Basketbalisté Opavy po 19 letech sesadili Nymburk z trůnu a ovládli ČP

foto Finále Českého poháru basketbalistů: ERA Basketball Nymburk - BK Opava, 13. března 2022 v Lounech. Tým Opavy se raduje ze zisku poháru.

Louny - Basketbalisté Opavy vyhráli po 19 letech Český pohár. Ve finále v Lounech zvítězili nad favorizovaným Nymburkem 97:93 a vybojovali šestý triumf v historii soutěže. Naposledy slavili v roce 2003, od té doby třikrát v letech 2004, 2017 a 2019 svému dnešnímu sokovi podlehli ve finále.

Fotogalerie

Nymburk v soutěži poznal přemožitele po 53 zápasech a nevyšel mu útok na šestý triumf za sebou a šestnáctý celkově. Slezanům pomohl k úspěchu ve finále 23 body nejlepší střelec zápasu Radim Klečka, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem závěrečného turnaje.

"Je těžké teď popsat své pocity. Bavili jsme se o tom, že bychom rádi něco vyhráli. Velký respekt Nymburku, protože to je výborná organizace. Když se ale všechno sejde, můžeme je nachytat. Jsem rád, že se Nymburk soustředil na Český pohár, nemá za sebou žádný evropský. O to je to cennější," řekl trenér Opavy Petr Czudek.

"My jsme nastoupili dobře do zápasu, rozhodili jsme jejich pohodu. Bylo jasné, že budou stahovat. Naštěstí jsme v závěru dali nějaké trojky. Sice ta třetí čtvrtka vypadala z naší strany hůř, byly tam volné otevřené trojky, ale to už bychom chtěli moc. Jsem hrozně šťastný, že ta parta mohla zvednout nad hlavu pohár," doplnil Czudek.

Opavě se povedlo porazit Nymburk v této sezoně už podruhé. V listopadu v lize nad úřadujícími sedmnáctinásobnými českými šampiony vyhrála 100:98 a uštědřila mu dosud jedinou prohru v tomto ročníku soutěže. K dnešní výhře si pomohla 16 trojkami.

V úvodu finále se dostala Opava do vedení 7:2, ale Nymburk odpověděl devítibodovou šňůrou, kterou ukončila až trojka Jakuba Šiřiny. Po první čtvrtině i díky střelbě z dálky drželi náskok Slezané, kterým pomohly trefy Jana Švandrlíka a Jakuba Slavíka.

Druhou čtvrtinu svěřenci Petra Czudka opanovali. Mezi 16. a 19. minutou předvedli šňůru 13:0 a vedli 53:35. Na rozdíl 18 bodů se před poločasem dostali ještě dvakrát. Opava dala za poločas 10 trojek ze 17 pokusů, tři zaznamenal Šiřina.

Nymburk dobrým nástupem do druhého poločasu stáhl manko do 26. minuty na 57:65 díky trojce Jerricka Hardinga. Opavu dostali zpět do dvouciferného náskoku postupně Filip Zbránek a Miroslav Kvapil, potom Zbránek čtyřmi body body v rychlém sledu zajistil i rozdíl 11 bodů. Trojka Lukáše Palyzy, čtyři body Luboše Kováře ale znamenaly snížení na 69:73 a Colbey Ross s klaksonem na konci třetí čtvrtiny snížil na tři body.

Gorjok Gak sice pak hned smečí stáhl ztrátu na 73:74, ale Opava odpověděla devítibodovou šňůrou, kterou řídil sedmi body včetně dvou trojek Klečka. Další trefou z dálky odpověděl střelec zápasu na Palyzovou snížení a na 88:76 zvýšil smečí Mattias Markusson. Nymburk se ještě dostal dvakrát k soupeři na dva body, naposledy to bylo v čase 39:25 díky trojce kapitána Vojtěcha Hrubana. Ale pojistku zařídil úspěšným průnikem 17 vteřin před koncem Šiřina.

"Rozhodly poslední dvě, tři minuty druhé čtvrtiny, kdy oni trefili těžké střely a nám naopak nepadly. Těžili z našich chyb. My jsme bohužel neměli time out, abychom to zkusili zastavit. Dostali jsme ale zpátky do zápasu, což je hrozně těžké z minus 18. Vezme vám to sílu a nejste úplně koncentrovaní do konce. Měli jsme tam zvolit jiná řešení. Ale to je život. Opava odehrála dobrý zápas, trefila neskutečné střely a vítězství si zaslouží," prohlásil trenér Nymburka Aleksander Sekulič.

V zápase o 3. místo Pardubice porazily Brno 79:74 a dosáhly nejlepšího výsledku v soutěži od roku 2018, kdy podlehly až ve finále Nymburku. Spravily si chuť po loňské porážce v duelu o bronz s Hradcem Králové.

Dvaceti body pomohl k pardubickému úspěchu Dantez Walton, Josef Potoček a Tomáš Vyoral si připsali po 14 bodech. Brnu nestačilo ani 21 bodů nejlepšího střelce utkání Rashada Maddena.

Brnu se povedl vstup do utkání. Rychle vedlo 9:4 a v 5. minutě uniklo dokonce na desetibodový rozdíl. Beksa ale ještě v první třetině otočila stav na 24:20 a ve druhé čtvrtině unikla dvakrát do devítibodového náskoku.

Ve 27. minutě zvýšil trojkou Vyoral už na 56:44 - nejvyšší rozdíl v celém utkání. První polovina čtvrté čtvrtiny patřila Brnu a Viktor Půlpán mu dokonce v čase 35:18 získal vedení 70:69. Pardubice ale odpověděly a do konce zápasu už vedení nepustily.