Opava zavádí projekt třídění kuchyňských odpadů v domácnostech na sídlišti

V Opavě spouští projekt zavedení třídění kuchyňských odpadů i pro domácnosti z bytových domů. Podle  náměstka opavského primátora Michala Jedličky lidé z rodinných domů třídí více než obyvatelé sídlišť, neboť mají více možností. 

 Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu je součástí proměny odpadového hospodářství Opavy. Právě kuchyňský odpad tvoří podle fyzické analýzy odpadků, která ve městě proběhla, podstatnou část směsného komunálního odpadu, ale málokdy se správně vytřídí. Proto nakonec končí v běžné černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Tomu nový přístup zamezí a naopak promění kuchyňský odpad v kvalitní hnojivo. „Díky projektu tak město bojuje proti vysokému množství směsného komunálního odpadu. Jedním z prvních a zásadních kroků je totiž právě třídění kuchyňských odpadů,“ doplňuje Robin Liška, regionální manažer ze společnosti JRK, která projekt v Opavě realizuje. 

Na čtyřech opavských sídlištích bude umístěno čtyřicet nádob na kuchyňský odpad o objemu 120 litrů. Každá domácnost v těchto lokalitách dostane speciální malou nádobu, do které bude třídit kuchyňský odpad. Po jejím naplnění pak odpad občané vysypou do nejbližší velké nádoby. Ty se budou týdně svážet do bioplynové stanice Rapotín. Zde se promění v kvalitní certifikované hnojivo nebo v energii či teplo.

 Z odpadu energie či hnojivo

Z analýzy odpadků u bytových domů vyplynulo, že běžné nádoby na směsný komunální odpad obsahují v Opavě téměř třetinu bioodpadu. Ten je rozložitelný a zbytečně končí na skládce. Na základě výsledků analýzy připravila firma JRK ve spolupráci s městem projekt třídění bioodpadu pro občany z bytových domů. Město pořídilo přes 110 hnědých kontejnerů o objemu 770 litrů. Ty nyní rozmístí do sběrných hnízd na sídlištích. Vhodné třídění bioodpadu bude mít pro občany více výhod. Když se oddělí od směsného odpadu, nebude zapáchat koš. Po vyhození do hnědé nádoby bioodpad neputuje na skládku, ale do bioplynové stanice, kde najde další užitečné využití. Díky tomu se v Opavě vyhnou zvýšeným nákladům za skládkování.

 Co ukázala analýza odpadu?

To, že se v nádobách na směsný komunální odpad, často skrývají i další materiály, které by šly dále vytřídit. Jde například o plast – kolem devíti procent z celkového objemu, textil přes sedm procent, papír a sklo pak kolem pěti procent. Největší podíl ale tvoří biologicky rozložitelný komunální odpad. Složení odpadu ilustruje graf.  Více na www.meneodpadu.cz

*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down