Kubalík při porážce Chicaga asistoval a bodoval v NHL po šesti zápasech

foto Utkání NHL San Jose - Arizona. Zleva Kyle Capobianco z Arizony Coyotes, Timo Meier ze San Jose Sharks a brankář Karel Vejmelka z Arizony.

New York - Český hokejový útočník Dominik Kubalík asistoval u první branky Chicaga v nedělním souboji s Winnipegem a ukončil své šestizápasové čekání na kanadský bod v NHL. Příspěvek plzeňského rodáka ovšem na vítězství nestačil, Blackhawks podlehli Jets 4:6. Brankář Karel Vejmelka kryl 25 střel hokejistů San Jose, jeho výkon ale prohru Arizony 2:4 neodvrátil. Z výhry se neradoval ani Vítek Vaněček, jehož Washington podlehl 2:3 Dallasu.

Kubalík se v divokém úvodu druhé třetiny podílel na brance Jonathana Toewse a připsal si svůj dvaadvacátý bod v ročníku. Kapitán Blackhawks ve 22. minutě po Kubalíkově nahrávce srovnal na 1:1 a hned o třiadvacet sekund později otočil vývoj zápasu ve prospěch domácích Dylan Strome. Blackhawks se však z vedení radovali pouze chvilku, protože hektickou dvouminutovku zakončil gólem na 2:2 Jansen Harkins.

Hokejisté Winnipegu ve zbytku druhého dějství přidali další tři branky a odskočili na 5:2. Blackhawks dokázali snížit na rozdíl jediného gólu, ale při závěrečném risku bez brankáře inkasovali a prohráli potřetí za sebou.

"Byl to zápas plný zvratů. Dobře jsme začali, pak jsme ale povolili a soupeře pustili do hry. Nakonec jsme jsme si dokázali pohlídat závěr a zvítězili jsme," hodnotil zápas trenér Winnipegu Dave Lowry.

Arizoně proti Sharks nevyšel začátek a konec zápasu. Vejmelka na ledě San Jose inkasoval ve dvacáté sekundě z první střely na branku, kdy za něj zapadl puk odražený od Nicka Bonina. Poté ale více než 55 minut dokázal střelce Sharks eliminovat.

Coyotes v čase 55:09 zásluhou Lawsona Crouseho otočili na 2:1, vedení si však udrželi pouhých dvaadvacet sekund. Vyrovnání Sharks zařídil Timo Meier a po necelé minutě dokonal obrat Noah Gregor, jenž nachytal Vejmelku a po rychlém vytočení zpoza branky vstřelil vítězný gól San Jose. Sharks svou první výhru po třech ztracených zápasech pojistili v závěru trefou do prázdné branky, Coyotes prohráli podruhé za sebou.

"Je to kruté. Soupeř měl ve třetí třetině dvě šance a dal nám dva góly. Nebylo to o tom, že bychom přestali hrát. Jistě, vyrovnání přišlo po pěkné kombinaci, ale třetí gól Sharks byl prakticky z ničeho. Mrzí nás to o to víc, že jsme se po nevydařené první třetině dokázali zvednout a odehráli jsme dobrý zápas," řekl trenér Coyotes André Tourigny.

Stejně jako Vejmelka inkasoval třikrát také Vaněček. Washington přes jeho 20 zákroků podlehl Dallasu 2:3 a prohrál poprvé po čtyřech výhrách. Čtyřicátou branku v ročníku vstřelil Alexandr Ovečkin, jenž vyrovnal Waynea Gretzkého v počtu sezon se čtyřiceti góly. Ruský kanonýr i legendární Kanaďan překonali čtyřicetibrankovou metu ve dvanácti ročnících a společně vládnou historickým tabulkám. "Moc hezký úspěch. Ovie hraje konzistentně celou sezonu, proto se mu opět podařilo vstřelit tolik branek," řekl trenér Peter Laviolette.

Vaněček, který Capitals nedovedl k bodům poprvé po sedmi zápasech, se zaskvěl v 50. minutě, kdy se před ním objevil Joe Pavelski. Americký útočník zkusil rychlou kličku do forhendu, ale český brankář se skvěle přesunul a za stavu 2:3 udržel Capitals ve hře.

Dallas v Západní konferenci zůstal devátý, ale díky výhře se udržel v těsném závěsu za pozicemi zaručujícími play off. Capitals i přes prohru drží na Východě osmé místo s třináctibodovým náskokem na Columbus.

V souboji týmů z čela Východní konference NY Rangers porazili Carolinu 2:0 a posunuli se na třetí pozici právě za Hurricanes. Ve zbylých zápasech NY Islanders podlehli 1:2 Philadelphii a Buffalo zdolalo Vancouver 3:2 v prodloužení.

Výsledky NHL

Philadelphia - NY Islanders 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 25. a 35. Hayes - 13. Cizikas. Střely na branku: 37:27. Diváci: 17.218. Hvězdy zápasu: 1. Hayes, 2. Konecny (oba Philadelphia), 3. Sorokin (Islanders).

Washington - Dallas 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Branky: 25. Ovečkin, 49. D. Orlov - 18. a 31. Hintz, 3. A. Radulov. Střely na branku: 28:23. Vítek Vaněček odchytal za Washington 58 minut a 1 sekundu, inkasoval tři branky z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Oettinger (oba Dallas), 3. Orlov (Washington).

Vancouver - Buffalo 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 23. J. T. Miller, 34. Horvat - 2. Mittelstadt, 24. J. Skinner, 61. Dahlin. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.873. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Dahlin (Buffalo), 3. J. T. Miller (Vancouver).

San Jose - Arizona 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky:1. Bonino, 56. T. Meier, 57. Gregor, 60. Balcers - 38. Kessel, 56. Crouse. Střely na branku: 29:25. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 59 minut, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Diváci: 13.349. Hvězdy zápasu: 1. Gregor, 2. Reimer (oba San Jose), 3. Kessel (Arizona).

Chicago - Winnipeg 4:6 (0:1, 2:4, 2:1)

Branky: 22. J. Toews (D. Kubalík), 22. D. Strome, 44. T. Raddysh, 53. Kurashev - 10. Ehlers, 23. a 32. Harkins, 38. Connor, 40. Morrissey, 59. Wheeler. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19.251. Hvězdy zápasu: 1. Harkins 2. Mark Scheifele, 3. Connor (všichni Winnipeg).

Carolina - NY Rangers 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 36. Kreider, 60. Vatrano. Střely na branku: 44:18. Diváci: 18.638. Hvězdy zápasu: 1. Georgijev, 2. Kreider, 3. Trouba (všichni NY Rangers).

2. St. Louis 61 34 9 18 217:173 77
3. Minnesota 60 36 4 20 225:196 76
4. Nashville 62 36 4 22 204:175 76
5. Dallas 61 34 3 24 179:182 71
6. Winnipeg 63 29 10 24 197:198 68
7. Chicago 63 22 9 32 167:219 53
8. Arizona 62 20 4 38 162:224 44