Muzejní sbírky rozkradli, exředitelka má podmínku a musí zaplatit 16 milionů

  12:00
Někdejší dlouholetá ředitelka litoměřického muzea Eva Štíbrová je podle soudu pravomocně vinna, že za dobu jejího působení ve funkci ze zařízení zmizely tisíce předmětů za miliony korun. Odvolací krajský soud dnes potvrdil prvostupňový verdikt. Žena tak má podmíněný trest a musí zaplatit škodu skoro 16 milionů korun.

Bývalá ředitelka litoměřického muzea Eva Štíbrová. (20. 11. 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Pochybení obžalované ve způsobu vedení sbírek mimo jiné dokládá i zpráva okresního prokurátora, který již v roce 1983 ředitelku upozornil na nedostatečné zabezpečení sbírek v souvislosti s krádeží hodinek z vitríny,“ uvedla při odůvodňování rozhodnutí členka odvolacího senátu krajského soudu Andrea Martiníková.

„Obžalovaná nezajistila náležitou a požadovanou ochranu sbírkových předmětů proti krádeži a vloupání, nezajistila konzervátorské ošetření a restaurování. Navzdory opakovaným zjištěním týkajících se chybějících sbírkových předmětů nezjednala nápravu. V muzeu neprobíhala standardní a pravidelná inventarizace, chyběla pořádná evidence sbírek,“ doplnila soudkyně.

Prvostupňový litoměřický soud vynesl nad Štíbrovou rozsudek už v prosinci 2020. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jí uložil trest tři roky odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

Zároveň jí nařídil uhradit škodu, která vzhledem k hodnotě zmizelých předmětů činí 16 milionů korun.

Dnes jednasedmdesátiletá Štíbrová muzeu šéfovala v letech 1974 až 2012. Od začátku se hájila, že k práci ředitelky neměla vhodné podmínky. Oháněla se údajně špatným zázemím depozitáře muzea v Ploskovicích. Tvrdila také, že u některých věcí nebylo jasné, zda vůbec někdy ve sbírkách byly.

Podle soudu však o její vině není pochyb. Také odvolací senát zmínil, že v muzeu se za jejího působení v podstatě neřešilo, kdo má klíče.

Podle vyšetřovatelů došlo v důsledku jejího přístupu ke krádeži či ztrátě tisíců různých předmětů, například mincí, map, hudebních nástrojů, soch, obrazů, nábytku, starých tisků, bankovek, zkamenělin, paroží nebo zbraní. Různí odborníci už dříve uvedli, že ze sbírek zmizely ty nejcennější kusy. Drtivá většina z nich se nenašla.

Z muzea zmizel i latinský graduál z 15. století. Ten se nakonec našel. Mezitím ho stihl vydražit soukromý sběratel z Rakouska a v současnosti se nachází v Rakouské národní knihovně ve Vídni.

Obhájkyně: Zvážíme podání dovolání

Trestní řízení v případu začalo už v roce 2013. Stalo se tak poté, co se na policii obrátil nástupce Štíbrové Tomáš Wiesner. Po převzetí funkce nařídil mimořádnou inventarizaci, jejíž výsledek ho s ohledem na to, kolik věcí bylo pryč, doslova šokoval.

Rozhodnutím krajského soudu se verdikt nad Štíbrovou stal pravomocným. Obhájkyně exředitelky Lenka Mrázková však po skončení upozornila, že bude zvažovat dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Bude záležet na klientce, pro kterou je ta situace i s ohledem na věk a její zdravotní stav velice nelehká. Bude záležet na tom, jak se nakonec rozhodne ona,“ řekla advokátka s tím, že se domnívá, že krajský soud nezvážil odvolací důvody obžalované. Ta se jednání nezúčastnila.

Krajský soud také zároveň zamítl odvolání krajského úřadu, který kvůli účetní chybě požadoval zaplatit o 130 tisíc korun více, než jak obžalované ukládal prvoinstanční rozsudek.