19. dubna 2022 • 09:10

SESTŘIHY: Vejmelka se blýskl 46 zákroky, Kubalík nahrával proti Calgary

Autor: iSport.cz, ČTK
0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Český hokejový brankář Karel Vejmelka se v souboji Arizony s Carolinou blýskl 46 zákroky, prohru Coyotes 3:5 ale odvrátit nedokázal. Na vítězství Hurricanes se svou třiadvacátou asistencí v sezoně NHL podílel Martin Nečas. Jeden gól připravili také Dominik Kubalík a Radek Faksa, oba ale jen zmírnili prohry svých týmů.

Vejmelka proti Carolině poprvé v zámořské kariéře čelil více než padesáti střelám. Hurricanes ho zasypali 51 pokusy a donutili ho k 46 zákrokům, čímž pětadvacetiletý brankář vyrovnal své maximum. Původně měli hosté ve statistikách ještě o střelu více.

Vejmelka pošesté v ročníku kryl více než 40 střel a stal se teprve čtvrtým brankářským nováčkem v historii, který ve své první sezoně čelil takovému tlaku.

V souboji s Carolinou Vejmelka poprvé inkasoval po čtyřech minutách hry, kdy ho po akci Nečase a Bradyho Skjeie překonal osamocený Vincent Trocheck. Další tři branky obdržel ve druhé třetině od Jespera Fasta, Maxe Domiho a Nina Niederreitera. Skóre v 49. minutě uzavřel Sebastian Aho, jenž napotřetí dorazil kotouč za českého gólmana.

Právě závěrečná trefa ukázala největší problém defenzivy Coyotes. Obránci před Vejmelkou nedokázali vyklidit prostor ani přes dva jeho vydařené zákroky a Aho napotřetí volného místa využil. Arizona zůstala nejhorším týmem v lize.

Nedaří se ani Chicagu, které na domácím ledě podlehlo Calgary 2:5 a ztratilo desátý z posledních jedenácti zápasů. I kvůli mizerné bilanci z posledního měsíce jsou Blackhawks v tabulce Centrální divize předposlední právě před Arizonou.

Hosté se v Chicagu dostali do vedení ve 22. sekundě, kdy gólmana Kevina Lankinena překonal Dillon Dubé. Vedení zvýšil nejproduktivnější hráč Flames Johnny Gaudreau, ale již po necelé minutě vrátil Blackhawks do hry Tyler Johnson, který zakončil akci, do níž se zapojil také Kubalík. Chicago se drželo na dostřel až do konce, při hře bez brankáře ale dvakrát inkasovalo a prohrálo 2:5.

"Nemyslím si, že bychom hráli vyloženě špatně. V první třetině jsme zaspali, ale pak jsem byl s naším výkonem spokojený. Výsledek 5:2 podle mě neodpovídá průběhu a navíc je ovlivněn dvěma góly do prázdné branky. Opravdu si myslím, že se klukům druhá a třetí třetina povedla," řekl trenér Blackhawks Derek King.

V duelu týmů bojujících v Západní konferenci o elitní osmičku Vancouver porazil Dallas 6:2 a díky šesté výhře v řadě se přiblížil Stars na rozdíl pěti bodů. Dallasu nestačily ani dvě branky Roopea Hintze. Gól na 2:3 připravil finskému útočníkovi Radek Faksa a bodoval posedmnácté v ročníku.

Boj o play off si zkomplikovali také hokejisté Vegas. Prohráli s New Jersey 2:3 a na devátém místě ztrácí tři body na Los Angeles.

V duelu Colorada s Washingtonem mohlo dojít na český brankářský souboj, Pavel Francouz i Vítek Vaněček však zůstali na střídačce. Vaněčkův tým porazil lídra NHL 3:2. Rozhodující branku vstřelil v polovině třetí části Marcus Johansson.

Domácí: 07:06. T. Johnson, 32:54. Regula

Hosté: 00:22. D. Dubé, 06:23. J. Gaudreau, 14:41. Coleman, 58:28. J. Gaudreau, 58:53. Kylington

Domácí: Lankinen (Delia) – S. Jones, Regula, McCabe, A. Vlasic, de Haan, C. Jones – P. Kane (A), D. Strome, DeBrincat (A) – T. Johnson, J. Toews (C), D. Kubalík – Lafferty, L. Reichel, T. Raddysh – Entwistle, Reese Johnson, Katchouk.

Hosté: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin (A), Ch. Tanev (A), Kylington, Gudbranson, Zadorov – M. Tkachuk, E. Lindholm, J. Gaudreau – Toffoli, Backlund (A), Mangiapane – Coleman, Järnkrok, D. Dubé – T. Lewis, Adam Ružička, Lucic.

