Fortuna liga - souhrn 5. kola nadstavby: Slovan zdolal i Dunajskou Stredu

08.04.2022, 18:57, aktualizováno 10.04.2022, 19:52
Komentáře a souhrny
Slovan Bratislava přehrál také Dunajskou Stredu a upevnil si pozici na čele. Trnava si poradila se Žilinou a vrátila se na druhou příčku o bod před Ružomberok. Ve skupině o záchranu si polepšila Senica, která otočila duel s Pohronie. Liptovský Mikuláš v předehrávce zdolal Michalovce...
O titul

ŠKF Sereď - MFK Ružomberok 1:3

10.04.2022 18:00

Góly: 44. Mateus - 2. Martin Rymarenko, 15. Matej Madleňák, 40. Martin Bóďa

V piatom kole nadstavbovej skupiny o titul Fortunaligy podľahol v Trnave domáci ŠKF Orion Tip Sereď celku MFK Ružomberok 1:3 (1:3). Liptáci sa opäť dostali na druhú priečku tabuľky.

Trnava si v sobotu znovu vydobyla druhé miesto v ligovom pelotóne, a tak Ružomberok potreboval zabrať naplno. Už v druhej minúte zápasu po autovom vhadzovaní lopta preletela cez šestnástku Serede a Rymarenko ju z voleja veľmi pekne napálil od brvna do siete - 0:1. Vo ôsmej minúte mohlo byť vyrovnané, ale Košťál po prihrávke z pravej strany tesne minul bránku Ružomberka. V 16. minúte zahrávali hostia priamy kop. Rymarenko nabil Madleňákovi, ktorý prepálil múr aj brankára Chudého - 0:2. O dve minúty neskôr išiel Rymarenko do úniku sám proti Chudému, a gólman jeho pokus vyrazil na rohový kop. Rozhodca avizoval loptu pre domácich, brankár Serede sa však sympaticky priznal, že loptu tečoval. Sereď bola blízko zníženiu skóre, ale Fábryho strela v 23. minúte mierila iba do brvna. Do siete ju nedokázal doraziť ani Jureškin z druhej vlny. Päť minút pred koncom prvého polčasu vyrazili dopredu Regáli a Boďa. Prvý menovaný prihral Boďovi, a ten nedal Chudému šancu - 0:3. Gólu sa minútu pred polčasom dočkala aj Sereď: lopta sa po autovom vhadzovaní dostala k Mateusovi, ktorý spoza šestnástky mieril presne a prekonal Krajčiríka - 1:3.

Do druhého dejstva tréner Jarábek poslal na ihrisko troch nových hráčov, no naďalej nebezpečný bol Ružomberok. V 74. minúte dostal druhú žltú kartu domáci Fábry a Sereď dohrávala v oslabení, čo jej situáciu ešte sťažilo. Výsledok z prvého polčasu sa už nezmenil, Sereď podľahla na domácej pôde v Trnave Ružomberku 1:3.

Více informací k zápasu

Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 3:1

10.04.2022 17:00

Góly: 27. Jaromír Zmrhal, 46. Ibrahim Rabiu, 59. Alen Mustafić - 90+2. Zuberu Sharani

ŠK Slovan Bratislava potvrdil ligovú suverenitu a v piatom kole nadstavbovej časti Fortuna Ligy zdolal na Tehelnom poli FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (1:0). Už asi nikto neverí, že by Slovan ešte mohol prísť o titul.

