Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

42 let znásilňování a vydírání? Jan Cimický bude mít u soudu malér, věří advokátka

Jan Cimický v roce 2002.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 6 fotografií
ROZHOVOR

Psychiatr Jan Cimický (74) pro někoho možná překvapivě čelí trestnímu stíhání za to, že se měl podle policie v letech 1980 až 2016 dopustit 29 činů znásilnění a vydírání. „Soud bude velká právní bitva ohledně uplatnění paragrafů platných v různých letech, ale dokazování by mohlo být s ohledem na počet poškozených snazší,“ řekla eXtra.cz renomovaná advokátka JUDr. Klára Long Slámová (44), která se dlouhodobě zabývá zastupováním obětí trestných činů.

Klára Long Slámová: Jak lze stíhat skutek 42 starý čin

Paní doktorko, co říkáte na to, že policisté nakonec stíhají MUDr. Jana Cimického pro trestné činy znásilnění a vydírání kvůli 29 skutkům z let 1980-2016?

„Opravdu? Měla jsem teď řadu hodin náročnou práci, a tak jsem nečetla zprávy. To je pro mě milé překvapení. Evidentně se policistům podařilo prolomit i u nejstarších skutků promlčecí lhůty.“

Jak je vůbec možné, že když vražda je promlčená po 25 letech, že zde stíhají muže za čin 42 let po jeho údajném spáchání?

„Museli zajistit řetězec případů, které na sebe navazovaly ještě předtím, než uplynula promlčecí doba u těch předchozích. Spácháním jiného, stejně závažného trestného činu v promlčecí době se tato promlčecí doba přerušuje.“

Předčasná radost není na místě

Když jsme se o možném stíhání a odsouzení bavili na podzim, byla jste dost skeptická. Nevěřila jste tomu, že by se onen řetězec podařilo vytvořit.

„To je pravda. Je to pro mě velké překvapení a je nutno v tomto konkrétním případě ocenit práci policie. Ale neradovala bych se předčasně, protože obviněný ještě může podat stížnost, na základě té může trestní stíhání zrušit státní zástupce. A i kdyby došlo k podání obžaloby, pak teprve o tom bude rozhodovat soud. Při soudním jednání bude posuzování všech aspektů případů mnohem podrobnější. Mnohem více se tu budou probírat teoretické právní roviny, například jestli nějaké ustanovení může být aplikováno v jednotlivých případech a podobně.

I z hlediska teorie práva museli policisté odvést obrovské množství práce, aby mohli dotyčného obvinit z tolika činů a nakonec až k tomu nejstaršímu. To musela být mravenčí práce, kontrola platnosti různých znění zákonů v určitých letech, ale i několika novelizací. I výborní právní teoretici by nad časovou osou případů a aplikací předpisů musel strávit velké množství času. A navíc mě překvapuje s ohledem na množství poškozených poměrně krátká doba od počátku vyšetřování až po zahájení trestního stíhání.“

Dokazování by mělo být snazší

Neznáme spis, ale můžeme lehce dovozovat, o jaké důkazy se policie opírá.

„Převážně půjde o výpovědi poškozených žen. Také může jít o svědectví odborníků, které údajné oběti navštěvovaly po prožitých událostech. Ve chvíli, kdy podobné případy nejsou ojedinělé, ale jsou jich desítky, by čistě teoreticky mohlo být dokazování paradoxně snazší. To už se u soudů v podobných případech prokázalo opakovaně.“

Takže soudci si to celé mohou u takového množství obětí vyhodnotit tak, že to už asi nebude pouhé nařčení a náhoda?

Už to není jedno tvrzení proti tvrzení, ale desítky tvrzení. Předpokládám, že se budou dělat i posudky na věrohodnost poškozených a na dopady skutků na jejich životy. A to budou další důkazy. Stejně tak se budou vypracovávat posudky na obviněného.“

Vnímáte pozitivní roli jindy často kritizovaných médií?

„Převážně díky nim byl možná odhalen jeden z největších skandálů české psychiatrie. Pokud dojde k pravomocnému odsouzení, obrovský dík by měl patřit také novinářům. A pokud se nepletu, zrovna web eXtra.cz jako první upozornil na svědectví Jany Fabiánové, které to celé odstartovalo.“

(Redakce také našla svědectví bývalého šéfa Psychiatrické léčebny Bohnice o tom, proč musel Cimický ústav opustit. Až teprve poté dostal medializovaný případ úplně jiný rozměr a ředitel promluvil i v jiných médiích. Následně došlo i k dalším svědectvím a zahájení policejního vyšetřování – pozn. red.)

Související články

Další články

Nejnovější kauzy