nabídku od Američanů, investor naznačil zájem jen o menšinový podíl

24. dubna 2024  11:39

Prasečí hlavy a další tvrdé vzkazy nespokojených fanoušků mírnili funkcionáři fotbalové Sigmy...

Stát chtěl kvůli podvodu po elektrárně miliardu a půl, soud obžalované zprostil

24. dubna 2024  11:14

Státní podporu v hodnotě stovek milionů korun získala firma provozující jednu z největších českých...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...