Domů     Co jste netušili o svalech?
Co jste netušili o svalech?
7.3.2022

Pokud bychom byli jen kost a kůže, naše tělo zůstane bezvládnou hmotou. Naštěstí máme svaly!

Jen díky nim můžeme chodit, hýbat se či ovládat mimiku obličeje (kosterní svaly), díky nim pracují naše orgány (hladké a srdeční svalstvo).

Kdybychom chtěli svaly spočítat, jen těch kosterních má každý z nás více než 600. Polovina z nich sídlí na nohou, asi 28 % na rukou a zbytek a hlavě a trupu.

Hůř už by se nám počítaly tisícovky mikroskopických svalových vláken – základních jednotek svalu, tvořených v podstatě jedinou buňkou.

Všechna vlákna jsou v těle připravena již ve chvíli, kdy se narodíme, a u průměrného dospělého dosahují úctyhodných 40 % hmotnosti těla.

A jaký je to vůbec materiál? Významnou část svalů tvoří bílkoviny, více než 70 % je však voda!

Týmoví hráči

Samotný sval toho většinou moc nezmůže, potřebuje pomocníky! Pokud chceme třeba udělat krok, v pohotovosti je hned 200 svalů najednou!

Nejvíce se nadřou lýtkové svaly, které posouvají nohu vpřed. Stehenní a hýžďové svaly musí táhnout tíhu končetiny, zádové a břišní držet rovnováhu těla a svaly paží a ramen jsou nutné pro pravidelné tempo chůze.

Ani k vyjádření emocí nám jeden sval nestačí. Uvádí se, že 17 svalů potřebujeme k tomu, abychom se usmáli. Raději se budete mračit? V tom případě musíte svalů zapřáhnout celých 43!

Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay
Všechna svalová vlákna jsou utvořena už ve chvíli, kdy se narodíme. Foto: OpenClipart-Vectors / Pixabay

Spolehliví pracanti

A jak vůbec svaly pracují? Jednoduše se stahují a natahují, čemuž se odborně říká svalová kontrakce. Tímto cvičením nejen umožňují pohyb, ale samozřejmě produkují teplo – dokonce až 85 % veškerého tepla v těle.

I proto se začnou rychle stahovat neboli třást, když je nám zima. Produkce tepla se na chvíli o něco zvýší a svaly nás tak chrání před podchlazením. Dokud se tedy nevyčerpají energetické zásoby v těle.

Na zvířata nemáme!

Oproti zvířatům nás příroda moc neobdařila, Třeba slon africký má 100 000 svalů, jen 40 000 v samotném chobotu!

V poměru počtu svalů na velikost těla vyniká housenka, kterou protkává neuvěřitelných 400 svalů. Může být díky tomu například vnitřní částí těla o krok napřed než končetinami, což vytváří její typický vlnivý pohyb.

Pokud jde o velikost a sílu svalů, obdařeni jsou koně, krávy, buvoli, nosorožci či medvědi. K mimořádným kulturistům patří klokani!

Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.
Vysportovaní klokani patří k největším svalovcům živočišné říše. Foto: Sandid / P/ixabay.

Nejdelší, nejmenší, nejsilnější…

Ten úplně nejmenší sval v těle najdeme ve středním uchu. Jmenuje se třmínkový, měří sotva 2 milimetry, ale je cenným ochráncem našeho sluchu. Při velkém hluku se stáhne, tím omezí pohyb třmínku a dovnitř ucha se nedostane tolik energie.

Největším obrem je oproti tomu velký sval hýžďový, pověřený řadou důležitých funkcí. Pomáhá nám udržovat vzpřímený postoj, ovládá kyčelní kloub a podporuje pohyb kolene.

Co když ale chceme měřit délku a nikoliv celkovou mohutnost? Pak vede štíhlý krejčovský sval, táhnoucí se šikmo podél stehna až k vnitřní straně kolene.

Kdyby si svaly daly závody v síle, zvítězily by ty na jazyku. Díky nim prý jazyk unese až 90 kilogramů! Mimochodem jako jediné svaly v těle jsou umístěné pouze na jednom konci.

