Fortuna liga - souhrn 4. kola nadstavby: Slovan se blíží obhajobě titulu

01.04.2022, 18:51, aktualizováno 03.04.2022, 18:58
Komentáře a souhrny
Radost hráčů Slovanu Bratislava (© AFP)
Slovan Bratislava zvítězil v Trnavě a udělal další krok za obhajobou titulu. Ružomberok nedávno vyhrál nad Žilinou vysoko 5:1 a nyní tohoto soupeře porazil 2:0, tentokráte na jeho půdě. Tři body ho posunuly na druhou příčku tabulky před Trnavu. Dunajská Streda opět zaváhala, remizovala se Sereďí. Trenčín si ve skupině o udržení poradil s Liptovským Mikulášem...
O titul

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 0:1

03.04.2022 17:00

Góly: 84. Ivan Šaponjić

Oslabený Spartak Trnava neuspel v derby štvrtého kola nadstavbovej časti Fortunaligy, keď na svojom štadióne podľahol Slovanu Bratislava 0:1 (0:0).

Derby sa hralo iba pred domácimi fanúšikmi. Po štandardke Procházku naskočil na center Ristovski a hosťujúci brankár Chovan jeho hlavičku s námahou vyrazil. Šancí bolo spočiatku málo, obe mužstvá kopili nepresnosti. Bojovalo sa najmä medzi šestnástkami. Ristovského strela spoza šestnástky nebola prudká, ale Chovanovi vypadla z rúk.

Vzápätí zaútočil Slovan. Weiss našiel v pokutovom území Barseghjana, ktorý ľavačkou z prvej tesne minul trnavskú bránku. Chovan vyrazil prudkú strelu Procházku z diaľky, domáci z následného tlaku nič nevyťažili. Na opačnom konci po ďalšej rýchlej kontre Barseghjan prihral do veľkého vápna voľnému Zmrhalovi, ktorého v tutovke vychytal Rusov.

Po zmene strán vystrelil tesne vedľa bránky hostí Ramadán. Ďalšiu nebezpečnú akciu Spartaka ukončil odkop finálnej prihrávky. Slovan pohrozil hlavičkou Šaponjiča po centri Weissa. Trnava potom zatlačila, zakončenia Ristovského aj Griča ale zblokovali protihráči.

V 57. minúte po hlásení VAR-u ukázal hlavný rozhodca Glova červenú kartu Škrtelovi, a to za predchádzajúci odpískaný faul na Weissa. Pre protesty bola hra niekoľko desiatok sekúnd prerušená. Slovan mohol v početnej výhode prebrať iniciatívu, no nedokázal sa usadiť na súperovej polovici.

Procházka vystrašil hostí tečovaným priamym kopom. Rovnaký hráč neskôr videl žltú kartu za zákrok na Weissa. V 84. minúte si Šaponjič naviedol loptu a umiestnenou strelou do horného rohu bránky prekonal Rusova.

Spartak bojoval o vyrovnanie aj v desiatich, zakončenie Bamideleho Isu v poslednej chvíli zblokoval ďalší striedajúci hráč Abena. Slovan vyhral v Trnave 1:0 a opäť sa o čosi priblížil obhajobe titulu.

Více informací k zápasu

DAC Dunajská Streda - ŠKF Sereď 0:0

02.04.2022 18:00

Góly: -

V sobotňajšom dueli štvrtého kola fortunaligovej nadstavby sa medzi domácou Dunajskou Stredou a Sereďou zrodila bezgólová remíza 0:0.

V dueli Dunajskej Stredy so Sereďou pri troch stupňoch Celzia dokonca aj zasnežilo. Prvú príležitosť otvoriť skóre mala Sereď. Po Fábryho centri z ostrého uhla vystrelil Mićin, ale Veszelinov loptu vyrazil na roh. V trinástej minúte centroval Verlinden, a nikým nekrytý Andzouana hlavičkoval tesne vedľa. V 20. minúte Ciganiks prešiel na ľavej strane, no centrovanú loptu Balogh poslal do žrde.

V útoku bola aktívnejšia Dunajská Streda, ktorá držala loptu viac na kopačkách. V 28. minúte z priameho kopu z 23 metrov Balić trafil hornú tyč. Počas prvých 45 minút sa hralo prevažne medzi dvomi šestnástkami. Sereď odvracala útoky Dunajskej Stredy a hrozila z protiútokov. V 45. minúte po centri z pravej strany loptu sklepol Veselovský a Ciganiks vydarenou strelou trafil opäť brvno.