Zápas medzi obhajcom titulu a celkom zo Žitného ostrova mal pred úvodným výkopom ešte "oficiálnu" časť. Funkcionári domáceho klubu zagratulovali k okrúhlym narodeninám Jozefovi Valovičovi (70 rokov) a bývalému reprezentačnému útočníkovi Róbertovi Vittekovi (40). Vladimír Weiss ml. si zas prevzal cenu pre najlepšieho ligového hráča za mesiac marec. Hráči Slovana nastúpili v špeciálnej farebnej kombinácii dresov. Súpera zo Žitného ostrova sa im v nedeľu podarilo zdolať prvýkrát. Boli to však hostia, ktorí sa po kombinačnej akcii ocitli v prvej príležitosti. V šiestej minúte hlavičkoval Szánthó po centri Nebylu slabo. Gólman belasých - dnes ružových - Chovan bol pripravený a loptu skryl do rukavíc. Zakrátko sa do dobrej palebnej pozície dostal Pinto, a brankár Slovana si poradil aj s jeho pokusom. Domáci pôsobili v úvode ospalým dojmom a prvú šancu si vypracovali až v 21. minúte. Šaponjič po nábehu do šestnástky nebezpečne vystrelil, no Veszelinov svoj tím podržal. O šesť minút neskôr obrana DAC-u neodvrátila loptu, na hranici pokutového územia sa do nej oprel Zmrhal a strelou k žrdi zaznamenal svoj ôsmy ligový gól v prebiehajúcej sezóne - 1:0. Hostia ani po inkasovanom góle neupustili od aktívnej hry. V 36. minúte tiesnený Verlinden nemal priestor na kvalitné zakončenie. V prvom dejstve to ešte skúsil Szánthó. Kankava si jeho strelu takmer zrazil do vlastnej siete, ale Gruzínec napokon situáciu zachránil.

Slovan mal veľmi dobrý vstup do druhého polčasu, ďalší gól pridal už po 24 sekundách hry. Centrovanú loptu od Mustafiča si v šestnástke spracoval Rabiu a nedal Veszelinovovi šancu - 2:0. ŠK mal teraz navrch. V 58. minúte sa v roli asistenta opäť ocitol Rabiu, po ktorého prihrávke pridal tretí gól domácich Mustafič - 3:0. Štvrtý zásah mal na kopačke Šaponjič, po centri Čavriča však z pár krokov napálil loptu do brvna. Hostia nenadviazali na sympatický výkon z prvého polčasu. Skorigovať nepriaznivé skóre mohol Ciganiks, ale pred Chovanom volejom tesne minul bránku. Podarilo sa to až Dimunovi v nadstavenom čase. Slovan Bratislava porazil Dunajskú Stredu 3:1 a je už veľmi blízko k zisku rekordného štvrtého titulu v rade.

Spartak Trnava - MŠK Žilina 1:0

09.04.2022 18:00

Góly: 19. Matej Čurma

V piatom kole nadstavby Fortunaligy zvíťazil Spartak Trnava nad hosťami zo Žiliny 1:0 (1:0) a opäť sa vyhupol na druhú priečku tabuľky.

Od začiatku videli diváci svižný zápas, pričom v prvom dejstve dominovala Trnava. V piatej minúte po Mikovičovom centri hlavičkoval zblízka nepresne Azevedo. Žilina kontrovala nepresnou strelou Mysloviča spoza šestnástky. Vedľa mieril na opačnej strane aj Bukata. Trnava otvorila skóre v 19. minúte. Po štandardke vrátil loptu do šestnástky Savvidis. Ristovski predĺžil hlavou na zadnú žrď. Tam sa - rovnako hlavou - obetavo vrhol Tumma, posunul loptu na os bránky Čurmovi, ktorý pohotovo zakončil - 1:0. V 28. minúte stratil pri rozohrávke Žiliny v pokutovom území loptu Leitner a následne fauloval Procházku. Rozhodca Sedlák ukázal na biely bod. Belko však Azevedovi penaltu vystihol. Krátko nato trafili Trnavčania zblízka hlavou nad. Procházka vystihol v 35. minúte aj ďalšiu Leitnerovu rozohrávku, zobral si loptu a išiel sám na Petráša. Ten jeho zakončenie vyrazil nohou. Krížna rana Koštrnu presvišťala okolo bránky.

Po zmene strán Owusu utiekol po krídle a prudkou prihrávkou hľadal Jambora, ktorý loptu nestihol a Kaprálik na zadnej strane päťky napálil nad. Hra bola vyrovnanejšia a šancí sa rodilo výrazne menej. Väčšina akcií končila pri nepresnej finálnej fáze. V 82. minúte Kamenárovi nenarobil problémy propagačný pokus Mráza. V závere pred Kaprálikom hasil dobrým návratom Mikovič. Brankár hostí Petráš musel zasahovať po tom, ako si streleckú pozíciu vytvoril Bamidele a prudko zakončil. Trnavčania zdolali Žilinu 1:0 a pripísali si prvé tohtoročné ligové víťazstvo.