Téměř všechny svaly po těžké práci někdy odpočívají. Sval srdeční nikoliv! I když se po celý život stahuje a natahuje bez zastavení, nikdy se neunaví – jak to dělá?

Oproti kosterním svalům má mnohem více mitochondrií, speciálních útvarů v buňkách, které dodávají potřebnou energii.

Žádnou velkou pohodičku však nemají ani oční svaly, které vykonají více než 100 tisíc pohybů denně. 10 tisíc pohybů uskuteční třeba i za jedinou hodinu, když si v klidu čtete knížku.

Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.
Hladké srdeční svalstvo se napracuje ze všech nejvíc. Naštěstí na to má dostatek energie. Foto: GDJ / Pixabay.

Nechybí vám některý z nich?

Co je to za zvláštní útvar?“ Když se v 90. letech 20. století začne masově chodit na vyšetření mamografem, u některých žen se v oblasti hrudníku objeví něco „navíc“. Nádor to však není!

Ukáže se, že jde o sval sternalis, úzký proužek na hrudníku, přítomný asi jen o 8 % populace. Jeden ze skupiny svalů, které evoluce postupně lidem vymazává, protože již ztratily svou funkci. U všech ale ještě nezmizely!

Stejně jako occipitalis minor na týlu, který umožňoval našim předkům hýbat ušima, dlouhý sval dlaňový, který napomáhal pohybu lokte a zápěstí, nebo sval plantaris na vnitřní straně lýtka, jehož původním úkolem je pomoc při ohybu kolena.

10 % lidí ho však nemá a kolenem hýbe bez problémů.

Na prstech je nehledejte

Svaly pokrývají celou naši kostru. Nebo spíš skoro celou – výjimkami jsou třeba prsty. I přesto, že hlavně těmi na rukou mohutně hýbeme.

O pohyb se tu starají šlachy, napojené nad zápěstím jsamozřejmě na sval! Jmenuje se hluboký ohýbač prstů a vede podél celého předloktí.

Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.
Kulturistika jako samostatný sport se začne rozvíjet koncem 19. století. Foto: Herolind08 / Pixabay.

Upravte si je podle svého!

Čím víc svaly používáme, tím jsou větší a silnější! Toho si lidé všímají již v antice, kdy si tvarují tělo prostřednictvím zvedání závaží.

Ovšem až koncem 19. století, ruku v ruce s věděckým výzkumem efektů silového cvičení, vzniká kulturistika jako samostatný sport.

Za duchovního otce je považován Eugen Sandow (1867–1925), Němec žijící v Londýně, kde si dobře vydělává senzačními siláckými kousky. O pěstování svalů ale píše i odborné knihy a na přelomu 19. a 20. století pořádá první profesionální kulturistické soutěže.

Místo posilovny červené víno

Cvičení vám nestačí? Existuje samozřejmě spousta potravinových doplňků. Ale dá se jít i jinou cestou…

Před dvěma lety například lékaři z Harvardu přicházejí se zjištěním, že blahodárné účinky na sílu a objem svalů má červené víno! Přesněji látka resveratrol, obsažená ve velkém množství ve slupkách tmavých hroznů.

Když vědci potkanům nasimulují sníženou gravitaci, která oslabuje svaly astronautů ve vesmíru, díky dávkám resveratrolu zůstávají v plné síle!

Budeme mít umělé?

Všechno, co v těle nefunguje, prý jednou půjde nahradit. A výjimkou nejsou ani svaly! Na těch umělých už pracuje řada vědeckých týmů.

Nadějnou metodou jsou nanotrubičky z grafenu, který umí převádět elektrické napětí do pravidelného rozvinování a stahování.

A se zajímavou vychytávkou přijdou před pár lety i vědci z Tchaj-wanu. Umělé svaly doplní buňkami z cibule, pro lepší vodivost potaženými vrstvou zlata! K každém případě by prý umělé svaly měly být až 10x silnější než ty pravé.

Foto: úvodní foto: Barroa Artworks / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
věda a technika
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Ožije vyhynulý blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá“. Při troše štěstí a odborného umu ale může znovu ožít. Je to dozajista nejslavnější vyhynulý pták. I když nelítá. Křídla mu zakrní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív