Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Bouře v ruské armádě. Skoro polovina vojáků se odmítá vrátit do bojů na Ukrajině

Autor: mav - 
25. dubna 2022
05:00

Jak se ruská armáda stáhla od Kyjeva a západnějších oblastí Ukrajiny, aby se soustředila na Donbas, jednotky se přeskupují, doplňují padlé… Přibývá ovšem vojáků, kteří se na bojiště nechtějí vrátit.

Advokát Pavel Čikov, zakladatel dobročinné právní poradny Agora, na Telegramu uvedl, že takových příslušníků armády či ruské Národní gardy (Rosgvardije) už je přes tisíc. O právní asistenci požádali vojáci v 17 městech.

„Fenomén odmítání se stává systemickým,“ řekl serveru Current Time, spjatého s Rádiem Svobodná Evropa, Ruslan Levijev, zakladatel ruské neziskové organizace Conflict Intelligence Team, jež monitoruje ruské ozbrojené síly. „Takoví vojáci se najdou prakticky v každé jednotce, co se vrátila z Ukrajiny. Podle našich odhadů mezi 20 a 40 procenty profesionálních vojáků, kteří se vrátili z Ukrajiny a chystají je tam poslat zpátky, odmítá vrátit se do boje.“

Podle něj to technicky vzato nejsou dezertéři, ale mohou čelit stíhání za neuposlechnutí rozkazu. „Z případů, jež jsme viděli, je zastrašují žalobami a prokurátory, ale zatím nikoho neobžalovali,“ dodal Levijev. Prokurátoři by ovšem museli prokázat, že rozkaz poslat vojáky zpět na Ukrajinu je zákonný a že neuposlechnutí způsobilo armádě „významnou škodu“.

15:19
Dnes

Moskevský soud uložil pokutu 50.000 rublů (asi 12.750 korun) televizní moderátorce a herečce Anastasiji Ivlejevové, která loni zorganizovala provokativní večírek s tématem nahoty. Pokuta ovšem podle agentury AP souvisí s příspěvky na instagramu, ve kterých Ivlejevová první dny ruské invaze na Ukrajinu vyzývala k míru.

Ivlejevová se proslavila v Rusku, které se stále víc obrací ke konzervativním hodnotám, a zároveň se stala stala terčem veřejného rozhořčení, když loni v prosinci uspořádala večírek a hosty vyzvala, aby přišli „téměř nazí“. Za své chování, vnímané úřady jako skandální, se pak účastníci akce omlouvali, někteří byli zadrženi či dostali pokutu.

Dnešní slyšení se ovšem netýkalo skandálního večírku, nýbrž porušení zákona zakazujícího diskreditaci ruské armády, který Rusko zavedlo krátce po svém vpádu na Ukrajinu. Dva příspěvky vyzývající k míru a vyjednávání Ivlejevová umístila na sociální síť Instagram několik dní před zavedením zákona, podotýká AP. Jeden z příspěvků zobrazoval nápis „Ne válce“ na černém pozadí, na druhém byl znak holubice. Herečka v něm vyzývala úřady, aby „dosáhly takových kompromisů, které by zastavily zabíjení lidí“.

14:33
Dnes

Představitel Ruskem ustanovené správy v okupované ukrajinské Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) dnes uvedl, že dva lidé zahynuli při útoku ukrajinského dronu. Bezpilotní letoun podle něj zasáhl civilní vozidlo, ve kterém zemřeli muž a žena, rodiče čtyř dětí.

13:48
Dnes

Dodávky amerických balistických střel dlouhého doletu ATACMS Ukrajině nijak nezmění výsledek konfliktu, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na středeční prohlášení amerických představitelů, podle kterých Ukrajina minulý týden k bombardování vojenského letiště na Ruskem anektovaném Krymu použila tyto americké střely.

„Spojené státy jsou do tohoto konfliktu přímo zapojeny. Zásadně to nezmění výsledek speciální vojenské operace, svého cíle dosáhneme, ale samotné Ukrajině to způsobí další problémy,“ uvedl podle agentury TASS Peskov.

Zobrazit celý online

„Pokud příslušník usoudí, že rozkaz je v rozporu se zákonem, má právo podat stížnost bezprostřednímu veliteli toho, proti jehož jednání se odvolává, obrátit se na vojenskou prokuraturu a podat zprávu o předčasném propuštění,“ radí obecně na Telegramu Čikov. „Pokud jste podali oznámení o odmítnutí účasti na nepřátelských akcích a byli jste v této souvislosti propuštěni, máte v tomto případě právo se proti rozhodnutí do měsíce odvolat u soudu. V případě nátlaku a výhrůžek trestním stíháním doporučujeme využít služeb advokáta.“ 

Paradoxně tady takovým vojákům pomáhá skutečnost, že Rusko Ukrajině nevyhlásilo válku - válečný stav by práva příslušníků omezil. „Takto občané mají právo odmítnout jít do zahraniční války a zabíjet lidi,“ dodává právník Agory Michail Benjaš. „A také mají právo neúčastnit se ‚zvláštní vojenské operace‘. Z definice se na takové mají posílat jen zvláštní jednotky na ně vycvičené,“ řekl Svobodné Evropě.

Další právník zaměřený na lidská a občanská práva, Maxim Grebenjuk, do telegramové skupiny Vojenští ombudsmani napsal, že právě odmítání zapojit se do speciální operace je aktuálně nejčastější otázkou probíranou v této komunitě.

Jeden klient, příslušník 136. gardové motostřelecké brigády, mu řekl, že sloužil sedm měsíců v Sýrii, načež dostal volno na odpočinek a rehabilitaci. Náhle mu ho ale zrušili s rozkazem nastoupit na Ukrajinu. Odmítl. A důsledek? 

Ukázal Grebenjukovi svou vojenskou knížku, dovolil mu obrázek zveřejnit. „Nakloněn ke zradě, lžím a klamům,“ dostal do ní razítko. „Odmítl se podílet na zvláštní vojenské operaci na území LNR, DNR a Ukrajiny,“ stojí dále v červeném otisku 136. brigády s odkazem na Luhanskou lidovou republiku a sousední Doněckou, tedy separatistická území východní Ukrajiny.

„Vyrobili si na to štempl? To značí, že jde o masový jev. To je dobře,“ komentoval snímek na twitteru Leonid Volkov, spolupracovník vězněného opozičního politika Alexeje Navalného.

Někteří vojáci už za odmítnutí byli propuštěni, mnozí ale – aspoň zatím – trestu ušli. „Nezastřelili je, nečelí tribunálům, neposílají je do vězení,“ ujišťuje právník Benjaš. „Myslím, že jak se z Ukrajiny bude vracet stále víc zinkových rakví, stále víc lidí v Rusku si nebude přát jít v jejich stopách. Taková pozice se stane společensky přijatelnou, pochopitelnou, akceptovanou. Nálada ve společnosti se mění. Dřív se každý voják musel takto rozhodovat sám, na vlastní riziko, ale teď už je dost příkladů.“

Video  Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa