SESTŘIH: Jablonec - Zlín 1:1. Bod trefil Ikaunieks, Pilař nedal penaltu

Autor: Jiří Fejgl
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Je to málo, pro oba. Remíza 1:1 v bláznivém počasí nestačí domácímu Jablonci ani hostujícímu Zlínu. Severočeši už definitivně zapadli do skupiny o záchranu fotbalové ligy, Fastav ještě drží teoretickou naději na posun výše, tedy do klidu.

Hustě pršelo, padal sníh, svítilo sluníčko, byla tma jak večer. I když je to klišé, Jablonec prožil aprílové odpoledne. „Bylo to těžké na hlavu,“ glosoval zlínský gólman a nejlepší muž na hřišti Matěj Rakovan. „Trošku sněžilo,“ mávl rukou domácí trenér Petr Rada. Nezabýval se klimatem, měl jiné starosti a myšlenky.

Jablonečtí ukopali ve 28. kole fotbalové ligy už čtrnáctou remízu a z pohárového mančaftu je tým klepající se o udržení. Jistojistě se budou o něj strachovat i v nadstavbě. Boje ve skupině smrti je neminou. „Bude to těžké,“ věděl Rada.

Zlínští jsou na tom o něco lépe. Na desáté České Budějovice ztrácejí tři body, mají však výhodu lepší bilance ze vzájemných utkání. Proto v posledních dvou kolech mají o co hrát. Nečeká je však úplně lehký los. Příště uvítají Mladou Boleslav, jež hraje o posun do grupy usilující o titul (ale také může teoreticky zapadnout do společnosti usilující o udržení), poté se představí na Slavii. „Ctíme sílu soupeře, ale převládá zklamání. Bod pro nás ani pro Jablonec vlastně nic neřeší,“ řekl posmutněle trenér Jan Jelínek.

SESTŘIH: Jablonec - Zlín 1:1. Bláznivý zápas bez vítěze, domácí spasil Rada střídáním

Samotné utkání bylo maličko podobné počasí, nálady se střídaly. V první půli v něm hrál jednu z hlavních rolí zlínský levý bek Adam Hloušek, hráč, jenž se do velkého světa vyšvihl v Jablonci. Za necelý poločas zvládl mnohé. V 5. minutě dal branku, hlavou prodloužil velmi šikovně centr Vukadina Vukadinoviče, dalšího exjablonečáka.

Ve 36. minutě už tak cizelérský nebyl, podivně srazil domácího beka Michala Surzyna a Jablonec kopal penaltu. Matador Václav Pilař ji kopl velmi zle, do ideální výšky pro gólmana Matěje Rakovana. Ten zasáhl. „Raky nás podržel. A nejen v tomto případě,“ děkoval trenér Jelínek. Od Hlouška to nebylo vše, těsně před půlí si zranil kotník a byl okamžitě vystřídán.

Jelínek správně upozornil na gólmanův příspěvek, který po změně stran ještě narostl. Ale ani kolega Jan Hanuš nebyl bez práce a zásluh. Vukadinovič ještě únik „zapařil“, neodhodlal se ke střele. „To mu vyčítám,“ netajil Jelínek. Proti Robertovi Hrubému zase domácí gólman bleskově vyběhl a vyrazil balon na roh. „Měli dvě stoprocentní šance, mohli to udělat na 2:0,“ komentoval zajímavou češtinou Dávis Ikaunieks, Lotyš ve službách Jablonce - a také výrazná postava dalších minut.

Útočník přišel na hřiště v 72. minutě. Domácí změny v sestavě upomínali, kopali zrovna roh a chtěli zvýšit údernost. Společně s forvardem byl totiž vyslán do vřavy při standardní situaci stoper Vojtěch Kubista, více než 190 centimetrů narostlý chasník. Byl to supertah, střídání, na které se nezapomíná.

Obránce Jan Krob svou výjimečnou levačkou zatočil centr, Kubista hlavičkoval, Ikaunieks pohotově a velmi správně „zavřel“ zadní tyč. Bylo vyrovnáno. „Neměl jsem žádné instrukce. Měl jsem tam někde chodit a vyřešil jsem to takhle,“ popisoval střelec, který na jaře už dvakrát v posledních minutách zachránil mužstvu bod. Poprvé to bylo proti Hradci Králové. „Trenér musí mít štěstí,“ nejásal přesto Rada.

Nebylo divu, plichta mu nestačila, chmury nemizí.

Domácí: 72. D. Ikaunieks

Hosté: 5. Hloušek

Domácí: Hanuš – Surzyn (72. V. Kubista), Martinec, Zelený, Krob – Hübschman (C) – Malínský, Houska (46. Považanec), Kratochvíl, Pilař (46. Černák) – Silný (72. D. Ikaunieks).

Hosté: Rakovan – Cedidla, J. Kolář, Simerský (C), Hloušek (44. Matejov) – Conde, Y. Dramé (70. Hrdlička) – Fillo (70. Reiter), R. Hrubý, Janetzký – V. Vukadinović (85. Chwaszcz).

Nejzajímavější momenty utkání:

Jablonec - Zlín: Domácí fanoušci se už radovali, Malínský ale rozvlnil jen boční síť

Jablonec - Zlín: Žolík Ikaunieks mohl přidat druhý gól, ve finále ale zaváhal

Jablonec - Zlín: Je srovnáno! Po rohovém kopu se prosadil Ikaunieks

Jablonec - Zlín: V tutovce selhal i Vukadinovič, vůbec netrefil bránu!
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

Jablonec - Zlín: Po Hanušově zaváhání na něj pádil Hrubý, gólman domácích se ale vykoupil

Jablonec - Zlín: Janetzký mohl zvýšil, jeho hlavička proletěla těsně vedle tyče

Jablonec - Zlín: Rakovan drží hosty nad vodou! Chytil dvě tutovky v rychlém sledu

Jablonec - Zlín: Pilař penaltu neproměnil, válku nervů vyhrál Rakovan!

Jablonec - Zlín: Hloušek sestřelil Surzyna, penalta pro domácí!

Jablonec - Zlín: Cedidla mířil přesně k tyči, Hanuš tam však skočil včas

Jablonec - Zlín: Zmatky před Rakovanem! Nikdo z domácích ale míč do sítě neprocpal

Jablonec - Zlín: Dramé chtěl založit tutovku, jenže prohrál souboj s gravitací

Jablonec - Zlín: Kratochvíl mohl vyrovnat, Rakovan však jeho střelu vyrazil

Jablonec - Zlín: Bleskovou odpověď měl na kopačce Malínský, bránu ale netrefil

Jablonec - Zlín: Šok pro domácí! Hloušek hlavou uklidil míč do sítě - 0:1!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905