Druhý polčas pokračoval v rovnakom duchu ako prvý. DAC hral aktívne, ale chýbali góly. V 54. minúte Andrezinho našiel v šestnástke Balogha, ktorý zase raz trafil konštrukciu brány. V 68. minúte sa posledný dotkol lopty Verlinden, ale tá išla tesne vedľa. O dve minúty neskôr Jureškin zakončil z ľavej strany pokutového územia; tiež mieril mimo.

V 74. minúte to proboval aj Haša - stále bez výsledku. Ešte v rovnakej minúte center Todorovského obrana odvrátila, odrazenú loptu poslal na bránu Haša a Veszelinov vyrazil na roh. Dunajská Streda a Sereď hrali v sobotu bez gólov 0:0.

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 0:2

01.04.2022 17:00

Góly: 55. Martin Bóďa, 90+2. Martin Regáli

V predohrávke štvrtého nadstavbového kola Fortunaligy podľahli hráči MŠK Žilina pod Dubňom Ružomberku 0:2 (0:0).

Úspešnými strelcami v drese hostí boli v piatok Martin Boďa a Martin Regáli. Ružomberčania po výhre v Žiline poskočili na druhé miesto tabuľky dva body pred Trnavu, ktorú v nedeľu čaká derby s vedúcim Slovanom Bratislava. Žilina nevyhrala už päť zápasov a zostala na poslednom, šiestom mieste skupiny o záchranu. Brankár MŠK Belko mal od úvodu mnoho práce. V tretej minúte eliminoval hlavičku Domonkosa. Po štvrťhodine hry vytlačil dobrú strelu kapitána hostí Masla, ktorá smerovala do ľavého horného rohu. Domáci pohrozili až v 20. minúte: Maslo v poslednej chvíli zakročil po centri Rusnáka na nabiehajúceho Paura. Ružomberok bol v prvom polčase viditeľne lepším tímom, no chýbala mu efektivita. V 25. minúte sa Boďa dostal k odrazenej lopte a strelou zvnútra šestnástky o milimetre minul žilinskú bránu. V 30. minúte zahodili hostia tutovku, keď Regáli prihral pred bránu Domonkosovi, a ten loptu netrafil ideálne.

"Šošoni" v závere prvého a na začiatku druhého polčasu ožili, no v útoku boli bezzubí. V 55. minúte obranca Kopas urobil vzadu obrovskú chybu a pomohol tak Boďovi, ktorý strelou spoza šestnástky zakončil presne k žrdi - 0:1. Žilina odpovedala šancou Kaprálika; ten hlavičkou tesne minul bránu hostí. V 65. minúte bol v sľubnej pozícii Paur, no preváhal správny moment na strelu. V 73. minúte striedajúci Gerec dvakrát zakončil a jeho druhá strela sa obtrela o brvno. Domáci hrali v závere vabank. V nadstavenom čase však prepadli vzadu a "Ruža" zvládla prečíslenie 3 na 2 na jednotku. Víťazstvo Liptákov 2:0 spečatil Regáli.

FC Zlaté Moravce - FK Senica 3:2

Góly: 16. Alexandros Kyziridis, 53. Tomáš Ďubek (pen.), 58. Tomáš Ďubek - 41. Václav Svoboda, 83. Witan Sulaeman

Vo štvrtom kole nadstavbovej časti Fortunaligy narazili na seba v skupine o záchranu v najvyššej súťaži FC ViOn Zlaté Moravce a FK Senica, ktorý kvária najmä vnútorné problémy. Domáci celok zvíťazil 3:2 (1:1).

V mrazivom počasí sa hral obojstranne ofenzívny futbal. Už v druhej minúte posunul Ďubek loptu Jibrilovi, ktorý z rohu päťky pálil nad. V šiestej minúte prišla šanca na opačnej strane ihriska. Witan mieril do ľavej žrde, aby následnú dorážku Pirosku Lukáč chytil na bránkovej čiare. Skóre sa prvýkrát menilo v 16. minúte. Mondek vyrobil dobrý center na hlavu Kyziridisa, ktorý z hranice malého vápna s prehľadom skóroval - 1:0.

V týchto fázach zápasu domáci stupňovali svoj tlak. V 21. minúte Slobodova tečovaná strela skončila na brvne Chropovského bránky. V 39. minúte išiel Kyziridis sám na bránu, a z rohu malého vápna mieril tesne vedľa. Na opačnej strane po rýchlej kontre Jurdíkovu gólovú strelu vyhlavičkoval jeden z domácich obrancov. V 41. minúte sa po skrumáži v pokutovom území presadil Svoboda - 1:1.

