Rozhodcovia čelili ostrej kritike. Vy si robíte srandu? Kričali tréneri

Séria medzi Nitrou a Zvolenom je plná zaujímavých momentov.
Séria medzi Nitrou a Zvolenom je plná zaujímavých momentov. (Autor: TASR - Ján Krošlák)
Patrik Fotta|15. apr 2022 o 00:15

Zvolen vyrovnal stav semifinálovej série.

BRATISLAVA. V play off čelia obrovskému tlaku nielen hráči, ale aj rozhodcovia. Ich verdikty často spochybňuje jedna či druhá strana.

Vo štvrtom zápase semifinále medzi Nitrou a Zvolenom (2:3) mali v druhej tretine arbitri práce vyše hlavy. V priebehu necelých troch minút musel videorozhodca Vladimír Kontšek riešiť niekoľko sporných situácií.

V 34. minúte strelil fínsky útočník Zvolena Ville Leskinen gól, ktorému nikto na štadióne nevenoval veľkú pozornosť.

Dôvodom bola chaotická situácia za bránkou, ktorú si všímali aj hlavní rozhodcovia. Vladimír Baluška avizoval vylúčenie hráčov na oboch stranách.

Valábik: Gól platiť nemal

"Sústredil som sa na hráčov za bránkovou konštrukciou, z toho dôvodu som nevidel, či puk prešiel bránkovou čiarou. Podľa mňa bol gól na ľade.

Išiel som si u videorozhodcu preveriť, či puk prešiel za bránkovú čiaru," vysvetľoval Baluška trénerovi Nitry Antonínovi Stavjaňovi, pri čom ho zachytili mikrofóny RTVS.

Nitriansky kouč poukazoval na gesto, ktoré urobil hlavný rozhodca v momente, kedy sa puk ocitol v bráne. "Ale veď vy ste mali zdvihnutú ruku," reagoval Stavjaňa.

"To ešte neznamená, že je hra prerušená. Až, keď zapískam, veď to je výhoda. Vtedy môže padnúť aj vlastný gól. Čo chcete, aby som urobil?" pýtal sa Baluška.

Zo striedačky Nitry sa ozvala výčitka, že hráči prestali hrať.

"Vy si robíte srandu?" kričali tréneri na rozhodcu.

"Nerobím si srandu. Gól bol regulárny. To je všetko," ukončil konverzáciu Baluška.

K spornému momentu sa vyjadril kriticky v štúdiu aj hokejový expert Boris Valábik.

Za kľúčový moment označil vylúčenie hráčov z oboch tímov. V takom prípade by nemala nasledovať výhoda pre jedno z mužstiev.

"To predsa neprichádza do úvahy. Veď obaja hráči boli vylúčení za vzájomnú potýčku za bránkou. Hra mala byť okamžite prerušená. Gól podľa mňa platiť nemal," povedal Valábik.

Vladimír Baluška.
Vladimír Baluška. (Autor: archív tasr)

Faul na brankára?

Druhý sporný moment prišiel len necelé tri minúty po Leskinenovom góle. Nitriansky obranca Ivan Švarný zakončil nájazd na brankára Rahma bekhendovým blafákom.

Ten zrejme aj s pukom prešiel za bránkovú čiaru, čo však z opakovaných záberov nebolo zrejmé. Po konzultácii s videorozhodcom bol gól napokon uznaný.

Rozhodnutie sa Zvolenčanom nepáčilo.

"So súpermi ste pred tým diskutovali veľmi dlho, tak teraz budeme aj my diskutovať. Z nášho pohľadu tam bol faul na brankára," vravel zvolenský tréner Peter Oremus.

Rozhodca vysvetlil, že brankár sa aj s pukom dostal za bránkovú čiaru. "Chcete si zobrať challenge, lebo gól je regulárny?" pýtal s Baluška.

Oremus si napokon vyžiadal trénerskú výzvu, po ktorej však ostal verdikt v platnosti a Zvolenčania tak dostali dvojminútový trest.

Hokejka Švárneho v brankárovi Rahmovi

Veľmi podobná situácia sa udiala aj v treťom zápase série, kedy bol najskôr uznaný gól Zvolenčana Nicka Saracina. Nitrania si zobrali challenge a videorozhodca po analýze uznal, že došlo ku kontaktu s brankárom a gól bol odvolaný.

Emotívne na to reagoval tréner Oremus, ktorý bol aj po pozretí záznamu presvedčený o tom, že gól mal byť uznaný. "Keď takéto góly v tejto lige nebudú platiť je to hanba. Bol to čistý gól," vravel Oremus.

Rozdielnosť verdiktov pri podobných situáciách sa nepozdávala ani Valábikovi.

"Aký je medzi tým rozdiel, ak brankár nemôže byť atakovaný v bránkovisku?" pýtal sa Valábik, ktorý poukazoval na to, že brankár Rahm bol dotlačený Švárnym za bránkovú čiaru.

"Všimnite si hokejku Ivana Švárneho. Je doslova v brankárovi Zvolena. Podľa mňa mu jednoznačne zabránil v zákroku," dodal.

Obaja tréneri sa k sporným momentom vyjadrili aj po zápase. Antonín Stavjaňa najskôr uviedol, že si musí oba momenty detailne pozrieť na videu.

"Môžem to hodnotiť iba z toho, ako som dané situácie videl. Pri góle Leskinena som sa domnieval, že sa bude vylučovať a hráči tam prestali hrať. Viac vám k tomu nemôžem povedať," skonštatoval nitriansky tréner.

Klobúk dole pred Nemcom a Sýkorom

Stavjaňa sa vyjadril aj k svojím dvom mladým hráčom Šimonovi Nemcovi a Adamovi Sýkorovi, ktorí v priebehu šiestich dní odohrali päť zápasov.

V utorok absolvovali zápas na MS I. divízie hráčov do 18 rokov, kde pomohli slovenskej reprezentácii k dôležitému víťazstvu 5:2 nad Nórskom.

Šimon Nemec a Samuel Buček.
Šimon Nemec a Samuel Buček. (Autor: TASR - Henrich Mišovič)

"Klobúk dole pred nimi, že to zvládli. Nie je to ale úplne normálne. Neviem, kto je za to zodpovedný," uviedol Stavjaňa.

Na zvolenskej strane hodnotil duel asistent trénera Andrej Kmeč, ktorý povedal, ako videl oba kontroverzné góly z druhej tretiny.

"Pri tom prvom rozhodcovia vylučovali a zapískali až po strelení gólu. Bohužiaľ, stáva sa. Čo sa týka druhého gólu, na základe vysvetlenia k podobnej situácii z predošlého zápasu sme boli presvedčení o tom, že nebude platiť. Opak bol však pravdou. Našťastie sme aj napriek tomu zápas zvládli," uviedol Kmeč.

Zvolenčania po výhre 3:2 vyrovnali stav série na 2:2 na zápasy. Séria bude pokračovať v sobotu vo Zvolene, kde si jeden z tímov vybojuje postupový mečbal.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Slovensko»TIPOS extraliga»Rozhodcovia čelili ostrej kritike. Vy si robíte srandu? Kričali tréneri