Góly: 71. Juraj Piroška (pen.), 90. Giannis Niarchos - 56. Miloš Lačný

V sobotnom zápase piateho kola nadstavby Fortunaligy zdolal FK Senica na Záhorí celok Pohronia 2:1 (0:0), keď otočil nepriaznivý stav.

Na Záhorí sa predstavil posledný celok tabuľky. Seničania do stretnutia nastúpili bez viacerých hráčov základnej zostavy, no na ich hre to nebolo vidieť. Hrajúci futbalisti od začiatku bojovali a v poli boli o niečo aktívnejším celkom smerom dopredu. Inak sa hral vyrovnaný zápas, prevažne medzi 16-kami. Chýbalo častejšie zakončenie. Seničania sa dostali do viacerých šancí, ale s koncovkou pridlho otáľali. Do priameho ohrozenia brány sa dvakrát dostal Vikri: prvýkrát hneď v tretej minúte z dobrej pozície vystrelil slabo a po polhodine hry lopta po jeho technickej strele spoza 16-ky mierila vedľa ľavej žrde. Polčas sa skončil bez gólov.

Druhé dejstvo bolo pre divákov lepšie, na obidvoch stranách sa zrodili šance a padli tri góly. V 52. minúte sa po pase hosťujúceho Mihalíka dostal do výbornej šance Blahút, no zoči-voči Chropovskému neuspel. O štyri minúty Seničania kopali rohový kop, ale urobili chybu a po rýchlom protiútoku sám pre brankárom uspel Lačný - 0:1. Seničanov vyrovnávajú gól vyburcoval. V 72. minúte z nariadenej penalty skóroval s prehľadom Piroska - 1:1. Svojím 48. gólom v senickom drese sa stal historicky najlepším strelcom Záhorákom v súťažiach riadených SFZ. V 74. minúte pálil Piroska z diaľky a Le Giang loptu kryl. O minútu mohli domáci inkasovať. Do dobrej palebnej pozície sa dostal Steinhübel, no mieril vedľa. V 90. minúte po pase Seničanov a hrubej chybe stopéra Štrbu išiel na brankára Niarchos a veľmi pekne ho preloboval. FK Senica zdolal Pohronie 2:1 a posledný celok tabuľky tak na Záhorí opäť vyšiel naprázdno.

Tatran Liptovský Mikuláš - Zemplín Michalovce 3:1

08.04.2022 17:00

Góly: 21. Tomáš Staš, 31. Dragan Andrić, 76. Richard Nagy - 56. Michal Ranko

Tatran Liptovský Mikuláš zabral v predohrávke piateho kola nadstavbovej časti Fortunaligy naplno a v skupine o záchranu v najvyššej slovenskej súťaži zdolal MFK Zemplín Michalovce 3:1 (2:0).

Nováčik v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži MFK Tatran Liptovský Mikuláš hráva svoje domáce duely pod Tatrami v Poprade, a tak tomu bolo aj tentoraz. Domáci celok získal výhodu pokutového kopu, keď VAR dodatočne preveril situáciu v šestnástke hostí po autovom vhadzovaní Pavúka. Hlavný rozhodca Smolák nariadil po konzultácii v 21. minúte jedenástku, ktorú na dva razy premenil Staš. Menovaný hráč z bieleho bodu najprv trafil Kožuchara, no následnú dorážku nezahodil - 1:0. Liptáci zdvojnásobili náskok už o desať minút neskôr. Pavúk našiel v medzere v súperovej obrane Andriča a ten prekonal Kožuchara. Zvýšil tým náskok Liptákov na dva góly.

Michalovce po druhom inkasovanom góle prejavili zvýšené ofenzíve úsilie. Znížiť sa im podarilo hneď krátko po zmene strán zásluhou Ranka. Na Ranka predĺžil loptu Artabe - 2:1. Liptovský Mikuláš však v závere riadneho hracieho času nepripustil drámu. Nádeje Michaloviec na bodový zisk pochoval v 76. minúte. Nagy stanovil výsledok hlavičkou po presnom centri Šveca z rohového kopu. Tatran Liptovský Mikuláš zdolal Zemplín Michalovce 3:1 a do zápasu o zachovanie najvyššej súťaže si pripísal dôležité tri body. Michalovce tentoraz vyšli naprázdno.