Buly - debata expertů

V Schonachu kraloval Riiber a je opět v čele SP, Portyk skončil jednadvacátý

Suverénní Nor Jarl Magnus Riiber vyhrál v Schonachu čtvrtý závod Světového poháru sdruženářů za sebou a ujal se průběžného vedení elitního seriálu. Rakušan Johannes Lamparter, který tentokrát doběhl druhý, na něj před nedělním "finále" ztrácí jediný bod. Tomáš Portyk obsadil 21. místo, ostatní tři Češi závod nedokončili.

Fenomén posledních let Riiber nemohl na Hrách v Pekingu kvůli koronaviru naplnit medailové ambice a přišel také o vedení v seriálu, ale po olympiádě zatím nenašel přemožitele. Nejprve triumfoval v Lahti a minulý týden vyhrál oba závody v Oslu.

V Německu ovládl skokanskou část a na trať vyrazil s půlminutovým náskokem před japonskou dvojicí Rjota Jamamoto, Jošito Watabe. Na druhou příčku se brzy dostal Lamparter, který byl po skoku šestý, ale Riibera neohrozil a doběhl o 38 sekund za ním.

Čtyřiadvacetiletý Nor si připsal dvanácté vítězství v sezoně, celkově jich má na kontě už sedmačtyřicet. V neděli může Světový pohár ovládnout počtvrté za sebou.

Portyk byl po skoku na děleném 19. místě, v běhu si o dvě příčky pohoršil a za vítězem zaostal o více než dvě a půl minuty. Jan Vytrval běžeckou část nedokončil, Ondřej Pažout s Lukášem Daňkem do ní nenastoupili.

Japonská sdruženářka Anju Nakamurová
zdroj: ČTK/DPA autor: Tom Weller

V Schonachu dominovaly japonské sdruženářky, vyhrála Nakamurová

Ve skokanské části si nejlépe vedla Annika Sieffová z Itálie, která vyběhla do druhé části závodu z prvního místa. Jenže na pětikilometrové trati měla víc sil Japonka Anju Nakamurová. Při absenci suverénní Norky Gydy Hansenové Westvoldové zvítězila o 11 sekund před krajankou Harukou Kasaiovou. Italka Sieffová doběhla nakonec třetí. Češka Tereza Koldovská obsadila 20. příčku.

SP v severské kombinaci v Schonachu (Německo):

Muži:
1. Riiber (Nor.) 23:48,9, 2. Lamparter (Rak.) -38,1, 3. Graabak (Nor.) -44,2, 4. Geiger (Něm.) -44,4, 5. Herola (Fin.) -47,3, 6. A. Watabe (Jap.) -1:27,7, 7. Ilves (Est.) -1:34,7, 8. Rehrl (Rak.) -1:36,0, 9. Jamamoto (Jap.) -1:38,0, 10. Frenzel (Něm.) 1:40,2, ...21. Portyk -2:33,1, Vytrval (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 20 závodů): 1. Riiber 1283, 2. Lamparter 1282, 3. Geiger 919, 4. Graabak 733, 5. Ilves 603, 6. Frenzel 584, ...31. Portyk 78, 41. Vytrval 33, 49. Daněk 10, 54. Pažout (oba ČR) 3.

Ženy:

1. Nakamurová 14:22,3, 2. Kasaiová (obě Jap.) -11,1, 3. Sieffová (It.) -39,2, ...20. Koldovská (ČR) -4:38,5.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů): 1. Westvoldová 600, 2. Hagenová (obě Nor.) 361, 3. Volavšeková (Slovin.) 327, ...22. Koldovská 48.