Po zmene strán bola aktivita naďalej na domácej strane. Zlaté Moravce išli do vedenia v 54. minúte: po faule gólmana hostí nariadený pokutový kop premenil Ďubek - 2:1. O päť minút po tomto momente znovu Ďubek z hranice 16-ky trafil k pravej žrdi - 3:1.

Dobré príležitosti postupne zmarili Jibril, Mondek a Bednár. Po rohovom kope hostí sa v 84. minúte presadil Witan - 3:2. V 89. minúte mal poistku na kopačke Kyziridis, avšak z desiatich metrov mieril vedľa. Záverečná snaha hostí gól nepriniesla, a tak tri body zostali doma. ViOn Zlaté Moravce vyhral nad Senicou 3:2.

Zemplín Michalovce - FK Pohronie 1:0

Góly: 86. Matúš Marcin

MFK Zemplín Michalovce zlomil nepriaznivú sériu s posledným Pohroním a na svojom trávniku ho zdolal 1:0 (0:0).

Úvod duelu bol z oboch strán opatrný. Prvú veľkú príležitosť na otvorenie skóre si vypracovali hostia, avšak domáci brankár Kožuchar stihol na strelu Bangalu spoza šestnástky zareagovať. Na opačnej strane mal krátko nato šancu Marcin, no brankár hostí Le Giang mu radosť pokazil. Prvý polčas priniesol rušný futbal, ibaže bez gólu. Nezmenila to ani 26. minúta, v ktorej v sľubnej príležitosti neuspel Kanu. Individuálne sa v závere prvého polčasu pokúšal presadiť Blahút. Jeho strelecký pokus domáci zrazili na rohový kop.

Úvod druhého dejstva bol o obojstrannom vyčkávaní na chybu, no naďalej sa hralo v nastolenom rezkom tempe. V 71. minúte Fofana dosiahol na dlhý center, ale nedostal loptu do bránky domácich. Rozhodujúci moment zápasu priniesla 86. minúta. Ošima posunul loptu na Marcina, ktorý zvnútra šestnástky prestrelil Le Gianga. Zemplín Michalovce zdolal Pohronie najtesnejším rozdielom 1:0.

Tatran Liptovský Mikuláš - AS Trenčín 0:3

02.04.2022 16:00

Góly: 39. Jakub Kadák (pen.), 41. Njegoš Kupusović, 56. Jakub Kadák

Liptovský Mikuláš neuspel vo štvrtom kole nadstavby Fortunaligy, keď na domácej tráve v Poprade podľahol vedúcemu celku skupiny AS Trenčín vysoko 0:3 (0:2).

Hráči Tatrana v jarnej časti doposiaľ neprehrali. V úvode boli aktívnejší hostia, domácej obrane robil problémy pohyblivý Soares. Prvú väčšiu šancu mali domáci po chybe súpera v 27. minúte. Kukučka ale Šveca vychytal. Na opačnej strane nevyužil zaváhanie brankára Liptákov útočník hostí Kupusović, keď z otočky netrafil odkrytú časť brány. V 38. minúte po faule Pavúka na Hollého rozhodca odpískal pokutový kop. Ten s prehľadom premenil kapitán Trenčanov Kadák - 0:1.

O dve minúty neskôr útočnú akciu Trenčína potiahol Soares, ktorý sa vyhol ofsajdovej pasci. Domáci na chvíľu prestali hrať pre domnelé postavenie hráča mimo hru, čo po centrovanej lopte využil strelou z voleja Kupusović - 0:2.

Liptáci mohli znížiť už po troch minútach druhého dejstva. Strelu Jakuba Šveca zastavila konštrukcia Kukučkovej bránky. Vzápätí sa Mikulášania domáhali pokutového kopu. Za protesty si vyslúžil žltú kartu Nagy. Následne kapitán hosťujúceho celku Kadák peknou strelou vyskúšal Sváčekovu pozornosť, aby neskôr zblízka úplne prestrelil bránu Liptovského Mikuláša. V 56. minúte si Kadák obhodil brankára Liptákov a poľahky skóroval do prázdnej bránky - 0:3.

V 62. minúte domáci viacnásobne striedali. Do vyloženej pozície sa dostal striedajúci útočník Voško, ale Kukučka predviedol nohou veľmi dobrý zákrok. Desať minút pred koncom mohol na rozdiel štyroch gólov zvýšiť Madu; Sváček spoluhráčov podržal. V závere sa nebezpečnou strelou z ostrého uhla prezentoval útočník Trenčína Tučný.

Trenčín zvíťazil na pôde Liptovského Mikuláša 3:0 a upevnil si pozíciu na čele skupiny.