Kořenář vystřídal Vejmelku v brance Arizony, Šustr a Hronek asistovali

foto Hokejista Anaheimu Gerry Mayhew se raduje z gólu, vpravo překonaný brankář Arizony Karel Vejmelka.

New York - Hokejový gólman Josef Kořenář vystřídal v NHL v desáté minutě v brance Arizony Karla Vejmelku za stavu 0:3 a inkasoval dvakrát při prohře 0:5 s Anaheimem. V dresu vítězů si připsal asistenci u úvodního gólu obránce Andrej Šustr. Z českých hráčů bodoval v pátečním programu ještě Filip Hronek, který přihrávkou nezabránil porážce Detroitu 2:5 s Ottawou.

Vejmelka, který zastavil šest střel, přepustil své místo Kořenářovi podruhé z posledních tří startů. "Chtěl jsem střídáním gólmanů udělat nějakou změnu," vysvětlil trenér Arizony Andre Tourigny. "Utkání rozhodl začátek. Kdybychom dali z našich šancí gól, zápas by se vyvíjel jinak. Oni na rozdíl od nás využili své příležitosti a se třetím gólem se nedalo nic dělat," doplnil.

Poprvé Vejmelku překonal Isac Lundeström střelou pod vyrážečku z rychlého protiútoku, který založil Šustr. Český obránce, jehož získal Anaheim na začátku března z listiny volných hráčů, bodoval v novém působišti poprvé a podruhé v sezoně, kterou začal v Tampě Bay. Šustr si oba body (1+1) připsal právě proti Coyotes.

Vejmelka neměl čisté svědomí u druhého gólu: střelu Geralda Mayhewa zpoza pravého kruhu dobře viděl, ale puk mu škrtl o lapačku a zapadl do branky. U třetí trefy se nestačil přemístit proti fintě Trevore Zegrase. Útočník Anaheimu nabral za brankou puk na čepel a rychlým manévrem jej poslal u pravé tyčky do sítě.

"Všiml jsem si, že je na to prostor, tak jsem si řekl, že to zkusím a zvládl jsem to," řekl autor gólu, který stejné zakončení provedl podruhé v sezoně. Paradoxně mu akci ztížil spoluhráč Sonny Milano, jenž stál u tyčky, a Zegras tak musel protáhnout oblouk, aby se mu vyhnul. "To bylo vtipné. Myslím si, že mě dokonce ani neviděl."

Vejmelka poté přenechal své místo Kořenářovi, který chytil 26 střel a inkasoval jen z hole Cama Fowlera a Lundeströma. Anaheim tak rázným způsobem ukončil sérii jedenácti proher, gólman Anthony Stolarz potřeboval 22 zákroků k třetí nule v sezoně.

Oba góly Detroitu vstřelil Lucas Raymond, jenž upravil skóre na 1:1 a v 54. minutě na 2:4. Ve druhém případě těžil z přehledu Hronka, který v levém kruhu naznačil střelu a poté mu přihrál před prázdnou branku. Poslední slovo měl Mathieu Joseph a při power play domácích zkompletoval hattrick střelou z vlastní modré čáry.

"Ráno jsem z této pozice šestkrát sedmkrát minul prázdnou branku, takže jsem si nebyl moc jistý," řekl Joseph. Všechny tři branky dal v poslední třetině a zpříjemnil tak debut v NHL brankáři Madsi Sogaardovi. "Snažil jsem se během zápasu nemyslet na to, že chytám v NHL. Je to těžké, ale v průběhu první komerční přestávky jsem si řekl, že je to jen hokej a to mi pomohlo," uvedl jednadvacetiletý dánský gólman Sogaard poté, co kryl 27 z 29 střel.

Tampa Bay s Ondřejem Palátem a Janem Ruttou v sestavě porazila Chicago 5:2. Výhru obhájce Stanleyova poháru řídila jeho třetí lajna Ross Colton (2+1), Nicholas Paul (0+3), Brandon Hagel (1+0), která zlomila třemi góly stav 2:2. V dresu hostí zaznamenal Dominik Kubalík i přes prohru jeden kladný bod.

Semjon Varlamov zneškodnil na ledě New York Rangers všech 27 střel a dovedl Islanders v městském derby k výhře 3:0. Ruský gólman neinkasoval v Madison Square Garden počtvrté v řadě a je prvním brankářem v historii NHL od roku 1926, který udržel ve čtyřech venkovních zápasech za sebou proti stejnému soupeři čisté konto.

Connor McDavid zajistil Edmontonu druhým gólem zápasu výhru 6:5 v prodloužení nad St. Louis. Oilers vedli i díky dvěma trefám Zacha Hymana po první třetině už 4:1. Blues se naopak vrátili do hry s přispěním dvou zásahů Pavla Bučněviče.

Statistika pátečních zápasů NHL:

Buffalo - Nashville 4:3 (3:3, 1:0, 0:0)

Branky: 7. a 14. Tage Thompson, 3. Krebs, 35. Olofsson - 5. F. Forsberg, 18. McCarron, 20. Lauzon. Střely na branku: 35:25. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Tage Thompson, 2. Tuch, 3. Krebs (všichni Buffalo).

Tampa Bay - Chicago 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)

Branky: 27. a 33. Colton, 7. Stamkos, 11. Point, 60. Hagel - 13. De Haan, 18. DeBrincat. Střely na branku: 43:23. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Paul, 2. Colton, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay).

NY Rangergs - NY Islanders 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 3. Cizikas, 25. Martin, 43. Barzal. Střely na branku: 27:18. Diváci: 17.325. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Varlamov, 3. Cizikas (všichni NY Islanders).

Detroit - Ottawa 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)

Branky: 23. a 54. Raymond (na druhou Hronek) - 44., 54. a 57. Joseph, 6. Watson, 43. Norris. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17.563. Hvězdy zápasu: 1. Soogard, 2. Joseph (oba Ottawa), 3. Raymond (Detroit).

Edmonton - St. Louis 6:5 v prodl. (4:1, 1:2, 0:2 - 1:0)

Branky: 2. a 5. Hyman, 14. a 62. McDavid, 11. E. Kane, 38. Nurse - 5. a 43. Bučněvič, 22. Thomas, 36. B. Schenn, 49. Barbašev. Střely na branku: 40:36. Diváci: 16.310. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane, 2. McDavid, 3. Hyman (všichni Edmonton).

Seattle - Vegas 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Branky: 51. Wennberg, 59. Lind - 11. a 22. Eichel, 28. Theodore, 58. Marchessault, 60. W. Karlsson. Střely na branku: 28:26. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. L. Thompson (Vegas), 2. McCann (Seattle), 3. Eichel (Vegas).

Arizona - Anaheim 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Branky: 4. a 48. Lundeström (na první Šustr), 8. Mayhew, 10. Zegras, 26. Fowler. Střely na branku: 22:37. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 9:42 minuty, inkasoval tři góly z devíti střel a úspěšnost zásahů měl 66,67 procenta. Josef Kořenář odchytal za Arizonu 50:18 minuty, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Diváci: 13.587. Hvězdy zápasu: 1. Zegras, 2. Lundeström, 3. Stolarz (všichni Anaheim).

1. Colorado 68 48 6 14 259:187 102
2. Minnesota 66 41 5 20 244:207 87
3. St. Louis 67 37 10 20 239:197 84
4. Nashville 68 39 4 25 224:199 82
5. Dallas 66 38 3 25 195:196 79
6. Winnipeg 69 33 10 26 215:216 76
7. Chicago 69 24 10 35 186:244 58
8. Arizona 68 21 5 42 173:247 47