Chmielewski, Nicholson – Murray, Berg

United Center, Chicago

Návštěva

18 523 diváků

Domácí: 17:05. Ničuškin, 48:13. Lehkonen

Hosté: 04:02. Hathaway, 33:27. Ovečkin, 50:46. Marcus Johansson

Domácí: Kuemper (Francouz) – Byram, Makar, Manson, Girard, J. Johnson, MacDermid, J. MacDonald – Ničuškin, MacKinnon (A), Rantanen (A) – Burakovsky, Compher, Lehkonen – Aube-Kubel, N. Sturm, Newhook – Meyers, Helm, L. O'Connor.

Hosté: Samsonov (Vaněček) – Carlson (A), Fehérváry, Nick Jensen, D. Orlov, J. Schultz, T. van Riemsdyk – Oshie, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Sheary, Bäckström (A), Marcus Johansson – T. Wilson, Eller, Mantha – Hathaway, N. Dowd, Johan Larsson.

Ball Arena, Denver

Domácí: 26:32. N. Ritchie, 36:18. L. Eriksson, 38:46. Galchenyuk

Hosté: 04:01. Trocheck, 21:47. Fast, 24:43. Domi, 31:52. Niederreiter, 48:10. Aho

Domácí: K. Vejmelka (Säteri) – Mayo, Gostisbehere, Strälman (A), J. Moser, Koljačonok, Capobianco – N. Schmaltz, Hayton, Maccelli – T. Boyd, N. Smith, Galchenyuk – Kessel, L. Eriksson, Ladd (A) – Jack McBain, Beagle (A), N. Ritchie.

Hosté: Raanta (P. Kočetkov) – A. DeAngelo, Slavin (A), Pesce, Skjei, Bear, Brendan Smith – Jarvis, Aho (A), T. Teräväinen – M. Nečas, Trocheck, A. Svečnikov – Fast, Domi, Niederreiter – Lorentz, Stepan, Martinook (A).

Brenk, O’Donnell – Gawryletz, McNamara

Gila River Arena, Glendale

Domácí: 37:37. Kolesar, 58:46. Stephenson

Hosté: 06:54. Bastian, 43:14. A. Johnsson, 47:57. J. Boqvist

Domácí: Lehner (Lo. Thompson) – B. Hutton, Pietrangelo, McNabb, Theodore, Martinez, Whitecloud – Marchessault, Eichel, Mark Stone – Pacioretty, Stephenson, Dadonov – Janmark, W. Karlsson, Amadio – Leschyshyn, N. Roy, Kolesar.

Hosté: A. Hammond (J. Gillies) – Severson, Bahl, D. Hamilton, Ty Smith, P. K. Subban – Tatar, N. Hischier, Zetterlund – Zacha, Mercer, Bratt – Šarangovič, J. Boqvist, Kuokkanen – A. Johnsson, M. McLeod, Bastian – Colton White.

StLaurent, Lee – Gawryletz, O'Quinn

T-Mobile Arena, Las Vegas

Návštěva

18 077 diváků

Domácí: 04:36. Sprong, 29:52. Beniers, 36:15. V. Rask, 58:49. McCann

Hosté: 21:11. B. Tkachuk, 23:15. Holden

Domácí: Driedger (Grubauer) – A. Larsson (A), Vince Dunn, Borgen, Oleksiak, Soucy, H. Fleury – Kuhlman, Gourde (A), McCann – Eberle (A), Beniers, Donato – Sprong, Geekie, Sheahan – Donskoi, Wennberg, V. Rask.

Hosté: A. Forsberg (F. Gustavsson) – Hamonic, Del Zotto, N. Zajcev, Holden (A), Zub, Brännström – C. Brown (A), Norris, B. Tkachuk (C) – Batherson, Stützle, Formenton – Senyshyn, Tierney, Gaudette – Watson, Gambrell, P. Kelly.

Blandina, Schlenker – Hunt, Toomey

Climate Pledge Arena, Seattle

Návštěva

17 151 diváků

Domácí: 07:28. Garland, 15:09. Elias Pettersson, 21:23. Boeser, 30:33. Dickinson, 40:49. Podkolzin, 56:59. Elias Pettersson

Hosté: 08:12. Hintz, 24:45. Hintz

Domácí: Demko (Halák) – T. Myers (A), Ekman-Larsson (A), L. Schenn, Q. Hughes, B. Hunt, Dermott – Garland, J. T. Miller (A), Podkolzin – Boeser, Elias Pettersson, Dickinson – Lockwood, Lammikko, Highmore – Dries, B. Richardson, N. Petan.

Hosté: Oettinger (31. Wedgewood) – M. Heiskanen (A), R. Suter, J. Klingberg (A), Sekera, Hakanpää, Hanley – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Studenič, Seguin, Jamie Benn (C) – Gurjanov, Faksa, M. Raffl – A. Radulov, Glendening, Kiviranta.