3. března 2022 • 14:55

Dostál a spol., 13 tref českých gólmanů: první byl Bříza, kdo slavil už dvakrát?

Autor: iSport.cz
0
  • Video se připravuje ...

Mladý český brankář Lukáš Dostál se v noci na čtvrtek zapsal do historie. V utkání zámořské AHL stvrdil výhru svého San Diega nad Coloradem (5:2) trefou přes celé kluziště. Stal se tak 11. českým brankářem v historii, kterému se něco takového povedlo. Jako první slavil v roce 1990 Petr Bříza, loni se v extralize jako první po vlastní střele trefil i Filip Novotný. Projděte si výčet všech gólů českých brankářů (a jednoho slovenského v extralize), kteří sami vstřelili nebo jim byl připsán gól.

• 1990: Petr Bříza

V Evropské lize v Luganu vstřelil 16. 11. 1990 sparťanský brankář v zápase Sparta-Bukurešť (8:0) úvodní gól již v 16. minutě, když zachytil puk a okamžitě vypálil na branku Steauy. Rumunský gólman se srazil se sparťanským útočníkem Ladislavem Svobodou a puk doklouzal až do sítě. Sudí však přesto chybně označili za autora branky Svobodu.

• 1999: Jaroslav Miklenda

Ve 32. kole 2. ligy (skupina o 1.-8. místo) se v souboji vedoucích týmů 30. 1. 1999 mezi Ytongem Brno a Šternberkem blýsknul šternberský gólman při power play domácích, když lapil puk, který poté obloučkem poslal do branky.

• 2005: Jakub Čech

Po Petru Mrázkovi druhý nejmladší brankář, který kdy hrál nejvyšší soutěž, vstřelil 31. 10. 2005 v zápase 1. ligy Sareza Ostrava-Havířov (6:4) branku při power play hostů. 23 sekund před sirénou vyrazil střelu do rohu a havířovský Přemysl Sedlák špatnou nahrávkou poslal puk omylem do vlastní sítě.

• 2010: Dominik Furch

Dvacetiletý gólman Berouna se stal 23. 10. překvapivým hrdinou zápasu 1. ligy ve Vrchlabí (3:2p). Minutu a půl před koncem prodloužení bylo Vrchlabí u puku, a když rozhodčí signalizovali výhodu po faulu jednoho z berounských hráčů, brankář Koutský odjel na střídačku. Domácí si ale po nezpracované přihrávce dali přes celé hřiště do prázdné branky vlastní gól, který rozhodčí připsali Furchovi. Právě on se před tím dotknul puku jako poslední z Berounských.

• 2012: Dominik Furch

Jednadvacetiletý gólman Slavie vstřelil 1. dubna 2012 jako první brankář gól v extralize. V 10. kole play out Litvínov-Slavia (2:1) při signalizované výhodě domácích vyrazil betonem puk a dezorientovaný litvínovský bek Jareš jej pak v čase 14:39 umístil do vlastní branky. Furch byl posledním ze Slavie, kdo se dotknul kotouče.

• 2014: Marek Čiliak

Slovenský gólman Komety Brno vstřelil gól 24. 10. v zápase 15. kola Zlín-Kometa. Při signalizované výhodě domácích ve 40. minutě útočník Roman Vlach nahazoval na modrou, přihrávku nikdo nezachytil a puk doskákal až do zlínské branky. Posledním, kdo se z hostů dotknul kotouče, byl právě Čiliak.

Kuriózní gól! Vlach si dal vlastňák do prázdné, gól připsali brankáři
    Video se připravuje ...

• 2015: David Honzík

Jednadvacetiletý gólman Sokolova vstřelil 12. dubna 2015 gól v posledním utkání kvalifikace o postup do 1. ligy. Do zápasu proti Táboru přitom zasáhl až v polovině zápasu. Hosté od 40. minuty hráli bez brankáře, jediný gólman Klestil se totiž zranil. Sokolov vyhrál 16:3 a ve 43. minutě se právě Honzík zapsal mezi střelce, když lobem přes celé hřiště zvyšoval na 7:3.

• 2018: Jakub Vondraš

Patnáctiletý gólman vstřelil 24. listopadu 2018 v zápase extraligy dorostu jediný gól Třemošné v souboji s Plzní (1:6). Ve 43. minutě vyrazil střelu a jeden z plzeňských hráčů si při avizované výhodě vstřelil vlastní gól. Trefa byla tudíž připsána brankáři domácích.

• 2020: Lukáš Pařík

Osmnáctiletý brankář zažil 10. března nejpovedenější večer kariéry. V zápase WHL pomohl Spokane 36 zákroky k výhře 3:0 nad Kamloops a poslední trefu v čase 59:18 dokonce zařídil sám, když si u levé tyčky sebral puk při power play soupeře a vyhodil ho přes celé kluziště až do branky.

• 2021: Filip Novotný

Devětadvacetiletý brankář se zapsal do historie extraligy. 29. ledna ve 40. kole pečetil výhru Karlových Varů v Mladé Boleslavi 3:1. A co víc, jako první gólman v nejvyšší soutěži se trefil po vlastní střele. V čase 59:34 skóroval ranou přes celé hřiště při power play domácích.

Mladá Boleslav - Karlovy Vary: Zápis do historie! Novotný se trefil přes celé hřiště, 1:3

• 2021: Dominik Pavlát

Jednadvacetiletý brankář vstřelil gól 2. září v přípravném zápase Slavia-Plzeň 2:4 a v čase 55:53 stvrdil výhru hostů střelou od branky přes celé hřiště při power play Pražanů.

• 2021: Jakub Málek

Devatenáctiletý gólman Vsetína vstřelil gól 20. října ve 13. kole Chance ligy. Nejprve zachytil nahozený puk a střelou přes celé kluziště pečetil v čase 58:55 výhru svého týmu 4:1 v Havířově.

• 2022: Lukáš Dostál

Jednadvacetiletý gólman vstřelil gól 2. března v zápase AHL, když zachytil při power play domácích puk za brankou a ranou přes celé hřiště trefil prázdnou klec. V čase 59:40 tak pečetil výhru San Jose Gulls na ledě Colorada Eagles 5:2. V utkání si navíc připsal 51 zákroků.