Odermatt poprvé vyhrál Světový pohár alpských lyžařů, sjezdu vládl Kilde

foto Švýcarský lyžař Marco Odermatt v cíli sjezdu SP v Courchevelu.

Courchevel (Francie) - Švýcar Marco Odermatt se stal poprvé celkovým vítězem Světového poháru v alpském lyžování. Malý křišťálový glóbus za hodnocení sjezdu získal premiérově Nor Aleksander Aamodt Kilde.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt si pojistil celkový triumf dnešním druhým místem ve sjezdu ve finále zimy v Courchevelu, v kterém skončil za Rakušanem Vincentem Kriechmayrem. Odermatt má tři závody před koncem nedostižný náskok 359 bodů před Kildem a je prvním švýcarským vítězem seriálu SP po Carlu Jankovi, který slavil v roce 2010.

Odermatt, už jistý vítěz obřího slalomu, v němž je olympijským vítězem z Pekingu, vystřídal na piedestalu pro nejlepšího sjezdaře zimy Francouze Alexise Pinturaulta, za nímž byl loni druhý.

V dramatickém boji o krále sjezdu uhájil Kilde čtvrtým místem v Courchevelu vedení o třináct bodů před Švýcarem Beatem Feuzem, jenž dojel v závodu třetí a skončilo tak jeho čtyřleté panování v hodnocení sjezdu.

Kilde vyhrál vedle sjezdu i pořadí superobřího slalomu a obě rychlostní disciplíny v jedné sezoně ovládl jako první od roku 2015, kdy to dokázal jeho krajan Kjetil Jansrud. "Mám dva glóby, o tom jsem ani nesnil, ale s dobrým týmem v zádech to je možné," řekl Kilde.

Olympijský vítěz Feuz startoval první a Kilde za jeho časem s trojkou zaostal o 31 setin. V tu chvíli je dělily ve prospěch Nora jen tři body a kdyby se některý ze sjezdařů vtěsnal mezi ně, Feuz by jako první vyhrál sjezd popáté za sebou. To se ale nakonec nestalo.

Odermatt totiž oba elitní sjezdaře překvapivě porazil a o první vítězství ve sjezdu ho nakonec připravil Kriechmayr.

Pořadí sjezdu mužů v Courchevelu:

1. Kriechmayr (Rak.) 1:50,43, 2. Odermatt -0,34, 3. Feuz (oba Švýc.) -0,54, 4. Kilde (Nor.) -0,85, 5. Hemetsberger (Rak.) -1,31, 6. Paris (It.) -1,54, 7. Crawford (Kan.) -1,59, 8. Cochran-Siegle (USA) -1,63, 9. Danklmaier (Rak.) -1,76, 10. Ganong (USA) -1,80.

Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech): 1. Kilde 620, 2. Feuz 607, 3. Paris 522, 4. Odermatt 517, 5. Mayer (Rak.) 508, 6. Kriechmayr 465.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 37 závodů): 1. Odermatt 1459, 2. Kilde 1100, 3. Kristoffersen (Nor.) 874, 4. Mayer 858, 5. Feuz 794, 6. Kriechmayr 740.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.03.2024 ČTK