Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakousko a Německo v březnu zruší většinu protiepidemických opatření

Odpůrci opatření byli v Rakousku hodně aktivní. foto: AP

Rakousko zruší od 5. března téměř veškerá proticovidová opatření. Při vstupu do země bude potřeba doklad o očkování, o prodělání nemoci či negativní test na covid-19. Nutnost nosit respirátor bude zachována ve veřejné dopravě, v supermarketech či v nemocnicích. Zásadní epidemiologická opatření do 20. března postupně skončí také v Německu.
  15:20aktualizováno  18:17

Rakouské pravidlo 3G, které vyžaduje, aby lidé byli očkovaní (Geimpfte), infekci překonali (Genesene), případně měli negativní test (Getestete), bude napříště platit pouze pro zaměstnance a návštěvníky domovů pro seniory, pečovatelských domů a nemocnic.

V těchto zařízeních také zůstávají povinné respirátory FFP2. Povinnost nosit ochranu dýchacích cest bude platit dále i ve veřejné dopravě, na zastávkách, v obchodech se základními potřebami, v bankách či na poštách. Jinde budou respirátory již jen doporučené.

„Výhled nám ukazuje, že si můžeme opatrně a obezřetně, ale důrazně, kousek po kousku, vzít zpět svobodu, kterou nám virus sebral. Musíme mít ale na paměti, že pandemie ještě neskončila a Rakousku ji dosud zcela nepřekonalo,“ zdůraznil ve středu rakouský kancléř Karl Nehammer. 

Od 21. února bude obecné pravidlo 3G platit také při vstupu do Rakouska ze všech zemí kromě těch s rizikem koronavirových variant.

Pro lidi, kteří nemají třetí dávku vakcíny či se nevyléčili z koronaviru v posledních devadesáti dnech, dosud v Rakousku platila povinnost předkládat při příjezdu do alpské země doklad o očkování či prodělání nemoci a zároveň negativní výsledek PCR testu.

Rakouská vláda dále uvolnila pravidla pro neočkované, kteří budou od první březnové soboty moci vstupovat do všech prostor, kam měli dosud omezený přístup. Restaurace či hotely tak budou moci přijímat jakékoliv hosty bez rozdílu, nebude zapotřebí ani negativní test na covid-19. 

Již dříve rakouská vláda uvedla, že takzvaný lockdown pro neočkované uvolní tuto sobotu. Poté až do 5. března ale budou neočkovaní stále potřebovat negativní test.

Na povinném očkování Rakušané trvají

Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein se vyslovil pro změnu testovací strategie, neboť podle něj „pravidelně testovat lidi bez příznaků a s posilovacími dávkami nedává smysl a stojí hodně peněz“. Minimálně do 31. března však testování zůstává zdarma.

Na povinném očkování, které Rakousko zavedlo začátkem února, vláda „samozřejmě“ nadále trvá, uvedl Mückstein. 

Nehammer však v této souvislosti uvedl, že kabinet do 15. března očekává zprávu komise zdravotních a právních expertů, kteří budou posuzovat vhodnost tohoto opatření.  

Podle Reuters tím naznačil, že by očkovací povinnost mohla být zrušena ještě předtím, než stát začne odmítačům vakcinace rozdávat pokuty.

Opatření do 20. března zruší i Německo

Zásadní opatření proti covidu-19 skončí během března i v Německu. Kancléř Olaf Scholz nicméně upozornil, že země je nyní na vrcholu vlny covidové varianty omikron a že není vyloučeno rozšíření dalších variant. 

Důležité je proto podle něj pokračovat v podpoře očkování, které zemi může pomoci připravit se na nadcházející podzim a zimu, kdy by se mohly objevit další koronavirové vlny. Smysl podle Scholze má i všeobecná očkovací povinnost. „Je potřebná pro příští podzim a zimu,“ řekl.

Primátorka Berlína Franziska Giffeyová uvedla, že rozvolnění nastane ve třech krocích. Nejdříve odpadnou omezení na soukromá setkání očkovaných a uzdravených a také se otevřou obchody neprodávající zboží denní potřeby neočkovaným, do kterých nyní v řadě regionů nemohou. 

Od 4. března budou moci neočkovaní lidé s testem také do hotelů a restaurací. Pro očkované a uzdravené s dodatečným testem se otevřou diskotéky a kluby. Velké akce, jako jsou například sportovní zápasy, budou moci přivítat více návštěvníků. 

Vytíženost hal bude možná až do 60 procent kapacity, nejvýše však do 6000 návštěvníků, do venkovních stadionů bude moci až 25 tisíc lidí, pokud tak nepřekročí 75 procent jejich kapacity.

Den znovuzískání svobody

Poslední krok nastane 20. března, od kterého s výjimkou roušek a vzájemných odstupů nebudou platit žádná další zásadní omezení.

Datum 20. března, které některá média označují jako „den znovuzískání svobody“, nebylo vybráno náhodně. Protiinfekční zákon, který v Německu určuje rozsah restrikcí, totiž počítá s tím, že omezení mohou platit nejdéle do 19. března. Prodloužení jejich platnosti za toto datum je možné o nejvýše tři měsíce za souhlasu parlamentu.

Scholz se proto se zemskými premiéry dohodl, že stávající podoba protiinfekčního zákona nepočítá s možným novým šířením koronaviru na podzim, proto je potřeba znění upravit.

Vláda chce rovněž provést revizi karanténních podmínek vstupu do Německa z vysoce rizikových zahraničních oblastí, kterou je nyní i Česká republika. Cílem je usnadnit cestování rodinám s malými dětmi, které ještě nejsou očkované, proto se nemohou vyhnout karanténě. 

Po příjezdu z vysoce rizikových oblastí nyní pro neočkované platí desetidenní karanténa, kterou je možné zkrátit po pěti dnech negativním testem. Dětem mladším šesti let karanténa končí automaticky po pěti dnech. Očkování je v Německu jako v celé Evropské unii dostupné pro děti starší pěti let.

Scholz a zemští premiéři budou o epidemické situaci znovu jednat 17. března, tedy krátce před zrušením většiny opatření.

20. listopadu 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!